Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • GypsFulvus2

    őstag

    Először is gratulálok, nagyon alapos hiánypótló munka! :R
    Felfedeztem viszont egy kisebb ellentmondást. A 4. oldalon ezt írod:

    "A piacon kaphatóak TRIM-et nem támogató SSD-k is. Ezek vagy az első generációs, 2008-ban és azelőtt megjelent típusok, vagy a nemrég bemutatott Toshiba-vezérlő köré épülnek (a vezérlőkről később), amelyek a TRIM helyett egy belső optimalizációt tartalmazó algoritmust használnak, és a TRIM-től függetlenül képesek a
    maximumon tartani az SSD írási sebességét."

    A 16. oldalon viszont ezt:

    "Toshiba TC58NC/JMicron JMF618: ez egy állítólagosan Toshiba által felügyelt, második generációs JMicron-vezérlő, ami már nem szenved azoktól az akadozással kapcsolatos gondoktól, mint a JMF602. Véletlenszerű elérésben nem észrevehetően, de még mindig lassúcska a konkurenciához képest, ugyanakkor szekvenciális sebességével nincs probléma, és olcsó SSD-ket építenek köré, ezért egyre inkább népszerű. Az eddig látott tesztek szerint a TRIM mellett egy vezérlőchip által irányított mechanizmussal is rendelkezik, ami üresjáratban "megtisztítja" az SSD-t, így írási sebessége szinte állandóan a maximum közelében mozog." (kiemelések tőlem)

    A kérdésem tehát, hogy akkor a Toshiba vezérlő alkalmazza a TRIM-et, vagy sem?
    Azért kérdem mert épp a napokban gondolkodtam rajta, hogy vajon van-e értelme SSD-ket RAID0-ba kötni. És ugyebár a TRIM nem működik RAID tömbben. Viszont ha a Toshiba más módszert alkalmaz az újraírások problémájának megoldására, akkor ez a gyakorlati akadály elhárul.
    A teszt is remek, de nagyon kíváncsi lettem volna rá, hogy RAID0-ba szervezve hogyan teljesített volna a HDD az SSD ellen. Mondjuk 32 kB-s tömbökbe rendezve, ami átlagos felhasználásra kb ideális.
    És nagyon érdekelne az is, hogy vajon egy RAID0-ba szervezett SSD mutat-e érdemleges gyorsulást a "normál" SSD-hez képest. A blokkméret itt még inkább érdekes lehet, hiszen egy 4 kB-os striping pont megegyezik az SSD lapméretével, míg egy 512 kB-os meg az SSD blokkmérettel, ráadásul SSD-nél nincsen többtányéros seeking time, tehát ebből a szempontból "ideális" egy SSD számára. Másfelől viszont ahogy írtad oprendszer alá sokkal inkább az I/O műveletek sebessége számít, mintsem a szekvenciális olvas/írás sebessége. Szóval mint megrögzött HDD RAID0 használó, nagyon kíváncsi lennék, hogyan teljesít az SSD e téren (még akkor is ha az ára miatt ez egyelőre az álmodik a nyomor kategória :) ).
    Lehetséges lenne esetleg ez irányban kibővíteni a tesztjeiteket?

    "Only the paranoid survive" - Andrew Grove, (1999)

  • GypsFulvus2

    őstag

    válasz fLeSs #72 üzenetére

    Ok. Majd én is megpróbálok utánajárni. Ha megtudsz valamit, majd írd bele! Szóval teszteltetek már SSD RAID0-t? Izgatottan várom azt a későbbi cikket! :) Gondolom nagyban befolyásolja az eredményt a striping blokkmérete.

    "Only the paranoid survive" - Andrew Grove, (1999)

  • GypsFulvus2

    őstag

    válasz pilóta #94 üzenetére

    A cikk 8. oldalán lévő részletes számítás sztem eléggé meggyőző. Napi 30 GB írással 17 év... Nagyon valószínűtlen, hogy a lapozófájl használata ezt annyira leredukálná, hogy 3-4 évvel a vásárlás után e miatt kellene kidobnod.

    Petison: már hogyne esne róla szó :) Addig tartják meg, ameddig tönkre nem mennek. Erről pedig lásd a 8. oldalt. Viszont archiválásra továbbra sem ajánlottak, egyszerűen a továbra is kedvezőtlen ár/kapacitás arányuk miatt. Arra használj pl. egy ritkán használt, csak archiválásra tartott külső winchestert. Vagy akár többet backup-nak, ha igazán értékes és maradandó adatról van szó.

    [ Szerkesztve ]

    "Only the paranoid survive" - Andrew Grove, (1999)

  • GypsFulvus2

    őstag

    válasz pilóta #100 üzenetére

    Olyankor nem a teljes aktív állományt módosítja. Tehát nem írja felül percenként a 4 gigát. De azt valóban jó lenne tudni, vajon hány írás/olvasás műveletet végez ilyenkor, és ez egy SSD esetében hány blokkot érint. De ennek kimérése alighanem meghaladja a mi lehetőségeinket.

    "Only the paranoid survive" - Andrew Grove, (1999)

Új hozzászólás Aktív témák