Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Zanik #35 üzenetére

    Te elfogadnád, hogy csak neked kétszeres áron adják a kenyeret, mint a szomszéd Gipsz Jakabnak mert Te kétszer annyit keresel, ezért kétszer annyit lehet lehúzni rólad? Ha pedig kifogásolod, akkor azzal jönnek, hogy kérj fizetésemelést?

  • #54625216

    törölt tag

    válasz VirsLee #43 üzenetére

    Na most képzeld el mekkora balhé lenne abból, ha az iPhone-ok végfelhasználói árát keresetigazolás alapján az éves bevételed adott százalékában határoznák meg, merthogy
    "Egy terméknél, ahol a fejlesztési költség jóval meghaladja a több évre vetített gyártási költséget, ott szerintem az egyik legfairebb megoldás a piacon, ha abban arányban fizetnek érte, amilyen arányban hasznot tudnak húzni belőle."

    Pont azért nonszensz ez a hozzáállás, mert ahogy senki sem tudja megmondani, hogy egy telefon milyen arányban járul hozzá a bevételeid növeléséhez, úgy egy modem chip esetében sem lehet eqzakt módon meghatározni, hogy hány százalékban növeli a termék piaci értékét. Mi van, ha nem az 5g, hanem a kétszer akkora kijelző felbontás miatt népszerű a termék? Akkor a kijelzőért kellene az apple-nek dupla árat fizetnie?
    Agyrém.

    A termék sikere az apple kockázata, a modemchip fejlesztési költsége pedig a Qualcomé. Ha az apple nem a telefon által termelt feltételezett haszon arányában határozza meg az iPhone árát, akkor miért lenne fair ezt az elvet követni az alkatrészek esetében?

    A probléma itt nem azzal van, hogy ugyanannak a terméknek különböző dealek esetén különböző árai vannak, hanem hogy ezt nem valamiféle mindenkire általánosan érvényes szabályok mentén alakítják ki (pl. x darabszám felett y-nal olcsóbb), hanem "pofára", azaz neked személy szerint drágább a cucc, mert tőled többet akarunk lehúzni, mint Gipsz Jakabról.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Zanik #46 üzenetére

    Az Apple azért nem fogadja el a profit alapú elvet, mert onnantól kezdve minden alkatrészre ugyanezt lehetne alkalmazni, ami tönkretenné az üzleti modelljét.
    Az Apple adott termékeken realizált profitja azért magas, mert a hardver árába van beépítve az OS, szoftverek és szolgáltatások költsége is, azaz a felhasználó nem csak magáért a hardverért, hanem a teljes ökoszisztémáért fizet. A droid esetében is fizetsz az ökoszisztémáért, csak a hardverér cash-ben (kevesebbet) a gyártónak, a többiért meg a személyes adataiddal a google-nek. (Hogy kinek melyik éri meg jobban, az most a téma szempontjából másodlagos.)
    Az Apple azért tud magas profitrátával dolgozni, mert kevés fajta terméket értékesít nagyon nagy mennyiségben. Így a beszállítóival olyan nagybani dealeket tud kötni, amit más gyártó nem, mert csak kevés piaci szereplő tud százmilliós nagyságrendben ugyanabból a hardverből értékesíteni, azaz százmilliós nagyságrendben ugyanolyan alkatrészeket rendelni. Ezek a dealek nem egyoldalúak, azaz jó a beszállítónak, mert hatalmas megrendelésekhez jut és nyilván jó az Apple-nek is, mert jelentős árkedvezményeket kap, amivel magasan tarthatja a profit rátáját.
    Az egész rendszer tehát arra épül, hogy ha valamiből többet veszel, akkor az eladónak megéri alacsonyabb áron adnia.
    A beszállítóknak pedig semmi közük ahhoz, hogy a vevőik a végtermékeiken mekkora profitot realizálnak, mert a kedvezményt a nagybani megrendelésért adják, a végtermék sikeréért pedig nem ők viselik a felelősséget, a leszállított alkatrészekért akkor is megkapják a pénzt, ha egyetlen telefont sem adnak el.

    A qualcom tehát csak azért tud szívózni a "proft arányában határozom meg az árat" módszerével, mert más beszállító (még) nem teszi. Ha minden beszállító lecsípne pár százalékot a végtermék árából, akkor az egész rendszer összedőlne és senkitől nem rendelnének semmit.

    Amúgy a konkrét esetben pont az a probléma, hogy nem kedvezményt adtak, hanem a bemondott extra felárból csíptek vissza. Ez a "milyen jó fej volt Lenin elvtárs, hiszen közénk is lövethetett volna" logika.
    Az pedig, hogy az adott üzlet megkötése mennyiben beleegyezés az árképzés szabályaiba, az első sorban jogi kérdés, felesleges belemenni, mert nem ismerjük a szerződéseket.
    Mellesleg az Apple nem emelt árat. Új termékeket dobott piacra, amik drágábbak, mint az korábbi modellek, miközben a régebbi, de továbbra is forgalmazott telefonok árát csökkentette. A qualcom ugyanakkor ugyanazért a termékért kér többet csak azért, mert más, drágább termékekben is ugyanazt használják.
    A fejlesztési költségekre sem lehet tehát hivatkozni, mert azok már bőven megtérültek a korábbi modelleken.

    @50:

    Az egész perpatvar természetesen megmaradhatna a két cég belügye, csakhogy a qualcom nem legális módszerekkel próbál monopol helyzetben maradni, hogy az agyrém árképzési szisztémáját lenyomhassa a többiek torkán. Ezen egyszer már megbuktak, a mostani bírósági eljárás majd eldönti, hogy az apple esetében is alkalmaztak-e illegális módszereket.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz bteebi #73 üzenetére

    Ha ugyanezért az árazási gyakorlatért a sony, lg vagy akármelyik droidos gyártó hirigelne, akkor most minden fórumhuszár hányná az epét, hogy akasszák fel a qualcom ceo-t.
    De ha apple, akkor mindent szabad, mert az túlárazott.

    Valaki amúgy egyszer az életben elmagyarázhatná, hogy mi az, hogy túlárazott? Hogy egyáltalán nyereség van rajta? Vagy a nyereség mértéke? Mekkora nyereségtől kezdődik a túlárazás?

    Szvsz túlárazásról max. akkor lehet beszélni, ha a piaci verseny feltételei nem adottak, azaz valaki vagy visszaél a monopol helyzetével, vagy kartellezik a versenytársaival. Az apple esetében egyikről sincs szó, míg a qualcom keményen visszaél a monopol helyzetével, de az apple a túlárazott ugye, mert azt szokás fikázni.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz bteebi #72 üzenetére

    "Amúgy meg ha nem is monopol, de a piacon már rohadt régóta visszaél a helyzetével. Mert sikerült a termékei köré hihetetlen hisztériát körítenie, ami az egyszerű embereket (a rajongói nem kis részét) megvezeti, és kb. tök mindegy, hogy mit csinálnak mennyiért, jó lesz az."

    Szóval Te személy szerint jobban tudod, hogy mi lenne a jó a több százmillió apple usernek, mint saját maguk?

  • #54625216

    törölt tag

    válasz nyisziati #76 üzenetére

    Tehát - ha jól értem - a nyereség mértéke alapján határozod meg, hogy mi a túlárazott függetlenül a termék vagy szolgáltatás jellegétől és a piaci körülményektől?

    Az uzsora a normál piaci körülmény között hitelképtelen emberek kiszolgáltatott helyzetével él vissza, azaz pont azzal, hogy számukra nem érvényesül a piaci verseny, ezért az uzsorás oda tolja a kamatokat, ahova akarja. Magyarországon azért húzták meg a kamatszint felső határát, mert a bankok keményen kartelleztek, azaz megint csak a piaci versenyt kerülték meg.

