Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    válasz weiss #8 üzenetére

    Azóta, mióta a modemek NDIS interfészt használnak, és a PPP démon a modemba költözött.

    Az persze tény, hogy a modemeknek megmaradt a standard interfésze is, azon keresztül pedig lehet kezdeményezni IPv6 PPP hívásokat bármilyen régi modemmel is.

    A modem amiről a cikkben szó van egyébként HSPA+ Release 7 képességgel rendelkezik, 21/5.76 Mbit/s sebességekre képes, mely mindhárom hazai szolgáltatónál működik.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz weiss #12 üzenetére

    Hiába no :) Ez éppen az egyik szakterületem.

    Még leslie_smith-nek válaszolok mert ez a téma minden mobilnetes hírben felmerül:

    A modemnél, telefonnál táblánál, szolgáltatónál megadott sebesség értékek a rádió link elméleti maximális kapacitását jelzik. Én például mértem már 21megás modemmel 21megás hálózaton 21megabit/s-ot. Farady kalitkában ahol nincs zavartatás, nincs csillapítás, nincsenek falak és konkurens előfizetők.

    Ha viszont te messzebb vagy az állomástól, netán falak is vannak, meg ugye van még rajtad kívül előfizető, akkor a 21mega az összes előfizető között oszlik meg, ráadásul aki rossz rádiós körülmények között van (távol, sok fal stb.) akkor nála eleve rosszab hatásfokkal fog működni a dolog mivel a hálózatnak növelnie kella redundanciát a megbízható kapcsolat fenntartása miatt.

    És akkor még nem soroltam fel egy rakás egyéb tényezőt ami befolyásolja az elérhető sebességet, úgy mint CE, IuB, Power, Code stb.

    Így már az is érthető, hogy miért fejlesztenek 2-300megabites LTE hálózatokat: mert ezek egy előfizetőre vetítve már csak 20-30megát jelentenek, ami a mai átlagos 3-4megabithez képest azért 10-szer több.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz ng0ofy #14 üzenetére

    "Vajon kijönnek majd ilyen modemekkel microSIM méretű kártyával is?"

    Nem a SIM mérete miatt nem lett kisebb, hanem mert a DSP, AFE, analóg erősítő, RAM, antennák és a cucc működéséhez szükséges egyéb alkatrészek ennyi helyet foglalnak, és ez még sokáig így marad. Sőt: az LTE kötelezően előírja a 2x2 MIMO támogatását amihez azonnal két antenna kell, ha meg túl közel vannak egyáshoz, nincs értelme mert elveszik a térmuliplexelésből fakadó előny. És még sorolhatnám. Arról nem beszélve, hogy fűtenek mint az állat (ez sem véletlenül csak Rel 7-et tud és nem Rel 8-at), és ha a DSP el is viseli a 60-70 fokot, a kezed meg a DSP-t kiszolgáló SMD alkatrészek már nem nagyon: jönnek a stabilitási problémák. De volt olyan prototípus is, aminek kilágyult a burkolata és égési sérülést okozott...

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz dabadab #16 üzenetére

    Több dolgot említesz:

    "Ez a 21 Mbit nem csak brutto savszel, mint a wifinel, ahol a hibajavitas meg minden egyeb utan alig marad belole valami netto?"

    Pontosan így van, erre volt példa az első hozzászólásomban a távolság meg a falak. Ha például van két kunkurens előfizető akik egyformán akarnak forgalmazni, akkor az aki jobb rádiós körülmények között van (például rálát a toronyra az ablakából) nagyobb sebességet fog kapni, míg a rossz körülmények között lévő (pl. belvárosi bérház földszintje) kevesebbet. Ugyanez igaz a WIFI-re is és minden más vezetéknélküli technológiára.

    "Nagyon viccesek pl. a "300 mbites" AP-k 10/100-as ethernettel"

    Azért raknak rájuk 100-as ethernetet, mert pontosan tudják, hogy tipikus körülmények között a többi zavaró hálózat miatt soha nem a 100mega ethernet lesz a szűk keresztmetszet, de ez nem jelenti azt, hogy ideális körülmények között ne lehetne kihajtai a rádióból 300megát. Már mért ne lehetne: farady kalitka, visszavett adásteljesítmény, 2x2 MIMO tökéletes keresztkorrelációval, 400-as GI, és máris menni fog a 300mega a rádiós linken. AZ hogy ennek a 300megának jellemzően a harmada kapásból FEC, azzal a többség nem foglalkozik.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz ng0ofy #18 üzenetére

    Pont azt írtam, hogy a technika nem fér el kisebb helyen, hiába lenne benne micro vagy nano SIM. :)

    A 300-as wifire meg azért írják rá, hogy 300, mert annyit tud. :)

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz szokolzs #21 üzenetére

    Számos oka van.

    Az első és legfontosabb oka a biztonság és a biztonságos deploy-olás megoldásának a kérdése. A SIM kártya ugyanis sok egyéb mellett tárolja a hálózati hozzáférés során használt titkosítási kulcsot (ún. K kulcs) amivel a forgalom titkosítására használt kulcs (Kj) generálódik, és amely alapján a hálózat engedélyezi a hozzáférést.. Ez most úgy néz ki, hogy a szolgáltató vesz egy rakás SIM-et mondjuk a Gemalto-tól, és a K kulcsokat a gyártó felégeti a SIM-re, amihez nem lehet hozzáférni, illetve megküldi az operátornak. Így a csatlakozás során nincs kulcscsere, mivel azokat mindkét fél előre ismeri, ezért nagyon biztonságos. Namost ha neked van egy telefonod, akkor hogyan juttatják el hozzád gyorsan és kényelmesen a K kulcsot és a többi kényes adatot úgy, hogy az biztonságos is legyen?

    Szóval nincs semmilyen műszaki akadálya ennek, mármint hogy a SIM mint entitás (ami egyébként egy komplett kis számítógép!) bekerüljön a SoC-ba, de van még egy pár kérdés, legfőképpen a biztonságos deploy, amit még meg kell oldani. Nem véletlen, hogy inkább miniatűrizálják, de nem hagyják el.

    ne feledjük: a SIM maga a hozzáférési pont, olyan értékes mint egy bankkártya, hiszen vele használhatunk fizetős szolgáltatásokat, ha ezzel visszaélnek, azzal anyagi kárt lehet okozni.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák