Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz Busterftw #139 üzenetére

    Ez az egyik fő paraméter. A másik meg, hogy fizikailag mit tudsz összedrótozni.
    Nagyon leegyszerűsítve most úgy néz ki, hogy ha 240W-ból az Intel 16 magos többet hozna amit az AMD 16 magos 140W-ból akkor nézzük össze az AMD 32 magossal és ennyi. (Az árat egy mozdulattal hozzá tudnák igazítani ha szükség lenne rá. Az a legrugalmasabb paraméter a mostani eszetlen árazások mellett.)
    Itt jön még a képbe, hogy be tudsz-e annyi magot zsúfolni fizikailag. Az AMD tud. Az Intel nagy magokból nem tudott, ezért is léptek. Kis magokból vélhetően belefér majd.
    Kör bezárva.

    Más paraméterben együtt vannak és nincsenek nagy csodák. Se IPC-ben nem tud egyik gyártó sem extrát, mondjuk 2-3x IPC-t, sem órajelben nincs leragadva az egyik 2-3GHz-en míg a másik a 6-8-10GHz.et ostromolja. Nyilván ezeknek is nagyrészt fizikai/technológiai okai vannak amúgy, de ez mellékes.

    Ezért nem is értem amúgy ami a másik topicban is feljött az amdelfüstöl "szakértőtől", hogy egy szinten lennének... vagy az AMD kezdene lemaradni. A perf/W tekintetében nagyon nem és ez meghatározza kb. az összes többit.

  • sb

    veterán

    válasz hallador #152 üzenetére

    Ezt már sokszor írtam neked is meg másoknak akik valami misztikus fantasyként tekintenek a megadott fogyasztási meg perf/W adatokra, hogy ez tök egzakt.

    Inkább csak úgy tűnik mintha nem akarnának egyesek tisztában lenni vele. AMD tartja a TDP-t, de az magokra van megadva, ott a PPT a teljes cuccra.
    105W-nál 142W. Ez ennyi lesz, nem több.

    Intelnél meg ott a pl1, pl2. Utóbbi van benchmarkra, ott a tesztekben tisztán, hogy meddig megy és mennyit tud órajelben. 240W. Ennyi.

    Ezeket lehet hasonlítani... meg esetleg ha vki profibb akkor elkezdhet nem gyári értékekkel is nézelődni. Akkor jön ki, hogy a 45-65W-ra szorított AMD desktopok, vagy pl. a 280W-ról 180W-ra leszorított Threadripperek alig vesztenek teljesítményt és még fentebb kúszik az így is borzalmas AMD-Intel arány.

    Persze Intelnél is jobb az arány lentebb, de ott a normál TDP-ről már nem lehet csodát csinálni amikor a pl2 a 1.5-2.5-szerese alapból a TDP-nek.

    Nincsenek csodák sajnos.

  • sb

    veterán

    válasz arn #180 üzenetére

    Nem lenne rossz ilyen teszt, anandáknál vannak (anno Renoir, Tiger, Ice Lake volt ami nagyon hasznos volt.) konkrétan munkát mérő tesztek. Tehát lefut a feladat - időfüggetlenül - és a vége Joule.

    Viszont ez rendernél vagy vmi hasonló max terhelést adó cuccnál nem releváns. Ha full a terhelés akkor a W megadja számítási teljesítményt és az órajelet is gyakorlatilag pontosan.
    Még az zavarhatna be, ha összevissza változik a TDP limit de az meg szerencsére nem szofisztikált ilyen esetben, nincs ugrálás a keretben. Max notiknál lehet érdekes, ahol kissé összevissza változik.

    De visszatérve a renderre, elég egyértelműen látszik a hatékonyságbeli különbség Intel és AMD esetén. Full terhelésen, ez fontos.

