Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tuomas

    addikt

    Azért arra kíváncsi lennék, hogy az önkéntes Greenpeace-esek, akik az összes ilyen témájú topikban megjelennek mit tesznek saját maguk a környezetük védelméért, főként úgy, hogy ha még a napelemek gyártási környezetszennyezését is aggályosnak tartják. Ebből fakadóan nem értem azt sem, hogy ők egész nap a gépet püfölve és habzó szájjal, öklüket rázva a környezet védelméért hogy nem veszik észre magukon azt, hogy saját maguk is energia és használati cikk fogyasztók, de azt ráérnek leirogatni, hogy a napenergia bizony mennyire káros a környezetünkre. Egyszerűen nem bírom feloldalni azt az ellentmondást, hogy egy megújuló energia esetében a szállítási és a gyártási CO2 kibocsátáson ugrálnak, bányászati környezetterheléssel, és ezt teszik egy olyan eszközről, amelyhez a nyersanyagokat ugyan úgy kibányászták, az eszközt ugyan úgy legyártották, leszállították, energiát is fogyaszt, esetleg még akksi is van benne (pedig hujuj, az aztán környezetszennyező), és pár év alatt (5-10 év) el is évül. Az internet, amelyet használnak, na ahhoz aztán megint kell bányászat, gyártás, szállítás, energia: tenger alatti, föld alatti, és föld felszíni kábelek, antennák, adótornyok, annak te jó ég mekkora ökológiai lábnyoma lehet. Nem értem, hogy ilyen elhivatott környezet és természetvédők ezt hogy engedhetik meg maguknak? :U

    Footnote: Semmi problémám a környezetünkért és természetünk védelméért kiállók ellen, becsülöm is őket, és fel is nézek rájuk, lehetőségeimhez mérten követem is a példájukat, de csak akkor, ha nem csinálnak segget a szájukból és nem esnek át a ló túloldalára és kötnek bele mindenbe.

    [ Szerkesztve ]

    We were here

  • Tuomas

    addikt

    válasz t72killer #35 üzenetére

    Napelemet nem lehet ám mindenhova rakni. Csaxólok. Ha adott területen nem napelem lenne, akkor lenne helyette iparterület, vagy legelő, vagy lakónegyed, stb. Sok napelemparkot előszeretettel telepítenek rozsdaövezetre, ami semmi másra nem is hasznosítható a korábbi környezeti károk miatt, vagy ipari parkokba, aminek a helyén lenne egy csúnya CO2 kibocsátó üzem. Az erdőterület mérete viszont nem csökkenhet (itthon legalábbis), ha valahol zöldterületet szüntetnek meg, akkor máshol ugyan akkorával kell pótolni. Egy erdő/jó minőségű földterület helyére gazdaságilag sem éri meg napelemparkot felhúzni, mivel annak a kivonási díja (művelés alól kivett területnek kell lennie) annyira magas, hogy a beruházási költség sosem térül meg. Jobb ha ezekkel tisztában vagy.

    [ Szerkesztve ]

    We were here

  • Tuomas

    addikt

    válasz t72killer #38 üzenetére

    A tetőfelületek mindegyike sem alkalmas, főként a tájolás miatt és a tetőfelület nem megfelelő nagysága miatt nem éri meg. De ide lehet sorolni a tetőszerkezet teherbíró képességét is. Itthon a legjobb példa a 10 emeletes panel, aminek látszólag a teteje csak napelemekre vár, a gyakorlatban azonban többségük alkalmatlan a sok kiálló objektum (liftakna, szellőzők, antennák) miatt és a lapostető alaprajza miatt egyszerűen képtelenség 2-3 napelemnél többet tenni egymás mellé, és nem lehet úgy napelemet telepíteni rájuk, hogy az hatékonyan tudjon termelni. A családi házak meg ugye magántulajdonban vannak, ott nem lehet mindenkit arra kötelezni, hogy cseréljen tetőt és pakolja tele napelemmel (habár van rá támogatás, ami ösztönző lehet).

    Ezzel szemben egy napelemparkban sok elfér egymás mellett, a tájolása tetszőleges, mivel értelemszerűen csak déli irányba kell telepíteni, valamint a csatlakozás is könnyen megoldható nagyfeszültségű vezetékre, ha van a közelben ilyen, vagy alállomásra.

    [ Szerkesztve ]

    We were here

  • Tuomas

    addikt

    válasz t72killer #41 üzenetére

    Kivéve, ha a gépészet a tetőn van. Mert ugye a gépészeti berendezések (szellőzők, légcserélők, stb stb.) mind a tetőn van, amik jó nagy akadályt jelentenek.
    Ahogy már írtam, a napelempark elég sok esetben nem az erdő elől veszi el a helyet, hanem pl egy környezetszennyező üzem helyére kerül (vasút, valamilyen a múltban szennyező telephelyre, stb vagy egy ipari park területére, ahová amúgy sem fog senki erdőt ültetni, tekintve, hogy ipari parknak lett kijelölve), ahol egy erdő egyébként nem lenne túl életképes, beteg, vagy kipusztuló fákat eredményezve. Arról nem beszélve, hogy itt kivonni sem kell a területet művelés alól (mert már ki van vonva), így a leggazdaságosabban telepíthető ilyen területre napelempark, és mindenki örül.
    Az oké, hogy kívülről csak annyit látsz, hogy egy területen napelempark van, de valójában azt nem látod, hogy miért van ott, illetve miért pont ott van.

    [ Szerkesztve ]

    We were here

  • Tuomas

    addikt

    válasz t72killer #43 üzenetére

    Ja így már értem. Hát nem tudom, egy komplett parkolót lefedni megfelelő tartószerkezettel, majd napelemet rá, ilyenről én speciel még nem hallottam. Ugye ez egy nagy kérdést vet fel, maga a tartószerkezetet illetően: mennyire kell erősnek lennie, hogy ne csak a napelem tömegét, de azt is kibírja, ha egy autó véletlenül nekirongyol, ahogy tolat, kanyarodik stb. és ez mennyire építhető ki gazdaságosan?

    We were here

Új hozzászólás Aktív témák