Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • amargo

    addikt

    válasz stickermajom #109 üzenetére

    Én azt gondolom egyszer olvastak valahol ilyet (amúgy én is, de végig gondolva egy butaság plecsnit adtam ennek az elméletnek)

    Ezért kérdeztem rá, hogy ismerik-e a két rendszer működését, persze ha ismernék akkor tudnák, hogy az áramló (konvekciós) fűtési módszerek keringtetik a port. Ezt otthon is sima fizikai kísérlettel ellehet végezni, elég csak egy szobanövényt vagy a szilveszterkor megmaradt konfettit az ablakhoz rakni és bekapcsolni a radiátort. Szépen lebegni fognak a levelek és a lapocskák. Ha ugyan ezt lerakod a padlóra, ahol a fűtés megy ott mit tapasztalunk? Semmit.

    Most akkor lebeg a por vagy sem?
    Mindenki ismeri azt az elméletet, hogy padlófűtés miatt "lebeg" a por a padló fölött, ami nem tesz jót az allergiásoknak és asztmásoknak. Rántsuk le együtt a leplet, hogy igaz vagy hamis -e ez a tézis.
    Első lépésként a sugárzásos és a konvekciós fűtésirendszer-fogalmakkal kell megismerkedni. A konvekciós fűtés a levegő cirkulálásával - egy úgynevezett közvetítő közeggel - melegíti fel a szobát, míg a sugárzásos rendszer a szilárd testek felületének felmelegítésével segít kellemes hőfokot biztosítani. Minél nagyobb a felület, annál jobb a hősugárzás. Konvekciós fűtésrendszernek számít a radiátoros, sugárzásosnak pedig pl. a padló-, fal-, és mennyezetfűtés.
    A por a levegő mozgásával kering, sugárzásos módszerrel nem, tehát a fenti kérdésre a helyes válasz, hogy nem lebeg a por padlófűtésnél. Persze ez nem azt jelenti, hogy megúszhatod a portörlést, porszívózást vagy felmosást. Bocsi!
    Ezzel értek egyet: [link]

    [ Szerkesztve ]

    “The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

Új hozzászólás Aktív témák