Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Domonkos

    Ármester

    válasz Molydeus #91114 üzenetére

    Ohh, a nyilak elrendezese; igen. :)
    Amennyire en a jobbkezeseknek az ijkl-t szoktam ajanlani, ugy kb. a foobar ota en nem azt hasznalom. - Valamikor akkortajt kezdtem nezegetni hogy mely digrafokat utom gyakran es hogy a gyakran hasznalt funkciok leutesehez szukseges billentyuket hogyan kellene ugy elrendezni, hogy az kenyelmes es gyors lehessen. Akkor meg nem tudtam ilyen szepen megfogalmazni, se ennyi kategoriara szedni, de most itt vannak a (szerintem) legoptimalisabbtol a legbenabbig az egymas utani utes mintak:

    A ket egymas utan kovetkezo leutes...:
    - ... ket kulonbozo oldalon van a home row-n. Ez a legjobb, hiszen 0 kez es ujjmozgast igenyel (a pozicionalas. Termeszetesen a billentyuket le kell majd nyomni; de az itt es a tobbi esetben is ugyanugy 2-2 leutes lesz, szoval ebben nem lesz kulonbseg...)
    - Ugyanazon az oldalon van a home row-n es "befele gordul" (= eloszor valamelyik szelsobb billentyut kell lenyomni, majd utana egy beljebb levot) - ez sem rossz. Ha van megfelelo tamasza a csuklonak, akkor teljesen pontosan lehet ezeket is utni. Az egerezes kozben elofordulo billentyuzetes leuteseknek ilyen formajunak kell lenniuk.
    - Ugyanazon az oldalon van a home row-n, de kifele gordul. Szinten jo, de szerintem kevesbe termeszetes.
    - Kulonbozo oldalon van, de legalabb az egyik leutes nem a home row-n. Ezek szinten nagyon jok, mert altalaban boven van ido pozicioba kerulni a masodik billentyuhoz. Raadasul amennyivel tobb kombinacio van ilyen digrafokbol, ugy ez talan az egyik leggyakoribb nalam is.
    - Ugyanazon az oldalon van, es legalabb egy leutes nem a home row-n van. Ebbol van par ami okes, de akadnak egeszen rosszak is. Peldaul, ha ket szomszedos oszlop felso es also billentyuit kell lenyomni. A row staggered billencseken kulon halal minden olyan leutes, amiben az elso leutes az also sorrol tortenik, majd a masodik a tole kozvetlen jobbra levo oszlop felso billentyuje. Gondolok itt sorozatokra is, mint az osszes qwerty typer kedvence, a "minimum". (Ennek onmagaban elegnek kellene lennie, hogy valaki alternativ kiosztasok utan nezzen.)
    - (itt par esetet kihagyok, de ezek csak a fenti szempontok tovabbi kombinacioi lennenek... de itt vannak a rosszak:)
    - Ugyanarra a billentyure esik. Lenyegeben egy duplazas. tap-tap. Kulonosen nagy gond ezzel meg nincs, de lassabb, mint a fentiek, mert meg kell varni a felengedest a masodik lenyomas elott. Bar ennek elonye, hogy igy nem lehet veletlenul rossz sorrendben utni, ezt tekinthetjuk a hatranyanak is, hiszen csak egy sorrend van.
    - Ugyanarra az ujjra esik, de kulonbozo billentyukre. Ez rossz. Ez meg a tap-tap-nal is lassabb, tovabba nagyobb precizitast is igenyel. - talan az egyetlen pozitivuma, hogy a sorrendet itt is nehez elrontani - Ha pedig a leutesek a mutatoujjra esnek, akkor a helyzet meg rosszabb is lehet, mint a tobbi ujjnal; qwerty-n peldaul a "my" es hasonlok - pfhahh... Viszont valamelyest ide tartozik a forditott T nyilas elrendezes is. Amig az atlos es ballra-jobbra mozgasok mind jok, ugy a fel-le teljesen bena, pedig nem is annyira ritka. Szerintem a negy nyilnak mindenkeppen negy kulonbozo ujjra kellene esnie. (Jelen pillanatban meg a dvorak-os hjkl-t is jobbnak talalom a nyilakra, mint egy akarhova rakott forditott T-t, diamond-ot es par egyeb nepszerubb elrendezest.)
    - ... kozul legalabb az egyik nem az alap 30 billentyun (= lenyegeben az alfakon kivul) van. Ehhez nyujtozkodni kell, amit igazabol senki sem szeret.
    - ... kozul legalabb az egyik kurvatavol van. Kinek az otlete volt az ISO entert 3U-nyira rakni az alap keztartastol? A backspace milyen tavol van mar?? Es az insert??? Aaaaahh! Bar tudom, hogy vannak trukkok, hogy legalabb lenezni ne kelljen a klavira, de ha egy-egy ilyen billentyut le szeretnek nyomni, akkor amennyi ido alatt mig kinyulnek a dedikalt billentyuert (raadasul peldaul a backspace a masodik leggyakrabban hasznalt billentyu a space utan), annyi ido alatt egy ctrl-H szeru (termeszetesen nem a gecitavol levo control-lal - (de akkor inkabb irok fn-t, de itt se tessek a laptopos, space mellettire gondolni)) kimakrozott/"kilayerezett" backspace-t is gyorsabban es hasonlo precizitassal le tudom utni. Raadasul meg a visszapozicionalast is megsporolom.

    Es egyebkent csak az alfakbol is tobb szaz ketto hosszu digraf kepezheto. Ezek termeszetesen nem fognak semmi hasznalhato kiosztast eredmenyezni, de az igazsaghoz mar nagyon kozel lesznek. Ha eggyel tovabb visszuk es beleveszunk par harom hosszu leutessorozatot is, akkor egeszen keves kezmozgast - es fizikai billentyut - igenylo kiosztasokat alkathatunk.
    Peldaul; ha kelloen sok magyar szoveget gepelsz qwerty-n - es mondjuk nem adatott meg az a luxus, hogy tobb billentyu legyen a huvelykujjaid alatt - akkor siman bealdozhatod mondjuk a C billentyut (vagy angol szovegeknel a J-t). Ez a magyar nyelvben nem nagyon gyakran fordul elo (se a Cs...) es kelloen jo helyen van, hogy sokat es konnyen lehessen nyomkodni. Ennek a funkcioja lehetne az, hogy fix-en atvaltson egy "reteget kivalaszto retegre", ahonnan egy masodik billentyu lenyomasaval elerhetnel arra a retegre, ahol mar az adott funkciok/karakterek/stb. is van. Aztan ha arrol a retegrol nyomsz billentyut, akkor az a kivant funkcio mellett siman visszaallithatna az alap retegre a billentyuzet belso allapotat, hogy utana tovabb lehessen gepelni. (vagy ha olyan karaktereket gyujtesz egy retegre, amiket inkabb sokszor kell egymas utan hasznalni, akkor a visszavaltast arra a retegre meghagyhatod manualisra is. Tipikusan a szamok eseteben lehet hasznos.)
    Szoval minden nem alfa karakter leutese maximum 3 leutes lenne:
    C - ami elvinne egy atmeneti retegre, amirol tovabbi retegekre lehetne ugrani (vagy ha nem lesz annyi extra reteg - a gyakorlat azt mutatja, hogy nem - akkor a gyakori, nem alfa karakterek johetnek erre a retegre is, hogy ezeket 2 leutessel lehessen bevinni)
    Majd egy retegvalaszto billentyu - amibol szerencses esetben minden elfer a home-row-n (ami egybol 8*30=240 darab 3 leutessel elerheto funkciot rakna csak az alfa billentyukre - amik termeszetesen lehetnek rovid makrok is - shift+ins, win+d, stb.)
    Majd a konkret billentyu a fuknciohoz

    Termeszetesen ekkor a C-nek is uj helyet kell talalni - ami persze kevesbe lesz optimalis, mint az eredeti - de amennyire ritka, ugy meg egy CC sem lenne tul rossz.

    Blah, blah, blah...
    Lenyeg a lenyeg: Tobb ujjal kevesebb billentyut utni sokkal jobb, mint keves ujjal sok billentyut.

    Gender of electrical connectors is defined by the pins.

  • Jorus

    nagyúr

    válasz Molydeus #91114 üzenetére

    Én ezt az elrendezést nagyon könnyen meg tudtam szokni nyilak terén. Innen nem lesz (lenne) nehéz már továbblépni és elengedni a dedikált kurzor billeket és áttenni hjkl-re pl.

    ''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

Új hozzászólás Aktív témák