Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • spidersoft

    senior tag

    Üdv! Kérdeztem az olcsó cuccos topicban, de ott nem kaptam választ. Itt szakosodott fórumtársak is megfordulnak, így talán jobb eséllyel indulok... utólagos engedelmetekkel átmásolom a kérdést ide is:

    Cartesian/delta robotalkatrészekben van valakinek tapasztalata? Bordásszíjak, lineáris csapágyak, NEMA17 vagy attól nagyobb léptetőmotorok, léptetőmotor driverek, stb... Honnan érdemes, mennyire hamisítják, mennyire megbízhatóak, mennyire egyformák? Van ami itthon olcsóbb? Vegyem ami a legolcsóbb alin/ebayen, vagy nézni kell valamit? Köszönöm előre is :)

    Kiegészíteném annyival, hogy nyilván a katalógusadatokat néznem kell (pl. motornál a tengelyvéget/nyomatékot/áramot/szöget/hánydrótos, stb), de hogy azon felül mi a különbség, vagy gyakorlatilag mindegy, hogy melyik 1.7A/1.8° négyvezetékes NEMA17 motort veszem, mert mind kínai és mind egyformán nem-profi-de-azért-használható?

  • spidersoft

    senior tag

    Sziasztok!

    Az ilyen egybe-gépek mennyire érik meg? Van egy zsák pontom, kb. 15.000-rel olcsóbban is ideadják, mint a kiírt ár (87519Ft, fával, vámmal (1,7%), 2k vámügyintézéssel kb. 115039Ft a vége). Márkásnak tűnik, bár nem tudom, hogy ez minőséget jelent-e... a kérdés még az, hogy hasonló minőségű alkatrészekből kijönne-e *sokkal* olcsóbban ugyanez (fával mondjuk 80k alatt, bár ha alkatrészenként veszem és €22 alatt van egy csomag, akkor a vámolás kiesik). Előre is köszönöm :R

  • spidersoft

    senior tag

    válasz layerke #1438 üzenetére

    No ez az, elvámolva 115k, azt nem tudom, hogy ennyit megér-e (12 kilós csomag, szerintem ezt biztosan elvámolják). Ez a webshop jellemzően eredeti cuccokat árul, ha márkásként hirdeti. Ez a cég a gyártója.

  • spidersoft

    senior tag

    Sziasztok! Van rá esély, hogy egy Prusa i3 kaliberű olcsó FDM nyomtatóval lehet tartós fűnyírókereket készíteni? Némiképp göröngyös talajról és 40 kilós gépről van szó... cserealkatrészt nem sikerült szereznem (elég gyenge műanyag kerekei vannak, és már kidőlt alóla mindkét hajtott -- nyomtatva elférne erősebb, csak a fröccsöntés héj-jellege miatt nem sikerült nekik combosabbat kialakítani). :R

  • spidersoft

    senior tag

    válasz Saccco #2999 üzenetére

    Nem mértem még pontosan le, de a kerék gumistól kb. 195mm, és ha lejön egyáltalán, a gumit jó lenne átmenekíteni az eredetiről, szóval olyan ø185mm körül lehet a nyomtatandó rész (ezért is merült fel a nyomtatás lehetősége). Inkább attól tartottam, hogy nem lenne elég erős. A fűnyíró maga ránézésre ilyen, csak más a színe. A hátsó két hajtott kerék van kitörve, azt kéne pótolni. Güdéseket hívtam, azt mondták, hogy nem tudnak beszerezni, így egyelőre pihen a gép, mert tologatni nem nagyon barátságos a tömege miatt (40kg körül van).

    Másik dolog, ami miatt nem vagyok biztos a dolgomban, az a kültéri használat: sár, nedvesség biztosan ki fogja tölteni a rétegek közötti teret, ami télen szépen megfagy... vajon ez nem fogja a rétegeket szétnyitni? Kültéri tapasztalata van már valakinek?

  • spidersoft

    senior tag

    válasz Saccco #3034 üzenetére

    vagy vékonyabb gitárhúrral. olyat kell venni, ami belemegy a dűznibe, a linkelt készlet kb. 250Ft szállítással, és van benne három vékonyabb, nem sodrott darab, ami jó kotorászni. hogy zeneileg milyen, az most annyira talán nem érdekes :D szívós acéldrót, ide pont megfelel.

  • spidersoft

    senior tag

    Üdv! Rendeltem egy Wanhao Duplicator i3 v2.1 nyomtatót -- van bármi ajánlott alkatrész/kiegészítő/stb., amit már most rendeljek meg hozzá, mert vagy kell a könnyű használathoz/jobb nyomtatáshoz, vagy hamar tönkre fog menni? Filament elvileg lesz, azt leszámítva. Üveglap, kaptonlap, cseredűzni, stb. PC valószínűleg nem lesz a nyomtató mellett, micro SD kártyáról terveztem használni -- mennyit bír ezeknek az micro SD kártya foglalata? Van értelme egy ilyennek, hogy ne kelljen a gépet bontani/foglalatot cserélni, vagy felesleges kontakthiba lehetőség/elektromos zajt/bithibát okozó faktor? Köszönöm az infókat! :R

  • spidersoft

    senior tag

    válasz Teasüti #4262 üzenetére

    Egy sebtében összedobott másolat csomó tervezési hibával meg anyagspórolással. Bővebben erre.

  • spidersoft

    senior tag

    válasz Teasüti #4266 üzenetére

    Filamentérzékelés (kifogyott-e), dupla Z orsó (az alapban csak egy oldalon van), ha áramszünet van, leállítja a fűtést és kimenti EEPROM-ba a pozíciót, így mikor visszajön az áram, tudja folytatni, ahol abbahagyta (elvileg...). Viszont létezik belőlük 500x500x500-as verzió is, az mégdrágább :D

    [ Szerkesztve ]

  • spidersoft

    senior tag

    válasz Sanyaaa26 #4301 üzenetére

    Pont vettem egy ilyen nyomtatót, tegnap jött meg. 132.657Ft volt a végösszeg szállítással, 2kg filamenttel (gondolom random szín, egy tekercs világoskék PLA meg egy tekercs lila ABS), angliából. Vasárnap rendeltem, csütörtökön már nálam volt, szerintem ez elég korrekt szállítási idő.

    Tegnap összeraktam, beszinteztem és kinyomtattam a mellé adott SD kártyáról a demo modellt, ilyen lett: [1] - [2] - [3] - [4]

    A tárgy kb. 50mm magas, 0,1mm a rétegvastagság, PLA-ból nyomtattam (nem volt odaírva, de azt feltételeztem defaultnak). Az a terv, hogy mivel ezzel kapásból korrekt a nyomat, így majd valahogy megpróbálom lelopni a sebességet meg egyéb paramétereket a modellről, és beállítom a szeletelőbe, kiinduló pontnak jó lesz. ABS-t még nem teszteltem.

    Az Y tengely elég darabosan megy, ezt panaszolják sokan fórumokon, így ott le lesz cserélve a lineáris csapágy (párszáz Ft darabja), meg még utánaolvasgatok, hogy mit lehet még érdemes hekkelni rajta, hogy tényleg tuti legyen.

    [ Szerkesztve ]

  • spidersoft

    senior tag

    válasz Sanyaaa26 #4309 üzenetére

    Jó lenne tudni, hogy a hazai gép is ugyanaz a stock cucc-e, mint amit a gyártótól kapni, vagy tuningolnak rajta (alaplapi panel csatlakozópontjainak megerősítése, Y csapágyak cseréje, stb). Angliából vettem 50.000Ft-tal olcsóbban (valójában 40-nel, de benne volt két kiló lőszer is), ami ilyen értéknél azért már elég számottevő. Egy év garancia így is van... ha meg bedöglene benne valami, akkor szerintem minden komponense 50k alatti tétel (kivéve, ha a táp ellő minden elektromos komponenst). (még mindig a Wanhao i3-ról beszélek)

  • spidersoft

    senior tag

    Adtak a Wanhaohoz nyákpanelhez való fúrószárat (ilyesmi, ø0,4mm-es), gondolom dűznitisztítás gyanánt. Mi ezzel a tapasztalat, nem lehet vele túl könnyen szétgyalázni a furatot? Melóban a gitárhúr jött be erre a célra, de ennek meg jobb a fogása :)

  • spidersoft

    senior tag

    válasz janek69 #4323 üzenetére

    két perc környékén mutatja, hogy kidolgozza a dűznit minden színváltáskor, és épít egy színjátszó tornyot :) gondolom pont annyi anyagot tol ki, hogy biztonsággal kidolgozódjon az előző színű olvadék. nyilván ez veszteséggel jár... viszont több szín! :))

  • spidersoft

    senior tag

    válasz Teasüti #4329 üzenetére

    a nyomtató G kódokat hajt végre, arra megy, amerre a program mondja, ilyen téren maga a hardver nem intelligens -- igazából akár lehetne is olyan, hogy a torony nem követi a tárgy magasságát, csak azt le kéne programozni. gondolom feltételezett, hogy legalább egy színváltás van minden rétegen...

    (#4328) janek69: a nyomtatószál úgy látom, hogy minden esetben PETG (glikoltartalmú), viszont a palackot nem tudom, hogy milyen lehet...

    Wanhao i3: ma elkészült az első nyomtatás saját modell alapján: X irányban 13 helyett 13,1mm, Y-ban 14,7 helyett 14,8mm, míg Z-ben 10 helyett 10,2mm lett a kinyomtatott tárgy, a benne lévő furat ø4mm helyett 3,5 lett. Kicsit majd kell játszani az értékekkel, nem kalibráltam rajta semmit... ahhoz képest nem tartom túl rossznak. a nyomat a géphez adott ABS-ből készült, 0,2mm rétegvastagsággal, 230°C-os dűznivel, 50°C-os asztalon (ez másnál magasabb szokott lenni, elfelejtettem feljebb venni). Mivel nem volt itthon se hajlakk, se aceton, se PVA ragasztó (vagy filamentdarab), így a rögzítést faragasztóval oldottam meg... [1] - [2]

    Ha már itt tartunk: hogy szoktatok 3d nyomtatott cuccokat fotózni? Valahogy nem akar ráállni a kamera, tökmás színt gondol valósnak, ha vakuzok, akkor az meg valahogy "belevilágít" a tárgyba, és nem látszik jól a felülete... ez a tárgy a valóságban pl. lila (elég lehetetlen szín, gondolom ebből volt felesleg a boltnak :D).

    [ Szerkesztve ]

  • spidersoft

    senior tag

    válasz blountex #4358 üzenetére

    A legfontosabb, hogy mindig bele kell gondolni, hogy miképp lehetett az alkatrész megrajzolva. A szögeket, hacsak nincs spéci funkciója, kerek méretekre állítják be (oldalferdeség kerek szög, radius 1mm alatt tizedre kerek, 0,5mm alatt öt századra, 1mm fölött 0,5mm-enként, 5mm fölött mondjuk 1mm-enként lép... tehát jó eséllyel nem lesz munkadarabon R4,8-as lekerekítés, az ötös és kész.

    Műanyag alkatrészeknél jellemzően van kilökési oldalferdeség: amerre lemozdul a szerszámbetét, abban az irányban keresendő, tehát egy kétfelé nyíló szerszámban jó eséllyel az osztósíktól mindkét irányba találni lehet ilyet. Behúzódó magon gyakran nem helyeznek el oldalferdeséget, mert a magot a szerszám úgyis kimozgatja, de amíg az alkatrészben van, segít áthúzni a formaüregből. Az oldalferdeség jellemzően kerek valahány fok (1-6°, esetleg több). Leméred a tárgy tetejét, magasságát és alját. Ha a teteje és az alja se kerek méret (tizedre-öt századra nem kerek), akkor sanszos, hogy a formaüreg van kerek méreten, és számolnod kell a műanyag zsugorodásával is. Ez PS/ABS/PC esetén pl. nagyjából 0,5%, de minden műanyagnak más... szóval meg van a kerek méret, ezt állítod be fix méretként, a szög a három méretből (felső-alsó szélesség, magasság) kiadódik mondjuk 1,87°-ra, ekkor vélhetőleg az oldalferdeséged 2°. A kerek méret annyi, amennyi, a másik méretet meg a 2°-ra módosított oldalferdeséggel ellenőrzöd, jó eséllyel így jutsz a legközelebb a valósághoz.

    Ha műanyagot mérsz, akkor a tolómérőt érdemes lazára, de nem lötyögősre hagyni. Szoros tolómérővel nem lehet pontosan műanyagokat megmérni, mert összemérhető a tolómérő mozgatásához szükséges erő azzal az erővel, amivel simán nyomsz akár 1-2 tizedet is egy héj-szerű alkatrészen... szóval jó tolómérő kell hozzá, ami nem lóg, miközben lazán fut. Ilyet vagy nóniuszosban találsz, vagy digitálisban 30.000 körül... nekem itthon egy banggoodos 4.000Ft körüli cucc van, ez jóval jobb, mint a hazai boltokban (lidls/barkácsboltos/random kínai) 2-3.000-esek, de messze nem elég pontos ahhoz, hogy 2-3 századra lemérhess vele valamit. Én azt mondanám, hogy öt századra azért pontos.

    Mikrométer, ha van otthon, az is segít.

    Radius sablon is. Ha ez nincs, akkor ismert átmérőjű hengeres dolgok... kisebb sugarakhoz mindenféle drótok, nagyobbakhoz pl. gépcsavar szára, feje. De műanyag házilagos méréséhez elég lehet egy műanyag iskolai radius sablon is.

    Ha van mikroszkópod, akkor apró tágyaknál sokat segít. Tolómérő pofáit az alkatrész mellé téve (és nem rá az alkatrészre), addig tolva össze, amíg pont olyan nem lesz a pofái távolsága, mint a mérendő alkatrész (jellemzően 1mm alatti dolgoknál van értelme).

    Lapos alkatrészek, vagy egyéb alkatrész lapos felületeinek beméretezésében nagy haszna van egy kutyaközönséges síkágyas szkennernek. Először kalibrálod a szkennert: ráteszel egy pl. 200x200-as (vagy más ismert méretű, de minél nagyobb, annál jobb) négyzetet/téglalapot, beszkenneled és beteszed 2d rajzolóprogramban (acad/3d program vázlatolója/stb) úgy, hogy 1:1-be kerüljön be a kép (elvileg az EXIF-ben benne van a DPI, szóval ismert a mérete), majd rámérsz az alakzatodra, hogy X-ben és Y-ban van-e torzítás. Ha van, felírod az arányszámot, innen már ismert a szkennered pontatlansága. Beszkenneled a tárgyat (lehetőleg minél nagyobb felbontásban, nyilván a készülék natívját túllépni nincs értelme), beteszed a körberajzoló programba, átskálázod az előbb felírt kalibrációs értékkel és körberajzolod. Pár századon belül le lehet követni a kontúrokat.

    Satöbbi :)

    Egyéb ötleteket magam is szívesen várok :K :B

  • spidersoft

    senior tag

    válasz adatfalo #4400 üzenetére

    Azt nézted, hogy nincs-e valami retek a menetben, ami nem engedi koppig összecsavarni az alkatrészeket? Hirtelen azt feltételezném, hogy nem érintkeznek az extruder alkatrészeiben a furatok, így a köztes térbe tud gyűlni némi filamentolvadék/reszelék, ami lassan beszorítja a szálat. Tolómérővel meg némi skicceléssel ellenőrizhető (hotend/coolend hossza menetestül, tömbben lévő menetes furatok mélysége a filamentet vezető furat fenékfelületéig, kivonás, annyi-e az eredmény, amennyi az összeszerelt állapot teljes hossza).

  • spidersoft

    senior tag

    Nem tudtok véletlenül olyan helyet, ahol lehet próbaanyagokat venni emberi áron, emberi szállítási díj mellett? Töltetes (fa/bronz/alu/acél), rugalmas (TPU/TPE), kemény (PMMA/PC/ABS+PC kopolimer), lágy (PE/PP), szívós (PA), effélék... esetleg startkitben többfélét? Lényeg, hogy ne kelljen megvenni mindből tizenezerért félkilókat, csak 10-20 méternyi próbaanyagokat, amiből aztán már lehet látni, hogy kell-e ez énnekem. Előre is köszönöm :R

  • spidersoft

    senior tag

    Sziasztok! Felix 3.0 nyomtatóval nem boldogulok... pontosabban egy modellel, más modelleket mostanság kinyomtatott. Jelenség: ledarálja a filamentet és így nem tudja továbbítani az anyagot. A dobon nincs összegabalyodva az anyag, kétféle Felixes (meg egy Herzes) PLA-val próbáltam, a dob elég könnyen forog, próbáltam állítani szorosabbra és gyengébbre az extruder támasztógörgőjét. Az extruder nincs bedugulva, egyébként szépen adagol, más nyomatokkal nincs baj. Próbáltam a retractiont hangolni: alapból 1.5mm, de kikapcsolva is elakad, 3mm-en meg 5mm-en is. Hőfokot próbáltam 195-200-205-210 verziókban. Eddig kb. 10-12 rontott nyomtatás, random magasságokban, de mindig ezen a szakaszon fogyott el a lendület. Ha egy ilyen elakadt állapotban kikapcsolom a motort, akkor a filament szorítást fellazítva kézzel kicsit megtolva a filamentet tudok szálat engedni, szóval még az se, hogy menet közben dugul el... a motor nem kattog, ebből arra gondolok, elég az árama. Kezdem nem érteni :D

    Otthon megpróbálom a Wanhao i3-mal, hátha...

    erről a modellről van szó (egy random filehosting oldalra feltettem, nem ismerem ezeket... ha nem műköszik, szóljatok)

    Köszönöm a segítséget :R

    [ Szerkesztve ]

  • spidersoft

    senior tag

    válasz janek69 #4617 üzenetére

    Amíg el nem kopik belőle/fel nem keményedik/stb, addig keni magát, vannak önkenő anyagok... ebből például alumínium kenődik ki, de vannak anyagok, amik grafittal kennek, mások belefőzött olajjal, stb. Ettől függetlenül biztosan lehet pluszban is kenni valamivel (és kellhet is, ha megfogyatkozik a kenőanyaga/illesztetlenné kezd válni), csak rá kell jönni, hogy mit tolerál. Például egy HP plotter könnyen beszorul, ha normál olajjal/zsírral kenjük a vezetékeit, a javítási kézikönyvében a gyógyszertárban hashajtóként is kapható paraffinolajat javasolja.