    Az apple viszont egy olyan szektorban működik, ahol a világon a legerősebb a piaci verseny, innentől viszont milyen alapon korlátozná a nyereségét?
    Ráadásul - ez is többször le lett írva - az apple nem csak hardvert, hanem komplett ökoszisztémát árul, amit szintén a hardver eladásokból tart fenn, tehát ha a nyereséget nézzük, akkor kapásból le kellene vonni az iOS, az összes ingyenes szoftver és szolgáltatás fejlesztési és fenntartási költségeit.
    Persze sokkal egyszerűbb összeadogatni az alkatrész árakat és acsarogni a végfelhasználói árakon, mert arra jönnek lájkok ugye.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Zanik #79 üzenetére

    Erre írtam valamennyivel feljebb, hogy első sorban jogi kérdés, hogy az adott szerződésben az Apple elfogadta-e a qualcom árazási szisztémáját vagy csak a 7.5$ árra bólintott rá. Mivel nem ismerjük a szerződés tartalmát ez innentől ködszurkálás.

    Amúgy anno az APEH játszotta el külföldi tulajdonú cégekkel, hogy kirótt rájuk egy bírságot, majd azonnal zárolta a számláikat, amíg be nem fizetik. A cégek fizettek, hogy hozzájussanak a pénzükhöz, majd panaszt nyújtottak be a bírság ellen, amiben igazat adtak nekik, de mivel fizettek, az ráutaló magatartásnak minősült, így a cégek jogilag akkor is elismerték a bírság jogosságát, ha maga az APEH szerint is jogtalan volt.
    Azaz ha fizet, akkor elfogadja a bírságot, ha nem, akkor a zárolt számlái miatt tönkre megy.
    (Ma már ilyet nem lehet megtenni amúgy, mert az Európai Bírósághoz lehet fellebezni, de az EU csatlakozás előtt bevett gyakorlat volt.)

    Na valami hasonló történik a qualcommal is és ezért is meszelték el más esetekben: ha nem fogadod el az árat, akkor nem kapod meg a licencet, ha elfogadod, akkor - szerintük - az árképzési gyakorlatra is igent mondtál és onnantól azt vernek rád, ami jól esik.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Reggie0 #85 üzenetére

    Csakhogy ez igaz lehet bármilyen más alkatrészre is.
    Minél drágább egy készülék, annál inkább kötelező egy-egy feature. Pl. miért nem ár arányos a kijelző, a gorilla glass, a gps, a bluethooth, a mikrofon, a kamera, az aksi stb. ?

    Mert fenntarthatatlan rendszert eredményezne és hazavágná az egész iparágat.

    Ráadásul hogyan döntenéd el, hogy egy adott alkatrész hány százalékban részesüljön az árból? A qualcom most 5%-ot kér a modemért. Ha csingcsuang holnaptól 10%-ot akar az aksiért, csuangcsing meg 95%-ot az összeszerelésért, akkor most aksi ne legyen a telefonban vagy modem, vagy ne legyen összeszerelve?
    Az egész elgondolás egy nonszensz.

    A qualcom csak azért engedhet meg magának ilyen árazási szisztémát, mert egyrészt más még nem csinálja, másrészt mert monopolhelyzetben van.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Reggie0 #88 üzenetére

    Pont azért indult több jogi eljárás is a qualcommal szemben, mert arra játszik, hogy monopol helyzetben maradjon, tehát a qualcom nem azért teheti meg, mert jobb, mint a többi, hanem mert kiszorítja a piacról a többieket.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz stellaz #91 üzenetére

    Csakhogy ezek mind az alapárra rakódnak rá és csak a tranzakció sikeressége esetén járnak, azaz a szolgáltatást végző részt vállal a kockázatból.
    A qualcom viszont nem a már eladott iPhone-okból részesedik, hanem egy konkrét termék árát köti becsült, potenciális bevételhez.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz bteebi #95 üzenetére

    "Komolyan, és ehhez nem kell feleslegesen nagy arc se."

    De kell, mert azt feltételezed, hogy a saját igényeid és szempontjaid érvényesek felhasználók százmillióira is, különben nem állítanál olyat, hogy jobban tudod mi a jó neki, mint ők maguk.
    Ez nem fanboyság kérdése, hanem az eltérő felhasználói igényeké. Van, akinek az ár/teljesítmény nem elsődleges szempont, ezt valahogy a pc-s topikokban vaduló fórumhuszárok 99%-a képtelen megérteni.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz azbest #97 üzenetére

    "De most arról van szó, hogy az apple nem fizeti ki készülékekben felhasznált alkatrészt, mert beépítés után ők kevesebbre gondoltak, mint ami a szerződésben van. Erre válaszul persze pereskedés lett."

    Azon megy a műsor, hogy a szerződésben rögzítettek egy árat, amit a qualcom egyoldalúan akar emelni, mert szerinte az Apple belement a termék árához kötött árazási módszerbe. Az Apple meg azt állítja, hogy nem, ők egy adott összegre mondtak igent, hogy azt a qualcom milyen módszerrel számolta ki, az nem rájuk tartozik.
    De mint már többször is írtam, ez jogi kérdés, amit majd a bíróság tisztáz, hogy a szerződések alapján melyik félnek van igaza.

    "Valamint az apple olyan intel chipekkel szereli mostmár a készülékeit, ami licenszelés helyett lopott technológiára épülhet, mivel az apple a qualcomm fejlesztőkészletét átadta az intelnek, amikor még a qualcommos eszközökhöz megkapták tesztelésre."

    Ezt állítja az egyik fél, ami vagy így van, vagy nem. A reverse engineeringnek megvannak a maga jogilag nehezen kikezdhető technikái már a PC hőskorszakából, azaz még az is elképzelhető, hogy az Intel a qualcomtól koppintott egy az egyben, de hogy az megáll-e a bíróság előtt, az egy másik kérdés.
    De az is lehet, hogy az egészből semmi sem igaz. Az USA jogrendszere ugyanis olyan, hogy be lehet perelni a másikat teljesen alaptalanul és mivel a perköltségeket a vesztes félnek nem kell megtérítenie, valójában alig van veszteni valója. (Erre játszanak a szabadalom trollok is.) Mivel az apple termékek átmeneti kivonása a forgalomból nagyobb károkat okozna az apple-nek, mint peren kívül megállapodni, nagyon is megéri a qualcomnak perelni még akkor is, ha egyetlen szó sem igaz a vádjaiból.

    "A qualcomm elleni koreai eljárást meg mintha olyan politikus indította volna, akit a samsung fizetett le, miután az apple erre biztatta. Az többféle jogi és ipari szabályt is megsért."

    Ez meg már a politikai sárdobálás szekció. Nyilván a vesztes fél azt mondja, hogy ártatlan és hogy állami korrupció áldozata, mint általában mindenki, aki veszít legyen az közbeszerzés vagy büntetőügy. Minden esetre innentől a qualcomnak kell bizonyítania, hogy
    1. a korreai eljárás mögött korrupció van
    2. amögött a Samsung áll
    3. a Samsung mögött meg az Apple

    Ez így szép konteo, de pont a műfajánál fogva érdemes fenntartásokkal kezelni. A történetbe pro és kontra nem látunk bele, ezért értelmetlen az egészet - a politikai sárdobáló topikokban szokásos módon - hitkérdésként kezelni, hogy szurkolótáborok nulla információ birtokában szimpátia alapján mantrázzák a magukét.

    Amúgy félreértés ne essék, nyilván ez egy aljas játék és nyilván mindegyik szereplő vastagon benne van - az apple-t is beleértve -, csak hagyjuk már végre a kettős mércét, hogy ha az apple valamiben érintett, akkor bármit is csinált a másik, az az "ellenségem ellensége a barátom" elv alapján csak jófiú lehet.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz azbest #101 üzenetére

    Nem én nem teóráiákat gyártok, hanem mások által gyártott teóriákkal szemben mondom, hogy azokat ne vegyük már csak azért készpénznek, mert divat az apple fikázás. Ha más gyártóval rúgta volna össze a port a qualcom, akkor most mindenki a fejüket követelné.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz stellaz #100 üzenetére

    "De a szabadalmi dijat is legyártott/eladott termékek után fizetik ha jól értem."

    Pontosan, és nem a termék becsült végfelhasználói ára alapján előre. Ahogy a szervízdíjat sem előre, hanem az étel elfogyasztása után fizeted.
    A tervezési költségek pedig a project teljes költségvetéséhez aránylanak, nem pedig - mondjuk egy épület esetében a becsült ingatlanpiaci értékéhez.

Új hozzászólás Aktív témák