Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Piftuka

    veterán

    válasz D1Rect #43 üzenetére

    "Onnan indul, hogy otthoni felhasználás esetén a merevlemezek nem igényelnek extra hűtést."

    Ezzel nem értek egyet. Nagyon sok esetben felmelegszik annyira a merevlemez, hogy hűteni kell. (És ne feledjük, hogy a merevlemezek működésének hosszú távon a magas hőmérséklet, a rázkódás, és az elektronikai zavarok ártanak a legtöbbet.)

    Mindezeken túl a számítógépház elején elhelyezett ventillátorok fő funkciója nem is a merevlemez hűtése, hanem a ház "keresztül szellőztetésében" segíteni. Akár alulnyomásos, akár túlnyomásos hűtésről beszélünk.

    Az oldalt elhelyezett merevlemez keret nagy mértékben rontja a számítógépház megfelelő szellőzését.

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz D1Rect #52 üzenetére

    "Sokkal egyszerűbb lenne, ha megnéznél pár áramlástannal kapcsolatos videót, ahol szépen megfestik a levegőt."

    Láttam már ilyet, és valóban érdekes, de jelen esetben nem érzem úgy, hogy szükséges lenne.

    Teljesen egyértelmű, hogy a merevlemez keret oldalán sokkal kevesebb levegő jut át, mint akkor, ha a keret a ház hosszával párhuzamosan van elhelyezve.

    Márpedig ott, ahol az egész számítógépház szellőzése, és hatékonyabb hűtése fontos, ez egy véletlenül sem elhanyagolható tényező.

    "A panel lakásokban mitől van hidegebb időszakokban 28 fok? Én úgy tudom azok igen vacak hőszigetelésűek."

    Ez nagy általánosságban nem igaz már. A panellakások felújítási programjainak köszönhetően az ország legtöbb lakása olyan felújításon esett át (nyílászárók cseréje, a tömb külső szigetelése), ami nagyon sokat javított a szigetelésükön.

    Viszont a lényeg nem is feltétlenül ez, hanem a "szabályozhatatlan" fűtés. Különösen igaz ez a tömbben minél fentebb haladva.

    Éppen elég ismerősöm lakásában voltam már az elmúlt évtizedekben, hogy tudjam, egy ilyen panelben én képtelen lennék lakni. Jellemzően alsó hangon is 25-26°C-os belső hőmérséklet jellemzi őket fűtési időszakban.

    Egyik haverom 9. emeleti kéglijében az összes fűtőtest el van zárva télen, de pusztán a forro vízet szállító csövek úgy felfűtik a lakást, hogy csakis nyári öltözetben (rövid nadrág, és trikó) lehet kibírni a lakásban.

    Én magam egy 40+ éves, minimális hatékonyságú hőszigeteléssel bíró családi házban lakom, és ahhoz vagyok szokva, hogy télen a legdurvább mértékű fűtés mellett van max. 22-23°C fok, ha pedig este lekapcsoljuk, akkor reggelre max. 16-18°C van a szobában. Jellemzően 20°C körüli az átlaghőmérséklet a lakásban; megjegyzem, ez egészségesebb is. Aludni is klasszisokkal jobb.

    Namármost minél magasabb a szoba hőmérséklete, annál jobban fűt a számítógép is. Ráadásul exponenciálisan növekszik a gép házának belső hőmérséklete a szoba minden egyes plusz Celsius hőfokú emelkedésével.

    Ilyen közegben egy megfelelő szellőztetés a gép házában "életmentő" lehet a merevlemez számára. Az a bizonyos keresztbe fordított merevlemezkeret éppen oda vezethet, hogy a HDD élettartama a számára "egészségtelen" hőmérséklet miatt jelentősen romlik.

    "Aquila non captat muscas."

Új hozzászólás Aktív témák