Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Zsmester89 #40 üzenetére

    "Kérem ne keress privát üzentben! [...] Csak telefon,[...]"
    "Részletek privátban!"
    De telefonszám nincs is kiírva. :C

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Chrys_ #42 üzenetére

    SkyLake esetén 16 sáv megy 16x hosszú foglalat(ok) felé és további 4-et oszt szét a chipset, ami egy sok sávos switch. Tehát alapvetően:

    - 16 sáv általában statikusan van szétosztva (többnyire 16 vagy 8+8, esetleg 8+4+4 bár legutóbbit még nem láttam SkyLake-el), hacsak nem drótoz fel az alaplapgyártó egy extra switch-et (akkor mehet akár 16+16+16 is, de nyilván a switch másik oldala továbbra is 16 sávos, szóval ha szimultán működnek a 16x kütyük, akkor még mindig 16 sáv sebességén osztoznak, noha elég ritka, ha bárminek ténylegesen is ekkora sávszél kéne, hacsak nem kártyán belül is több portos >10Gbe hálózati vezérlő, stb).

    - 4 sávot oszt szét az Intel chipset, így ha arra van drótozva akármennyi M2, vagy hagyományos PCI-E foglalat, akkor az legfeljebb 4 sávot kaphat (akkor is, ha ránézésre 16x hosszú, elektromosan csak 4x, 2x, 1x lehet, de csak akkor szoktak 16x hosszút adni, ha legalább 2x be van kötve, az 1x általában rövid és a hosszú általában 4x-et is tud) és ennyin osztozik egyszerre minden eszköz, csak itt általában dinamikusan, nem előre szétosztva. Tehát ha rádugsz két darab 4x-es eszközt, akkor látszólag mindkettő kaphat 4 sávot, de összesen 4 sáv sebességén osztoznak a CPU felé. (De még ezen felül is lehet többféle korlát: lehet hogy bizonyos csatlakozók statikusan korlátozzák egymást, vagyis a 4x foglalatból 2x lesz, ha bedugsz valamit a szomszédos 1x foglalatokba is, stb, ez attól is függ, hogy az adott chipset összesen hány sávot kezel és hogy drótozgatja az alaplapgyártó az egyes foglalatokat, illetve integrált eszközöket, mint az alaplapi hang, LAN, stb vezérlők... még olyan is lehet, hogy bizonyos csatlakozók kizárják egymást, ami a gyakorlatban az M2 és SATA Express közt szokott lenni, de elvben elképzelhető lenne PCI-E csatikra is).

    De a SkaLake platformmal nekem (és google találatok alapján másiknak is) ilyen téren erősen negatív tapasztalataim vannak. Az elvileg 20+ sávot kezelő chipset-es és 6+ foglalattal szerelt lap is könnyen kifulladhat 3-4 darab 1x bővítőkártyánál (vagyis ha van 6 szabad slot, köztük olyan is, ami a CPU-s 16-ra köt és nyilván olyan is, ami a 20+ sávos chipset-ből jön, akkor ezekre vegyesen dugdosva csak összesen 3-4 darab 1x kártya működik egyszerre, 4-5 már instabil, 6-al meg se mukkan, és az sem számít, hogy letiltom-e a Setup-ban a felesleges integrált eszközöket).

    Szóval már 2db VGA (8+8) és 2db PCI-E SSD (mindkettő 4x módban, a 4 DMI sáv sebességén dinamikusan osztozva) is problémás lehet (vagy megy stabilan, vagy nem, bár gondolom ez Z170-es lap lesz, amiben lehetséges a 4 eszköz stabilan, nem csak 3), de mellé akarsz dugni mondjuk egy hangkártyát, már jó eséllyel jöhetnek a bajok, és ha ne adja isten még egy extra hálózati, vagy SATA/SAS RAID kártyát is be akarsz tuszkolni, már lehet hogy az UEFI Setup-ig sem jutsz, a Windows pedig összeomlik boot-olás közben, ha eljut addig, stb.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz nbg #44 üzenetére

    Gondolom a hálókártya eleve max 8x (és valószínűleg még 2.0, bár az most mindegy, csak spekulálok, mert a viszonylag új 3.0-ás NIC még méreg drága, míg a régi 2.0-ás használtan a töredéke, így utóbbi nekem is van itthonra ;)) és a VGA-nak is biztos tökéletesen elég a 8x 3.0 sávszél (szerintem még a 8x 2.0 és 8x 3.0 közt se nagyon lehetne kimérni semmi számottevőt grafikus tesztekkel, főleg hogy nem beszélget másik CrossFire VGA-val a PCI-E vezérlőn keresztül, csak a CPU-val és megengedett a CrossFire 4x 3.0-al is), a 4x pedig valószínűleg az ICH-ba köt, ami kap 4db 2.0-ás sávot és pontosan ennyit tud az említett SSD is, így nincs miért aggódni.

    De amiről lentebb beszéltem, ott sem az a baj SkyLake-el, hogy kifutsz a sávszélből (bár aki 2-3db high-end SSD-t akar RAID-0 módban a chipset portjaira kötni, az már talán elgondolkodhat ezen is), hanem hogy kevés eszközt tud szimultán kezelni, mindegy milyen generációs és elektromosan hány sávos (megpróbálhatod teleaggatni PCI-E 1x 1.1 NIC-ekkel is, akkor se tudod telepakolni az összes slot-ot gond nélkül, ha van legalább 5, de némelyik lapra tesznek akár 7-et még az M2-kön felül is).
    Bár C232 vagy C236 workstation lapot még nem próbáltam (ezekbe belemegy minden consumer SkyLake proci és ráadásképp néhány E3-xxxx V5 Xeon is, illetve Xeon-al és a kis Pentium-al, avagy i3-al is kezel ECC memóriát -> ami a mai világban már haláli vicc, hogy a kvázi "Celeron" utód pici-ócó Pentium is tud ECC-t a megfizethető workstation alaplapban, de a komolyabb i5 és i7 CPU-k a drága Z170 lapokban nem), de tervben van, miután a H170 csalódást okozott.

    (#47) Zsmester89

    Igen, de a hardveraprón az nem nyílik meg, és kín megkeresni Ph-n az adatlapot, illetve nem is mindenki jön rá a "trükkre".

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Laraxior #46 üzenetére

    Van itthon egy ugyan ilyen lapom (elégedett vagyok vele), bár csak SATA AHCI SSD van az M2 portjában, nem PCI-E NVMe (arra, amire ezt használom, még ez is sok). Ezen is az ICH-ba köt be az M2 foglalat, ami vagy SATA módban funkciónál (ilyenkor ezen az alaplapon ki is üt két hagyományos SATA foglalatot, mert a lehetséges 6 SATA sáv mind fel van drótozva hagyományos SATA foglalatként is, de 2-t köt át M2-re, mint mikor "összefog" kettőt SATA Express-nek), vagy kap legfeljebb 2db (???) PCI-E 2.0 sávot (furán jön ki a meghirdetett 10Gbps, nem tudom biztosra hogy 2, vagy 4 sávot kap, de szerintem kettőt --- és ezt még nem próbáltam, hogy ilyenkor kiüt-e vajon egy-két(-há'-négy) PCI-E foglalatot, de szerintem nem, mert talán ezért van az alaplapon egy külön PCI-E switch, ami tovább osztja az ICH sávjait, konkrétan a 4x foglalatot igény szerint 1+1+1+1 vagy 1+1+2 módba, ahelyett, hogy mind közvetlenül menne az ICH-ba, mint pár hasonló lapon, amin nincs M2 foglalat).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák