Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Sziasztok, segítséget szeretnék kérni UL / light bot választásához a fővárosi Duna-szakaszra. Nem rég kezdtem el (partról) pergetni egy 15-50 g Daiwa bottal, egyelőre nem túl sok sikerrel (kapás már volt, de fárasztás közben elment). Mivel közeleg a süllő-tilalom, szeretném az UL-t is kipróbálni jászra, domolykóra. Milyen botot érdemes ehhez választani (elsősorban dobósúlyban, de konkrét típust is ajánlhattok), ha elsősorban a Dunán tudok majd horgászni (lehet a Szentendrei ág is), illetve alkalmilag a Tiszán Csongrád megyében? A Dunán a 15-50 g bot is meghajlik néha, amikor a twisterbe belekap a sodrás, van ahol a 30 g-s jigfejet is elviszi a víz. Gondolom UL-ezni nem ezeken a részeken kell, hanem a sekélyebb homokpadokon, de érdemes-e emiatt kicsit erősebb botot választani? Célhalként főleg a jász és domolykó érdekel, de az se lenne baj, ha ezzel a második könnyebb botommal akár süllőzni/csukázni is lehetne pl. ha állóvízre vetődök és kisebb jig súlyok kellenek. Én a 3-12 és az 5-20 g között vacillálok. Tudom, hogy ez már nem szigorúan véve UL hanem L, de szeretném, ha lenne benne egy kis erőtartalék, illetve nem lenne túlzottan "küszpergetésre" hangolva a felszerelés.

    A fő kérdés az, hogy mi az a dobósúly-tartomány, amivel még tudom használni azokat a kis wobblereket, körforgókat, microjigeket, amik a jászokhoz, domikhoz, egyéb keszegfélékhez kellenek, de azért van benne egy kis plusz erő az erősebb sodrás/esetleg beeső nagyobb halak miatt?

    Emellett minden egyéb tippért hálás lennék UL/light pergetés témában a Dunán.

    [ Szerkesztve ]

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz horcsog #54353 üzenetére

    Mindenkinek kösz az eddigi válaszokat - 3 hozzászólótól 3 eltérő nézet, ez a szép a horgászatban, mindenki megtalálja a saját stílusát :)

    @horcsog: bár az lenne a problémám, hogy úgy kelljen elhessegetni domizás közben a süllőket meg csukákat :) A mostani bottal egyelőre egy 8 g súlyú Predator Z arrow minnow gagyi wobblert dobálgattam párszor - nagyon közel esett le, érdekes módon a kb. azonos súlyú 7 g-s jigfejen lévő twister is majdnem kétszer messzebbre ment. Egyelőre nekem 5 pecából 5 betli, igaz az elsőn csak odáig jutottam, hogy nem a fákba dobok, a legutóbbin meg többet bringáztam, mint horgásztam, a magas víz miatt nehéz volt közel jutni a parthoz meghorgászható helyen. Ilyen magas vízállásnál van bármi értelme partról pergetni, vagy várjam meg a míg lejjebb megy?

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz horcsog #54355 üzenetére

    Köszönöm a tanácsokat. Nagyjából ezzel próbálkoztam, amíg lejjebb volt a víz, partra merőleges kőruganyokról dobáltam két oldalra, illetve párhuzamgátak mentén igyekeztem a mélyebb részeket nehéz jigfejjel (20-30 g) kb. 9-10 cm méretű gumihallal meghorgászni a késő délutáni és esti órákban. A csalit lassan, szakaszosan húztam be, 1-2 fordulat az orsóval, azután megvártam, amíg feneket ér (kb. 2-3 mp). Néha az okoz problémát, hogy ahogy a fenéken húzom a jiget, meg-megakad kicsit a kövekben, meg a víz is belekap, és ezekre a rángásokra állandóan azt haluzom hogy kapásom van, pedig csak a kavicsokat számolom a fenéken :)

    A wobblert azt csak próbálgattam, de meglepett, hogy milyen rosszul lehet dobni a jigekhez képest. Mivel ez egy 750 Ft-os wobbler, nem tartom kizártnak, hogy a wobblerben van a hiba, nem a botban, de nem akartam egyből Rapalákat beszaggatni, amíg bele nem tanulok a dobásba, vezetésbe. Ugyanakkor gyanítom, hogy ezzel a bottal nem fogok tudni 2-3 g jászos wobblereket meg icipici körforgókat messze hajigálni, bár azt előbb még kipróbálom egy jó vékony fonottal vagy nanofillel.

    [ Szerkesztve ]

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz KunEmber #54399 üzenetére

    Nekem hasonló dobósúlyú botra (15 - 50 g) 0,14-es fonottat javasoltak rikítóbb színben, mert így kezdőként jobban látom, hogy mi történik a zsinórral. Emiatt viszont kb. 70 cm 0,30-as fluorokarbon előkét kötök rá, hogy a halak ne lássák, illetve talán kopásállóbb a köveken, kagylókon. (Bár erről megoszlanak a vélemények, sokak szerint felesleges)

    @ saen: Jól értem, hogy az a baj a not-a-knottal hogy túl erős? Végül is van benne logika, tényleg bosszantó 20 m zsinórt bebukni. Nekem szakadásnál múltkor az előke és a csali közé kötött Palomar csomó engedett el, nem az előke és a főzsinór közti not a knot, így még az előke is visszajött. Nekem a not-a-knotban mondjuk a gyorsasága tetszik, én először FG-csomót kötöttem az előke és a főzsinór közé, na azzal elment jó 15 perc, télen parton meg felejtős.

    @egykettő: Igen DS-tal is próbálkozgattam, bár ha jól értem az akkor lehet igazán jó, ha az ember "tudja" hogy hol a hal, és kisebb területet akar intenzívebben lecsekkolni? Vagy általában a passzívabb halakra is jó?

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Tudna valaki jó L / UL botot ajánlani elsősorban jászozáshoz a Dunán, partról? Főleg pici wobblerek (2 g körül), de jó lenne, ha microjigre is alkalmas lenne. Max. 20 K körül költenék rá, de nem baj ha olcsóbb. 10K körül nem nagyon láttam választékot, kb. ET Perch Blade meg pár Cormoran, illetve Mitchell Epic. 20 fölött kicsivel még a Daiwa Ninja X és a Silver Creek volt szimpatikus, de az már kicsit húzós árban. Illetven van még pár Delphin bot ebben a kategóriában, de arról a márkáról nem sokat tudok. Ki mit használ ilyesmire, milyen dobósúlyban és hosszban?

  • tsimehcla

    csendes újonc

    @zéé @horcsog Kösz a tippeket. Végül egy Daiwa Ninja X 2.1m 3-12 g botot vettem, az még befért 20 alá, és elég feszesnek tűnt a dobósúlyához képest. Ma este kipróbálom élesben. Jó ár lett volna ez az osztrák cucc a Silver creekre, csak kicsit para UL botot a magyar postára bízni, mire ideér, ki tudja hány ütést kap. Az első botom egy 15-50 g Prorex S, és kicsit már megbántam, hogy nem a 10 - 30 g változatot vettem. Igazából 30 g fölött nehéz jigfejet vagy chebut találni, meg nem tudom, milyen hal áll be olyan sodrásba, ami azt elviszi. Kőruganyok mögötti csendesebb vízben meg 10 g alatti súlyok kellenének, és már nem érzem rendesen, mikor ül le a fenékre.
    15 - 50 g-vel amúgy van értelme tavasszal megpróbálni harcsára pergetni, vagy azért istenkísértés az ilyen "harcsa-UL"? Csali méretével lehet-e szelektálni a kisebbekre, vagy jön ami jön (ha jön egyáltalán)?

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz A Zéé #54656 üzenetére

    Megkérdezhetem, hogy milyen a jó wobbleres bot? A jiges botokról elég sok anyagot lehet találni, általában gyors, gerinces, spiccakciós botokat javasolnak. Kifejezetten wobbleres botként árult botot nem nagyon láttam, illetve nem tudom, hogy milyen paramétreknek kell megfelelnie. Én azt tapasztalom, hogy a wobblereket bármivel nehéz messze dobni, vagyis hasonló méretben egy gumicucc általában jóval nagyobb sűrűségű és jóval messzebb repül.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Mindenkinek kösz az infót a wobbleres botokról. Akkor már megint botot kell vennem :)

    Zsinórkérdés:
    Most 0,13-as 8-szálú körszövött fonottat meg 0,08-as nanofilt használok (15 - 50 g bot, illetve 3-12 g). Lehet ezt még ésszerűen finomítani? Nem tudom, hogy a 0,10-es fonott az még belefér-e pl. nem szakad-e el egy 30 g feletti jiggel dobáskor? A light cucchoz lehetne talán lejjebb menni a nanofillel, ott mi az ésszerű határ, ha azért olyan 10-12 g-s jigeket is dobálnék vele néha? (mondjuk arra felrakhatom a másik dobot a fonottal)

    @horcsog: Ez a kövezés közelében süllőzés ez télen is működik (este) vagy szigorúan nyári történet? Én a neten elérhető infók alapján úgy értettem, hogy télen a süllőt inkább fenékközelben szokták fogni gumival, de pl. most hétfőn hajnaltájt partközelben is hallottam rablásokat (igaz nem tudom mi volt az), úgy hogy lehet hogy télen is feljebb jön éjjel?

    A pici wobblereket inkább jászok reményében dobálnám sekélyebb részeken a süllős tiltalmi időben, esetleg domolykóra, ha eljutok az Ipolyig. Apropó, jászra/keszegfélékre pergetni mikortól érdemes, már március eleje is jó lehet, vagy kell még melegednie a víznek?

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz A Zéé #54738 üzenetére

    Nem szelektíven jászra, igazából UL pergetést gondoltam bármilyen halra, ami jön rá (kivéve persze a tilalmasakat, magyarul most maradnak a fehér halak). Valamiért az a benyomás alakult ki bennem, hogy a Duna BP-i szakaszán inkább jász van, a domolykó pedig inkább a kisebb folyókon (Ipoly, Bodrog, stb.) és patakokon jellemző, de persze totál kezdőként ez csak az online anyagokból kialakult feltételezés. Ha valakinek van tapasztalata ilyen tavaszi dunai UL pergetésben, megoszthatná, pl. mikortól érdemes ezzel próbálkozni, milyen jellegű helyeket keressek, napszakok, ilyesmi.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Meglepően erősek tudnak lenni a vékony zsinórok is, én múltkor 0,08-as nanofillel akadtam valami úszó fadarabba este, és sokáig halnak véltem, majdnem kivontattam, tényleg inkább a bottörés volt a kockázat. A 0,14-es fonottal meg majdnem levágtam múltkor egy ujjam, amikor naivan megfogtam kesztyű nélkül az akadóba húzott zsinórt.

    Tilalom után ki akarom próbálni a klasszikus mártogatást süllőre akadókban, már amennyiben ez partról kivitelzhető egy hosszabb 3,6-4 m bottal. Látok olyan jónak túnő helyeket, amiket pergetéssel nem lehet meghorgászni. Milyen botot érdemes használni mártogatáshoz? Bokor Károly egy videójában csak dobósúlyt említ, kb. 100 g-t (mivel gyorsan ki kell terelni a halat az akadóból). Még annyi infót láttam a neten, hogy egyesek feederrel mártogatnak, de nem tudom, hogy ezen belül milyennel, medium, MH, heavy? Vagy jó erre egy erős teleszkópos bot is? (ártéren mászkálni kényelmesebb volna) A feedert mondjuk tudnám "rendeltetésszerűen" is használni, már ha elég erőset veszek a Dunára. (Oda ha jól értem minimum medium-heavy kell 100-120 g-ig?) Bocs, hogy megint a botokkal jövök, de nekem még csak kettő van, és eléggé elkapott a gyűjtőszenvedély...

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz -secret- #54823 üzenetére

    Most vizsgáztam bő egy hónapja a Főhesznél. Volt egy 15-20 kérdéses írásbeli teszt, alapvető tudnivalókkal, pl. tiltott horgászmódszerek, hány horog lehet egy szereléken, ilyesmi. Azután aki átment (kb. mindenki) azoknak volt írásbeli, húzol 10 képet, 6 fogható őshonos, 2 védett, 2 idegenhonos arányban. Fel kell ismerni a halakat képről, asszem minimum 7-et + tudni kell, hogy fogható-e, védett-e stb. + adott esetben a tilalmit, méretkorlátot.

    A linken megadott könyvet érdemes egyszer végigfutni + a másik linken van pár hasznos infó, pl. vizsgakövetelmények, képek a halfajokról. Én a tilalmi időket kiraktam kinyomtatva a budi falára, pár napig átfutottam minden alkalommal, azóta álmomban is tudnám. Ja, meg párezerért van egy 1 órás felkészítő gyorstalpaló közvetlenül a vizsga előtt, ahol szintén leadják a legfontosabb infókat.

    https://portal.nebih.gov.hu/-/horgaszvizsgara-valo-felkeszulest-segito-tankonyv
    http://www.fohesz.hu/index.php/horgaszvizsga

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz horcsog #54828 üzenetére

    Kösz a tippeket. Élő kishal, vagy halszelet? Kapást a botvégen látod/kézzel érzed, vagy fogni kell közben a zsinórt?