  • spidersoft

    senior tag

    válasz blountex #4644 üzenetére

    XY-ba szinte mindegy, de Z-be valami márkás mikrokapcsolót szerezz be (az adapterpanel meg a kábelezés jó Z-be is, ha van hova felszerelni, csak magát a kapcsolót cseréld valami értelmesre annál az egynél, rendelésnél nyilván figyelve a lábkiosztásra). Ezek a kínai egységsugarú kapcsolók csomó helyre jók (olcsó egérbe, joystickba... de érdemes szem előtt tartani, hogy sokuknál az átbillenésükhöz szükséges benyomás nem állandó: ugyanazt a kapcsolót van, hogy kicsit jobban be kell nyomni, meg van, hogy kicsit kevésbé ahhoz, hogy átbillenjen. Gondolom függ attól, hogy milyen meleg van, előrébb vagy hátrébb van löttyenve a kis piros gombja a fészkében, a lemezke hogy fekszik a tengelyén, de legfőképp attól, hogy milyen kedve volt ötven éve Maonak ugyanezen a napon... érezhető eltérés lehet, ami bizonytalan asztaltávolságot eredményez -- főleg, ha nem magát a gombot, hanem az aktuátorlemezkét támadod, no, akkor akár több tizedes eltérés is beszaladhat. Persze ez nem általános, vannak egész jó kínai mikrokapcsolók, de hogy milyet fogsz ki, az elég random.

  • spidersoft

    senior tag

    Üdv! Többen használtok itt Devil Design filamentet. Rendeltem tőlük ABS+-t. A csomag frissen bontott, nem szedhetett össze nedvességet, csak ami náluk belekerült... 235°C-os dűzni, 90°C-os asztal, huzat nincs. A nyomatatás alatt álló alkatrész pattog-recseg... Wanhao i3 géppel próbálkozok. A géphez adott noname ABS (az a neve, hogy D140319ABS004, semmi márkajelzés vagy efféle) nem csinált ilyet. Az extrudert felemeltem 240°C-ra az asztalt meg 100°C-ra, de nem változott, ugyanúgy pattog. A gép fejlesztése gyanánt Cobra hűtést próbálok nyomtatni. Vannak apróbb, max. pár milliméter hosszú rétegszétválások, lehet azok keletkezésének hangját hallani. Tapasztaltatok már ilyet?

  • spidersoft

    senior tag

    válasz layerke #4664 üzenetére

    Igen, tárgyhűtés kikapcsolva... Gondolom segítene, ha be lenne dobozolva (ha más nem, akkor azért, mert úgy nem hallanám, ahogy pattog :D) Először arra gyanakodtam, hogy biztos nedves a filament, aztán a hő hatására felszabaduló gőzök okozzák, de annak élesebb, sercegősebb hangja van (legalábbis egy fröccsöntőgépnél). Ez egy kicsit öblösebb hang, olyasmi, mint amikor a támaszanyag elengedi a tárgyat, azért gondoltam én is rétegelválásra. Az asztalon még fixen áll, nem látszik nyoma elválásnak annak ellenére, hogy 73mm magasan jár.

    (comment elküldéssel megvárom, hogy elkészüljön és megvizsgálom az alkatrészt)

    Na, elkészült. Itt-ott elég kis erőbehatásra elválnak egymástól a rétegek, mintha nem lennének jól összeforrva. Szerintem holnap megmártom nitróban... hátha.

    Az az érdekes, hogy a hozzá adott ABS-szel ezt nem csinálta (szaga alapján az is ABS pedig).

    [ Szerkesztve ]

  • spidersoft

    senior tag

    válasz layerke #4666 üzenetére

    Most befűztem ugyancsak fehér ABS+-t (ugyanabból a start csomagból van, 6x33 deka, ugye), no ez nem recsegett. Marhaérdekes...

    Ha nem csak pici élekben találkozik az asztallal, hanem pár cm² megvan a felület, akkor spaklival alig tudom leütni. Konkrétan ellen kell tartani a gépnek térddel, a spakli végét meg tenyérrel pőrölni :D Elég jól tapad ez a levonó, nemtom meddig lesz ilyen...

    [ Szerkesztve ]

  • spidersoft

    senior tag

    válasz Tengo #4709 üzenetére

    Mit jelent a minél pontosabb? Ha egy tized eltérés még lehet, akkor FDM nyomtató is elég, ha százados pontosság kell, akkor érdemesebb valami komolyabbal (pl. gyantással). Milyen anyag? Milyen környezet: nedvesség, hő, vegyszerek érik? Milyen fizikai terhelést kell bírjon? Csomó kérdés merül fel ilyenkor... (nem pesti vagyok, biztosan sokan ki tudnák nyomtatni, de jó lenne tisztázni, hogy mik a feltételek)

  • spidersoft

    senior tag

    válasz dopala #4733 üzenetére

    a közepe rácsos, vagy a teteje? ha a közepe, az normális: nem keveset spórol az anyaggal és az idővel, miközben a tárgy stabilitása keveset romlik. ha tömör tárgyat szeretnél nyomtatni, akkor a szeletelő programban be kell állítani magas (pl. 80%, de ki kell kísérletezni) infill-t, és újraszeletelni, azaz új gcode-ot készíteni, lévén a gcode-ban (többek között) a fej által bejárt utak vannak, közé kitalálni a nyomtató se tud plusz utakat.

    ha a teteje rácsos, az sok minden miatt lehet: rossz hőfok, vékony felső réteg, túl ritka infill, stb.

  • spidersoft

    senior tag

    válasz kzkz #4782 üzenetére

    No, amennyire én hallottam/olvastam/tudom ezt az EU Expresst: a dolog alapja az, hogy hivatalosan csak egy helyen kell forgalmi adót fizetni -- tehát ha pl. USA-ból rendelsz, akkor az adott állam adóját nem kell megfizetned, de a magyart (uniósat) már igen (USA esetén erre az ebay meg az amazon rendszere elvileg fel van készítve). Mikor Kínából rendelsz valamit, akkor kifizeted a kínai forgalmi adót... ez Kínában 17%. Adózás nélkül ezeket a webshopokat sem üzemeltethetnék. Ha random postával/futárral rendelsz, akkor adózott értéket fizetsz, lévén nem lekövethető, hogy itthon fogsz-e adózni a cucc után, így eleve a 17%-kal növelt értéket fogják itthon termékárként venni, és még erre teszik rá a hazai 27%-ot, tehát duplán adóztál... például legyen a vásárolt termék ebay-es ára 10.000Ft, amiért 12.700Ft-ot kell itthon fizetni ÁFÁ-val (plusz kezelési költségek, stb, de az nem adózás, hanem munkadíj, így azzal most nem számolok). Ha valahogy le tudod meccselni a kínaiakkal, hogy igen, itthon te ki fogod fizetni a forgalmi adót (ezt a GB meg tudja játszani, egyéni vásárló nem nagyon), akkor a 10.000Ft-os terméked nettó 8.547Ft-os áron fog bejönni az unióba, amire rájön a behozás országában érvényes ÁFA. Ha ez Magyarország lenne, még akkor is csak 10.855Ft-ba kerülne a duplán adózott 12.700 helyett, ha kisebb adójú államban érint talajt a cucc, akkor meg még kevesebb.

    Szóval nem kötelezően adócsalás ez, inkább a dupla adózás törvény adta legális, ellenőrzött keretek között megvalósított gyakorlata.

    Viszont ez itt enyhén OFF... bár érintőlegesen akár még meg is férhet, lévén a legtöbbek Kínából szerzik a nyomtatójukat, illetve hozzá az alkatrészeket.

  • spidersoft

    senior tag

    válasz kzkz #4799 üzenetére

    A valóságban jó az asztal? Z-ben közel menve, aztán motorokat kikapcsolva a fejet kézzel lassan végigtolva az asztalon... oké, hogy pont arra lenne ez a szintezés, hogy ez ne legyen fontos, de 1,6mm már reteksok, ha a valóságban ennyi van, akkor az már jelentős torzítást okoz az XZ/YZ síkokon... magyarul "ferde tornyot" fog nyomtatni a gép, ami illeszkedő alkatrésznél okozhat meglepetést. Szerintem ezt nem kompenzálja a firmware...

Új hozzászólás Aktív témák