Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ronaldo

    őstag

    válasz Cs1csó #127 üzenetére

    Ugye a 840 ezres bruttó fizuból 84 ezer megy abba a nyugdíjba, amiből (ha 50 év alatti vagy most) soha semmit nem fogsz látni már az életedben. Ha ezt a 84 ezret havonta félre tudod rakni ugyanerre a célra, akkor mondjuk 65 éves korodra (ha most 30 körül vagy) elég masszív összeg lesz, abból bőven el lehet menni majd nyaralgatni is (akár másik kontinensre).

    További majdnem 59 ezer forintot (7%) csengetsz be egészségbiztosítási járulék címén, ugyanakkor én szívesen találkoznék olyannal, akinek 840 ezres bruttó fizuja van és bármilyen tb-s szolgáltatást igénybe vesz (és az nem a táppénz ellátás). Ott már mindenki megy szépen a magánellátásba, ahol viszont biztosítón keresztül a prémium csomagok éves(!) díja sem több egy 40-es embernek, mint 200-250 ezer forint, de ez már tényleg a prémium. Tehát kevesebb, mint fél év befizetett eü. járulékból prémium ellátást kapsz, kórházi fertőzések nélkül. S ez utóbbit legalább igénybe is veszed. Ha a prémium alatti még simán extra csomag megfelel, 150-ből megúszod. Ha komolyabb műtétre kerülne sor ott persze lehet mondani, hogy azt a biztosítás nem (vagy csak részben) fedezi, de jónapot, komoly műtétnél az állami vonalon is csengetni kell, ha nem a halálod után szeretnéd, hogy sorra kerülj.

    Nekem konkrétan (fiatalabbként, mint a példában szereplő 40-es ember) ~85 ezer forint évente ez a magán eü. kiadás. További 45 ezer a saját nyugdíj (utóbbinál van szja visszaigénylési lehetőség, amit pl. katás nem tud igénybevenni). Igaz, van bejelentett, hivatalos, az átlagfizetésekkel egybevágó jövedelmem, így a fenti adókat/járulékokat én fizetem.

    Ami egy adott ponton zavarhatna is, hogy miért fizetek "duplán", de ha valahogy teljesen önzőbe fordul (még a mostaninál is jobban) az emberek gondolkodása és semmilyen "társadalmi felelősségvállalásra" nem lesz hajlandó, akkor csúnya világ lesz. Lesznek majd 5 méteres betonfallal körbevett városrészek, ahol fegyveresek sétálgatnak és védik a bentieket a kinti lecsúszott rétegektől. Aztán ha valami miatt mégis keverednek ezek a csoportok bármi miatt, akkor megkéselnek mindenkit, akin öltöny van, vagy látnak rajta egy középkategóriás órát, ami mehet a zaciba.

    De őszintén, arra semmilyen esélyt nem látok, hogy végre kirakva a lapokat az asztalra bármelyik politikai erő felvállalja, hogy rendbe tegye ez a dolgot. Lehetne egy mimimum felelősségvállalás mindenkinél (az eü-ben mondjuk), ami kevesebb mint 7%, viszont aki magánba akar (kizárólag!) járni, az bead 3%-ot a valós(!) jövedelme után, és nincs többet cseszegetve. Részt vett a közös rendszerek fenntartásában, viszont az ott nyújtott szolgáltatásoknál ő többet akar, ezért nem veszi igénybe.

    Mi van most? Pont ezen cikk alapján is kigömbölyíthető, hogy ma az országban a legjobban kereső réteg (mármint aki tényleg dolgozik, értéket állít elő), vagyis az it szektor, it projektvezetők alig vesz részt a közös teherviselésben. Ha én lennék egy giga multis projekten PM, havi 4 milliáért, zavarna ez? Tök őszintén, nem. De nem is tőlük kell érkeznie a megoldásnak.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák