Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    válasz HThomas #12 üzenetére

    A fizikai korlát az ott van. Lehet, hogy verőfényes napsütésben ugyanolyan képet lősz mobillal, mint DSLR-el, de ha lemegy a nap, vagy szobában vagy, akkor meglátszik a különbség. Akkor is ha csak kit objektívet használsz, beépített vakuval automata üzemmódban. Ha legalább annyira értesz hozzá, hogy kell a vakut kikapcsolni, és be is tartod az előírást, hogy no vaku templomban, képtárban, akkor a mobil erősen elvérzik.
    Oké, ha nem gond, ha az iso fel van emelve a csillagokba, a kép mosott, esetleg minden bemozdul az 1/5 záridőtől, akkor nem éri meg DSLR.

    #5:
    Már attól sokkal jobb fotós lesz valaki, ha megtanul törölni. A profinak se sikerül 100-ból 100. Hanem ki tudja választani azt a 10 képet ami a legjobb. Ott kezdődik a gond, hogy az emberek elmennek nyaralni, lőnek egy halom képet, hogy legyen emlék, meg trendi, aztán miután hazaérnek arra sem veszik a fáradtságot, hogy az életleneket, rosszakat letöröljék. Oké, erre lehet szoftvert csinálni, csak az a szoftver nem fogja tudni megmondani, hogy lehet, hogy a kép silány, picit életlen, és beégett, de mégis olyan pillanatot kapott el, amire mindig akarsz emlékezni. Az ember kitörli a képek felét, és mindjárt szívesebben nézi vissza őket.

  • borg25

    senior tag

    válasz HThomas #25 üzenetére

    Azt hiszem a Sonynak volt ilyesmi fényképezőgépe. Egy objektív és egy érzékelő. Az egészet mobilhoz kellett kötni, ott jelent meg a kép, ott lehetett állítani a dolgokat. Nem tudom mi lett vele.

  • borg25

    senior tag

    válasz fairi #27 üzenetére

    Csak épp APSC szenzornál az 1.8 blene már azt jelenti, hogy 50mm fókusznál az élességet 2 méterre állítva 10cm lesz éles. Azaz ha a szem éles, akkor a fül már kezd elmosódni. Ha az objektív picit is fókuszhibás a kép már életlen lesz. (Van ilyen 50mm f.18 objektívem több mint 10cm tud téveszteni AF finomhangolás nélkül)
    Mobilnál ugyanilyen paramétereknél jobb a mélységélesség, mert ha harmad akkora az érzékelő, akkor a mélységélesség a háromszorosára nő.
    Fényerős objektívet most is inkább portréhoz használnak, vagy ha másért kell a háttér elmosása. Nincs ingyen leves, a fényerőért mélységélességgel kell fizetni, s ez nem mindig vállalható be. Mobilnál a kis szenzor méret miatt ez még kisebb blendénél jelentkezik ott még nem tűnik fel.

  • borg25

    senior tag

    válasz Mi5u #33 üzenetére

    Ez nem igaz, egy sima DSLR-el sokkal nehezebb szelfizni :D
    Mindkettőnek megvan a maga előnye és hátránya. Van mikor mindkettő ugyanazt, közel ugyanazt tudja.
    Az átlag usert bőven kárpótolja az, hogy nem kell egy plusz eszközt cipelnie és vásárolnia ha képet akar készíteni és könnyedén lökheti a képet a f@bookra, az adathalászoknak, hogy itt volt. Ezért bevállalja a sötét képek zajosságát, hogy nincs zoom stb. Hogy ár/érték számítás alapján, vagy mert nincs rá igénye az már más kérdés.

    #37:
    Én írtam, nem azt mondom, hogy ugyanazt a szintet hozza napfénynél a mobil, mint a DSLR, de hozza azt a szintet, ami már elég: Tud alacsoyn iso-t használni, nem olyan zajos, vannak részletek. Egy DSLR mindig jobb lesz. Főleg ha mondjuk egy L-es obit raksz rá, mondjuk egy fullframere.
    Azért a mobilban lévő kamerarendszer még a 200e iphon esetén se hiszem, hogy 50e-nél többe lenne. Nyilvánvaló, hogy nem egy kategória egy 500e rendszerrel. De nappali képnél nem fogod azt mondani, hogy az most haj, vagy lego bábu paróka.

    [ Szerkesztve ]

  • borg25

    senior tag

    Egy APS-C szenzoros gép mindig is jobb lesz, mint egy mobil. (Feltétele hogy azonos korosztályú eszközöket hasonlítunk össze és nem régit az újjal.)
    De mondok mást is:
    Egy full frames gép mindig jobb képet fog készíteni, mint egy APS-C
    Van tovább is:
    Egy középformátumú gép mindig jobb képet csinál mint egy fullframes.
    S ne hagyjuk ki a non plusz ultrát:
    Egy műszaki fényképezőgép mindig....

    Oké, megszorítások vannak, mert APS-C + L objektív jobb mint a fullframe gagyi obival. Szóval kategóriájában kell nézni.

    Sok szó eset már róla, hogy miért használnak mobilt, amikor a DSLR jobb? De kevés szó eset arról, hogy miért használnak sokan APS-C DSLR-t, esetleg 4-5 évest, amikor az új Hasselblad jobb? A válasz triviális: Kevesen akarnak azért a minőségért 9 millát lecsengetni. Ugyanezért nem vesznek sokan új APS-C-s gépet, mert azért a minőségért 100-200e-t soknak találnak.

    A mobilok elérték azt a szintet, hogy jó képet csinálnak jó fényviszonyoknál, a sötétben is kezdenek egész használhatóakat csinálni. használható = elfogadható. Sosem lesz olyan jó, mintha egy hozzáértő csinálta volna DSLR-el, esetleg még rendesen használt volna is vaku(kat) De elég lesz.

    Zárszóként kár, hogy az árak miatt azt kell látni, hogy az emberek inkább fényképezőgépről váltanak mobilra, nem pedig APS-C méretről fullframere hogy utána középformátumra váltsanak. Jó lenne. Csak drága. Kár. Szeretnék még jobb géppel fotózni. :(

  • borg25

    senior tag

    válasz #31733248 #102 üzenetére

    A telefonos képek túlexponáltak, rosszul döntött az automatika. Viszont rendes fényképezőgépnél is alap, hogy vagy manuális beállítást használsz, vagy expozíció korrekciót. Egy tükörreflexes is tud ilyen képeket készíteni, ha rosszul használják.

    "fotózd le mobillal a lakásban rohangáló gyereket lámpafénynél"
    Úgy, hogy a fényképezőgépet előhalászod a szekrény mélyéről, esetleg a külső vakuba elemet kell tenned. A gyerek már alszik mire felkészültél a kép elkészítésére.

    A lényeg, hogy egy okostelefonnal könnyebb megragadni a pillanat információját. Kéznél van, be van kapcsolva, még feloldani se kell, s készítheted a képet. Rendes fényképezőgéppel tényleg jobb a kép, de az emberek többségét ez nem érdekli. Téged se érdekel, hogy a Hasselblad vagy a Canon 1Dx jobb, nem azzal fényképezel. De mondok mást: Egy i7 proci sokkal jobb mint egy atom. Mégis mennyien megelégszenek az atom teljesítményével. Miért? Mert nem videót akarnak vágni a nap 24 órájában. Nekik az számít, hogy a böngésző 2s alatt behozza az oldalt. Az atom ezt teljesíti. Lehet, hogy az i7 alatt a böngésző 0.5s alatt végezne, de neki elég a 2s. Nem fogja értékelni az a plusz 1.5s. Nem fog több lapot megnézni. Nem akar érte 4x vagy 8x többet kifizetni. Neki elég. Nyugodj bele ebbe a ténybe.
    Telefonnal nem lehet tökéletes képet készíteni. De lehet olyan jót, ami az átlag embernek elég. Ehhez hozzá kell venni, hogy mindig ott van, egyszerű, és könnyedén lehet feltolni az elkészült képet a f@cebookra, és sokan csak azért fényképeznek, hogy utána a képet megosszák akkor meg lehet érteni miért a mobilt használják, mikor a fényképezőgép szebb képet csinál. Ennyi. A statisztikák szerint a nép döntött.

