Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pusszycat

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Smiro #13 üzenetére

    Nem lehet nem észrevenni, h a luk népies, sőt mi több parasztos, nem egyetemeken használatos kifejezés. Nem tech oldalra való szerintem. Le kell róla szokni mint a cigiről. De majd meglátjuk. :K

    Itt egy tanárnő panaszkodik:

    Huszonéve pedagógus vagyok és van egy számomra értelmezhetetlen szó, ez a “luk”. Tanítóként “lyuk, lyukas, lyukaszt”, stb. formában tanítom a szavakat, ám a gyerekek mindenütt azt hallják és így is használják, hogy “luk, lukas, lukaszt”. Szélmalomharcnak érzem, mert azért sem hajlandóak a szavakat “lyuk, lyukas, lyukaszt”, stb.-ként használni, még írásban sem. Hogy az “ly” cikivé vált vagy kikopott a nyelv változásai során, nem tudom, csak azt, hogy én használom szóban és írásban is a “ly”-t a “lyuk, lyukas, lyukaszt”, stb. szavaknál. A kérdéseim pedig a kérdéses szavakkal kapcsolatban: mindkét változat használata helyes? Mennyire számít szélmalomharcnak az általam annak megélt “l-ly”-harc? Érdemes-e harcolni, vagy a nyelvi változások “túlnőttek rajtam” és törődjek bele: eltűnőben a “ly” és vele együtt a “lyuk, lyukas, lyukaszt”, stb. szavak.
    A Magyar értelmező kéziszótár szerint a lyuk a köznyelvi ejtés, a luk változatot népiesnek minősíti. A tanítványaival való eltérés oka a két nyelvváltozat, az, amit Ön beszél meg az, melyet a tanítványai. Azt érdemes megértetni a diákokkal, hogy vannak

    [ Szerkesztve ]

    Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

Új hozzászólás Aktív témák