Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #294 üzenetére

    "Amerika nem áll erkölcsileg magasabb fokon mint a kommunista Kína": azért ezt vitatnám.

    Hát ez az, vitatni tudod az állítást cáfolni nem :) Már ez is mutatja milyen ingatag alapokon áll "az amerikai erkölcsi felsőbbrendűség".

    Mert ugye ha a reláció egy oldalán mondjuk Svájc vagy Szingapúr állna az semelyikünknek sem lenne kérdés, hogy erkölcsileg hogyan viszonyul egyik állam kormányzata a másikhoz (Szingapúr, Svájc) >> (Kína, Oroszország, USA )

    Demokrácia:
    Nem hiszem, hogy egy kormányzat erkölcsi szintjének jó fokmérője lenne, hogy mennyire ügyelnek a demokratikus díszletekre (USA vs Kína), illetve azt sem hiszem, hogy a demokrácia verőlegényének lenni olyan dolog lenne, amire nekünk fel kéne néznünk.

    És ha már amerika meg demokrácia:
    A négy évenkénti nagy amerikai bohócválasztástól eltekintve majdnem 200 éve ugyanaz a két párt kormányozza az USA-t úgy hogy a kirakat mögötti háttéremberek gyakorlatilag elmozdíthatatlanok. A választási rendszerük semmiféle elvi lehetőséget sem enged meg akár egy harmadik erő megjelenésére.

    Nem vagyok történész, de nekem nem rémlik, hogy az amerikaiakat bármilyen nagy kérdésben -háború vagy béke stb- valaha megkérdezték volna? Tehát pontosan miben is nyilvánul meg az amerikai demokrácia?

    _________________

    Saját (európai, magyar) szemszögből tekintve egy akármilyen harmadik állam kormányzatát a fentiek miatt én nem a demokrácia-díszletek megléte alapján ítélek meg, hanem az alapján, hogy hogyan tudunk egymás mellett létezni úgy hogy az kölcsönösen jó legyen mindenkinek.

    Én Kínából annyit látok, hogy nekik tőlünk elég annyi, hogy elismerjük az államformájuk, létezésüket, és nem ütjük bele az orrunkat a belügyeikbe. Cserében tudunk velük kereskedni ami mindkét fél számára kölcsönösen hasznos. Ha nem akarnánk velük kereskedni, ez eddigiek alapján tudomásul vennék. Az hogy technológiát viszünk oda mindig a mi szuverén döntésünk volt, soha nem tartottak pisztolyt a fejünkhöz. Az hogy másolnak pedig _mindig_ minden fél számára egyértelmű volt.

    A jelenlegi kínai berendezkedéssel szerintem nekünk könnyű együtt élni.

    Ezzel szemben mi és tágabb értelemben az egész nyugati világ (+Korea, Japán, stb) jelenleg az USA csatlósai vagyunk. Erővel köteleznek minket az amerikai haditechnológia vásárlására.

    Ezután háborúkat indítanak kis és közepes államok ellen mondvacsinált okokkal (nehezen értelmezhető ideológiákra hivatkozva) gazdasági, geopolitikai haszonszerzés céljából, amihez felhasználják a mi hadseregeinket, tagságainakat, hogy legitimálják a saját hódító háborújukat.

    "...látjátok, egy egész népszövetség, benne a teljes nyugati világgal velünk van XYZ terroristák elleni harcban , sokan vagyunk csak igazunk lehet..." alapon, miközben egyetlen szövetségük sem saját jószántából vesz részt az "XYZ terroristák, a demokrácia ellenségei" elleni fegyveres harcban és szankciókban..

    Ezen kívül ránk erőszakolják a mindig éppen aktuális ideológiájukat, beleszólnak belpolitikánkba, adott esetben államokat támadnak meg itt a szűk szomszédságunkban (Szerbia) illetve puccsolgatnak meg kormányokat, destabilizálnak régiókat, szelet vetnek, vihart aratnak.

    stb stb. sok van a rovásukon az utóbbi 20 évből, nem fogok mindent felsorolni.

    A lényeg az, hogy az USA-val egyre nehezebb értelmesen együtt élni, úgy hogy az nekünk is jó legyen és hosszú távon ne sodorjon bajba, ne essünk a kerekek közé.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák