Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gyarmati_

    senior tag

    Ez a téma majdnem mindenkit érint és nem találtam semmit itt a PH-n gondoltam legyen egy hely ahol kibeszélhetjük a folyó vagy épp elakadt ügyeket.
    Munkám miatt sokszor találkozom azzal hogy a felhasználók tanácstalanok, ismereteik hiányosak, esetleg küzdenek a szolgáltatóval vagy szakemberrel és nincs megoldás a gondjukra.
    Tapasztalataim alapján látom hogy a gondokat 99%-ban előre gondolkodással, helyes tervezéssel, kivitelezéssel és használattal el lehet / lehetne kerülni.

    Néhány gondolat amiket ha betartanánk szinte nem is lenne fennakadás:

    A közhiedelmekkel ellentétben a szennyvízcsatornába nem engedhető bele minden, ami a WC-n és az aknafedlapon keresztül belefér. Még akkor sem, ha azt feltételezzük, hogy a szennyvíztisztító majd úgyis ártalmatlanít minden leeresztett anyagot.
    A szennyvízelvezető rendszerbe bocsátható anyagok mennyiségét, minőségét jogszabályok szabályozzák. A jogszabályok alapján a szennyvizeket két fő csoportra osztjuk: háztartási szennyvíz és ipari szennyvíz. Háztartási szennyvíz fogalma alatt azt a szennyvizet értjük, ami az emberi tartózkodás céljára szolgáló területről, emberi anyagcsere, háztartási tevékenység során kerül a hálózatba. Ipari szennyvíz alatt értünk minden olyan szennyvizet, amely ipari, kereskedelmi tevékenységet folytató ingatlanból származik.

    A szennyvízelvezető rendszerbe tilos olyan szennyvizet bevezetni, amely:

    - a szennyvízelvezető műben dolgozók egészségét veszélyezteti,
    - a szennyvízelvezető, tisztító műveket rongálja (tégla, kavics, betontörmelék, homok),
    - a szennyvízelvezető rendszerben dugulást okoz (nedves törlőkendő, rongy, pelenka, állati tetem, csontok, felmosófej),
    - a szennyvíztisztító telep nehezen, illetve egyáltalán nem képes lebontani (mérgek, nehézfémek, festék, olaj és különféle zsírszármazékok).

    A szennyvíz elvezető rendszereket és azok gépeit különösen terhelik a szálas anyagok. Ezek főleg a WC-be dobott nedves törlőkendőkből származnak. A másik jelentős gondot a zsírok és olajok okozzák, amik jellemzően a konyhai lefolyókon keresztül kerülnek be az elvezető hálózatba.

    Fontos még kiemelni, hogy elválasztott rendszerű (adott településen vagy annak részein külön rendszer van kiépítve a csapadékvíz és a szennyvíz elvezetésére) szennyvízhálózatba nem szabad csapadékvizet juttatni. A szennyvízcsatornák kapacitását kizárólag a szennyvíz elvezetésére tervezték, ezért azok az esővíz elvezetésére nem alkalmasak. A csapadékvíz szennyvízcsatornába történő vezetésével a szennyvízhálózat többszörösen túltelítődik, így az egyes területeken, akár magáningatlanokon elöntést okozhat.

    EATON motorvédő kapcsolók eladók, keress privátban.

  • Gyarmati_

    senior tag

    Néhány napja az egyik nagyobb szennyvízátemelőbe telepítettünk új szivattyúkat. Másnapra a szivattyún és annak kábelén körülbelül 50-60 kg szálas anyag gyűlt össze. Ez a mennyiség csak kis része annak ami ide érkezik, mivel egy része az aknában marad, másik részét a szivattyúk továbbítják.

    EATON motorvédő kapcsolók eladók, keress privátban.

  • gipsztigris

    addikt

    válasz Gyarmati_ #2 üzenetére

    Szia!
    Úgy látom nem túl népszerű a téma, pedig az emberekre nagyon ráférne a fejlődés csatornahasználat tekintetében. Nap mint nap szenvedünk a lakosság nemtörődöm hozáállásától. Két kisváros szennyvíztisztítóját és hálózatát vezetem, amiből egy egyik 100%-ban vákuumos rendszerű, ahol ha lehet, még nagyobb gondot jelent a csatornaidegen anyagok jelenléte. :(

    "Mindig kész vagyok tanulni, de azt nem szeretem, ha kioktatnak" -S.W. Churchill-

  • Gyarmati_

    senior tag

    válasz gipsztigris #3 üzenetére

    Szia!
    Örülök, hogy nem csak egyedül vagyok már. :))
    A téma nem népszerű, de ha gond van, mindenkinek azonnal kell a segítség. :P
    Hozzám egy 12 000 fős kisváros és még 16 település tartozik. Telep nincs, de ez a hálózat is ad épp elég munkát.
    Ismerem a vákuumos rendszert, van a társaságnál egy olyan település. Szerintem hazánkban indokolatlan az alkalmazása, nem is értem miért építettek olyanokat.
    Amúgy a 3 fő gond a rossz tervezés, kivitelezés és a helytelen használat.

    EATON motorvédő kapcsolók eladók, keress privátban.

  • gipsztigris

    addikt

    válasz Gyarmati_ #4 üzenetére

    Nálunk a vákuumos rendszernél mindhárom megtalálható. :D
    Az országban az elsők között épült meg a rendszer 1. üteme még 1994-ben, majd 2004-ben a 2. ütemben kapott a város még egy gépházat és 99%-ban kiépült a csatornahálózat, plusz a tisztító kapacitása is bővítve lett. A tisztítóval semmi gond, egyszerű mint egy faék. Kétmedencés SBR technológia, soha jobbat nem kívánok 1000-1500 m3/d-ig.
    Amennyire jó a telepünk, annyira el van baxva a hálózat. 860 db vákuumakna összesen 4 ágra osztva, monitoring rendszer csak a kritikus pontokra kiépítve (26 db vákuumaknához). A kollégáim éjjel-nappal csak a vákuumot kergetik vég nélkül. Tele vagyunk illegális csapadékvíz rákötéssel, az idegen víz majdnem 40%!! Az elmúlt két évben nagyon sok illegális rákötést megszüntettünk, de a fogyasztók egyre rafkósabbak, füstöléssel egyre kevesebb eredmény érünk el, mert építik be a szifonokat és a visszacsapó szelepeket az esőcsatornába és ennél fogva hiába füstölünk, sokan rejtőzködve maradnak. :(

    "Mindig kész vagyok tanulni, de azt nem szeretem, ha kioktatnak" -S.W. Churchill-

  • Gyarmati_

    senior tag

    válasz gipsztigris #5 üzenetére

    Az idegen víz kérdése nálunk is sarkalatos dolog. A városi rendszeren átlagosan napi 1600 m3 víz van, ha esik akkor ebből gyakran lesz 4000-5000 m3/d.
    Normál esetben a rendszer végén lévő rács és szárazaknás átemelő működik, de ha ilyen nagy terhelés jön át kell állnunk egy másik aknára és ott nincs rács. Raktam fel képet a 2. hsz-ben.
    A rács december közepén elromlott, így most is a másik aknával megyünk. A szárazaknásban lévő szivattyúk nehezen dolgoznák fel a szálas anyag terhelést, ami kb 200-300 kg/d.

    EATON motorvédő kapcsolók eladók, keress privátban.

Új hozzászólás Aktív témák