Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • attiati

    veterán

    válasz PredatorZoli #120957 üzenetére

    Végig kellene számolni, lehet, hogy kijön a matek.
    Az elején elveszített évi 1-2%-ot kellene visszahozni a hitel elinflálásából.

    De normális esetben nem lenne ilyen arbitrázs lehetőség.
    A fixálás teszi lehetővé és a magyar szabályozói torzítás.

    Ha a bankszektor normálisan árazhatna és normális hozamgörbét feltételezünk (ráadásul az általad említett magas inflációs várakozásokat), akkor a 20 évre befixált hitel kamata jóval magasabb lenne (elvégre a hosszú hozamgörbepont lenne a benchmark).

    A bankszektor is érdekelt a fixálásban, mert kezelhetővé teszi a kockázatot.
    De teszik ezt attól való félelmükben is, hogy a végén ők állják a cechet. Tanultak az előtörlesztéses történetből. Vagy csak reménykednek hosszútávon az alacsony inflációban és a hozamgörbe normalizálódásban.

    Ráadásul nagyon kegyes az is, hogy a befixált hitelt büntetlenül (ingyen) ki lehet váltani pár évvel később. Hogyha például éppen a tetején sikerül befixálni hosszú időre és az infláció elkezd szakadni, akkor ott nem igaz, hogy: "magasabb infláció miatt a bérletidíj gyorsabban nő (nominálisan)." Cserébe végig fizetni kellene a magasan befixált kamatot.

    A bank is arra van kötelezve, hogy lefedezze a hitelek egy részét a hosszú hozamgörbepont alapján.

    Ha pedig nem fixált hitelről beszélünk, akkor a változó kamatozású hitel esetén a magasabb infláció előbb-utóbb magasabb kamatot jelentene.

    Szóval nagyon sok itt a magyar torzítás és alapvetően nem annál az ügyfélnél és nem abban a banki termékben jelennek meg a költségek, mint ahol és akinél keletkeznek.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák