Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • harry

    veterán

    Sziasztok, egy újításra szorul a gépem, a következő a helyzet:

    Felhasználás:
    - Néha játék és filmezés (meg általános dolgok),
    - A fő szempont a hobbi stúdiózás, hangfelvételek készítése, vágása, szerkesztése, stb
    - Fő használt program a Pro Tools

    RAM:
    - első körben memóriát szeretnék venni (DDR3), amit tudnék még egy darabig használni a jelenlegi platformon (AM3, AthlonII X2), jelenleg úgyis az a szűk keresztmetszet (2*1gb van most, nem kell ezzel kompatibilisnek lennie az újnak, de amúgy talán 1600MHz OCZ van bent)
    - 8GB vagy 16GB van tervben, még nem sikerült eldönteni, így első körben valószínűleg 8 lesz, és gondolom az 1600MHz megfelelő. Ha mégis kell több, kap még nyolcat.
    - Itt kicsit gondolkodóba estem, hogy 2*4 legyen, vagy 1*8. Előbbi akkor jó, ha nem bővítem, mert a két modul fut két csatornán. Ha mégis kell bővíteni, akkor veszek még egy kitet, az akkor 4*4gb, ami talán némiképp jobban terheli a mem. vezérlőt...
    - Ha viszont 1*8at veszek, és később nem bővítem, akkor nem tudom kihasználni a DualChannel adta előnyöket. Ha mégis bővítésre kerül a sor, akkor viszont praktikusabb a két modulos megoldás.

    CPU:
    - én első körben valamilyen aránylag alap i3 platformra gondoltam, a fentiekhez úgy érzem elég, mivel főleg memória kell inkább.
    - nincs gond az AMD-vel sem, nem ismerem a jelenlegi kínálatot
    - sebesség mellett előny lenne az alacsony fogyasztás is, emiatt érdekesebbnek tartom az újabb megoldásokat, mint a régi sokmagos sokat evő procikat

    Alaplap, foglalat:
    - ezt teljesen passzolom, de jó lenne min. 3 év garancia, meg ha még pár év múlva is lehet bővíteni a platformot, és nem hal ki két év után...

    Táp:
    - Ja igen, ez is kéne, valamilyen 400W környéki, halk modell, 3-5 év gari, jó (?) hatásfok. Itt sem vagyok még képben, megnézem, mik a lehetőségek. Harisnya, modularitás, meg hasonlók nem fontosak.

    Ár:
    - Egyelőre ramokat néztem, a 16gb ilyen 20-25 körül szerintem kijönne, ha 8gb, akkor valahogy a fele körül bizonyára.
    - Másra ár (egyelőre) nincs, nem akarok erőművet (legalábbis úgy érzem, a fentiek nem igénylik), ennek megfelelően nem költenék rá egy vagyont, de mivel nem ismerem az árakat, egyelőre nem tudok mit mondani erre. Az i3 platform szerintem nagyjából belő egy kategóriát, gondolom i5 már nagyobb ugrás lenne (árban főleg).

    Van dedikált VGA (5830), az marad is még egy jó darabig. Merevlemez valószínűleg kell majd, egyelőre ráér (talán lesz 64-es ssd, meg valami 0.5 - 1 terás hdd, még alakul).
    Ja még ha esetleg érdekes, 1680-as felbontású monitort használunk, persze később nem kizárt a fHD sem, de mivel vga-t nem újítunk, ez most talán kevésbé fontos.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz horush #19220 üzenetére

    Köszi, ez elég korrektnek tűnik. Így egyben látni az árát mondjuk nem túl felemelő :D De ez van.

    RAM:
    Akkor a 2*4-et javaslod inkább? Én is hajlok felé, mert szerintem egyrészt elég, és az eddigi tapasztalatom is azt mutatja, hogy a 'majd később veszek még mellé' igen ritkán valósult meg. Meg végül is, 4 rammal is el kell bánnia, ha később mégis veszek.

    CPU: igen, volt egy ilyen tippem a PH-s teszt után, s ez végre támogat 1600MHz ramot is. Jobb, mint az AMD-k hasonló árban, vagy azon a fronton mi a helyzet?

    Lap: ha jól látom, ilyen foglalatba még i7-is passzolna, igaz? Vagy ahhoz már másik északi híd kell? Elég sok chipset van, ahogy láttam, azok között mi a lényegi különbség, így nagy vonalakban?

    Háttértár: végül is egész elfogadható áron vannak, jók lehetnek.

    Táp: kösz a tippet erre is.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz horush #19220 üzenetére

    A i3-3220 gyári hűtője milyen, mennyire hangos?

    Van amúgy egy Coolink U8-120 hűtőnk, ami bár gyárilag sem AM3-ra volt tervezve, sikerült hozzá leszorítót készíteni, nem tudom, a i3-hoz miféle kell, de hátha meg tudjuk oldani azt is. De ha jó a gyári is, akkor nem nagyon szórakoznék vele.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Metlacii #19241 üzenetére

    Tn panel kepe sokkal gyengebb, ami meg ugye a legfontosabb egy megjelenitonel. Torzul a kep ha nem szembol nezed, alacsonyak a betekintesi szogek, nem szepek a szinek, stb. Mindenkepp erdemes ips paneles monitort venni, legonkabb a delleket. Es mivel a pc beltartalmatol teljesen kulonallo periferiarol van szo, nyugodtan veheted kulon, a mar emlitett helyek egyiken.
    Meg mielott kerdezned, az ips panel 8ms valaszideje van olyan jo, mint a Tn-es 2ms. De van erre kulon topic, erdemes ott korulnezni.