    Magszámot és TDP-t összevetni pedig ebből már megint egyszerű, mert a sweet spot mindig a több mag, kisebb órajel: A freki-fesz-W lineáris vs exponenciális összefüggésekből és, hogy adott szint felett mindig romlik a freki-skálázhatóság.
    (Itt megint bejátszhatna az sw is, hogy mennyire skálázódik, de ez általában szintén élesen szétválik. Vagy lineáris a skálázódás a magok számával: render, encode vagy baromira nem: játék. :D)

    Szóval a matek leegyszerűsüdik:
    1. X mag Y fogyasztásból ugyanazt tudja, mint 2X mag 2Y-ból.
    2. Akkor romlik a hatásfok, ha arányosan nagyobb fogyasztás/kevesebb mag van (mert akkor nagyobb az üzemi freki)
    3. És akkor javul ha a fogyasztás kisebb arányosan mint a magok száma (mert ott kisebb lesz az üzemi freki)

    Persze ez architektúrán belül értendő, de mindkettőben így néz ki. Ami anno a Haswellel jött okosságként "run to idle", közben pedig égbe lőtt órajelek és max perf, az sose működött max terhelésen. Mindig a több mag, alacsonyabb órajel a nyerő.

    Ez általános (baromi ritka, tüskeszerű) terhelésen jó csak. De az ilyen, 95% idle terhelés szerintem sokkal inkább függ más paraméterektől... uncore/IF/ram fogyasztás ami tipikusan megdobja Ryzenen (vagy Intelen is tuning mellett), de egy szarul írt, terhelő sw is megborítja a jó majdnem idle fogyasztást. Simán rátolhat 5-20W-ot akármire ami a sok idle timeban sokat jelent nagyon.

    Computerbase-en most volt róla vicc, hogy lesz full idle mérés mellett ablakhúzogatós meg hasonlók is... mondjuk az gpu-nál érdekesebb (mint a multimonitor és playback). Pl. hiába írtam lassan 1.5 éve, hogy az új catalysttel agyonvágták a félpasszív kártyámat mert minden ablakmozgásra 1GHz fölé ugrik a gpu órajel és +15-20 fokot és Wattot jelent neki: mindig aktív a venti. Abu is magyarázta, hogy jóaz, mert akkor kell és run2idle, átlagban nem számít.
    De a hőmérséklet nem ezt mutatja, hogy tüskeszerű lenne ha szépen felmelegszik aktív hűtés mellett 20 fokot konstans. :D)

    Ryzen Balanced sémánál is voltak anomáliák köztes fogyasztási szintekre és ezért lesz érdekes az Intel féle ütemező is.

  • sb

    veterán

    válasz Alogonomus #182 üzenetére

    Kicsit belekeveredtem a magszámokba valóban... de a lényeg, hogy mag/TDP arányosan 2x annyit be tud dobni az AMD legalább mint az Intel.

    Az, hogy melyik modell hogy áll mag/TDP arányban az változó nyilván.
    Egy 5800X-nél 105/142W pl. már nem sokat tudna TDP emeléssel gyorsulni. Eleve inkább 65W-on kellene járatni, ott is majdnem egál és sokkal jobb a hatékonyság.

    Egy 16 magos 105/142W-osnál már a TDP kitolás is jó hatásfokkal gyorsít... egy ideig. (De még ott is vegyes a kép. Meglepően jól mennek a 32 magosok is 180W-ból. Ahol ráadásul az IF/ram is többet visz, szóval alig kapnak több TDP-t. :) )

  • sb

    veterán

    válasz Иван #186 üzenetére

    Vagy szerinted logikus venni egy 120k-s alaplapot egy 40k-s CPU mellé?

    Ezt szokták pedig így ajánlani.
    A 15k-s proci mellé nekem is többször meg lett magyarázva, hogy 40k-s lap alá nem kéne menni. :D Meg kell nézni mire kell és azt tudja. Szolgáltatásban, portokban és VRM-ben, aztán annyi.

  • sb

    veterán

    válasz Energie X #192 üzenetére

    A mecha bill és 40k-s egér + 15k-s pad kimaradt.
    Utána már csak pár hangfal meg 3db sztereó erősítő kell a túlárazott mai szarok helyett és rendben van minden. :D

    @Sanya
    A LAN-t lehagytad de amúgy jó. :D Nekem még HDMI is kell IGP-hez.

  • sb

    veterán

    válasz koko52 #200 üzenetére

    Ez még így is csak félig igaz.
    Az Intel eleresztett szériáján kívül inkább a tuningon van a hangsúly, nem a csúcsprocin.

    Tuning nélkül még a 3800X is elvan simán egy alsó-közép lapban.
    Tuninggal meg egy 65W-os hatmagost is szénné lehet húzni. Az arány mindig siralmassá válik perf/W-ban ha tuningolni kezd az ember.
    Az más kérdés, hogy sokszor a csúcsprocit tuningra veszik (Meg a nem csúcs procit is, mert eddig "olcsó" megoldás volt a tuning. Ma már ezekkel az értékekkel +10-20% lehet, hogy táp/hűtéscserét igényel.).

  • sb

    veterán

    válasz Ribi #208 üzenetére

    8700-tól így van ami elég régi cucc. Ott 65 vs 95W volt még a határ 6 maggal aminél már 15%-kal kevesebbet tudott a megadott TDP-ből a proci ha nem Z-s lapba tetted ami kiütötte a TDP tartását. Nem volt őrületes különbség, de akkor volt kb ilyne lemaradásban az AMD egy szálon ami miatt Intel általi alázásról beszélt a topicoc fele. :D

    Innen indult el a pl2 Turbo szintje 125W fölé, egészen a most látható 250W körüli határig, ill. volt olyan proci is, ahol ment a vita, hogy van-e egyáltalán határ és az alaplap tolja kivagy unlimited.

    De fordítsuk meg: fizikáról van szó. Szerinted ha 250W körül kell 8+8 magnak akkor mennyi kellhet kicsit kevesebb magnak és frekinek? Vagy mennyi jön ki ennek a feléből?

    Aki nagyon nincs képben tényleg javasolnám a részletes teszteket tanulmányozni. Tiger, Ice Lakeről is remek tesztek voltak összevetve a még gyengusnak kikiáltott Zen2-vel. Meg lehet nézni milyen valós órajelek jönnek ki és hány magon Intel és AMD oldalán. Brutális a különbség és mivel még mindig a fizikánál tartunk ezeket nem lehet megkerülni ha 2-2.5x jobb a hatékonyság. Lehet úgy optimalizálni, hogy perf/W kicsit jobb legyen de az meg mindig erősen megvágja a csúcsteljesítményt.

  • sb

    veterán

    válasz arn #211 üzenetére

    Persze, lehetne sokféle módon mérni, de szvsz ezt a két dolgot külön kell választani.
    A max teljesítményt és perf/W-ot jól lehet ilyen bonyolult mérések alapján is látni. Ha erre kíváncsi az ember azt a mostani tesztek is jól mutatják.

    A köztes/alacsony terhelésre lenne jó vmi mérés... az meg sokat elárul az architekturális/hw oldali vezérlésről és hozzá kapcsolódóan az sw/ütemező hangolásáról. Az kevésbé fizika, inkább paraméterezés kérdése, de érdekes lenne valóban.

    (A másik végállapot, az idle pedig szintén megvan a mostani tesztekben is.)

  • sb

    veterán

    válasz hallador #247 üzenetére

    Még mindig a perf/W-nál járunk.
    140 vs 240W. Itt csoda nem lesz. Max aki +-5% speciális (pl. játék vagy egyszálas) teljesítményre "veri". Azoknak alázott az Intel amíg volt 5% IPC előnyük... épp úgy, ahogy AMD fanoknál meg az 5xxx "aláz" +5% játék teljesítménnyel. Nyilván mind kiragadott részlet.

    Ha használod és terheled akkor a perf/W a meghatározó, de nem megyek bele, fentebb írtam. Ott pedig óriási a különbség.

    Az árban igazad van, az AMD-n is múlik de ezt nem volt nehéz látni. A Zen1 megjelenésekor arn-nal beszélgettünk erről, hogy egy ideig menni fog a skálázás magok számában, hiszen az egész CCD-s koncepció erre épült. Tudsz hozni olcsón a korábbi max 4 magos Intelek helyére 6-8-12-16 magot. De egy idő után ennek vége. Ugyanúgy fizikailag a perf/W miatt is. Meg hatásfokra sem. 50e-ért nem fognak folyamatosan ők sem duplázni 16-32 magig. És az már TDP-ben amúgy is sok desktopra, még jó perf/W mellett is. A haszna meg kevés.

    Közben persze elég jól lépkedtek előre órajelben és IPC-ben is, de ezzel együtt is látszott, hogy ez erősen korlátos lesz felülről.

    Egy ideig működött. A 40k-s 4/4 i5-öm árában kaptam 6/12-őt, majd (igaz, akciósan) 8/16-ot. De ez nem tud menni a végtelenségig. :)

  • sb

    veterán

    válasz paprobert #254 üzenetére

    Multi core az E magok elég jónak tűnnek de egyelőre kevés van belőlük. Másik topicban már tippeltem, szerintem a 8 P-core elvisz 180W-ot kb, és a 8 E-core a maradék 60-at (20W meg uncore) saccra. Teljesítményben meg kb. 2/3 vs 1/3 lehet.

    Kisebb TDP-n visszafogva biztos, hogy sokkal hatékonyabb a 8 P-core, szóval javulhatnak, de annyira messze van a 65W, hogy ott szerintem elvérzik. (A 11. gen 4 maggal kisebb órajelet tudott mint a Zen2 6 maggal.)

  • sb

    veterán

    válasz arn #265 üzenetére

    Ez ennél egyszerűbb szerintem jelenleg.
    Adott magon belül is mindig hatékonyabb a kisebb órajel és/vagy több mag kombó ha ki tudod használni.
    Tehát mondjuk:
    1. 4x5GHz helyett 8x3GHz.
    2. Vagy ha nem tudod skálázni akkor is kevesebb energia fogy 4x.3GHz-en mint 4x5-ön. Hiába végez később, biztos, hogy hatékonyabb a kisebb órajel/fesz arány.

    Ha pedig hibrid architektúrád van akkor ott maga a két eltérő architektúrából is ered különbség, de ott is tök egyértelműen a kis magok lesznek a hatékonyabbak. Hiszen arra készültek. :)

    Szóval ilyen szempontból ha kisebb fogyasztást és jobb üzemidőt akarsz akkor mindig lefelé kell vinni az órajelet, a feszt, és kisebb magokra váltani.
    Ami miatt ez nem lehet jó az a reszponzivitás és a csúcsteljesítmény. Ha a legnagyobb fps-t akarod látni (vagy a kisebb futási időt a grafikonon), plusz pattogós rendszert akarsz akkor nem lehet kis magokkal vagy nagy, de 1GHz-en járó magokkal operálni végig.

    De ennyi szerintem... ezt a teljesítményfókusz határozza meg. Minden más esetben hatékonyságra lefelé kell váltogatni.
    Az összes teszt ezt mutatta eddig homogén magokon és most csak még kisebb fogyasztású (+lassabb) magokat tettek melléjük.

  • sb

    veterán

    válasz Dragon3000 #303 üzenetére

    Borzasztó türelmesek vagytok.
    Tényeket magyarázni amikor az amd füstöl, a zintel 6GHz fölé turbózik és mindig tudja mikor kell áramot termelni és mikor "hajtani"? Az 5.0-ás PCIe-n keresztül még a gpu-kat (és azok fejlesztését) is jobban hajcsa'.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #270 üzenetére

    Ebben a formában ez egy kényszermegoldás.
    A nagy mag k*va sokat eszik és fizikailag sem tudnak bepakolni 12-16-32 magot mint a konkurencia.
    A kis magokkal meg oda az SC/játék egyszálas "varázs" (=eszetlen órajelek+fogyasztás+hűthetőség már 5 éve)

    Ezért praktikusan most egybedrótoztak 2db cpu-t. A 8 mag még befér fizikailag és perf/W-ban a jó SC ill 8magos MC-ig a pofátlan, de már megszokott 200-250W-os fogyasztási sávba.
    MC-hez meg befér a +8 vagy idővel több kis mag. (Igazából a méret a lényeg sztem, nem is annyira gyengék IPC-re. A frekit tolták még le nagyon azokon.)

    Ezt fogjuk látni, hol egy eszetlen, hol egy eszetlen és egy normális cpu-t együtt működni. És nem klasszikus big-little energiahatékonyságot...

    Vagy megfordítva:
    Ha befért volna fizikailag a 16-32 mag akkor fejlesztés gyanánt megint azt látjuk, hogy bevágják őket a tokozásba és annyi. 5GHz+ helyett 3-3.5-ön azok is elég jó perf/W-ot tudnának.
    Fordítva meg azért nem vállalható -30-40% IPC+órajelhátrány. A Ryzen is ott kezdte, aztán onnan jöttek fel. Itt 10 év hangsúlyozás után szarul nézne ki.

  • sb

    veterán

    válasz dudika10 #428 üzenetére

    De nem érted, hogy nem fogja tudni kiírni az 1gigabites neten letöltött izéket, azaz kb. 100-120MB/s-et, mer' azt a buta programok 4k-s blokkokban írják ki (cache nélkül, szigoróan 30000 párhuzamos szálon) és az PCIe 5.0 6.0 nélkül meg a zIntel okos "akkor kapcsol rá ha kraft kell" Turbója nélkül nem lehetséges?

    30000szálas 4k írástól tudod mi lesz az AMD procival? A vízhűtővel is elfüstöl, előtte elforralja a vizet.

  • sb

    veterán

    válasz vrob #430 üzenetére

    A 105W a magokra (core power/core package) limit, nálam tartotta az összes Ryzen.
    Ezen kívül viszont más is fogyaszt. De az Intel is ugyanígy mérte mindig. Elég régóta alulfeszelek Intelt meg TDP korlátozok notikban, ugyanígy működik.

    A monolit felépítés miatt viszont kevesebb extra fogyasztás rakódik rá Intelen, ez igaz. Főleg ha IF-et, ramot tuningolnak Ryzenen. Ott +10-20W-ot be lehet húzni az OC-ből.

    Meg ezen kívül még érdekes az is, hogy hogyan korlátozták be 125W-ra. Mert az meg szintén Intelnél lett divat, igaz mobil vonalon, hogy hiába mutat bármit a TDP, azért elengedi fentebb. Adaptix/Dynimac tuning és társai...

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz vrob #587 üzenetére

    A több mag jobb hatékonyság mint a kevesebb mag+magasabb órajel.
    Segítek:

    5800X 8 core 16 thread / 88 Watt - 5650 pont
    5800X 8 core 16 thread / 141 Watt - 6000 pont
    12600K 10 core 16 thread / 115 Watt - 6600 pont
    5900X 12 core 24 thread / 141 Watt - 8550 pont

  • sb

    veterán

    válasz makkmarce #595 üzenetére

    Tessék, összemásoltam:

    5950X 16 core 32 thread / 88 Watt - 7990 pont
    5950X 16 core 32 thread / 141 Watt - 10450 pont
    12600K 16 core 24 thread / 218 Watt - 10490 pont

  • sb

    veterán

    válasz koko52 #605 üzenetére

    :R :D
    Hülye sok betű meg szám. Ezért nem érdemes velük foglalkozni, így voltak vele az Intelnél is. Fogyasszon bátran!

  • sb

    veterán

    Egyébként komolyra fordítva a szót, szerintem fordított setuppal sokkal jobban néznének ki az Alderek.

    Kevesebb nagy mag, több kicsi. Csak az a gond, hogy itt "verseny" van a +5fps-ért és mindent ez alá rendelnek. Ha szétszedjük felhasználás szerint mire van szükség akkor kb. ezek a profilok jönnek ki szerintem használhatóra:

    1. Játék: kell a 6, de inkább 8 erős mag, ha a grafikon elején akarsz lenni. A fogyasztást itt bebukták. És vélhetően a sok kis mag fizikai elhelyezhetőségét is. Nomeg már magszámban is inkább HEDT/WS lenne ha 16 mag fölé mennek 8+8 helyett 8+16-tal pl.

    2. HEDT/WS: A fentebb írt 8+16 vagy 6+16, kisebb (főleg P-core-on) órajelekkel (3-3.5 + 3.5-4GHz). Ez így multicore elég erős cucc lenne és a perf/W is sokkal jobb lenne, ha nem is érné el a Zen3-at. Bár az E-core-okra mérést még nem láttunk, a számok elég jók voltak a diákon, talán még meg is közelíthetné őket. Az erős magokkal 6-10 magot terhelve megmaradna játékra is elég kraft.

    3. Mobil vonalon 2+4 ill. 2+6 felépítés. Sokkal jobb lenne a hatékonyság és a 2 erős mag elvinné az egyszálas cuccokat. Vagy ide lehetne venni desktopra egy mindenes középkat. cpu-t 4+6 vagy 6+4-el. Utóbbit látjuk is, vállalható erő a 6-8 magos Zenhez képest és nincs nagyon elszállt fogyasztás.

    Röviden kb. ugyanaz lenne mint a Zen1-2: vállalható/kicsit lassabb single core és játék,d e annyival amit kiegyensúlyoz a jó, talán kicsit jobb multicore, rosszabb (de nem sokkal) fogyasztás. Mellé jöhetne még kicsit jobb ár és kész. :)

    A pech, hogy ők és a fanok az 1. setupra lőnek mindig, az utolsó +100MHz-re és 600fps felett is még +50-re.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák