Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    válasz PredatorZoli #43054 üzenetére

    Az a baj, hogy túlságosan prohardveres tech geek szemüveggel próbálsz befektetési témában érvelni. Sőt, megkockáztatom a tech geek vágyálmokat próbálod beleprojektálni a piacba.

    A technológiai előny, a termékek ár/érték aránya és (esetleg) az emiatt növekvő piaci részesedés (néhány szegmensben) csak egy tényező sok másik mellett. Ráadásul ezek sincsenek évekre kőbe vésve.

    Erre jó példa maga az AMD, aki pár éve még a Ryzen piacra dobása előtt szinte labdába se rúgott technológiai szempontból az Intel mellett prociban, jóval alacsonyabb áron/haszonnal tudta csak értékesíteni a vackait. Aztán hirtelen a semmiből fordult a kocka. Nem tudom most hogy van, de pár éve az R&D költések terén az Intel megette reggelire az AMD-t. Ha továbbra is így van, ez könnyen vezethet ilyen fordulóhoz a jövőben.

    Simán elképzelhető szerintem olyan szcenárió, hogy a válság miatt be fog esni a kereslet mindenre, a közeljövőben az egész tőzsde hosszabb lejtmenetbe fordul (mint szinte az összes eddigi válságnál), leverve mind az Intel, mind az AMD részvény árakat. Mire meg kilábalnánk a medvepiacból lehet az Intel fog villantani valamit, ami miatt ismét technológiai előnyre tesz szert.

    Őrületes emelkedés után, ATH környékén, 180+ P/E ratio mellett én nem érzem valahogy akkora bomba üzletnek az AMD-t, simán lehet még 10 év múlva is bukóban fognak ülni a most beszállók.

    Disclaimer: elégedett Ryzen felhasználó vagyok (mielőtt fanboysággal vádolnál), sosem volt se Intel, se AMD részvényem.

  • RM1

    aktív tag

    válasz PredatorZoli #43054 üzenetére

    Senki sem azt írta, hogy az AMD gyárt rosszabbat, de perpill. úgy néz ki hiába teszi ezt, és ahhoz még így sem ad el eleget, pláne nem akkora nyereséggel, hogy indokolt legyen a bizalom. Főleg ha megnézed a julius666 által említett 180 feletti PE ratio-t. (Van Ryzen-es gépem nekem is, bár általános feladatokra a Skylake procis laptopom továbbra is bőven elég.)
    Általánosságban csak egy egyszerű számítás: ha A gyártó 3x annyi hasznot realizál egy terméken, mint B, míg a piaci részesedésük mondjuk 50-50%, akkor ki realizálja a nagyobb nyereséget, és ezáltal kedvezőbbek a mutatói?
    Sose abból indulj ki, hogy te, vagy én milyen gépet rakunk össze, mivel nagyon sok gépet összeszerelve vesznek, főleg laptopot, továbbá a gyártókkal olyan szerződések, megállapodások vannak, amiket nem rúgnak csak úgy fel. A vásárlók javát amúgy pont nem érdekli az ár/teljesítmény mutató, bemegy egy boltba, vesz egy gépet úgy, hogy még a proci szériát se nézi meg, mert nem ért hozzá, vagy nem is érdekli. (Ez tapasztalat.)
    Szerver fronton tudsz mondani bármelyik gyártótól olyan nagyobb szervert, amibe AMD processzor megy, és kimutatható piaci részesedése van? Konkrétan egy gyártóról tudom, hogy 2 modellje van az alsó szegmensben, ami használ már EPYC-t, idén jön még valamennyi modell szintén az alsó szegmensben, így az arány 2%-ról lehet fel fog menni mondjuk 5-6-ra. Feltételezem a többi gyártó sem rohan újratervezni a szervereit, csak, hogy kicsit gyorsabb procit tegyen bele. (Sok szerverben nem is feltétlen a processzor teljesítmény számít, hanem a kipróbált és atombiztos technika, aminek csak egy része a processzor. Ha csak azt nézzük, hogy mennyi gépet adnak el Xeon Silver-rel, ami azért még asztali szegmensben sem számít gyorsnak, akkor már talán látható, hogy ott se mindenhol kell 64 mag. Egyre elterjedtebb még hibrid szerver, ahol mondjuk egy FPGA végez bizonyos feladatokat.)

    [ Szerkesztve ]

  • djgeg

    őstag

    válasz PredatorZoli #43054 üzenetére

    (#43053) ricsard88 (#43054) PredatorZoli
    Az AMD részvény nem csak poénból megy felvelé szerintem, a mostani széria nagyon jól sikerült (annyira, hogy még én is váltottam Intelről) és a következő Ryzen is jónak néz ki.
    Plusz kezdi az AMD ledolgozni a laptop/szerver stb piacon is a hátrányokat ami viszont persze sokkal lassabb lesz mint a normál cpu piacon. (de most jött ki laptop is amin el is gondolkoztam pl.... 10 éve elösszőr amd procival)

    Mindezek mellet azért elmentek mind a ketten a mellet az apró tény mellet, hogy ki is gyártja az elmúlt 7-8 évben a konzolok CPU/GPU stb.-ket és, hogy jön ki az új generáció és amikből 10-15 milliót terveznek eladni 1 éven belül.
    No és ha így nézzük átlagbefektető szemmel az egészet, adott egy a cég aki egy írtózatosan nagy hátrányt elkezdett ledolgozni, jön fel mint a talajvíz, már 8 éve gyártja a Sony-nak meg a Microsoftnak a konzolokhoz a belevalót és most jön ki megint egy generáció amihez megint az AMD fog gyártani valszeg megint 5-10 évig biztosan. Azért ezek a tények rövid és közép távon minimum ezt az emelkedést eredményezhetik. Kérdés meddig tart majd ki ez.

    [ Szerkesztve ]

    "640 kByte memória mindenre elegendő"

Új hozzászólás Aktív témák