Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • s4tch

    veterán

    A telefon alapvetően két verzióban került piacra:
    - TD változat, kínai hálózatokon működő kivitel, Tegra4-es chipsettel (fejlesztői név: pisces), és
    - WCDMA verzió, ami az itthoni 3G hálózatokat is képes kezelni, Snapdragon 800-zal (fejlesztői név: cancro).
    A leírások az utóbbi, itthon is teljes körűen használható kivitelre vonatkoznak.

    - részletes specifikációk a mobilarena.hu teszt utolsó oldalán
    - WCDMA verzió: Qualcomm Snapdragon 800 (MSM8274AB) CPU; erről a CPU-Z adhat helytelen információt
    - Adreno 330 GPU
    - 2 GB RAM
    - 16 vagy 64 GB ROM, a tárhely nem bővíthető
    - 5” 1080 x 1920 pixel felbontású (441 ppi) IPS LCD
    - készülékház mérete: 144 x 73,6 x 8,1 mm, tömege 145g
    - a ház anyaga polikarbonát (műanyag), a belső merevítés készült fémből
    - működési frekvenciák: GSM 850/900/1800/1900 MHz,UMTS 850/900/1900/2100 MHz, LTE nincs
    - USB OTG van
    - 13 megapixeles, autófókuszos, dual-LED vakus hátlapi, 2MP-es előlapi kamera
    - vezetékes kijelző (HDMI, MHL) nincs, vezeték nélküli (Miracast, WiDi) van
    - 3050 mAh lítium-ion akkumulátor
    - a ház unibody, az akksit megbontás nélkül nem lehet cserélni
    - bátraknak szétszerelés: képeken, videón
    - SIM méret: a gyári tálca normál méretű SIM-et fogad, de a fiók cserélhető, létezik micro ill. nano SIM-es tálca is; a normál méretű tálca átalakítóval fogad kisebb SIM-et
    - a gyári csomagolás a kínai nyelvű papírokon kívül telefont, töltőfejet + piactól függően helyi viszonyokhoz igazított átalakítót, USB kábelt, SIM tálcához tűt tartalmaz

    A Xiaomi a telefonjait, tabletjeit MIUI felülettel szállítja. A felület verziója nem áll szoros összefüggésben az android főverziókkal. Jelen pillanatban (2014.12.18.) a legfrissebb stabil és fejlesztői ROM is 4.4.4-es (KitKat) androidra, MIUI6-ra épül. Mivel a Mi3 és az utód Mi4 hardvere annyira hasonló, hogy frissítéskor a két típusra ugyanazt a ROM fájlt kell flashelni, gyanítható, hogy a Mi3 szoftveres támogatási ciklusa egészen a Mi4 támogatásának végéig kitolódik.

    A MIUI egy erősen átalakított androidot takar, és sokkal több egy launchernél. A launcher egyik legkarakteresebb jellemzője, hogy nélkülözi az app drawert; a telepített alkalmazások ikonjai érkezési sorrendben kerülnek ki a főképernyőre. Az ikonokat mappákba rendezhetjük, kézzel tetszőleges sorrendbe állíthatjuk; automatikus rendezésre nincs lehetőség. A launcher természetesen lecserélhető.

    A MIUI minden jellemzőjét képtelenség felsorolni, csak néhány apróság ízelítőnek:
    - a felület témázható a gyári ‘Témák’ app segítségével;
    - a gyári szoftverkínálat hasznos eleme a ‘Biztonság’ app, amelyen belül állíthatóak többek között az alkalmazások engedélyei, nethozzáférése, root jogok biztosítása;
    - a telefon teljesítménye gyárilag ROM verziótól függően 2 vagy 3 lépésben skálázható: energiatakarékos (ez a mód az újabb ROM-okból kimaradt), normál, maximális;
    - az állapotsorból lehúzott menü kapcsolóinak sorrendje szabályozható;
    - alkalmazásonként lehet szabályozni az értesítések megjelenítését;
    - a gyári fájlkezelő tud ftp módot;
    - az alapértelmezett alkalmazások (pl. galéria, zene, böngésző, stb) külön menüben lecserélhetőek;
    - a néma üzemmód sokoldalúan paraméterezhető, pl. időzíthető, ill. be lehet állítani, hogy egyes telefonszámok néma üzemmódban is kicsöngjenek;
    stb.

    A v5 felületről angol nyelven itt, a 6-os MIUI bétájáról, Barthezz2 jóvoltából itt, a két felület összehasonlításáról itt lehet olvasni.

    A Xiaomi bevallottan támogatja a ROM-ok cserélgetését, ezért minden telefon bootloadere gyárilag nyitott, és sem a rootolás, sem a ROM cseréje nem jár garanciavesztéssel. Kissé faramuci helyzet ugyanakkor, hogy a gyártó egyelőre nem tette nyilvánossá a kernel forrásokat, így a közösségi ROM-fejlesztés egy ideje egy helyben toporog. A Xiaomi több hivatalos csatornán keresztül is ígéretet tett arra, hogy 2015. Q1 végéig kiadja a forráskódokat.

    A Mi3-hoz alapvetően kétféle hivatalos ROM párhuzamos fejlesztése folyik: léteznek stabil és fejlesztői verziók.

    Stabil ROM: kísérleti funkciók nélküli, alapvetően problémamentes, kiforrott, néhány havonta vagy ritkábban frissített ROM.
    Fejlesztői ROM: heti rendszerességgel, kínai ünnepek kivételével jellemzően minden pénteken frissített ROM. A verziószám a dátumnak felel meg, pl. a 2014.12.12-én kiadott ROM a 4.12.12-es.
    Mindkét ROM utolsó verziója letölthető a hivatalos oldalról. A megfelelő ROM letöltésére érdemes odafigyelni; a TD ROM-ok a tegrás, a WCDMA ROM-ok a snapdragonos készülékekre valók.

    A hivatalos oldalról letölthető fájlok csak kínai és angol nyelvet tartalmaznak, és google appok nélkül kerülnek kiadásra.

    Több lehetőség is van erre:
    - amennyiben Kínából rendeljük a telefont, az eladó jó eséllyel feltelepít egy félhivatalos multilang (több nyelvű) ROM-ot; ezek már tartalmazzák az alapvető google szolgáltatásokat;
    - mi magunk is letölthetünk, telepíthetünk lokalizált rendszert;
    - a google alkalmazások telepítéséhez használhatunk egy célszerszámot; ugyanakkor ez a program a magyar nyelvet nem telepíti.

    A hivatalos ROM-ok többnyelvű (multilang) verzióját önkéntes alapon, társadalmi munkában készítik. Források:
    - heti frissítésű fejlesztői multilang szoftverek a xiaomi.eu fórumán; ez a ROM kínai, angol, magyar és sok más európai nyelvet tartalmaz;
    - stabil, multilang és miuiandroid.hu-féle verziók a hazai MIUI közösség honlapján; kínai, angol, magyar nyelv van benne.

    A magyar lokalizáció vagyula kolléga munkája. Az egyes verziók részletes jellemzői végett érdemes meglátogatni a téma topikját akár a xiaomi.eu fórumán, akár a hazai közösség oldalán, itt, illetve itt (a témák megtekintéséhez regisztráció, bejelentkezés lehet szükséges).

    Dev ROM minden pénteken: a heti hivatalos, kínai-angol nyelvű fejlesztői ROM megjelenése után pár órával érkezik a multilang, majd újabb pár órával később a vagyula-féle ROM. Utóbbi általában kisebb finomításokat tartalmaz, esetenként viszont olyan beállítások érhetőek el benne, amik sem a hivatalos, sem a multi ROM-ban nincsenek meg (pl. ART futtatási környezet, Xperia billentyűzet).

    Mint minden más telefon esetében, itt is erősen javasolt telepítés előtt mentés készítése.

    A miuiandroid.hu-s közösség tudásbázisában minden releváns információ megtalálható. Röviden összegezve, az alábbi módszerekkel lehet ROM-ot telepíteni Mi3-ra, függetlenül a rendszer ill. a felület verziójától:
    - updater app (képes OTA frissítéseket fogadni, ill. teljes ROM-okat telepíteni; “keresztbe” frissít);
    - gyári recovery;
    - CWM.
    A részletes ismertetőkért lásd a tudásbázis vonatkozó témáját.

    A keresztbe frissítés lényege, hogy az éppen inaktív rendszerre kerül fel a frissítés. Tehát amennyiben éppen a system1 az aktív rendszerünk, az updater app a system2-re fogja felpakolni a frissítést.

    Ha nincs updater app a telefonon, a rendszer akkor is frissíthető recovery segítségével.

    A Mi3 gyárilag dual boot rendszerrel érkezik. A telefon 16/64 GB-s tárhelye az alábbi partíciókat tartalmazza:
    - boot,
    - system1, system2,
    - recovery,
    - data,
    - cache,
    - sd card.
    A sys1, sys2 partíciókon 1-1 ROM-ot találunk. A két rendszer előnye, hogy amennyiben bármi hiba folytán az egyik rendszer letérdel, bootloopba kerül, FC-ket produkál, eggyé válik az univerzummal, a másik rendszerről jó eséllyel fogjuk tudni használni a telefont. Ezen kívül az updater app keresztbe frissítésével megoldható, hogy egy nekünk nem tetsző frissítésről egy újraindítást és a régi ROM-ot tartalmazó systemet bootolva visszatérjünk a bevált rendszerünkhöz. Figyeljünk arra, hogy célszerű két, azonos android _és MIUI verziószámú ROM-ot tartani a két systemen, ugyanis alapesetben a két system közösen használja a data partíciót; a két rendszerre telepített eltérő verziók és közös data partíció esetén a rendellenes működés benne van a pakliban.

    Abban az esetben, ha mindenképp szeretnénk két, független rendszert futtatni a telefonon, true dual bootra (TDB) van szükségünk. Ehhez feltétlenül szükséges CWM telepítése. A TDB működése nem tökéletes, előfordulhatnak anomáliák, ezért mindenki csak saját felelősségére álljon neki. Leírás itt. A TDB bekapcsolásával a fent részletezett partíciós tábla annyiban változik, hogy rendszerenként létrejön egy data1/data2 partíció, amiket az egyes rendszerek önállóan használnak. Ez az sdcard partíció méretének rovására történik; figyeljünk arra, hogy legyen elég szabad hely a telefonon.

    Amíg a Xiaomi nem adja ki a kernel forrásokat, a ROM-választék viszonylag szegényes marad. Az xda fórumának vonatkozó szekciójában elérhető egy CM11, ill. néhány erre épülő ROM, de ezek napi használatra korlátozottan alkalmasak; deep sleep módban mindegyik random újraindulásokat produkál. Megoldás nincs, csak tüneti kezelés: appokkal mesterségesen ébren lehet tartani a telefont, ami az akkuidő rovására megy.

    Egy Xiaomi fejlesztő készített egy 4.4.4 KitKat AOSP ROM-ot, és feltehetően a vezetői engedélyével közzé is tette azt. A ROM gyors, stabil, kisebb bugjai (pl. túl erős rezgés, HDR módban lefagyó kamera) ellenére is tökéletesen alkalmas napi használatra. A frissebb verziók tartalmazzák a magyar nyelvet, és a fejlesztő időnként közzétesz kisebb-nagyobb javító frissítéseket. Kapcsolódó linkek: xda topik, miuiandroid.hu topik, miui.com topik. TDB hivatalosan nem támogatott, gyakorlatilag működik, de csak akkor, ha az AOSP ROM a system1-re kerül. Ugyanez a fejlesztő készített egy 5.0 (Lollipop) ROM-ot is, ami napi használatra fenntartásokkal alkalmas.

    Az IUNI gyártó IUNI OS nevű, Mi3-ra béta állapotú rendszere is elérhető. Kínai és angol nyelvet tartalmaz, letölthető innen. Egy 2014.12.18-án aktuális, kínai nyelvű ROM-lista elérhető itt; a linkek megtekintéséhez miui.com regisztráció szükséges. További ROM-ok itt. Utóbbi forrásokat kezeljük fenntartásokkal, és csak akkor flasheljünk bármilyen ROM-ot, ha meggyőződtünk róla, hogy a szoftver cancro/Mi3W telefonhoz készült.

    A fejlesztői ROM-ok, illetve a vagyula-féle módosított stabil ROM-ok rootoltak. A root jogosultságok a Biztonság app Engedélyek menüpontjában szabályozhatóak, verziószámtól függően nem egységes, de mindenképp világos, átlátható módon.

    A hivatalos, stabil, módosítatlan ROM-ok nem rootoltak. Megoldható a root hozzáférés ezeken is, de jóval egyszerűbb egy fejlesztői, vagy egy rootolt stabil ROM-ot feltenni.

    Ha elveszett bármilyen adatod, azt házilag nullához közelítő eséllyel fogod visszahozni. Ezért mindig mókolás előtt érdemes gondolkodni.

    A MIUI rendszer egyik integrált eleme a biztonsági mentés program (MIUI6 alatt: Beállítások - Rendszer - Mentés és visszaállítás). Amennyiben kizárólag MIUI rendszert használunk, tökéletesen elegendő ezzel a szoftverrel menteni. A program a mentéseket az sdcard/MIUI/backup/AllBackup mappába, a mentés dátumának megfelelő almappába menti. Ez szükség esetén más eszközre (pendrive-ra, PC-re, NAS-ra, felhőbe) másolható, az ide visszamásolt mentéseket tiszta telepítés után is felismeri a program. A mentések visszafelé nem minden esetben kompatibilisek, tehát MIUI6 alatt készített mentések nem feltétlenül fognak egy v5 ROM alatt működni.

    Amennyiben különböző rendszereket használunk, javasolt 3rd party alkalmazást választani a mentéshez. A tapasztalatok szerint a Titanium Backup tökéletesen mozgatja a MIUI alatt mentett alkalmazásokat AOSP alá, és vissza. SMS mentéseket az SMS Backup & Restore programmal is érdemes lehet készíteni.

    Visszatérő felhasználói hiba, hogy MiRecovery alatt kiadjuk a Wipe All parancsot, ami a telefont teljesen alaphelyzetbe állítja, így az SD kártya tartalmát is törli, majd csodálkozunk, hogy eltűntek a fotóink és a biztonsági mentéseink. Célszerű ezen parancs kiadása előtt az érzékeny adatokat biztonságos helyre menteni.

    A CWM mentések elérése a más telefonokon megszokottól eltérhet. Futó MIUI/AOSP/egyéb rendszer alól, bármelyik fájlkezelővel az alábbi úton érhető el a mentés: /mnt/shell/emulated/clockworkmod/backup
    Ugyanez CWM alatt, az aroma fájlkezelővel: /sdcard/clockworkmod/backup

    Először is, ne pánikolj, a Mi3-at elég nehéz kinyírni. Az alábbiakkal próbálkozz:
    - bekapcsoló gomb hosszú nyomva tartása újraindítja a telefont;
    - bekapcsoló gomb + hangerő fel gomb együttes, hosszú nyomva tartása recovery módban indítja újra a telefont;
    - bekapcsoló gomb + hangerő le gomb együttes, hosszú nyomva tartása fastboot módban indítja újra a telefont.
    Ha a sima újraindítás nem segít, pl. bootloopba kerül a telefon, érdemes recoveryből megpróbálni elindítani a korábban inaktív rendszert. Ha ez sem segít, a probléma jellegétől függően érdemes a ROM-ot ismételten feltelepíteni (pl. véletlenül töröltél egy rendszerfájlt, amit természetesen a gyári beállítások visszaállítása nem fog visszahozni), vagy visszaállítani a gyári beállításokat (pl. ráindítottál egy korábban v5 által használt data partícióra egy v6 rendszert). Ha a telefont “nulláról” újra szeretnéd húzni, vagy valamilyen okból tégláztad a telefont, pl. sikeresen formáztad az összes systemet és az SD kártyát, van lehetőség gyári ROM fastboot módban történő telepítésre. Ehhez a MiFlash programot használd. Fastboot ROM-okat, ill. telepítési leírást a miuiandroid.hu tudásbázisában, ill. itt találsz.

    Visszatérő hardveres hibáról nincs tudomásunk.

    A Mi3-at sajnos hamisítják, ezért célszerű megbízható forrásból vásárolni. Ha nem tudod, mi minősül megbízható forrásnak, vásárlás előtt érdemes kérdezni. Eredetiségvizsgálat itt és itt.

    Töltsd le az utolsó stabil magyar nyelvű ROM-ot innen. Ha MIUI v5-öt szeretnél, az utolsó stabil, magyarul is tudó verziót itt találod. Érdemes tudni, hogy a MIUI v5-öt a Xiaomi nem frissíti tovább.

    Bármilyen egyéb kérdéssel fordulj bátran a topik konstruktív közösségéhez.

    Utoljára frissítve 2014.12.18.

Új hozzászólás Aktív témák