Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hentes555

    senior tag

    válasz föccer #43002 üzenetére

    Dehogy, semmi gond. Igazából meglepett, hogy ha falakig lenne bontva a dolog, akkor ennyi lenne. Bár nem tudom így sem, hogy mennyi lesz a vége, mert sok munka van rajta. Leírom, ha nem gond: Tető cserélése lindabra, födém hőszigetelése, falak hőszigetelése, vakolása, festése. Belül a vízhálózatot kb. újra kell építeni, mert most úgy néz ki, hogy a fürdőszobában pl. a padlóban levő összefolyó fémből van, 2 centit kiáll a földből és rohad. A vízvezetékek nem túl esztétikus módon a falon kívül mennek és rohadnak is. Azokat új, műanyag csövekre kell cserélni és beépíteni a falakba. Akkor van ott egy kád meg wc, azokat kidobni, újakat berakni. Aztán ami még nagyon fontos és írtam is, az a fűtés. Ha a gázt választja, azt ugye be kellene vezetni, amiről úgy hallottam, hogy csak a csonk bevitele a telekre kb. 3-400k és ha már gáz, akkor max. a gázkazán jöhetne szóba, úgy olvastam a radiátoros fűtés nem túl hatékony, kb. 65%-al tud dolgozni optimális körülmények között. Meg ahogy nézegettem, kb. 6 radiátor kellene a házba, ezek ára kb. 400+bojler. Aztán a kinti gázcsonkot meg ezeket össze kell kötni, ahhoz ugye engedély, tervek, stb. kell. Szóval lehet benne lenne 1 misibe, mire fent van és lehetne használni a nem túl hatékony gázfűtést. Gázkazán olcsóbb kicsit, 150-200ból van 10 kW körüli,de akkor is be kellene vezetni a gázt, meg radikat felrakni meg összecsövezni. Aztán vannak ezek a fűtőpanelek, ezek ugye 1-es COP-vel "100%-os hatékonysággal" működnek. A fűtőteljesítménnyel kapcsolatban olvasgattam kicsit, kb. 9 kW-nyi fűtőteljesítmény kellene. Ez áramból nem lenne olcsó mulatság, hogy minden órában 300 Ft kimegy fűtésre. A fűtési szezon meg nem 2 nap szokott lenni. Inverteres klímákkal 3 körüli COP-t ki lehet hozni, ez már egész szép, csak sajnos mínuszokban ezek sem annyira szeretnek fűteni, ott már jelentősen csökken az előbb említett hányados. A hőszivattyú szerintem elég jó választás, mivel azok rendszerint hozzák a 3 vagy a jobbak a 3,5-3,6 COP-t papíron. Ellenben -10 alatt ők sem nagyon hatékonyak már, ha levegő-víz rendszerről beszélünk. Ezért gondoltam a víz-víz típusra, annak ugye kell két kút, egymástól min. 15 méterre. Ez megoldható lenne, mert a talajt úgyis fel kell forgatni a füvesítés meg az azt megelőző talajegyengetés miatt. Ez a típus azért jobb elvileg, mert a fagyhatár alatt (~120 cm) már nagyjából jó hőmérsékletű a talajvíz, 7 fok körüli vagy magasabb, amivel már hatékonyan lehet "szivattyúzni" télen is. Ezen típusok kb. 4-5 COP-t is tudnak hozni. A dolog másik oldala, hogy ezen szivattyúk ritkábbak, kiépítésük körülményesebb. Meg kell állapítani milyen mélyen van a talajvíz, mennyi áll rendelkezésre és hogy ez milyen minőségű. Szükség esetén szűrőket kell beiktatni a rendszerbe. De ezek a típusok olyan ritkák, hogy alig találok hazánkban kaphatót belőle. Levegő-víz rendszerhez jól jön egy kis kiegészítő fűtés is, pl. a fentebb említett fűtőpanelekkel. Nem kell belőlük akkora teljesítményű, mintha tisztán azzal fűtenénk a házat. Vagy ott a kisebb kandalló, de azok alsó hangon 200-ba kerülnek+még kémény meg beépítés. Akkor egyszerűbb venni 2-3 db nobo panelt 100-120k-ért és fűteni arról. H-s tarifával elvileg azok is mehetnek, mivel a megújuló energiaforrásos rendszer mellé segítenek be, ha jól értelmeztem az e-on oldalán. Na, szóval maradjunk a levegő-víz szivattyúknál, azok már kaphatóak 1,5-1,6 milla körül és márkásnak mondhatóak. Ezek beépítése pontosan nem tudom mennyibe kerül, de még utánanézek. Ugye hőleadó felületnek kell alacsony hőm.-ű radi, falfűtés vagy padlófűtés. Személy szerint én padló és falfűtést alkalmaznék, ezek is párszázezres tételek, cserébe nyáron hűteni is lehet vele.
    Na, eléggé elkanyarodtunk az eredeti témától, szóval a fűtést alaposan át kell gondolni, majd kivitelezni. Utána az egész házat be kell rendezni, ami megint nem olcsó mulatság. Még egy 20-30 méternyi kerítés kell a ház köré és kész is, de annak az ára szinte elhanyagolható a többi dologhoz képest. Még ismerősöm azt mondta erősen gondolkodik egy kb. 3 kW-os napelem rendszeren is. Az megint 1,5 milla körül van, hát nem tudom mennyire lesz kedve/pénze még olyat felrakatni, mire a házzal készen lesz. Egy biztos, nagyon kíváncsi vagyok, mennyinél fog megállni a számláló a végén :)

    [ Szerkesztve ]

    "Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

Új hozzászólás Aktív témák