    Bolt: talan ipon jutna eloszor eszembe, de biztos van meg par ajanlott.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Crias #19242 üzenetére

    Neki miert nem jo az OCZ / nekem miert igen? Miben mas a Samsung?

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz horush #19260 üzenetére

    Csak érdeklődésképpen: érdemes lehet 15ért vga-t venni? Mennyivel tud ez többet egy integráltnál? Mármint gondolnám, játékhoz mindkettő kevés, máshoz meg elég a beépített, nem? Vagy valami egyéb grafikus számításoknál lehet haszna?

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Arra gondoltam, hogy az új gépet két részletben venném, első körben a +ramot és SSD-t, mivel ezeket már most is fel tudom használni, és úgyis ezektől várom a jelentősebb gyorsulást. Ennek megfelelően az oprendszer is újra lenne telepítve az új lemezre.

    Kérdés: mennyire gáz, ha ezután később kicserélem alatta a lapot + procit? Jelenlegi athlon II-ről i3-ra. Én azért kinézem Win7-ből, hogy ez nem jelent különösebb gondot, és nem kell újrahúzni a rendszert emiatt - jól gondolom?
    Anyagilag barátságosabb lenne ez a kétlépcsős újítás, remélem, szoftver téren sem jelent gondot.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz shadow1901 #19504 üzenetére

    És vond:
    Kösz a tippeket, én is úgy gondolnám, hogy elvan újrahúzás nélkül, és talán annyira nincs sok driver, amit ki kéne pucolni (win úgyis megkeres mindent maga, ha jól emlékszem, nem is telepítettem semmit, tehát ilyen chipset-, lan driver és hasonlók már talán nem is kellenek).

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz bluyoo #19545 üzenetére

    Én azért pakolnék még bele pár merevlemezt, meg akkor legyen már RAID is, meg miegymás :) Meg a 27"-os Dellből venni négyet ;] Esetleg fejhallgatót még hozzá. De amúgy ja, kb. jó :D

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz kutkut #19564 üzenetére

    Arra fújja a levegőt, amelyik irányba felszereled (kivéve a másodikat, ahogy látom, csak egyféleképp lehet, ezért én ilyet nem is vennék), de egy értelmes ventilátor olyan, mint egy csavarhúzó, nincs bal meg jobbkezes... Továbbá nekem nem szimpatikusak ezek a hővezért ventik, jobb szeretem potméterrel állítgatni / fixen bekötni adott feszültségre. Illetve itt zajt nem ír, de én max. 26dB-ig mennék fel, régi tapasztalataim alapján, de már egy ideje nem nagyon foglalkoztat a téma.
    Én talán a ház elejébe tenném, hogy fújja be a levegőt a vinyókra.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz sniper elite #19647 üzenetére

    Szerintem nem jó ez a taktika, most lesz egy kihasználatlanul / fölöslegesen izmos géped, ami idővel középkategóriás lesz, majd pedig alig fut rajta valami - ha tényleg ilyen hosszú időre tervezel. Inkább vennék ennek kb. feléért egy közép-felső kategóriás gépet, amit aztán pár év múlva ismét bővítenék, és akkor az alkatrészek is még eladhatók értelmes áron (kevesebbet buksz rajta), és utána is egy magas szinten lehet a géppel játszani az új cuccok miatt, nem pedig a régi vason kell szenvedni.
    És itt hozzáteszem, hogy a cserénél sem kell kidobni az egészet, tehát a 200e környéki keretbe eddig úgy láttam, simán befért egy jó platform, sok ram, i7 proci (bár nem tudom, játékra mennyire kell), a lényeg úgyis a vga-n van játéknál, ráadásul az avul el a leghamarabb, szóval olyan alapot keresnék, amiben elég csak azt cserélgetni az évek folyamán (esetleg i5-öt veszel, és később bele egy i7, stb).

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz harry #19654 üzenetére

    Pontosítok: azért természetesen 3-nál sokkal több év kell, hogy egy most ilyen erős gép akkor már gyengének számítson, no de ha csak 3-4 évre tervezel, akkor meg fölösleges annyit rákölteni.
    Amúgy gondolom fullHD-hoz kéne?

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Sziasztok, egyelőre csak így elképzelés szintjén, nagyjából mennyiből lehetne kihozni egy "közepes-játékos" konfigot?
    Monitor van (1920*), én így elnagyoltan erre gondoltam, egyelőre főleg csak árakat tekintve:
    - alaplap, ~20k
    - proci, ~45k, talán i5 - vagy elég egy olcsóbb is, i3?
    - ram, 8gb ddr3, 16k? (na ez meglepett, fél éve vettem, még 11k volt :Y)
    - vga, passz, de gondolnám 50k körül már találni célnak megfelelőt (1920-on olyan med-high, nem kell full max beállítás, így árlisták alapján 7790, 7850, gtx650?)
    - ház, talán 15k körül?
    - táp, szintén talán 15k? Nem kell moduláris, inkább jó hatásfok, megbízhatóság, garancia fontos, előny ha halk is, nem tudom ez manapság mennyire alap már.
    - hdd, valamilyen 1TB, 18k?
    - ssd, talán elég egy 64-es, 15k?
    - egér és bill, valami normálisabb vezetékes, együtt megvan 10k-ból? Nem über-magas súlyozós lézeres, de valami normális (ha egy mx518-as szintet hoz, nekem az már elég)
    - odd, 5k

    Talán ennyi, az sum ~210k. De ezek csak így első tippre, ha ki lehet hozni olcsóbban, valamire lehet többet / kevesebbet költeni, szóljatok, nem nagyon vagyok képben jelenlegi árakkal / cuccokkal.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    dani0113, membrandj:
    Köszönöm az ajánlást! Egyelőre tényleg az érdekelt volna, mennyiből lehet összehozni egy ilyen feltételeknek megfelelő gépet, de sajnos tényleg úgy néz ki, ebből nem nagyon lehet faragni sehol, i3 + gyengébb vga esetleg (no de azért mégis csak fHD-ra kellene), igen, de hát nem biztos, hogy érdemes lenne... talán -ssd, de azért az is jó, ha van. ODD szintén, azon az 5k-n nem múlik.
    No, szóval ilyen 200k környéke, rendben.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz CoolBoy323 #33644 üzenetére

    Hangszóró gondolom annyi, hogy egyáltalán bármi hangja legyen, többet nem is lehet várni tőle, egy értelmesebb 2.0 szett 10k-13k körül van, azok viszont már egész jók az árukhoz képest akár zenéhez is (természetesen el lehet szállni az árakkal, de első normálisabb sztereónak teljesen jó, bővebb infók a megfelelő topicban - ezt most úgy általánosságban írtam).

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Bolla David #34223 üzenetére

    Én a 256-os ssd helyett vennék inkább egy 128-ast + 1tb vinyót, árban még talán olcsóbban is jön ki, és praktikusabb.
    i7 nem tudom mennyire fontos játékhoz :F
    És főleg, miért Alienware? Egyedileg is annyi kombinációt össze lehet rakni, ráadásul bizonyára olcsóbban. Biztos találsz neked tetsző, kis méretű házat is hozzá. Illetve gyorsan rákeresve azt látom, hogy arra csak 1 év garancia van, míg így darabokban szinte mindenre 3 évet szoktak adni (lap, proci, ram, hdd, ssd, vga, táp...). Illetve nem tudom honnan-hogyan rendelnéd, de ha külföld, akkor szállítás, vám, áfa, egyebek dobhatnak a költségen, garanciális ügyintézés meg nem feltétlenül egyszerű...
    Amúgy mekkora felbontáshoz kellene? Mert azért az sem mindegy.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Ellentmondas #34255 üzenetére

    Nekem javasoltak nemrég hasonlót, kiindulásnak jó lehet: [link]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Sziasztok!

    Van egy meglévő asztali gépem, amin szeretnék igazítani egy kicsit, illetve szükség lenne egy második gépre is, ehhez kérnék segítséget. Szempont lenne mindkettőnél, hogy fullHD@60fps azért meglegyen a következő ~5 évben is játékok alatt, de szerintem ez manapság nem egy nagy elvárás (amúgy netezés, film stb). Páromnál többnyire LoL, Warframe játszik, nekem meg mikor-mi, most épp MadMax, de azt a mostani konfiggal is el-el játszom.

    A probléma onnan indul, hogy a meglévő gépemhez vettem a 2*4GB mellé még ugyanennyi ramot, de kiderült, hogy a két másik foglalat hibás az alaplapon. Más bajom annyira nincs a géppel (igaz a VGA kezd kevés lenni). Az alabbi kérdések főleg a ram-cpu-lap kombóra vonatkoznak:

    Meglévő gép, adatlapomnál)
    - AM3 lap: Asus M4A785TD-V EVO
    - Phenom II X4 955
    - 4*4GB DDR3 1600MHz Kingston HyperX Blu (nemrég vettem a második párt, de csak 2-t tudok használni, valószínűleg alaplap hiba, így ezeket le kéne cserélni 2*8-ra; a memória jó).
    - Radeon 5830 VGA (ez kezd karcsú lenni, de még megyeget, érdekelne új)
    - Seasonic 520W új moduláris táp
    (- vegyesen mindenféle háttértár azokat is cserélném, lásd lent)

    1. ötlet:
    Félig-meddig használt alkatrészek, DDR3 platform (lehet Intel is), így megtarthatnám a meglévő ramom, s kb így alakulna:
    AM3+ alaplap: 10-15k használtan, 20-25k új
    FX-8350 proci: 15-18k használtan, 25k új
    2*8GB DDR3 használtan ~25k?
    Ez így 60-75k környéke.

    2. ötlet:
    Meglévő gépben lecserélni a 4*4 ramot 2*8-ra.
    Második gépnek venni DDR4 platformot, nem tudom mit, de pl. 45-50k 16GB DDR4, gondolom proci is ilyen 50k környéke lenne (Ryzen 5 valami?) + alaplap.
    Ez így talán 120-130k? Na itt nagyon tippeltem, szóval erre szeretnék kérni egy részletesebb tervet, köszi :) Illetve ezekre lenne még gari, míg az 1. tervhez ugye nem feltétlenül.

    3. ötlet:
    A fentiek kombinálása: a phenomot FX-re cserélni, és venni egy új második gépet. Ez inkább akkor választanám, ha nagyon kevésnek bizonyul a phenom proci az új VGA-hoz, de ezt kétlem.

    VGA:
    Melyik az a VGA, ami elég lehet ~5 évre az említett fhd felbontásra 60fps mellett? Ehhoz elég-e a meglévő Phenom / tervezett FX proci? Pl. mennyire overkill egy SAPPHIRE Radeon RX 580 NITRO+ 8GB, 90k-ért?

    Egyéb sallangok, bár inkább a fenti kérdésekben vagyok elveszve, de itt is mondhatjátok, ha mást láttok jónak:
    - SSD: Samsung 860 EVO 500GB jó választás lehet? Vagy más hasonló árban? Tehát 500GB, 30k alatt?
    - WD Blue 1TB 7200 megteszi tárolónak gondolom, 12k körül van
    - Tápnak a nem-moduláris testvérre gondoltam, Seasonic S12II-520 520W 18k
    - Valami házikó 20k körül/alatt, ezt majd keresek

    Fix árkeret nincs, ahogy látszik inkább a korábbi platformok érdekelnének, mert annyira nem pörgünk játékokon, de legrosszabb esetben rá tudom venni magam az újra is, ha indokolt.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Köszi a tippeket!

    Szóval alaplapból valami B450 chipsettel? Láttam a többi ajánlott lapot is, én jobb szeretnék valamit 4 RAM foglalattal, főleg ha egyelőre csak 2*4 kerülne bele. Említett játékokhoz ja kb elég (nálam a Mad Maxnél jött elő, hogy elfogyott néha a 8GB), de próbálnék olyasmit összerakni, amibe tudok venni később 2*4-et még (tudom, eladni is lehet, így egyszerűbbnek tűnik, vagy legalábbis a lehetősége megvan).

    Proci: ennyire erős lenne az IGP, hogy egyáltalán nem írtok VGA-t? Kicsit erősnek érzek 49k-t egy 4 magos prociért / ha meg később kell bele dvga, akkor nem érte meg a felárat...? Aztán lehet ésszerű döntés lenne, mert elég morcos vga árak vannak, a teljesítménye meg kb elég lehet jelenleg, de azért ennél előrébb terveznék. 6 magos IGPs Ryzen nincs? Vagy ha vennék egy 1600-at, milyen VGA-t raknátok mellé?

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz hobizoli #135724 üzenetére

    Ennyire érzékenyek a memóriára? Kicsit meglep. Ez a párom gépe lenne, azokhoz a játákokhoz lehet elég a 2*4, nálam fogyott el egyszer, de mondjuk ez ritka. Majd kitalálom még.

    Proci: igen néztem, hogy maga az IGP felár nem sok, nem is erre gondoltam, hanem hogy hasonló áron lenne 6 magos proci, ehhez képest néztem rá kicsit rosszallóan.

    VGA: itt nem volt keret, ha dedikáltat vennénk, gondolom nem úsznám meg 50k-70k alatt. A gondom az, hogy ha kiderül, hogy kell, akkor a procinál ugyanannyiért IGP helyett lehetne +2 magom, amit (néha) tudnék használni, míg az IGP-t meg ugye nem.

    Hajlok arra, hogy legyen amit mondtál, 2*4GB + IGP-s proci, mert jelenleg bőven elég (hisz most egy sokkal gyengébb konfigon is elmegyeget). Aztán ha értelmesebb áron lesz ram meg vga, lehet újítani, és hát gondolom a 2400G bőven elég lehet 3-4 év múlva is egy közép-felső kategóriás VGA-hoz?

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Még egy kérés, fehér gépházat tudtok javasolni? Amiben nincs fekete (mert sok fehér van, aminek pl. pont az előlapja feka, nem ilyet keresek). 20k környékén...?

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Szóval összeszedve az infókat, erre a gépre jutottam, ez így akkor jó lehet?

    AMD Ryzen 5 2400G
    Seasonic M12II-520 EVO
    Samsung 860 EVO 500GB 2.5 SATA
    G.SKILL Aegis 2*8GB 3000MHz
    MSI B450M Bazooka Plus
    Phanteks Eclipse P300 white

    LoL / Warframe tesztek alapján elmennek ilyen 100 / 60 fps környékén (fHD), egyelőre jó, később majd meglátom kell-e külön VGA. HDD-t egyelőre nem teszek, most is elférünk kb ennyi helyen; perifériák vannak. PC házat elég nehéz beszerezni, két helyen láttam csak, rendelésre. Memóriából nem is nagyon néztem mást, remélem ez megfelelő. Tápból maradtam a modulárisnál, ha már ablakos a ház. Az alaplapnál tetszett, hogy egy kicsit talán jobb hűtés van rajta, mint a többin, illetve messzebb van a 16-os PCIe a procitól. De sok egyéb különbséget nem annyira találtam.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz palfitom #135793 üzenetére

    Köszi :)

    •repoz•
    Mit értesz rossz teljesítmény alatt (melyik komponens, hol, miben), hogyan lenne jobb / mi a te javaslatod?

    Proci az IGP miatt kéne; alaplapoknál nagy difi nincs, ez kb szimpatikus; ramoknál úgy láttam kb jó ár-érték arányban van de ennek nem jártam utána; tápon lehetne faragna, de nem annyira van olyan, ami legalább bronz, fél-moduláris, 500W, 5év garis, és végig fekete kábelek vannak; házból szintén nincs nagy választék (előlap is legyen fehér, meg ez amúgy is szubjektív), SSD szintén jó ár-érték arányban van.
    Ja és mind új. Igaz nem szívesen ölök pénzt most DDR4 platformba az is igaz... de legalább így VGA-t nem kell venni.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz harry #135796 üzenetére

    Egy kérdés még esetleg a G.Skill Aegis ramokkal kapcsolatban, ahogy látom a hűtő 'borda' csak egy fém lapka, míg más modulokon tényleg van hőleadó bordázat a tetején, igaz ezeknek drágábbak is egy 15-20%-al (nyilván nem csak ezért). Nem lesznek melegedési gondok? Vagy 3000MHz-nél ez még megfelelő? 2*8 modul lenne, IGP is használja (2400G).

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz palfitom #135722 üzenetére

    A 'saját' gépemmel kapcsolatban pedig (mostani AM3, phenom ii 955), jó upgrade lehet egy ASRock B85M Pro4 PCIe 3.0 s1150 lap + i5-4570 (12+23k)? És ebbe kerülne a 4db Kingston HyperX Blu 4GB 1600MHz.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz harry #135822 üzenetére

    Illetve az érdekelne még, miért jobb egy i5-4570, mint mondjuk egy FX-8350? Itt nézve az FX jobban szerepel ~1700 ponttal, bár nem tudom ez mennyire tudható be az exra magoknak, s annak mennyi haszna van a mindennapokban..?

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Hello, a kovetkezo konfigom van jelenleg:

    Core i5-4570 + Asrock B85M Pro4, Kingston 4*4GB DDR3
    Sapphire RX580 Nitro+ 8GB, fHD 144Hz FreeSync AOC monitor
    Seasonic M12II EVO 520W tap

    Elegedett is lennek vele, de a memoriaval (vagy az alaplapi vezerlovel) valami gond van, es sehogy sem tudok 7GB fizikai hasznalt ram fole menni, az meg keves, igy keresnek alaplapot, CPU-t, memoriat (DDR4 2*8GB).

    A parom gepeben Ryzen5 + MSI Bazooka Plus (B450M) van, talan praktikus lenne maradni igy AMD platformon. A gepen jatszok is, bar nem a legujabb cimekkel (GTA5, JustCause3, Doom Eternal mostansag epp).

    Amit igy elso hasrautesre neztem:
    Alaplap: MSI Mortar B550M, a hutes es USB C miatt (nem mondom hogy muszaj, de akkor mar...). Vagy mas marka. Gondolom chipsetbol B550-nel erdemes maradni? Rendes passziv hutes (FET-eken is borda) szempont, de egy PCIE eleg. M.2 foglalat szinten jo. link
    CPU: passz, Ryzen5 3600? link
    RAM: nincs konkret marka elkepzeles, 2*8GB, gondolom 3200MHz eleg (vagy gyorsabbat? kesleltetes mennyi legyen?), es a mostani tapasztalatok alapjan mindenkepp valami minosegi / stabil ramot. Pl Corsair Vengeance LPX 16GB (2x 8GB) DDR4 3200MHz C16 ? link

    De ismet: ezt csak ugy neztem, fogalmam sincs mik vannak piacon / mi most a jo ar-ertek arany, lehet Intel platform is.
    Keret: mittomen, amennyibe az kerul ami a fenti celokra megfelel. Rugalmas, de feleslegesen tobbet nem adnek ki ra.
    Illetve igen valoszinuleg a nemet amazonrol rendelnem (Luxemburgban vagyok).

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz dannyl #162835 üzenetére

    Koszi a tippeket!
    Igazabol benne van minden info, de akkor nezzuk:

    1) Irtam: regebbi jatekok, GTA5, Doom Eternal, JustCause3, LoL (szoval foleg single player).
    2) Haz, huto: ezek megvannak igy nem tudom miert fontos, de Fractal Design Meshify C, Cooler Master 212 EVO (de eleve dobozosak, hutovel, nem?). Samsung SATA SSD, szinten irrelevans.
    3) Irtam: CPU, alaplap, ram
    4) Keret: okkal nem irtam, mivel fogalmam sincs a piaci helyzetrol, nem tudom, hogy amit szeretnek az megvan-e 80k-bol vagy 150k-bol. Erdekel tobb lehetoseg is, pl. az emlitett i3 ha a celnak megfelel, vagy akar egy i5, ha abban tobb a tartalek, s majd eldontom nekem megeri-e azt a felarat. Viszont egy i7-i9 nyilvan teljesen felesleges a celnak (ahogy irtam, a teljesitmennyel most sincs gondom, csak hibas / keves a ram).
    5) Irtam (fHD 144Hz freesync), de szinten irrelevans mert vga marad
    +1) Irtam: hasznos tud lenni ha pl. debug miatt a masik geppel kompatibilis az enyem (most pl. jol jott volna ram / alaplap tesztelesnel), de ez nagyon alacsony prio, igy szinte mindegy.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz dannyl #162837 üzenetére

    Haz: hm okay, mondjuk nekem egyertelmu hogy mondom ha van ilyen jellegu megkotes, de igaz biztos nem mindekinek.

    Keret / opciok: elnezest az valoban kimaradt, hogy alapvetoen nem feltetlenul konkret termekek erdekelnek, hanem szeretnek eloszor kb. kepbe kerul es megnezni az opciokat.

    Platform
    - Tehat Ryzen / AMD (AM4) draga, igy inkabb erdemes gen10 / LGA1200 intel platformon nezelodni, igaz? Ha jol latom most Q1ben jott ki gen11, de felesleges is lenne

    Proci
    - betujelek
    -- F procikban semmilyen integralt grafikus mag nincs?
    -- jeloles nelkuli 'alap' ugy latom abban van
    -- A tobbi pedig valamilyen speci energiafogaszastas / kisebb teljesitmeny, ezeket hagyjam is (Y, TE, T,)
    - Ha i3 10100(F)-nel erosebb procit szeretnek, akkor gondolom inkabb erdemes az emlitett i5-re valtani, mintsem maradni i3-nal de magasabb orajelen (pl. i3 10300(F))? link
    - Mikor utoljara neztem procikat talan nem is lattam mar tray kiszerelest csak dobozost, de latom vannak, akkor lehet az is eleg (sorry, ez nekem uj volt).

    Chipset, alaplap
    - B460: ahogy nezem ez csak CometLake-et tamogat (link), avagy mar az iden kijovo procikat sem. Nem tunik egy tul jo beruhazasnak. 400-nal maradva, ha a 'Z' a tuning miatt tobb, akkor marad H/Q470 mint opcio.
    - 400 szeria ugy altalaban: 2666 / 2933 memoria tamogatas? Magasabb orajelhez XMP profil, vagy ezt hogy?
    - B560 lapokra probaltam rakeresni, de nagyon elvetve lattam csak. Gondolom ezek is most Q1 jottek ki...?
    Ezek alapjan, H/Q470-bol, vagy B560-bol erdemes valasztani? Innen tudsz esetleg ajanlani?

    Memoria:
    A masik gepben talan pont ez van, vegul is mukodik, bar ha jol emlekszem az nem femlap (hutes) rajta csak valami matrica.
    Itt mi lenne az eggyel jobb opcio? Nem feltetlenul nyers teljesitmeny, inkabb stabilitas, kompatibilitas (esetleg jobb hutes) szempotok alapjan.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz dannyl #162841 üzenetére

    Persze van a gen10-ben meg ero boven, ket dolog miatt szokott zavarni, hogy vajon 2-4 ev mulva lehet-e meg kapni, illetve, hogy azon az aron erdemesebb-e egy ujabb, kevesebbet fogyaszto modellt valasztani inkabb. No de mindegy ez meg messze van.

    Arak: sajnos itt (Luxemburgban) aranylag keves helyrol / kis valasztekbol tudok rendelni, s neha kisse random az arazas pl. memoriabol a Crucial Ballistix 3600 cl16 olcsobb (par euroval), mint az emlitett Corsair / G.Skill Aegis 3200MHz, azoknal gyorsabb is kicsit, igy akkor az lesz.

    Az MSI Z490-A PRO szinten ajanlott volt igaz? BIOS frissitessel van support, es megis csak egy Z-chip, arban is jo.

    CPU: most sem erzem igazabol kevesnek az i5 4570-et, akkor jo lesz az i3 10100F (ami meg igy is erosebb, meg hat 8 szal). Illetve az iGPU-t meg meglatom ha nincs nagy arkulonbseg (megint csak ritkan kellhet, de akkor nem rossz).

    Koszi a segitseget!

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz cstomee #162888 üzenetére

    No jo de ez mindket iranyba igaz: pl. lehet valakinek fontos lenne az m.2 ssd, ez ezert olyan lapot ajanlanak neki, de ha nem, akkor feleslegesen nem fog.
    Nyilvan a te allaspontodat is ertem, leirtad mi a fontos, a tobbivel (m/ATX haz, ssd interface) meg majd ahhoz alkalmazkodsz.

    Csak mint irtak sokszor utolag derulnek ki ezek a 'ja az meg fontos lenne' dolgok, ezert jo minel tobb dolgot fixalni.
    De szerintem az valid reszedrol, hogy kersz egy ajanlatot, a tobbit megoldod, csak akkor ezt explicit jelezd (vagy nem tudom, mar tobb felreertest lattam itt ebbol). Ha meg megis utolag jut eszedbe valami, max nem valaszolnak ra, igy te is kapsz ajanlatot, es ok sem dolgoznak ketszer :)

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz dannyl #162903 üzenetére

    Meg esetleg egy epito jellegu komment, hogy igazabol neked sem feltetlenul egy konkret tipusra van szukseged az ajanlashoz (amit valoban macerasabb kitalalni, es szerintem ez zavarja az embereket / ezert nem ertik), hanem csak pl. haznal a berakhato alaplap meretere, ssd-nel az interface-re. Vagy ami epp inkompatibilitast okozhat.

    Megertem az allaspontod, de pl. ezt a vitat / nezetelterest is megsporoltatok volna, ha a fentiekre kerdezel, s nem elkuldod konkret tipust valasztani, mert a masik felnek nem feltetlenul vilagos hogy ez miert kell - aztan max leirja, hogy ezt majd megoldja o, de ha csak siman elkuldod, nyilvan nem fogja ezt valaszolni.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Sziasztok!

    Szoval nemreg ujitottam a konfigon, de a memoriahasznalattal nem teljesen vagyok megelegedve, es nem tudom erdemes-e tovabblepni / merre (illetve, hogy van-e ilyen jellegu kerdeseknek topic, akkor bocsi).

    16GB ram van a gepben, a lapozofajl be volt allitva 2-4GB koze (Win10). Ekkor azt tapasztaltam, hogy igy a max 'memoria' ugye 20GB, es bizony pl. ha ment egy GTA5 + chrome sok tabbal, akkor bar a fizikai foglalt nem ment 7-9GB fole, de a 20-as limitet (committed memory) elerte, es kifagyott.
    Erre nyilvan megoldas, ha hagyom, hogy a rendszer allitgassa a lapozofajl meretet, ekkor fel is ment a 'teljes keret' 22GB-ig. De az is latszik, hogy (szamomra) kisse furan hasznalja azt a 16GB fizikai ramot (gondolom cache-elve van a 'maradek', csak nem kerul befoglalasra).

    Szoval ilyenkor
    - hagyjam, hogy a rendszer annyi lapozofajlt hasznaljon amennyit akar? Oke, de ez egy SATA SSD-n van jelenleg, ha mar mindenkepp hagyom ezt, erdemes lehet PCIE M.2re valtani (ugyis kene meg tarhely). Bar eleve nem tudom mennyire praktikus ehhez a megoldashoz nyulni.
    - erdemes meg emelni a fizikai memorian? De ezt meg nem igazan ertem, miert nem 'hasznal' a meglevobol / minek cache-el annyit, ha nem kerul befoglalasra.

    En azert nemileg indokolatlannak ereznem a 32GB ramot, tarhelyre viszont amugy is lehet lesz meg szuksegem, ahol aztan boven foglalhat amennyit akar. Viszont mivel ugye nemreg vettem a ramot, meg elallhatok a vasarlastol, es konnyen tudnek 2*16ra valtani, kesobb mar buknek rajta.

    A teljes konfig:
    MSI Z490-A PRO, i5 10400F, 2*8GB Crucial Ballistix DDR4 3600MHz, 500GB Samsung SATA SSD, Seasonic M12 II EVO 520W, Sapphire RX580 Nitro+ 8GB.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz palfitom #163184 üzenetére

    Koszi megkerdem ott.
    Maga a jatek vagy a bongeszo fagyott eddig foleg, most az uj cuccokkal neha az egesz gep. Az tuti, hogy a memoria fogyott el, csak nem ertem ez hogy lehet / hogyan hasznalja a win10... De ha a win szabadon allithatja a lapozofajlt akkor jonak tunik, na de nem ertem 16gb fizikai +4 lapozon hogy nem eleg.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz rasotamas #163208 üzenetére

    Ilyen hazam van, szoval valaszolok :) Alul es felul vannak szellozo nyilasok az elolapon, ami igy szerintem rendben van, foleg hogy szellozesre kell csak, nem szelvihart akarok atengedni. Talan ezen a kepen jobban latszik, de igy sem annyira: link
    De lottem neked par kepet, hogy lathatobb legyen: link
    Sot nem csak 'nyilas' van, de egy-egy porszuro halo is kerult oda.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz rasotamas #163211 üzenetére

    A masik gep egy Meshify C-ben van, azt is tudom ajanlani :) Annyi hogy a full-racs elolap miatt valamivel jobban hallani a ventilatort (bar azt meg biosbol lekapcsoltam adott hofok alatt, szoval nem gond). Annyi hogy a P400 egy hosszabb / nagyobb haz.

    dannyl: jaja az is jo + tapnal alul a porszuro nagyon sok port osszeszed (mindkettonel) ami igen hasznos.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz benooo360 #163218 üzenetére

    Nem is feltetlenul az a baj, hogy nem lehet 90 fokkal elforgatni, na de a ventilatort ugy latom / gondolom mindket oldalra fel lehet rakni, akkor mar inkabb fentrol lefele fujjon.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Eperke Panna #163236 üzenetére

    Szerintem ha van a sracban egy kis muszaki affinitas, akkor ossze tudja o is rakni a gepet, meg talan elvezne is :) Meg ugy tobb / jobb cuccokbol lehet valogatni, ha magunk rakjuk ossze.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Sziasztok!

    Ket gepunk van itthon, most ujitottunk par alkatreszt, mikor megjonnek kb ez lesz a setup:

    1)
    Lap: MSI Z490-A PRO (LGA1200, 10-11gen)
    CPU: i5 10400
    RAM: Crucial Ballistix BL2K8G36C16U4B 3600 MHz 2*8GB
    Haz: Fractal Design Meshify C
    SSD: M.2 1TB valami
    Felhasznalas: jatek, foleg single player, fps / rpg, eleg vegyesen regi de akar uj cimek is, kompetitiv nem annyira, inkabb a story / jatekelmeny erdekel.

    2)
    Lap: MSI bazooka plus B450m plus
    CPU: R5 5600X (ez uj alkatresz, meg be sem szereltem)
    RAM: G.Skill DDR4 3000 16GB Aegis CL16
    SSD: 2db 500GB
    Haz: Phanteks Eclipse P400
    Felhasznalas: jatek, foleg regebbi jatekok, inkabb multik (LoL, Warframe, Planet Side2, CoD valami), de itt sem az erosen kompetitiv jatek a lenyeg, casual gaming.

    Mindket gepben:
    TAP: Cooler Master V850 Gold V2 (heten erkezik)
    VGA: Sapphire Toxic 6900XT OC AIO vizhutes 360mm radiatorral (heten erkezik)
    Monitor: Acer 21" valami, 1440p 165Hz FreeSync

    Keret: flexibilis (lasd lentebb), de kulfoldon vagyok ezert euros arakrol beszelek.

    Es a lenyeg: nem terveztem, de hozzam kerult egy R7 5800X is (0 koltseg, az alabbi szamitasok miatt relevans), s nem tudom merre tovabb, szoval a lehetosegek:
    - Eladni es hagyni mindent ahogy van (bontatlan ujkent talan 220eur korul - boltban 255eur) -> +220eur, 0 extra teljesitmeny
    - A meglevo AMD konfigba berakni, 5600X helyett. Ahogy neztem a jatekokat, minimalis elonyt nyujtana (ezet is valasztottam az 5600X-et, ami kibontott, de ujkent talan 130ert elmenne, 165 boltban) -> +130eur, valamennyi extra teljesitmeny
    - Eladni az intel procit es lapot, es venni az 5800X ala egy AM4 lapot. Egyertelmuen dobna a teljesitmenyen, kerdes, hogy meger-e annyit (igaz ha el tudom adni a lapot+procit 250 korul, az fedezne az uj lap arat, ahogy neztem 180-240eur kozott vannak) -> +0eur, jelentos extra teljesitmeny
    - Eladni az intel procit es lapot ES az 5800X-at is, venni egy AM4 lapot es egy 5600X-et. Ezen meg nyernek is, es teljesitmenyben sem lennek hatrebb sokkal az elozo ponthoz kepest. -> +60eur, jelentos extra teljesitmeny (kicsit kevesebb)
    - Eladni az intel procit es lapot ES az 5800X-at is, es venni a meglevo intel lapba egy erosebb procit (11gen i7K valamit talan). De az a proci 300eur lenne, es meg igy is elmaradni az AMD mogott, es nem is tudnam tovabb fejleszteni. -> +140eur, mersekelt extra teljesitmeny, nem bovitheto

    Lattok mas alternativat is? Mit valasztanatok?
    Ezekbol gondolom vagy eladni erdemes az 5800X-et, vagy az intel lapot/procit eladni es egy AM4 lapot venni.
    Bar 'halott' platform mindketto, intelbe dragan tudnek nem sokkal jobb procit tenni, mig AMD vonalon kesobb lehet cserelni akar 5800X3D-re is ha kell par ev mulva.

    Illetve memoria kerdes: nem limital nagyon az a 3000MHz freki (barmelyik konfigban)? Esetleg a ket gepben lenne ertelme kicserelni a ramokat (marmint ha marad az egyik intel platform)?

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz palfitom #172231 üzenetére

    Koszonom!
    En is ezt gondolom a legjobb megoldasnak, ajanlott AM4 lapokat lattam itt korabban, atfutom mik epp elerhetok felem mostansag.
    Ram: lehet akkor megy bele 2*16GB 3600MHz Corsair is, bar ez pont nem surgos, meg atgondolom.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz MaddeNNNN #172238 üzenetére

    Szerintem ezt felreertetted, ket konfig van, az egyik egy i5 10400, ehelyett tervezem megtartani az 5800X-et, ami ala igy viszont kell egy AM4 lap. A meglevo Bazooka marad persze, es megy bele az 5600X.
    Arazas: hm ja nem a legjobb ahogy latom, de akad 200eur korul (+-20) B550 lap. Ramoknal a 3600-os Corsair 2*16gb lenne 110 eur, szoval tenyleg nem veszes (igaz az CL18). Itt Luxban leginkabb amazon.de-rol tudok rendelni, onnan nezek arakat / kinalatot.

    De az akcioknak kb vege, es igy is eleg sok penz elment hardverekre, a gepeket mar ossze lehet rakni, szoval lehet ezt elhalasztom jovo evre.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz MaddeNNNN #172242 üzenetére

    Mondjuk 110-150eur kozott vannak a B450-es lapok, az mar baratsagosabb (pl ASRock B450 Steel Legend 110-ert), akkor lehet atnezek az alaplapos topikba / korulnezek B450 kornyeken, koszi a tippet.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

Új hozzászólás Aktív témák