Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz HDAdriano #43490 üzenetére

    1.: Ha amúgy is szeretnél tuningolni, szerintem érdemes drágább, minőségibb RAM-ot venni.
    2.: Szvsz "garantált" Hynix A-/M-Die nincs sajnos manapság (de lehet Fudi2002 kijavít)...
    3.: Az alaplapi QVL lista szerintem nem mérvadó AM5-nél. A többségnél még eredetileg letesztelték 2022-ben, 2023 elején DDR5-6000-ig, aztán tavaly nyártól (akkor jött ki egy komolyabb mikrokód frissítés, ami jelentősen javította a memóriakezelést) a beeső új kit-eket felrakják még, de a régebbi (lassabb) kiteket nem tesztelik újra.
    Én személyesen több olyan gépet is raktam össze, ahol QVL listában nem szereplő kitek probléma nélkül mennek és mentek az EXPO / XMP profillal (mostani gépem is ilyen).
    4.: Ezzel együtt előfordulhat olyan, hogy valami csillagállás miatt nem működik az adott alaplap-CPU-RAM kombo. Ilyet is láttunk már, olyat is, ahol amúgy QVL listán szereplő kit nem ment EXPO profilon stabilan.
    5.: A kinézet RAM-ok közül a Kingston új kit, ha engem kérdezel, a gyártó egyszerűen fejlebb emelte a KF560C36BBEK2 kitek feszültségét 1.35V-ról 1.4V-ra és az időzítéseket csökkentette. Nálam a KF560C36BBEK2-64 1.4V-on jó ideje megy DDR5-6000 CL28-on probléma nélkül...
    Én ezt választanám elsőre, de...
    6.: Itt jön elő az, hogy ha maximalizálni szeretnéd a tuningot, lőhetsz DDR5-6400-re is. A tavaly nyári AGESA 1.0.0.7b óta a DDR5-6400 is nagyon nagy eséllyel probléma nélkül megy AM5 platformon. Ilyen téren hogy Ripjaws vagy Trident, szerintem mindegy (hűtés miatt én a Ripjaws-t választanám, de ez az adott hw elemektől függő tényező, 7800X3D-re bőven elég a léghűtés szerintem).

    Összefoglalva: ha a tuningot célzod, én lehet, hogy a DDR5-6400-esek közül választanék (nekem pl. a Kingston nem akart DDR5-6400 CL32-en stabil lenni - de nem tudom pontosan hol vérzik el).

    Azt tudni kell, hogy viszont esélyesen itt a memóriavezérlőnek (IOD - más néven SOC) több feszültséget kell adni. A DDR5-6000 a "sweet point", ott a SOC feszültségét lehet csökkenteni, ha ezzel is szeretnél foglalkozni. De DDR5-6400 a várható legjobb eredményt adó beállítás alacsony időzítéssel.

    A Zen4 topic összefoglalót ajánlom Neked is.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák