Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • e-newsee

    addikt

    válasz Erwinke #32322 üzenetére

    Az ugyanúgy oled, csak az eladó nem tudja rendesen leírni.

    "Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

  • kelly416

    veterán

    válasz Erwinke #32326 üzenetére

    Nem lehet, hogy mindkét technológia folyékony kristály alapon fekszik, vagy csak úgy simán hamarabb került bele az LCD a köztudatba, aztán vagy nem is használják/ismerik az OLED megjelölést egyesek, vagy egyes helyeken nem is terjedt el a fogalom, mert nem tesznek köztük különbséget? Tudom, hogy furán hangzik, de simán feltételezem, hogy sokan a pénzhez és a bolthoz értenek, ahhoz már kevésbé, hogy mit is árulnak.

  • kelly416

    veterán

    válasz Erwinke #32329 üzenetére

    Én tudom, hogy mi az eltérés a kettő között legalábbis felhasználói szempontból, csak kérdés, hogy ők tudják-e, vagy egyáltalán akarják-e tudni a kettő közti eltérést, vagy tojnak rá nagy ívben, csak hozza a pénzt.

  • e-newsee

    addikt

    válasz Erwinke #32329 üzenetére

    A gyártástechnológia nyilván más, hiszen maga a működési elv is más.
    Bocsi, hosszú lesz, és eléggé OFF.

    Az LCD folyadékkristály, ami nagyjából úgy működik, hogy a kristályokat elektromosság "fordítja" be valamilyen irányba (és tartja is ott), így rajta átjutó fényt, amit a háttérvilágítás ad, tulajdonképpen polarizálja, amit az elé helyezett RGB szűrőkkel blokkolnak, vagy átengednek, így létrehozva a pixeleket. A TFT, IPS, VA, TN, nagyjából csak a felhasznált elemek elhelyezését, és a különböző extra szűrőket, fényvisszaverő elemeket jelenti, de a technológia alapvető működési elve ugyanaz marad.

    Az OLED ezzel szemben egy LED (Light Emitting Diode - fénykibocsátó dióda), ami önmaga ad ki fényt, nem kell neki külön megvilágítás. Az "O" pedig az Organic szót jelöli, ami gondolom a LED-hez felhasznált anyagokra utal. Amennyire tudom, az OLED-hez nem kell szín szűrő, mert a LED-ek maguk bocsátanak ki valamilyen színű fényt, így lehet a panel vékonyabb, és így lehet a fekete teljesen fekete, mert akkor az adott LED ki van kapcsolva, nem bocsát ki fényt. Ergo emiatt kevesebb valamennyivel a fogyasztás, ha sötétebb a tartalom. Leginkább akkor, ha minél több a teljes fekete, mert akkor nem világít az összes LED. A beégés pedig valami olyasmi lehet, hogy ha sokáig, nagy fényerőn világít a pixel, akkor a LED-ben maradandó kémiai változások keletkeznek.

    A harmadik technológia meg ugye az E-ink, ami nagyjából úgy műxik, hogy egy fekete és fehér festékkel megtöltött "buborék" ad egy pixelt. A benne lévő tintát elektromos tér segítségével fordítják meg, hogy a fekete legyen felül (látszik a pixel), vagy éppen alul (nem látszik a pixel). Ennek a fenntartásához nem kell folyamatos energia, ha egyszer elrendeztük, a következő váltásig úgy marad. Ezért olyan takarékos az E-ink, ha ritkán változó tartalom megjelenítésére használjuk (könyv, óra, értesítések, stb.) A váltáskor nem mindig tökéletes az átállítás, ezért úgy néz ki, mintha be lenne égve. Ezért kell időnként egy frissítés az összes pixelnek, amikor mindet átállítja feketére, majd vissza fehérre. A szürkeárnyalatos megoldást pontosan nem tudom, elképzelhető, hogy ott már valamilyen polárszűrős megoldást alkalmaznak, vagy egyszerűen csak a "megfordítás" mértékét szabályozzák.

    Mindhárom technológia más meghajtó áramköröket követel meg, de ezek általában be vannak építve a panelekbe már a kijelzőgyártók által. Viszont szoftveren illeszteni kell a hardverhez, ezért gondolom, hogy a J5 fel van készítve driver (szoftver) szinten az LCD-re is, és az OLED-re is, ha forgalmazták mindkettővel. Az S9 esetében ezt nem gondolnám.

    A margóra, hogy pl. a tévéknél sokan félreértik a LED-es LCD jelentését. Azt hiszik, ott miniatűr LED-ek vannak. Pedig nem, csak a háttérvilágítás használ LED-eket a régen használt fénycsövek helyett, így méretet és fogyasztást spórolva, élettartamot pedig növelve. Ha szigorúan vesszük, a Nokia 3210-es is már LED-LCD volt, csak ott az volt a természetes, a tévéknél meg jól eladták a technológiát új találmánynak, pedig csak finomítottak a régin. :)
    Ezért tudom simán elképzelni azt, hogy a hozzá nem értő eladóknak a LED-es LCD, és az OLED ugyanaz fejben. Mindkettőben benne van a LED, mindkettő világít a sötétben, és pixelekből rakja össze a képet. Akkor biztos ugyanúgy működik. Pedig a különbség kb. olyan, mintha a benzines motort hasonlítanánk a dízelhez. Mindkettő, mindkettő éghető anyag elégetésével hoz létre mozgást, de a hasonlóság itt kb ki is fújt. :)

    [ Szerkesztve ]

    "Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

Új hozzászólás Aktív témák