Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sanzi89

    addikt

    Nem akarok kötöszködni, de a klasszikus értelemben vett "nyitott" és "zárt" jelző nem azt jelenti, mint ahogy azt Te használod.

    Ezt a magyarázatot neten találtam, nem én írtam, de nehezen tudnám jobban megfogalmazni.

    [I]"No nézzük csak. A fülesek nyitott, iletve zárt építése között a különbség nem az, hogy a párna a füleden fekszik, vagy hogy körülöleli a fület.
    Az persze igaz, hogy a zárt építésü fülesek nagyon nagy többsége körülöleli a fület, de zártból is fordul elő olyan, ami habár olyan alakú, mint a fület körülölelő, valójában a fülkagylóra fekszik fel. Ez nem túl kényelmes kombináció.

    Mert ugye léteznek a fülkagylóra támaszkodó (fülre helyezett) fejhallgatók, és azok, amelyek körülölelik a fület (kagylós fejhallgató). Általánosságban a nyitottak, és a zártak is lehetnek akár fülre helyezettek, vagy kagylósak is, de tény, hogy a zártak ritkán fülre helyezettek, az esetek nagy többségében kagylósak. A nyitott fejhallgató sokszor kagylós építésű, mint pl. az itt említett Sennheiser HD590 Prestige.

    Hogy akkor mi a különbség a nyitott és a zárt fejhallgatók között?
    Zárt fejhallgató használata esetén a fül teljes mértékben el van zárva a külső zajoktól (nyomókamra alapelv). A zárt fejhallgató tipikus jellemzői a zárt keret, amely megakadályozza a hangáteresztést, és a fület körülölelő párnázat. A fül körüli szigetelés jelentősen befolyásolja a zárt fejhallgató hangkibocsátási jellemzőit. Ha nem megfelelő, akkor a basszus hangok minősége romlik. Ebből kifolyólag a zárt fejhallgató nyomóereje nagyobb, mint a nyitott fejhallgatóké. A hangmérnökök használják yakran a zárt fejhallgatót annak érdekében, hogy a kűlső zajok zavaró hatását kiküszöbölve, teljes mértékben a zenére tudjanak koncentrálni.
    A fejre gyakorolt nyomóerő problematikája nem jelentkezik a nyitott fejhallgatók esetében. Ezek úgy lettek kialakítva, hogy a membrán mögött és előtt található tér átengedi a hangot. A nyitott fejhallgatók egyenesen átengedik a zenét a vevőmembránhoz anélkül, hogy tompítanák a hangot, így a hang nyilvánvalóan sokkal természetesebb. A nyitot fejhallgatók megkülönböztető tulajdonságai a kis méret és a minimális súly. Viszont ezek a tulajdonságok teszik a nyitott fejhallgató viseletét rendkívül kényelmessé, és használója még hosszantartó zenehallgatást követően sem fárad el, illetve érzi magát kényelmetlenül.

    Meg kéne még említeni a nyomóerőt.

    Az, hogy egy fejhallgató kényelmes-e vagy sem, nemcsak a súlyától függ, hanem a fülre kifejtett nyomóerőtől is. Ez a nyomóerő Newton-ban (N) kerül meghatározásra úgy, hogy 1N nyomóerő kb. egy 100g-os test szilárd felületre kifejtett nyomóerejével egyenlő. A DIN 45500 szabvány 10. része szerint a nyomóerő megengedett határértéke 5N. A nyomóerő szokásos szintje 1,3-4N, az alacsonyabb szint a nyitott fejhallgatók esetében igaz. A magasabb szintek a zárt fejhallgatóknál kerülnek alkalmazásra, mivel itt nagyobb nyomóerőre van szükség a megfelelő hangszigetelés biztosítása érdekében - különösen az alacsonyabb frekvenciáknál. A nagyobb nyomóerőt egészen egyszerűen úgy hozzák létre, hogy a fejhallgató pántja sokkal merevebb, erősebb anyagból készül, így jobban összefogja a két kagylót, tehát azokat erősebben szorítja a fejre."[/I]

    "Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

Új hozzászólás Aktív témák