    Azért gondoltam hosszabb botra, mert a 3 m körüli botok még 2 részesek, de a 1,5 m-t már macera szállítani, ártéren mászkálni vele. A 3.6 m meg már gyakran 3 részes, 1.2 szállítási hosszal. Vagy lehet megpróbálok egy jobb teleszkóposat erre, az praktikusabb lenne, már ha lehet vele érezni a kapást.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz galervin93 #54925 üzenetére

    A nordfishing nálam kicsit fura volt, bankkártyás fizetés után mutatott a böngésző visszaigazolást, de az email nem jött meg a regisztrált címre (érdemes előbb külön regisztrálni, azután belépni, és csak úgy vásárolni, én vásárlás közben regisztráltam, szerintem az volt a baj.) Már épp írogattam nekik, amikor GLS-sel meglepetésszerűen megjött a Silver Creek (Pénteki rendelés után kedden). Nagyon alaposan be volt csomagolva több réteg buborékfóliába, kartonba. Kipróbálni élesben még nem volt alkalmam, meg kezdő is vagyok, de úgy érzetre nagyon jó kis érzékeny, könnyű pálca, igaz az osztott markolat az annyira nem kedvencem. Magyarországon olyan 25 ropi, így szállítással együtt volt 13. Azt hiszem, én mostantól főleg onnan fogok vásárolni, tényleg verhetetlen, főleg ha egyszerre vesz az ember több mindent.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz galervin93 #54983 üzenetére

    Ha már így feljött a feeder bot méretezése, Dunára BP feletti szakaszra (Göd, Sződliget, stb.) milyen dobósúlyú feeder lenne jó mindenes botnak? Jól sejtem, hogy minimum 120 g, inkább 150 g?
    Daiwa Black Widow 3.6 m 150 g bottal van valakinek esetleg tapasztalata? Érdemes rá beruházni? (asszem a Nordfishingen akciós)

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Sziasztok!
    Dunára milyen dobósúlyú feederbottal érdemes kezdőként próbálkozni? Két Daiwa botot nézegetek, az egyik egy Black Widow 150 g-ig, a másik egy Ninja-X 80-220 g. Valakinak van tapasztalata ezekkel? Melyiket választanátok dobósúly alapján? Főleg keszegeznék, de a fő szempont az, hogy ne törjön a bot ha bénázok és a kosár is megálljon.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz szgzuri #57131 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat. Szóval ha jól értem, a Dunán kellhet akár 150 g kosár is, viszont van aki ezt 100 g-s bottal is el tudja dobni. Azért a Manta Evo majdnem dupla annyiba fáj, mint ezek a Daiwák. Akkor úgy tenném fel a kérdést, hogy mit vennétek inkább, Nevist (Vanity) vagy Daiwát? (Még talán Cormoran Speciland van ebben az árkategóriában, kb. 20K-ig) Ezeken belül ha jól értem, az erőtartalék miatt inkább a magasabb dobósúly (220 g? / XH) jobb kezdőként mint a 150 g (H)? (Attól tartok, hogy eltöröm a botot dobáskor) Vagy az már nagyon dióverő? Olyan véleményt is olvastam máshol, hogy ahol 100-120 g-nál több kell, ott annyira nem is érdemes erőltetni a pecát (hacsak nem márnára). Bocs a hülye kérdésekért, de feeder témában (meg úgy általában) kezdő vagyok.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz szgzuri #57143 üzenetére

    Azt megkérdezhetem, hogy miért adtad el a Vanityt? Mi az amiben többet tud a Manta? (Vagyis egy jobb feeder bot)

    Azon rágódom, hogy egyes Daiwa botokat időnként meglepően olcsón be lehet szerezni a megszokott magyar áraikhoz képest, és nem tudom eldönteni, hogy azért használnak sokan Nevis Vanityt mert olyan jó, vagy mert az átlag magyar horgászboltban ehhez jutnak hozzá olcsón és egyszerűbb, mint Ausztriából rendelgetni. Tehát pl. ezeket a Daiwa botokat a magyar boltok 90%-a mondjuk 28 ropi körül adja, de megrendelhetném ugyanazt 18-ért is, a Nevis meg mondjuk mindenhol 20-ba kerül és osztrákban sajna nem árulják :). Másrészt meg sznobkodni se akarok, attól, hogy Nevis, elvileg még lehet jobb a Daiwánál. Spicctagot meg gondolom olcsóbb hozzá találni. Szóval nem egyszerű ez az ár-érték arány kérdés. Bocs a floodért, ígérem utolsó poszt a kérdésben.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Na, megadtam magam a közízlésnek :) Megvettem a Vanity 360 XXH-t, 180 g-ig. Lehet, hogy ez így durung lesz, de így talán több helyen tudok vele fogni a Dunán, és kisebb eséllyel töröm el az első dobásnál. Majd veszek finomabbat, ha kell.

    Daiwa (pergető) botokkal egyelőre elégedett vagyok, belépő szint körüliek, vagy afölött kicsivel. (Prorex S, Ninja X, Silvercreek). Az is igaz, hogy nincs viszonyítási alapom, de eddig bírták a strapát, akadókban rángatást, bringával közlekedést, és elég érzékenyek is. A Daiwa Ninja A orsóm viszont 3 hónap használat után elkezdett szarakodni, a hajtókar csavarral megszorítós rendszerű, és kb. minden 5. dobás után meglazul, lötyög, stb. Ha valakinek van tippje, hogy mi lehet ez, és hogy hárítható el, megköszönném. Elvileg 4 alkatrész van, a (hatszögletű tengelyű) hajtókar, túloldalt egy csavaros szár, amit bele kell tekerni a gombbal a hajtókar tengelyébe, és ez a szár átmegy egy kis hatszögletű műanyag bigyón, meg rajta egy csillag alakú alátéten. Én erre a műanyag betétre és az alátétre gyanakszom, gondolom ennek ilyen rugósalátét funkciója lenne, de szerintem kicsit megadta magát az anyag, vagy nemtom. Beszerezni egy ilyenből pótalkatrészt elég irreálisnak tűnik. Vissza is küldhetem persze a webshopnak, de az kapásból postaköltség, meg aztán gondolom több hónapos átfutás a szervizben megtetézve a járványhelyzettel, közben meg megy a szezon. Szóval asszem sürgősen kell egy második orsó is, asszony örülni fog ...

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Ezúton szeretném megosztani az örömhírt, hogy 3 hónap balf.kodás után végre sikerült halat fognom. Mindössze annyi kellett hozzá, hogy nem a pergetést erőltettem, hanem kellő alázattal vettem egy 6 m spiccbotot, egy zsebpecát, egy doboz csontit, meg egy kilós etetőtanyagot mindezt alles zusammen 2 wobbler áráért, és lementem vele a Tiszára. Jó, oké, keszegeket fogtam, nem süllőt, de kb. 20 betlis pergetés után ugyanúgy örültem annak is. Másnap ugyanott megfogtam életem második (az első 20 éve volt, gyerekkoromban) ragadozóját (szintén spiccbottal, csontival), egy szép, kb. 25 centis magyar bucót, aki természetesen védett állatként azonnal visszakerült a vízbe. Ez a folyóvízi úsztatás nagyon bejött, igazából az eseménytelen pergetéshez képest sokkal pörögősebbre sikerült. A tanulság az, hogy kezdő pecásként lehet, hogy nem a pergetést kell erőltetni drága motyókkal, hanem érdemes az alapoknál kezdeni. A másik fontos szempont meg ugye az, hogy a ragadozókból egyedszámra és biomasszára jóval kevesebb van, mivel magasabban állnak a táplálékpiramisban, ezért statisztikailag is kisebb rájuk az esély. Szóval azt hiszem, mostantól alapvetően keszegezni fogok feederrel meg bolóval, pergetőbotot meg majd viszek magammal, és ha megfelelő helyen járok, akkor rászánok egy-két órát a pergetésre szürkületi órákban, mintegy mellékesként (ha már beleöltem azt a sok pénzt meg energiát.) Ezúton is köszönöm mindenkinek a tippeket meg az infókat.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Előkéket XPS-lapból (sima hungarocell is jó lehet) farigcsált hosszúkás "létrára" szoktam tekerni, egy hosszúkás kis téglalap, ami befér a műanyag doboz hosszabb fakkjába, a két végén meg ívesen belevágok sniccerrel pár centi mélyen, hogy ott rögzüljön a zsinór. Olcsó, könnyű, működik.

    Dunai úsztatáshoz mivel érdemes nekikezdeni? Mekkora bolognai bot működne, 6 m elég? Ha esetleg konkrét olcsóbb típus bevált valakinek, megoszthatnátok. A bot súlyán kívül mit befolyásol még az ár? Gondolkodom azon, hogy bevállalok egy kicsit nehezebb de olcsóbb botot, a 15 ropi körüli kategóriában már vannak olyan 310-350 g körül (6 m), az még kezelhetőnek tűnik. Múltkor egy 6 m üvegszálas, fél kilós spiccbottal szórakoztam, az mondjuk egyben már kondibérlet is... Nincs nehéz bot, csak gyenge horgász :)

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz saen #57647 üzenetére

    Én is egy XXH-t próbáltam ma ki, de én egy sima feedert. Nem sikerült eltörni teletömött 130 g-s kosárral, úgyhogy tud valamit :)
    Köszönöm a tippeket úsztatással kapcsolatban, eddig csak azt nem tudtam, mekkora bolót vegyek, most már azt sem tudom, hogy bolót, vagy matchbotot akarok :) Lehet, hogy szükségem lesz mindkettőre :)

    Folytatnám viszont lelkes amatőr kérdéseim sorozatát. Hogyan kell feeder bottal (Dunán, nehéz kosárral, 100 g +) dobni? Azt hallottam, hogy nem szabad hirtelen megsuhintani, mint pl. egy pergető botot egy könnyebb műcsalival, meg hát a 150 g-t nem is nagyon tudnám hirtelen csapatni. Viszont a dobástávolság így lassan lendítve elég csekély volt, max 20-25 m. Mivel óvatosan "követve" dobtam a kosarat, úgy éreztem, hogy nem én döntöm el, hogy milyen messze dobok, hanem a felrakott kosár mérete, pl. a 100 g kosár nagyjából X helyre ment, a 85 g kosár meg Y helyre. Tudom, hogy általában klipszelni szokás, hogy ugyanoda menjen, de érezve a 100 g körüli kosarak erejét, ezt most még nem mertem, mert attól tartottam, hogy mi történik, ha jelentősen túldobok a klipszelt távon, nem töröm el a botot? Vagy ilyenkor valahogy fékeznem kell a dobot kézzel? Szóval világosítsatok már fel a helyes dobástechnikáról és a klipszelés rejtelmeiről, nehogy szégyenemre eltörjem a bivalyölőt.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz jansky1 #57662 üzenetére

    Mindenkinek kösz a válaszokat bolos meg feederes kérdésre egyaránt. Már csak azt nem értem, miért húzzák vissza a botot dobás után fej mögé, ezzel fékezik a becsapódáskor a kosarat?

    A big riveres videóban 350 g-s kosár... és én még azt hittem, hogy a 180 g bot durva... Egyébként tegnap az első helyen, ahol próbálkoztam, a 130 g kosár (a legnagyobb, ami volt nálam) parttól 10-15 m-re már nem állt meg. Durva ez a Duna...

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz tepenzed #57737 üzenetére

    Én is most ismerkedem a dunai feederezéssel. Nekem azt tanácsolták itt, hogy nem kell a Duna közepére dobni, ott úgy se áll meg semmi. Ha elkezded dobálni, fokozatosan kijjebb dobod/húzod, így előbb-utóbb megtalálod azt a pontot, ahol még megáll a kosarad, és ott lehet klipszelni. Nekem ez pl. tegnap kb. 10-12 m volt a parttól 130 g kosárral. De kb. onnan lejjebb 50 m-rel 10 m-en se állt meg a kosár, brutál sodrás volt. Kosarat akadóban még nem vesztettem (2 peca alatt) viszont tegnap az utolsó dobás után elfelejtettem hátralendíteni a botot kiakasztott zsinórral, el is szállt a komplett végszerelék egy nagy csattanással - most már értem, miért kell hátralendíteni.

