Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • elfelejtette

    veterán

    válasz Innox #900 üzenetére

    "most vettem egy villany bojlert (kb évi 800-1000kWh fogyasztást remélek 2 fős háztartásban), hogy a gázról átállítsam a háztartási meleg víz előkészítést"
    Én meg a fél karom odaadnám, ha nem 100m-re lenne a gáz a háztól, és kidobhatnám a villanybojlert, ami kb. 3x annyiba kerül, mint a gáz lenne.

    "Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Innox #900 üzenetére

    Akkor szépen sorban. :K
    - A jelenlegi fogyasztásod mellett nem éri meg napelemes rendszert telepítened! :N Ennek örülni kell, nem muszáj minden áron pénzt költeni. Tedd félre, és majd ha megnőtt a fogyasztásod (pl. elektromos autó), akkor költekezz! :K
    - A bojler fogyasztásával együtt már majdnem indokolt egy 3kWp-os rendszer. Ha jól értem, akkor a tetőd déltől 30°-al kelet felé néz, és 35°-os a dőlésszöge. Ez elég közel van az ideálishoz, itt tök jól fognak majd termelni a napelemek! 3 kWp napelem kb. 3100-3200 kWh energiát fog Sopronban előállítani normál esetben ezekkel a paraméterekkel, tehát még mindig túltermelésben vagy!
    - A mono egyértelműen jobb napelem, de a tető határozza meg, hogy melyik fog jobban teljesíteni. A poli nálad kb. ugyanannyit termelne a paraméterek miatt.
    - SolarEdge rendszereket én kizárólag olyankor szoktam javasolni, ha tagolt a tetőt (többfelé néznének a napelemek), vagy van árnyékhatás a napelemeken. Más esetben feleslegesen drága.
    - SE rendszereknél nem kell foglalkoznod a DC feszültséggel, mert azt az optimalizálók szabályozzák. Mondhatni bolondbiztosnak (és itt a telepítőre értem, nem a tulajdonosra).

    Fontos tudni, hogy a napelemek, és az inverterek ára jellemzően csökken évről-évre, még a gyengülő forint mellett is. Persze vannak befolyásoló tényezők (pl. amikor minden önkormányzat tesz fel magának egy-egy HMKE-t, akkor inverterhiány van, és minden drágább, vagy amikor hirtelen ugrik az euró-árfolyam). Amit most 10MFt-ért vennél (szándékosan írtam fals számot), az pár év múlva már csak 9MFt lesz! Vagy 10MFt-ért 10%-kal nagyobb teljesítményt kapsz! Semmiképp sem éri meg most azért nagyobb rendszerre beruházni, mert majd egyszer talán lesz nagyobb fogyasztásod.

    Ha van még kérdésed, tedd fel bátran, igyekszem válaszolni! :K

    Szerk.:
    most nézem, hogy kértél ajánlatot a szövetség oldalán. Ma reggel ment ki a tagoknak a levél, szerintem lassan érkezik még pár ajánlat, de ha nem, vagy nem megfelelők, akkor is szólj bátran! ;)

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Rolly

    veterán

    válasz Innox #900 üzenetére

    Csak költői kérdés, nem drága 10-12 panelért a 2m és 1,8m projekt ár? Nálunk 2017-ben 18 panel volt 2,3m

Új hozzászólás Aktív témák