  • borg25

    senior tag

    válasz tabu3x #118 üzenetére

    Szerintem te nem érted, de segítek megvilágítani.
    Teljesen mindegy milyen géped van, digitális, analóg, mobil, aps-c, vagy egy 150 éves matuzsálem.
    Az fényérték mindegyiknél ugyanazt jelenti. Vagy szerinted a mobilnál az FE 0 szikrázó napsütés, míg dslrnél telihold melletti fényviszonyt?
    Utána jön, hogy fényérték az expozíciós idő és a rekesz függvénye. Remélem nem gondolod, hogy 1/400s a mobil és a dslr esetén mást jelent, mert akkor megtaláltad az öregedés ellenszerét és szabadalmaztatod és hülyére keresed magad.

    Szóval ha a fényerő számításánál a záridő mindkét esetben azonos, akkor kapaszkodj meg a rekeszérték is azonos.

    Amire te akarsz utalni az az, hogyha 16od akkora egy pixel mérete a mobilban, akkor bizony a fényképezés alatt oda csak 16od annyi foton fog becsapódni, a cellában 16od akkora töltés fog összegyűlni, ezért mikor az elektronika kiolvassa a pixel értékét 16szorosára kell erősítenie. (Aztán jönnek még olyanok, hogy a 16x erősítés hatására nagyobb lesz a zaj, mivel 16od annyi a foton szám, ezért a dinamika is rosszabb, ezek azok amiért egy nagyobb szenzoros gép jobb képet tud csinálni, ha fontos a dinamika, vagy gyenge a fényviszony)

    Mondok mást is a technika fejlődik. Most egy foton becsapódása utána a pixel cellájában Q1 töltés halmozódik fel. Régen ez kevesebb volt Q2. Hogyan oldották meg, hogy mégis neked úgy tűnjön, hogy ez ugyanazt a fényértékét jelentse? Igen, az erősítéssel.

    Teljesen mindegy, hogy mivel készíted el a fotót, a záridő, rekeszérték, iso minden esetben azonos jelentéssel bír. A jel alap erősítése lesz más.
    Elnézést a pontatlan fogalmazásért, nem vagyok profi fotós és elektromérnök.

  • borg25

    senior tag

    válasz #31733248 #140 üzenetére

    Akkor egyet értünk.
    Belegondolva az elmúlt 10 év fényképezőgép bummja annak volt köszönhető, hogy az igény meg volt rá, hogy az emberek megörökítsék az életüket, de nem akartak analóg gépel vacakolni. Így az a 120 millás csúcs nem annak volt köszönhető, hogy a földön van 120 millió profi/amatőr fotós, hanem volt 110 millió ember, aki valamilyen módon meg akarta örökíteni, hogy merre járt. Ez a 110 millió ember jobb eszközt talált a mobilját.
    Most lassan eljutunk oda, hogy csak a profik/amatőrök vesznek gépet, úgy mint régen. Időközben többen lettünk a földön a 2000es évekhez képest, többen engedhetik meg maguknak, hogy ennek a hobbinak éljenek. Viszont sokan estek is ki, akik bár megvették az alap analóg gépet, hogy nyaraláskor ellőjenek 36 képet, de most ők is váltottak mobilra.
    Így nézve esélyes, hogy a színt beesik a 80as, 70 évek elejére.

Új hozzászólás Aktív témák