    Egy kérdés a helyválasztásról - tegnap hiába etettem 4 órán keresztül, kb. 2 kapás volt, de hal nem lett belőle. Hol érdemes a Dunán leülni feederezni? (halfaj szerint nem válogatva, gondolom keszegből van legtöbb) Van valami ismérve a jó helynek, vagy az etetés elvileg odahozza a halakat? (Ez nem igazán jött be nekem) Inkább kövezéseken próbálkozzak, vagy a lankásabb, sóderes részeken? (márna) Ruganyokon? (több pecást láttam már ruganyok végén a ruganytól lefele feederezni) Mellékágak torkolatánál? Szóval mik a jó haltartó helyek békés halak esetén?

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz szgzuri #57739 üzenetére

    Kösz a tippeket. Akkor lehet, hogy korán hagytam abba, 16-kor kezdtem, 21-ig tudtam pecázni, mert ment a komp és nem akartam a szigeten éjszakázni. Próbáltam színes hungarocellt (technopufi) csontik mellé. A horog 12-es Owner Furansu volt, .14-es előke, kb. 1 m hosszban. Erőgumi, fonott dobóelőke, 20-as főzsinór. Az etetőbe helyben ásott agyagos földet raktam meg csontit, jó ragadós volt, becsapódás után egyből kitekerve a kosarat még benne volt a kaja, de 5 perc alatt kiázott. Ja igen, időzítővel 5 percenként dobáltam újratömött etetővel. Még arra gondoltam, hogy nem zavarja szét a halakat az ilyen gyakori dobálás? Az is lehet, hogy valami átok ül rajtam, mert a Duna még nem adott halat, bezzeg a Tiszán eddig még nem betliztem. Lehet, teliholdkor bele kellene fojtanom egy fekete kakast, vagy ilyesmi ... :)

  • tsimehcla

    csendes újonc

    10 napot töltöttem Szegeden, sikerült minden nap pecázni :) A Tisza nagyon magas volt, bár végig apadt. Sokan harcsáztak fenekező módszerrel, ezt én is megpróbáltam. Bár a 120 grammos grippa ólom először megállt, a zsinór 5-10 perc alatt annyi falevelet szedett össze, hogy megindult. Ezzel mit lehet kezdeni az 5 percenkénti szedegetésen, újradobáson kívül, vannak olyan helyek, ahol kevesebb szutyok sodródik a vízzel?

    A fentiek miatt áttértem állóvizekre.
    Algyői-főcsatorna: este úszózva 2 kárász, sok törpeharcsa. Második peca alkalmával csak törpe. Helyi sporik szerint elég rapszodikus, néha kerül bele ponty a Fehér-tói halgazdaságból, de ez kiszámíthatatlan.
    Atkai holtág: feederre 1 szép dévér, 10 törpeharcsa. Sok macska él a parton, várják a törpéket. Helyieg főleg bojliztak, illetve csónakból pergettek, állítólag harcsa és balin van benne főleg.
    Maty-ér: 3 nap peca, minden nap megvolt egy méretes ponty, a képen látható 1,65 kg volt, így most már nem egy fél kilós dévér életem hala :). Volt még pár botgörbítős kapás, és egy torpedó, ami sajnos leakadt. Jött még sok miniponty, egy apró amur, és (giliszta vagy csonti csalira egyből) pár törpe. Mindezt úgy, hogy közben a túlsó parton method feeder bajnokság volt, szóval van bele telepítve rendesen, igaz keszegfélékkel nem találkoztam és a helyiek szerint rablóhal állítólag nem nagyon van most benne. Összességében mindhárom vizen durva a törpeharcsa állomány, csak növényi alapú csalikkal (kukorica, tigrismogyoró) lehet védekezni, illetve egy idő után az etetőbe se raktam csontit, meg kerültem a halliszt tartalmú etetőket, "vegán" peca volt a nyerő.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz A Zéé #58929 üzenetére

    Talán 2019 nyarán töltötték újra. Nem tudom mennyire van tele, talán kicsit jobb, mint az Atkai-holtág és az Algyői-főcsatorna, csak 3-5 törpét fogtam és azok értelemszerűen mind nagyon kicsik voltak, de a korábbi tapasztalat alapján szinte kizárólag kukoricával és tigrismogyoróval csaliztam, illetve etettem. A halibutos pelletre, csontira, gilisztára egyből érkezett a törpe, kb. 3 csalit kipróbáltam egy dobásra, mindhárommal törpét fogtam. Sőt, fogtam egy 10 cm alatti törpét 16 mm-es bojlival :) Igaz, nem szabályos akadás volt, a hasában volt a horog, de ott ólálkodott körülötte és eléggé megmozgatta ahhoz, hogy bevágjak. Ami biztató, hogy talán több bébipontyot és amúrt fogtam, mint törpét, bár ez lehet a vegán kajának köszönhető... Durva ez a helyzet, 20 évvel ezelőtt a hasonló Dél-Alföldi vizekben nekem még inkább a naphal és az apró sügér jött tömegesen az élő csalira, bár törpék már akkor is voltak pl. a Gyálai holtágban.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz tepenzed #58965 üzenetére

    Én múltkor egy kisebb rugany mentén jártam így: keszegezni mentem, de a kora reggeli órákban 3 percenként rabolt a balin, szerintem több példány is, persze a keszegek mind elmenekültek, pergető cucc meg nem volt nálam :( Egy szerencsétlen tenyeres keszeget fogtam, szerintem az is inkább ijedtében menekült hozzám a rokonság elől...

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Sziasztok, tudnátok segíteni pergető orsót választani? Pergetéshez és úsztatáshoz is használnám a Dunán. Defektes lett a Daiwa Ninjám, ami kifutott model, ezért levárásolhatom. Az alábbi típusok közül választanék, kb. a 15-20 K közötti árfekvésben (az eredeti orsó 16K volt).

    Shimano Sedona FI vagy Nexave FE
    Ryobi Ecusima TM vagy GX (A GX asszem csak 3+1 csapágy)
    Mitchell Epic FD / Mitchell 300 Pro
    Spro Passion ‘R / Spro Custom FD
    Okuma Ceymar XT CXT-30FD (van pótdob)

    (Szóba jöhet még esetleg a Shimano Sahara, de az majdnem +10K, vagy veszek Sienna FG-t, ami csak 10K és akkor veszek még mellé két wobblert, vagy valamit. Hajlok a Shimanóra, de pont a Nexaveről írta itt valaki pár éve, hogy eltört neki egy alkatrész benne.) Előre is kösz a tippeket, kinek mi vált be hosszú távon.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz Sungoo #59006 üzenetére

    home office/szabadúszó, és mostanában ennyire nem volt munka (vagyis bevétel se) + ez volt a nyaralás idén...

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz hermanyi #59022 üzenetére

    Megkérdezhetem, hogy hogyan juttatsz be ennyi kaját ennyi idő alatt? Mind rakóssal megy csészébe, vagy becsúzlizod/gombócozod? Az elején megy be a nagyja alapozónak, vagy folyamatos, egyenletes az etetés? Nem telnek el a halak egy idő után? Érdekel ez folyóvízi etetés kérdés, néha tényleg úgy tűnik, hogy ekkora folyóba kár a kaját pazarolni, vagy annyi kell, hogy a világ pénze nem elég...

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz vendingo #59062 üzenetére

    https://www.horgasz-zona.hu/magazin/Esopeca-specilistakkal-miert-szarj-a-radarra

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Amikor év elején elkezdtem pecázni, igyekeztem utánanézni ezeknek a "kezelő nélküli" vizeknek, és egyrészt nagyon nehéz lenyomozni, hogy hol vannak, másrészt az a benyomás alakult ki bennem, hogy a legtöbb esetben horgászásra alkalmatlanok, jellemzően időszakosan kiszáradó alföldi öntözőcsatornák, vagy nádassal mára teljesen beborított egykori tavak. Persze javítsatok ki, ha tévedek, érdekes lenne horgászható "kezelésben nem álló" vizet találni Magyarországon, de eddig nem sikerült, vannak egyrészt a folyók, holtágak jellemzően egyesületi kezelésben, illetve a tavak, amikből szinte kivétel nélkül magántó lett, kilóra elvihető ponttyal.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Kezdőként én is hasznosnak találom a nyeletőféket, ha nem lenne, már rég elvitte volna a botomat pár szebb ponty. Vannak azok a pecák, amikor sokáig nem jön a kapás, én ilyenkor szoktam elbambulni, kisebb horoggal előkét kötni, tigrismogyorót fúrogatni, fűzögetni, stb. Persze, hogy a szebb halak mindig olyankor kapnak, amikor épp befejezném a 14-es horog felkötését 12-es előkére, ami közben azért nehéz másra koncentrálni.... Szóval vessetek a törpeharcsák elé, de szerintem jó dolog a nyeletőfék.

    Klipszeléssel kapcsolatban meg azt vettem észre, hogy partközelbe (10-20 m) elég pontosan lehet dobni klipszelés nélkül is, illetve ha túl pontatlan a dobás, ott az oldalirányú eltérés is jelenthet problémát, hiába klipszelek. Szóval inkább etetek kicsit pontatlanul, mint hogy ezen vesszen a hal fárasztáskor. (Nagyobb távokra természetesen szükséges lehet a klipszelés, de ott cserébe a zsinór is jóval többet tud nyúlni).

    [ Szerkesztve ]

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Törpe témában friss tapasztalataim vannak....
    Etetésre nekem tényleg inkább jöttek a hallisztes/sajtos kajákra, meg ha balga módon raktam csontit bele.

    A legjobban nekem a következő recept vált be: kb. 40% tisztán növényi összetételű édes ízvilágú bolti etető + kb. 5-10% helyben szerzett agyagos föld, hogy ne szóródjon ki minden a kosárból + 50% főtt mag mix (kukorica, búza, kender, valami babszerű izé), szóval a lényeg, hogy minél több szemes kaja. Néha egy kis tejsavas kukorica is ment az etetőbe.

    Csalinak is "vegán": mézes kukorica, tejsavas kukorica, tigrismogyoró, esetleg kis szem technopufival kikönnyítve. Csontira, gilisztára (harcsás méretű iszapgilisztára is), halibutos pelletre, sőt még 16 mm bojlira is (!) azonnal törpét fogtam, tehát erre az etetőre is jöttek valamennyire, talán inkább a csali szelektált. Keszeget nem igazán fogtam így, csak pontyot meg amúrt (igaz nem tudom milyen a keszegállomány azon a vízen, inkább intenzíven telepített pontyos víz).

    A törpe-probléma amúgy lesokkolt, ehhez képest a gébekből kevés van. Vannak holtágak, ahol amúgy egész macskakolónia él a parton és egyből beállnak a hátad mögé dorombolni, ha pecázni kezdesz...

    [ Szerkesztve ]

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz Spoon16 #59236 üzenetére

    Cukk márkájú kaja volt sajnos nincs már meg a zacskója. Az volt ráírva, hogy nemtom hány százalék őrölt pufit tartalmaz... Igazából a horgászboltos ajánlotta, amikor említettem a törpeharcsa problémát, azt mondta, hogy a legtöbb kajában van némi halliszt, ebben nincsen. De szerintem kukoricadara/zsemlemorzsa + valami aroma is jó lehet házilag.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Sziasztok, felmerült, hogy leugranánk a Tisza-tóra 2-3 napra asszonnyal. Azt szeretném kérdezni, hogy az évnek ebben a szakaszában mit érdemes magammal vinni/milyen célhalra/módszerrel érdemes horgászni? Autó nélkül vagyok, ezért korlátozott a felszerelés mennyisége, illetve nem tudok majd pár óránál többet egy helyben ülni, főleg kenuból, esetleg ladikból pecáznék.

    Ami szóba jöhet, az a pergetés (két botom van, light (3-15 g) és MH (15-50 g), úszózás (4 m-es, vékony "bolognai" bot (tudom, az igazi bolo kb. 6 m-től kezdődik) és van még egy harcsázónak csúfolt olcsó Eurostar D-max Fuegos (240 cm, 250 g), amivel esetleg lehet fenekezni békéshalakra is. Van még egy XXH Vanity, de azt állóvízre nem vinném.
    A botzsákomba egyszerre max 3 fér ezekből, de minél kevesebb motyót viszek, annál jobb. Orsóból van egy 60-as Longbow, meg egy 3000-es pergető, ideális esetben csak egy orsót vinnék. Főleg kenuból/kajakból vagy ladikból horgásznék. Szóval mit érdemes megróbálni a fenti paraméterek mellett, hogy kimaxoljam a pecát? (pl. milyen napszakban, wobbler vagy gumi, tegyek-e drótelőkét, úszózni hol érdemes). Ja igen, és hová menjek? Tiszafüred, Poroszló, Abádszalók? Van-e ezeknek valamilyen előnye? Az is szempont lehet, hogy a bérelt csónakot/kenut este le kell adni, szóval a parti horgászat lehetősége is előny. Tudom, hogy ez így sok kérdés egyszerre, de 0 tapasztalatom van a Tisza-tóval, szóval minden tipp jól jönne. Megfizethető ladik/kenu/kajak kölcsönzőt is ajánlhattok. Előre is kösz a tippeket.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz szgzuri #60112 üzenetére

    Kaland horgászbolttal nekem is pozitív tapasztalatom volt. Tavasszal vettem egy XXH (-180 g) Nevis Vanity feederbotot. Harmadik pecán eltört a felső tag (nem a spicc, hanem a spicc csatlakozása alatt egy gyűrűvel), valószínűleg anyaghiba, mert 100 g kosár volt fenn, kb. 10 m-re finoman dobva. Mindig elrakom a blokkot, de ennek a botnak a blokkját valahova elhagytam, mégis foglalkoztak velem blokk nélkül is. Beszerezték a hiányzó tagot, és választhattam, hogy kifizetem és lesz botom egyből, vagy várok és beküldik az egész botot garis bevizsgálásra. Mivel szezon közepe volt és korekt volt az összeg, kifizettem. Tanulság: A Vanity jó kis bot (az új taggal dobtam már 150 g-s kosarat is probléma nélkül, igaz a keszegeket nem nagy élvezet kicsörlőzni), de a blokkot érdemes elrakni, lehetnek meglepetések.

    Másik pozitív garanciás tapasztalat, centrumzoo webshop. Januárban vettem egy Daiwa Ninja A orsót, amin pár hónap alatt elromlott a hajtókar rögzítése, hiába szorítottam meg, pár dobás után mindig kilazult és lötyögött a kar. Visszaküldtem, és mivel nem volt már azonos cseredarab, az orsó árát levásárolhattam (Ryobi Ecusima). Nagyon rugalmasak és segítőkészek voltak. Tanulság: Igaza volt azoknak, akik azt javasolták, hogy olcsó Daiwát / Shimanót inkább ne vegyek. Mostantól csak olyan orsót veszek, amin a hajtókart "gombbal" lehet lehajtani, a "csavargatós" rendszer nem az igazi.

    [ Szerkesztve ]

  • tsimehcla

    csendes újonc

    4 részes travel/utazó pergető botokkal van valakinek tapasztalata? Mennyivel bengábbak a 2-részeseknél, van létjogosultságuk, vagy felejtős? Gyakran túrázom a Börzsönyben, és utána este jó volna egyet pergetni a Dunán, de nem szeretek egész nap botzsákkal szaladgálni (autó nincs), ezért gondolkodom egy olyan boton, ami elfér a hátizsákban. Konkrét típust tudtok javasolni? Ahogy nézem, nincs nagy kínálat, kb. a Savage Gear MPP2 Travel, a Delphin Spin Trip Travel, esetleg a Daiwa Megaforce Travel amiket látok magyar webshopokban. Nordfishingen van még egy érdekes cucc, a Shimano STC, ami két hosszban (240/270) is összerakható.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    A közelgő hidefront kapcsán szeretném megkérdezni, hogy mikor érdemes ilyen helyzetben a Dunára menni (feeder és/vagy pergetés), közvetlenül a hidegfrontbetörés előtt, vagy már azután? Itt: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/magyarorszagi_telepulesek/ van légnyomás-előrejelzés is, ami szerint csütörtök délelőttig csökken a légnyomás (a Duna vízállása is), azután csü d.u. némi csapadékkal elindul felfelé (a Duna vízállása meg pénteken fordul). Szerdán vagy pénteken tudnék kimenni (vagy esetleg hétvégén, de hétvégén több a konkurencia a helyekért), ti melyiket választanátok az előrejelzés alapján? Szerdán még melegben, csökkenő légnyomással és enyhe apadással, vagy pénteken (esetleg szombaton) hirtelen lehűléssel, emelkedő légnyomással, forduló vízállással? Az https://www.idokep.hu/horgasz csütörtökre ír "igazi pecaidőt", és kedd-szerdára "jót", ez mennyire tűnik korrektnek?

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Szintén idén kezdtem (ha gyerekkoromat számítjuk, újra) a pecát, és jó sokan vizsgáztak, főleg fiatalok. Remélem az új generáció szemléletváltozást is hoz az oldszkúl lerablós macskaetetéshez képest.

    Vittem már haza keszeget, meg pontyot is, de azt hiszem maradok a mirelit tengeri halnál, a gasztrronómiai élmény nem éri meg azt a macerát, ami van vele. Talán a süllő, harcsa meg a menyhal majd hazajönnek egy kóstolóra. Ezért se értem a fagyasztós harácsokat, Kb. 1000 Ft az élő ponty kilója, etetőre, aprócikkre, felszerelésre, engedélyre végül több elmegy.

    Márna szezon amúgy kb. mettől meddig tart, vagy inkább vízhőmérséklet-függő?

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Tegnap Pilismaróti öböl és Duna Szob alatt. Betli, egész nap egy dévér jött. Ahány horgásszal beszéltem, mindenkinek vagy mozdítása se volt, vagy fogott egy-két keszeget egész nap. Szóval megállapíthatjuk, hogy egyszer, hidegfront előtt egy nappal, szeptemberben, nyári melegben stb. adott helyen nem ment a peca. Még 10-20 (inkább 100-200) hasonló helyzet, és az már adat, amiből akár következtetni is lehet valamire. :) Ha valaki megy ma vagy holnap a Dunára vagy öbleire, írja már meg, hogy ment, kíváncsi vagyok, hogy elméletileg jobban jártam volna-e, ha más napot választok a pecára.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    @Vitee, @galervin93 : kösz az infókat. Úgy látszik nincs rossz idő, csak rossz idő rossz helyen - az öböl valamiért nem működött, lehet hogy túlságosan átmelegszik a sekély víz + apadáskor visszamennek a halak az élő Dunára. Eddig inkább kevesebbszer mentem, de szép helyekre, egész napos "expedíciókra", ami tök jó, de ha egy adott napon nincs kapás, akkor a betli is egész napos. Lehet többször kellene rövidebb pecákra leszaladni, csak ódzkodom a városi szakasztól, szemét, tömegnyomor, akadós, stb., a szép helyekért viszont sokat kell utazni.

    + Klipszes szakadás: nekem ez a rémálmom, hogy egyszer jön valami komolyabb, és megtép a klipsszel, viszont klipsz nélkül túl pontatlan az etetésem, a klipszelés érezhetően növeli a hatékonyságot. Van erre valami megoldás? Zsinórjelölő filc + ki-be akasztgatás dobás előtt/után?

