- Xiaomi 13T és 13T Pro - nincs tétlenkedés
- iOS alkalmazások
- Hat év támogatást csomagolt fém házba a OnePlus Nord 4
- Vodafone mobilszolgáltatások
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- iPhone topik
- Mobil flották
- Apple Watch
- iPhone 16 vagy Oppo Reno13?
- Samsung Galaxy Watch4 és Watch4 Classic - próbawearzió
-
Mobilarena
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
MrZed001
tag
válasz gusztin #8968 üzenetére
"de érdekes pl. hogy Szolnok tűnik ebből az országban a legkevésbé napsütéses városnak"
Az tuti hogy ahol ez szerepel, ott valami gáz van.
A sík/lapos Alföld kellős közepén. Se egy hegység, se egy dombság 100 km-en belül semerre.
A legnagyobb dombja 2 emelet magas, és szánkózni használják a gyerekek (ha véletlen van hó )Amúgy eléggé önellentmondás a statisztikában, hogy napos órák száma alacsony, de középhőmérséklet magas, csapadékos napok száma alacsony, csapadék mennyisége meg legalacsonyabb (aszályos környék).
Ez nekem minimum furi. Pláne Győr, sőt Szombathely (Alpokalja) párhuzamban. -
axioma
veterán
válasz gusztin #8968 üzenetére
Valami jogilag tortenhetett, mert anno a naplopo-ekat neztem, ok kimondottan deli 45 fokos teton bejovo energiat mertek, es nekik is 2013-ig van csak, pedig az sajatjuk volt es hasznositas szempontjabol relevansabb mint a met.intezet vizszintes feluleten merese. Itt van ami me'g megvan belole: [link]
-
Geresics
Topikgazda
válasz gusztin #8968 üzenetére
Agyaltam picit a dolgon... Mit nevezünk egyáltalán napsütéses órának? Amíg ezt nem definiáljuk, addig nehéz volna megmondani annak mennyiségét is, nem?
Néztem a belinkelt KSH adatokat, és sajna nem találtam meg a számítási módszertanukElmondom hát az én módszertanom, ami a józan paraszti ész logikáját követi, ezért nyilván eltér a KSH adatoktól, napelemes téren mégis ezt érzem relevánsnak!
Az én értelmezésemben a napsütéses órák számát abban mérjük, mikor a nap eléggé süt már ahhoz, hogy a napelemes rendszer termelni tudjon! Ugye azt mind tudjuk, hogy az első fénysugarak segítségével a napelemekben megjelenik az üresjárási feszültség, azonban ehhez nem társul még áramerősség, mert nincs annyi ereje a fénynek még, hogy a rendszer termelni tudjon. Ugyan ez igaz természetesen fordítva, mikor lemegy a nap. Ez egyébként nagyon szépen látható az összefoglaló 6. pontjában található grafikonon!Napsütéses órák alatt tehát én azt értem, mikor már süt eléggé a nap ahhoz, hogy a rendszer termeljen. Szerencsére a naperőműveknek kell adatot szolgáltatniuk minden hónapban az üzemórák számáról, amit pontosan ugyan ezen módszer szerint kell megadni, így könnyen kijelenthetem, hogy egész egzakt számok állnak rendelkezésemre, igaz, 15 perces bontásban.
Az alábbi adatok kivételesen nem 30 parkra vetített átlagos adatok, hiszen több parkunkban több leállás is volt (hibák és tervezett karbantartások miatt is), hanem az egyik olyan parkunk számai, aminél a legkevesebb üzemszünet volt!
Január: 285,00 óra
Február: 301,75 óra
Március: 368,75 óra
Április: 412,50 óra
Május: 462,50 óra
Június: 468,50 óra
Július: 474,25 óra
Augusztus: 436,00 óra
Szeptember: 378,75 óra
Október: 336,75 óra
November: 280,00 óra
December*: 0,00 óra
Összesen: 4 204,75 óra
*A decemberi adat értelemszerűen majd január 1-től lesz elérhetőTavaly decemberben egyébként az erőmű 268,5 órán keresztül termelt, így szerintem kijelenthető, hogy a napsütéses órák száma egy évben kb. 4400-4500 óra! Az is szépen látszik, hogy a számokat nem befolyásolja jelentősen az olyan rendkívüli időjárás, mint ami idén áprilisban volt, hiszen hiába van hideg, és felhőmentes idő, hiába döntöttünk olyankor meg minden létező termelési rekordot, a nap attól még nem kel, és nem nyugszik korábban!
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest