Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Faby

    senior tag

    Sziasztok!

    Miután beüzemeltem egy barátomnak egy Syno NAS-t, kellett valami hobbi projekt, :)) így belevágtam egy Qnap TS231+ backup szerverként való beüzemelésébe.

    Rögtön az elején elakadtam, nem tudom a Midnight Commandert feltenni.
    Hiába állítom be a 3rd party reponak a https://www.qnapclub.eu/en/repo.xml -t, és a https://www myqnap.org/repo.xml -t, ezek üresek.
    Megtaláltam a qnapclub.eu-n, le is töltöttem a MidnightCommander_4.8.20.0_arm-x41.qpkg csomagot, de ez nem települ, mert azt írja, túl új a NAS firmware, tegyem vissza az 5.0.0-t (most 5.0.1 valami van) Természetesen engedélyeztem a 3rd party appok telepítését.

    Tényleg nincs frissebb, ami támogatná az újabb rendszert, vagy valamit benézek?

    Illetve mivel backup szerver lesz, szeretném feltenni rá a HDSentinelt ütemezve, és riportot elküldeni.
    Ezt simán meg tudtam tenni a saját HP gen8 microserveren futó OMV-vel (a riport küldés kivételével), illetve az említett Synology NAS-sal is, itt ennél a NAS-nál is fog működni?

    Köszönöm előre is a segítséget.

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    válasz Faby #9457 üzenetére

    Menet közben annyi történt, hogy meglett a qnapclub repo (valszeg csak frissítenie kellett, viszont a MyQnap továbbra is üres), és itt is megtaláltam a Midnight Commandert rögtön két változatban:
    MidnightCommander 4.8.20.0
    MC 4.8.17.1
    Előbbi innen telepítve is ugyanazt a hibaüzenetet adja mint kézzel:
    Hiba 2023-01-16 22:32:15 System 127.0.0.1 --- --- ---
    MidnightCommander 4.8.20.0 installation failed.
    Error Firmware version, please downgrade to QTS 5.0.0 or older version.
    Második települ, de nem indul:
    [admin@FabiNAS /]# mc
    mc: error while loading shared libraries: libslang.so.2: cannot open shared object file: No such file or directory
    Rákeresve itt a fórumon már másnak is volt vele baja, de nem láttam megoldást, ahogy szélesebb körben keresve sem.

    Egyelőre félretettem, jöjjön a másik feladat, a HDSentinelt beüzemelni.

    Letöltöttem innen az armv5 verziót, filenév: hdsentinelarm
    Amikor futtatnám, a következő problémákba ütközök:
    1. simán, adminként bejelentkezve:
    [admin@FabiNAS HDSentinel]# ./hdsentinelarm
    -sh: ./hdsentinelarm: Permission denied
    HDSentinel oldalon írja is, hogy root ként kell futtatni. Kicsit érdekes, mert ha jól tudom, Qnap NAS-okon nincs root felhasználó, az admin rendelkezik(?) root jogokkal.

    2. vagy sudo segítségével futtatva:
    [admin@FabiNAS HDSentinel]# sudo hdsentinelarm
    sudo: hdsentinelarm: command not found
    [admin@FabiNAS HDSentinel]# sudo ./hdsentinelarm
    sudo: ./hdsentinelarm: command not found
    [admin@FabiNAS HDSentinel]#

    Nem vagyok linux guru, lehet, hogy valamit rosszul adok meg, de OMV alatt, illetve egy Synology (szintén arm) NAS-on simán működik.

    Mit csinálok rosszul?

    [ Szerkesztve ]

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    válasz DJGABI #9462 üzenetére

    Kösz, ez volt a megoldás.
    Érdekes, ezt nem kellett megtnni sem a Synon, sem az OMV-n.

    A Midnight commanderre nincs tipped?

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    válasz cigam #9465 üzenetére

    Mi a túrónak mc egy NAS-ra?

    Megszokás. Illetve vizuális típus vagyok, megszoktam a két ablakos fájlkezelőt.
    Pl OMV alatt a NAS-on a belső másoláshoz (lemezről lemezre, vagy USB-ről lemezre) sokkal gyorsabb, valamint parancssorból meg nem szertek és nem is tudok annyit.

    Azt ugye tudod, hogy össze tudod kapcsolni a Windows-on futó HDS-el?

    Igen, így használom évek óta, a saját, valamint az ismerősi körben felügyelt NAS-okról így kapom az infót. HDSentinelből van pro liszenszem.

    Viszont az időzített futtatáshoz nem találok sehol a qts-ben feladatütemezőt
    (hetente egyszer szretném futtatni)

    Miért nem jó/elég a NAS beépített SMART monitora? [link]
    Szintén megszokás, ezt ismerem, eligazodok benne.

    [ Szerkesztve ]

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    válasz 4Grider #9587 üzenetére

    Friss tapasztalat, nyilván nem mérvadó, de gyorsan egymás után raktam össze egy barátomnak Synology 214+ NAS-t, és tettem be backupnak magamnál egy Qnap 231+ -t. (mindkettő használtan érkezett innen a Hardverapróról). Alapból egy HP microserver gen8-at használok OMV-vel.

    És itt jött a "keserű" tapasztalat:
    Míg a Synonál csont nélkül beüzemeltem az MC-t, HDSentinelt, ütemezett feladatokat az ingyenesen elérhető SW megoldásokkal (MC-t repoból telepítve, ütemezésre a Syno saját feladatütemezőjét használva), addig a Qnapra a mai napig nem tudom az MC-t felvarázsolni, ütemezőt csak olyat találtam, aminek függősége egy fizetős csomag (ok, crontab -bal megoldottam), és egyáltalán, a felhasználói felülete számomra idegenebb.

    Ettől függetlenül jó kis gép a 231+, használom, arra a backup feladatra, amire szántam, tökéletes, de akkor is...
    Ha most, a tapasztalatokkal felvértezve kellene nekiállnom NAS-t keresni, biztos nem vennék Qnap-ot.

    Ja, a reklámok, ajánlások a saját webes felületén sem valami szimpik...

    [ Szerkesztve ]

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    válasz Celithrandi #11363 üzenetére

    Én a MC (Midnight commander) létét, telpítését gondoltam alapnak, egy OMV és egy Syno NAS után. Nem tudtam megoldani. [link]

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    válasz rostiron #11519 üzenetére

    A VPN szervered csak SHA1-gyel tud tanusítványt aláírni, viszont ma már ez kevés,

    SHA256 kell minimum.
    Hasonlóan jártam, ASUS routeren.
    Ha tudod a szerveren az OpenVPN-t frissíteni, az esetleg segíthet.
    Sajnos nálam erre nem volt lehetőség, így hagytam, és visszatértem egy korábbi verzióra a kliensnél. 3.3.4 még engedi a csatlakozást az SHA1-gyel aláírt tanusítvánnyal.
    Bár a logban írja, hogy a jövőben nem lesz támogatott.

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

  • Faby

    senior tag

    válasz rostiron #11521 üzenetére

    Igazából ez csak kozmetika, mert attól még az OpenVPN váltott az erősebb algoritmusra, csak ez a régebbi kliens még megeszi, de a logban ott van:

    TLS: received certificate signed with SHA1.
    Please inform your admin to upgrade to a stronger algorithm.
    Support for SHA1 signatures will be dropped in the future

    Arra figyelj, hogy tiltsd le a kliens auto frissítését, mert ha a play frissíti, megint így jársz.

    Ha tudod, és ad/adott ki a Qnap frisebb Openvpn szervert, akkor frissítsd.

    A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

Új hozzászólás Aktív témák