    A másik technikai kérdésem a feederezéssel, hogy borzasztóan csavarodik a zsinórom, ezen mi segíthet? (0,20 Tubertini Gorilla, Okuma Longbow 60) Más zsinór típus, más orsó, vagy zsinórkipörgető ólóm? Vagy ez a nagy kosarak miatt elkerülhetlen, és gyakrabban kell zsinórt cserélni?

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz energy4ever #60534 üzenetére

    Életem első méretes pontyát a Maty-éren hajnal 5-kor fogtam, a második bedobásra. Mivel csongrád megyei vizekre egy botos-egy halas kedvezményes jegyem van, a területi szerint azonnal abba kellett volna hagynom a pecát, ha megtartom én meg már jól felcuccoltam, rákészültem, kitekertem bringával, úgy hogy inkább visszaengedtem. Mondanom sem kell, hogy azután 5 és 11 között pár törpén meg bébipotykán kívül lóf..t se fogtam, csak aszalódtam a napon... Csalizni én közepes keszegből szoktam filét vágni, ha nem tudok küszt fogni (bár az is jó móka, ha épp ott van a küszraj). Mondjuk el tudom képzelni, hogy egy ponty filézésekor kimarad valami. Amúgy gondolkodom azon, hogy ha legközelebb pontyot fogok, akkor radikálisan filézek, vagyis kivágom az Y-szálkákat tartalmazó csíkot is, vannak ilyen videók a youtubeon. Na abból pont jó hosszúkás halszeleteket lehetne vágni, még egy kis tartása is lenne.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Tud valaki jó jiges, gumihalas botot ajánlani fővárosi Dunára, süllőzni? Partról, ruganyokról horgászom (210 vagy 240 cm kell) és olyan 10 - 30 g körüli dobósúlyra gondoltam, mivel van egy 15-50 g-s meg egy 3-15 g-s botom, kéne valami unvierzálisabb a kettő között. Árban a 20K körüli (nem baj, ha olcsóbb) szegmensre gondoltam. Kinek mi vált be (vagy nem vált be) erre a célra? Delphin botokkal szemezgetek az áruk miatt, van köztük használható?

  • tsimehcla

    csendes újonc

    Szintén kezdő pergetőként (idén januárban kezdtem) én is sok Daiwát vettem osztrákból rendelve :) A lényeg tömören: bot OK, orsó NEM OK.

    Részletesebben: Ninja X 3-15 g, jó kis light bot, balcsira pont jó lehet, de Alsó-Tiszán is elboldogultam vele alacsony vízállásnál. Én szeretem, de nem sok bot volt még "élesben" a kezemben.
    Prorex S 15-50 g Dunai botnak vettem, nagy jigekkel (15 g-től) működik, de az alatt nem elég érzékeny, nagyon merev bot. Annyira nem jött be, talán balinozni nagy balinólmokkal, vagy a kifejezetten húzós, áramlós részekre, ahol nagy jigek kellenek. Esetleg "UL" harcsapergetősnek. Maga a blank nem rossz, inkább a dobósúly túl nagy.

    Van még egy Silverlight 3-15 g botom, de azzal még minimális a tapasztalatom.

    Ninja A orsó - na ez az, ami 10 peca után használhatatlan lett, a hajtókar csavaros rögzítésében van egy kis műanyag betét, ami fixálja az egészet, és az eldeformálódott. Garis cserébe Ryobi Ecusima van helyette, az egyelőre jól muzsikál, de még nincs sok beletekerve. Általában figyelj rá, hogy csavaros rögzítésű hajtókart ne vegyél, csak olyat, amin egy kis gomb van a lehajtáshoz, vagy ami kivehető az orsóból.

    Csalikban szerintem vegyél pár alapdarabot, olcsót, meg márkásat vegyesen. Arra készülj, hogy fogyóeszköz, főleg kezdőként lehet sokat fára dobni meg beakasztani. Én ismeretlen pályán először mindig egy mély merülésű olcsó (1000 Ft alatti) wobblert húzogatok végig, hogy ha akadó van, akkor az vesszen kárba, ne a Rapala. Gumihal is költséghatékony megoldás lehet, igaz bonyolultabb, mint a wobbler. Balinok meg szeretik a körforgó villantókat, az se drága.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz DanielLong #60594 üzenetére

    Szerintem nem jótól kérdezed, én csak január óta horgászom, pergetve eddig összesen 1 balint fogtam :) túl sok volt a betli, úgy hogy nyáron főleg feedereztem. Nekem az van, amit írtam, ebből balcsira dobósúly alapján a 3-15 gs Ninja X lehet jó (210 cm). Ez egy belépő szintű bot, nem kell tőle csodákat várni. de szerintem kisebb wobblereket lehet vele dobálgatni, a gumit kb. 5 g - 15 g súly között használom vele, és lehet vele érezni. Ha rákattansz, úgyis veszel majd egy csomó botot, nekem csak pergetésre 3 van, és kell egy 4.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz A Zéé #60611 üzenetére

    Igen, nekem a Silver Creekem azért porosodik, mert nagyon érzékeny, törékeny cuccnak tűnik, nem merem használni :) A Ninja X elvileg ugyanaz a dobósúly, ugyanattól a gyártótól, de sokkal masszívabb, kétszer akkorák a gyűrűk, stb. Mondjuk szerintem nem is ugyanarra való. Kezdésnek szerintem érdemes egy kicsit erősebb (L vagy ML) bot, ami megbocsájtóbb a hibákkal szemben (pl. spiccre tekeredett zsinórral megsuhintott balinólom, hát mögött faágnak vert bot, faágak fárasztása, tudom miről beszélek :) De nagyon durungot se vegyél, azzal meg nem érzed, mit csinálsz. És tényleg érdemes bemenni egy boltba és kézbe venni, két névleg hasonló bot is teljesen más lehet érzésre. Azt is érdemes megnézni, hogy egyenes-e a bot, jól vannak-e felragasztva a gyűrűk, valaki itt írta, hogy görbe botot kapott. Szerintem amúgy bizonyos alapvető minőség felett több múlik azon, hogy hol, mikor és hogyan horgászol, mint azon, hogy mivel.

  • tsimehcla

    csendes újonc

    válasz hermanyi #60670 üzenetére

    Azt megkérdezhetem, hogy hol lehet ehhez a sima Leeda Feederhez hozzájutni? Kerestem, de a neten mindenhol csak a Concept GT-t látom a Leedától. UK peca? Mert az ő oldalukon is csak a GT van fent.

Új hozzászólás Aktív témák