Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Piftuka

    veterán

    válasz Cifu #46 üzenetére

    "Milyen merevlemez az? Mit értesz "nagyon sok esetben" alatt?"

    A számítógépház nem megfelelő szellőzése esetén. Amikor az abban termelődő meleg levegő nem tud megfelelő módon távozni.

    Hideg időszakban 27-28°C-os hőmérsékletű panel lakásokban, ill. nyári forróságban még annál is melegebb szobában ez könnyen előfordulhat (még jól szellőző számítógépház esetén.)

    Anno a HWSW fórumon volt egy topic, ahol éveken keresztül gyűjtöttük a statisztikákat a felhasználók meghibásodó merevlemezeiről. Az interneten is volt több cikk arról, hogy a tartós, nagy meleg milyen mértékben ártott ezeknek a hardvereknek.

    Mert még manapság is, a számítógép legérzékenyebb része a merevlemez. Az elektronika, a lemezek, a fej... Szinte minden árt nekik.

    Egyébként a gyártók "ajánlását" én kétkedéssel fogadom. Nekem is volt két IDE merevlemezem, amely nagy valószínűséggel a tartós magas hőmérséklet (és később a tápegység elfáradása miatti feszültségingadozás) miatt hibásodott meg. Szerintem ideális esetben a HDD hőrmérséklete nem lehet 40°C-nál magasabb.

    Persze lehet, hogy a mai, modern HDD-k már valamelyest magasabb hőmérsékletre lettek kalibrálva, de én őszintén szólva kétlem. A technológia ugyanis a kezdetek óta vajmi keveset változott, és ugyanazok a "gyerekbetegségek" jellemzik az összes merevlemezt.

    No mindegy, mert a hozzászólásom lényege nem ez, hanem....

    Továbbra is az a kérdésem, hogy ha a merevlemeznek úgyis mindegy, akkor miért nem hosszában van elhelyezve mindig a merevlemez keret, hogy legalább a számítógépház szellőzése a lehető legjobb legyen?

    "Aquila non captat muscas."

  • D1Rect

    félisten

    válasz Piftuka #51 üzenetére

    Sokkal egyszerűbb lenne, ha megnéznél pár áramlástannal kapcsolatos videót, ahol szépen megfestik a levegőt.

    A panel lakásokban mitől van hidegebb időszakokban 28 fok? :F Én úgy tudom azok igen vacak hőszigetelésűek.

  • D1Rect

    félisten

    válasz Piftuka #51 üzenetére

    Jah, igen azért mert így hosszabb vga fér el és egy hdd cseréhez nem kell szétbontani a fél gépet(például ha esetleg a CPU hűtőtől nem férne ki, de igen gyakran a vga-tól nem fér ki)
    Szóval így sokkal praktikusabb.

  • sixpak

    nagyúr

    válasz Piftuka #51 üzenetére

    Ez az én bajom is. Ezért vettem most egy olyan házat amiből kiszerelhető az összes, ezért semmi nem gátolja a megfelelő szellőzést. :)

    [ Szerkesztve ]

    https://www.flickr.com/photos/86396338@N05/

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Piftuka #51 üzenetére

    Hideg időszakban 27-28°C-os hőmérsékletű panel lakásokban, ill. nyári forróságban még annál is melegebb szobában ez könnyen előfordulhat (még jól szellőző számítógépház esetén.)

    A 27-28°C-os lakás sok okból sem egészséges, egyébként ilyenkor szoktam azt mondani, hogy egyszer kell beruházni légkondira, és az nem csak a gép, de az egyén közérzetére is pozitív hatással van. ;)

    Az interneten is volt több cikk arról, hogy a tartós, nagy meleg milyen mértékben ártott ezeknek a hardvereknek.

    Én ezt nem vitatom el, de ha egy HDD 40°C fölé kúszik, akkor ott valami nem kóser. Vagy a külső hőmérséklet, vagy a rosszul szellőző ház (nem külön HDD hűtés kell, hanem rendesen szellőző ház!).

    Szerintem ideális esetben a HDD hőrmérséklete nem lehet 40°C-nál magasabb.

    Ebben egyetértünk, csak ezt én normális házakban elérem külön hűtött HDD-k nélkül (és megfelelő HDD-k kiválasztásával)...

    Továbbra is az a kérdésem, hogy ha a merevlemeznek úgyis mindegy, akkor miért nem hosszában van elhelyezve mindig a merevlemez keret, hogy legalább a számítógépház szellőzése a lehető legjobb legyen?

    Amint D1Rect is leírta, így sokkal könnyebb a HDD-ket ki- és beszerelni, kábelezni. A légáram szempontjából pedig csaknem tökmindegy, hogy áll, a lényeg az, hogy a tartó kereten legyenek szellőzőnyílások, ahol a levegő át tud haladni.

    @D1Rect: A panel lakásokban mitől van hidegebb időszakokban 28 fok?

    Úgy, hogy a rossz szigetelés ellen úgy "védekeznek", hogy fűtenek, mint állatt, és amíg a tetőn, vagy a "széleken" lévő lakások fűtése még így is kihívás, a "középen" lévő lakások, amelyeket alul-felül-oldalt fűtenek a szomszédos lakások, azokban meg meg lehet főni. Ráadásul sok helyen, hogy minimalizálják az építési költségeket (kevesebb cső és csatlakozó, valamint csap) a radiátorok sorban vannak kötve, szóval egyenként nem tudod megszabni a radiátor hőmérsékletét... Ezeket átalakítani átkötő szakaszosra és termosztatikus szelepesre cserélni nem olcsó mulatság (függően a körülményektől 1-2 millió körül van).

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • MZperX75

    addikt

    válasz aram01 #32 üzenetére

    "fasza hátul a kábelrengeteg (enyém is ilyen)"

    Sajnos az enyém nem.......ezért úgy rendeztem ne lássak oda :DDD

    Cifu

    "Én ezt nem vitatom el, de ha egy HDD 40°C fölé kúszik, akkor ott valami nem kóser. Vagy a külső hőmérséklet, vagy a rosszul szellőző ház (nem külön HDD hűtés kell, hanem rendesen szellőző ház!)."

    A HDD-k nagyjából 27-55fok között üzemelnek típustól függően,szoba hőmérsékleten.

    WD green 28-37fok közt megy nálam 2 db 500G majdnem ugyan azon hőfokon
    régi Seagate 500-as 35-40 fok között pumpál a másik 2 mellett.
    A WD-black 5 év garral vett szerver vinyóm,ami hangos is ráadásul min 40-42- max 48-50 fokon megy ugyanabban a házban .(erősebb ház szellőztetéssel is max egy pár fok mínuszban.)

    A gyártó egyébként 55-60 fokokat ad meg stabil max hőfoknak. A laptopban simán 50fok körül pergeti magát a kis 500-as HDD.

    Hidd el úgy ,hogy minden"kóser"

    [ Szerkesztve ]

  • turorudi

    aktív tag

    válasz Cifu #55 üzenetére

    Nyáron, a kinti közel 40C mellett a benti 27-28C kifejezetten kellemes, ám ebben a hőmérsékletben igenis melegednek még a WD Greenek is. Nálam 5db 2 és 3 terrás vinyó van a Fractal R4-ben, amely háznak ugye forgatható az előlapi ventik mögötti HDD-kerete. Ezek eléggé melegítik egymást is, és csak úgy maradnak nyáron 40C alatt, ha befordítom a keretet a ventik irányába. Ha kifordítom az oldallap irányába, akkor a HDD-k 10-12 fokkal melegebbek. Ugyanis valóban elállja a keret a légáramlás útját (ahogy itt, a Bitfenixben is).
    Gondoljuk meg! Van egy 27-28 fokos alaphőmérséklet, még a legzöldebb HDD is megtermeli működés közben azt a 12-13C-t, amivel már az egészségtelen tartományba kúszik a hőfok.
    Az pedig nem igaz, hogy otthoni környezetben nincs mitől melegedniük a HDD-knek. Már néhány száz giga fotó megmozgatásától jelentősen terhelődik a vinyó, és melegszik. Szerintem a HDD komolyan tervezett hűtése fontosabb, mint a CPU hűtése, amikből a 35-53-77-88 W max. fogyasztással (nekem ilyenek vannak) az egyszerűbb hűtők is elbánnak.

  • Piftuka

    veterán

    válasz D1Rect #52 üzenetére

    "Sokkal egyszerűbb lenne, ha megnéznél pár áramlástannal kapcsolatos videót, ahol szépen megfestik a levegőt."

    Láttam már ilyet, és valóban érdekes, de jelen esetben nem érzem úgy, hogy szükséges lenne.

    Teljesen egyértelmű, hogy a merevlemez keret oldalán sokkal kevesebb levegő jut át, mint akkor, ha a keret a ház hosszával párhuzamosan van elhelyezve.

    Márpedig ott, ahol az egész számítógépház szellőzése, és hatékonyabb hűtése fontos, ez egy véletlenül sem elhanyagolható tényező.

    "A panel lakásokban mitől van hidegebb időszakokban 28 fok? Én úgy tudom azok igen vacak hőszigetelésűek."

    Ez nagy általánosságban nem igaz már. A panellakások felújítási programjainak köszönhetően az ország legtöbb lakása olyan felújításon esett át (nyílászárók cseréje, a tömb külső szigetelése), ami nagyon sokat javított a szigetelésükön.

    Viszont a lényeg nem is feltétlenül ez, hanem a "szabályozhatatlan" fűtés. Különösen igaz ez a tömbben minél fentebb haladva.

    Éppen elég ismerősöm lakásában voltam már az elmúlt évtizedekben, hogy tudjam, egy ilyen panelben én képtelen lennék lakni. Jellemzően alsó hangon is 25-26°C-os belső hőmérséklet jellemzi őket fűtési időszakban.

    Egyik haverom 9. emeleti kéglijében az összes fűtőtest el van zárva télen, de pusztán a forro vízet szállító csövek úgy felfűtik a lakást, hogy csakis nyári öltözetben (rövid nadrág, és trikó) lehet kibírni a lakásban.

    Én magam egy 40+ éves, minimális hatékonyságú hőszigeteléssel bíró családi házban lakom, és ahhoz vagyok szokva, hogy télen a legdurvább mértékű fűtés mellett van max. 22-23°C fok, ha pedig este lekapcsoljuk, akkor reggelre max. 16-18°C van a szobában. Jellemzően 20°C körüli az átlaghőmérséklet a lakásban; megjegyzem, ez egészségesebb is. Aludni is klasszisokkal jobb.

    Namármost minél magasabb a szoba hőmérséklete, annál jobban fűt a számítógép is. Ráadásul exponenciálisan növekszik a gép házának belső hőmérséklete a szoba minden egyes plusz Celsius hőfokú emelkedésével.

    Ilyen közegben egy megfelelő szellőztetés a gép házában "életmentő" lehet a merevlemez számára. Az a bizonyos keresztbe fordított merevlemezkeret éppen oda vezethet, hogy a HDD élettartama a számára "egészségtelen" hőmérséklet miatt jelentősen romlik.

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz sixpak #54 üzenetére

    "Ez az én bajom is. Ezért vettem most egy olyan házat amiből kiszerelhető az összes, ezért semmi nem gátolja a megfelelő szellőzést."

    Ez egy nagyon tetszetős ház, egyszerű, letisztult dizájnnal!

    Valami ilyet keresek, csak olyan kivitelben, ahol az első és a hátsó panelen is elfér egy-egy darab 12 cm-es (vagy 14 cm-es) venti, a ház alja, teteje és oldallapjai pedig tömörek. ;)

    "Aquila non captat muscas."

Új hozzászólás Aktív témák