Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • totron

    addikt

    válasz GEIL #1038 üzenetére

    Lehetnek, legyenek is. Azt áruld el hány százalékuk tudja tudományos alapossággal és igényességgel megközelíteni a témát, érdemben alátámasztani állításait? Ne felejtsd el, hogy Galilei korában ő volt az, aki alátámasztott - volt mivel - a többi az addigi megfigyelésekre - melyeket inkább töltött ki hit - alapulóan cáfolta, inkább csak a szokásjog címén. Ellenben a ma cáfolni kívánó laikusok a Facebookra alapoznak és érzelmekkel gondolkodnak, buzzwordök mentén és nem mérik fel saját laikusi mivoltukat sem persze (nagy úr az egó). Van különbség? Plusz abban a korban érdemi vita kerekedhetett a két állítás között, mára már nagyon, azaz nagyon elhúztunk bizonyíthatóságban: feltérképeztünk minden olyat ami dilemmát okozhatna ezen a szinten. Ha dilemmát szeretnél a kvantumfizikát érdemesebb kapargatni. A példádat értem, csak a gyakorlata nem stimmel, illetve nem erre a szintre való.

  • Dilikutya

    félisten

    válasz GEIL #1038 üzenetére

    Galilei korában egy kicsit kevesebb ismerettel rendelkezett az emberiség, volt mit bebizonyítania, felfedeznie. Az eszközök is fejlődtek, azok nélkül ő sem nagyon tudott volna mit kezdeni. Azóta eltelt 400 év, egy kicsit többet tudunk a világról, és messzebbre látunk, képletesen, és szó szerint is, a bennünket körülvevő dolgokban nehéz olyan horderejű újdonságot találni. Nem lehetetlen, de nem is könnyű. És az egy egészséges dolog, ha vannak, akik meg tudnak cáfolni korábbi ismereteket, vagy felfedezni új dolgokat, legyen is meg az akarat. Viszont azt utána bizonyítani is kell. Várnék egy fényképet a lapos Föld széléről. :)

    Galileit amúgy nem azért akarták kivégeztetni, mert nem hittek neki (ne feledjük, az egyház, a papság a sok ostobaság mellett a tudományért is tett, bár ennek a legfőbb oka, hogy a papokon kívül elég kevesen tudtak írni-olvasni abban az időben). Nagyon is hittek neki, csak ugye volt egy tanítás, amit továbbadtak a köznépnek, és az micsoda presztízs veszteség, ha hirtelen kiderül, semmi nem úgy van, ahogy azt tanították. És ebben nem az a veszélyes, ha hirtelen a Föld már nem lapos, hanem gömbölyű, hanem hogy ha a Föld nem lapos, akkor lehet, hogy más sem igaz, és esetleg túl sokan kezdik megkérdőjelezni akár Isten létét is. Ez meg már rendkívül veszélyes az egyházi, és a vele kölcsönhatásban működő világi hatalomra. Leginkább ezért égették az eretnekeket, a hétköznapi paraszt szintjén ugyanis kurvára mindegy volt, hogy a Föld lapos vagy gömbölyű. De ha nincs Isten, akkor mire fizeti az egyházi adót. És ekkor még a világi hatalom is összefüggött a vallással, az uralkodókat magas rangú papok koronázták meg, és sokat számított, kitől kért és kapott koronát valaki. Persze ezt nem lehetett a végtelenségig folytatni, a barokk után a tudománynak sikerült annyira meggyengítenie az egyházakat, jött a felvilágosodás, végül az le is vált az államról annyira, hogy utána már nem tudtak máglyán égetni senkit.

    Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz GEIL #1038 üzenetére

    akkor a többség ki akarta végeztetni
    vs valóság:
    nem akarta a többség kivégeztetni

Új hozzászólás Aktív témák