Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tin

    veterán

    válasz Kátai #247475 üzenetére

    Innen egyik sem, de ne így állj neki, hanem előtte tisztázz magadban pár kérdést. Először is, hol és mennyi időre zárnád le a bringát, másodszor pedig azt, hogy mennyire macerás a lezáró súlyát cipelned. Minden ilyen zár kinyitható vagy elvágható, a kérdés csak az, hogy a tiéddel fog-e vesződni a tolvaj.

    A zár sem mindegy, milyen, a lakat típusától függetlenül. Az olcsó zárak a hosszú időre otthagyott nedves időben berozsdásodhatnak, és nem tudod kinyitni. A legolcsóbbakat egy vastagabb hajlított végú dróttal kinyitják, ha "átnyúlnak" a záron. A számzárak kombinációja sokszor tekeréssel, ráérzésre kitalálható (jobban lötyög a helyes szám)., szóval inkább kulcsos legyen. De le is fagyaszthatják a zárat, és ráütnek egyet.

    A lezáró típusa sem mindegy. A sodronyt felejtsd el, ahhoz egy pici erővágó elég, az egy pillanat. A vékony láncokhoz szintén. Az erősebb lánc jó, de az elég nehéz, és a nagyon drágákat leszámítva azt is átviszi egy nagyobb hátizsákban elférő erővágó. A hajtogathatós lakat gyenge pontjai a csuklópontok, az olcsóbbaknál aláfeszítenek és széttörik, de ha vázhoz rögzíted, felemelik a bringád, körbeforgatják párszor, és addig feszül a lakat, amíg a lamellák illesztése szétpattan. Az U lakat a legjobb, de a vékonyakat is átviszi az erővágó, a vastagabbakat (és minden mást) pedig az akkus flex.

    A lopásnál nem az a kérdés, hogy lopható-e, mert egy elhagyott erdőszélen semmi sem védi meg a lezárt biciklid. Ha van idő, és lehet zajongani, akkor a flex mindent átvisz. Van pár nagyon durva U lakat, amivel akár 5-60 percig is szórakozniuk kell, esetleg a flexkorongot is megeszi, de azok bőven 100.000 Ft felettiek.

    Ezért fontos, hogy hol zárod le, és mennyi időre. Ha beugrasz a boltba, vagy eleve zárt céges parkolót használsz, akkor elég lehet egy közepes biztonságú hajtogathatós lakat. Ha valami nagyobb közlekedési csomóponton hagyod ott a bringát, akkor én egy jobb U lakatot kombinálnék egy erősebb lánccal, így kétszer annyi macera a tiéd kinyitni, és a forgalmas helyen nem hiszem, hogy flexelnének (bár a pofátlan tolvaj simán). Olyan helyen, ahol nem várható tolvaj, pl. egy közös biciklitároló a társasházban, én láncot használnék (használok), mert ott a súly mindegy, cserébe flexibilis. Ha cégnél parkolnám a bringát, akkor jó lehet a hajtogathatós, de ne a legolcsóbb. Az könnyű és jól szállítható. Minden másra egy masszívabb U lakat, esetleg kombinálva egy lánccal.

    Adnék pár támpontot, hogy mi az a szint az egyes típusoknál, ami már tényleg megbízható és jól használható. Nem feltétlenül kell ez, de én az egyes típusoknál ez alá a szint alá nem mennék, vagy legfeljebb a közelében maradnék. Ez igaz a zárra is.

    Sodrony: felejtős, kivéve kombinálva mással, illetve kiegészítőkhöz (pl. sisak).

    Hajtogathatós: Abus Bordo 6000 sorozat, mert minden más túl gyenge a pántoknál. Mehetsz kicsivel ez alá is, de nézz utána, és semmiképp se az olcsót vedd, mert van, amit egy befeszített vastagabb csavarhúzóval szét lehet törni.

    Lánc: hosszú távra legjobb a 11mm feletti rombuszos alakú edzett acél láncszem, de 8-9mm felett már elég masszívak. Vagy kulcsos zárja legyen, vagy egy jobb lakat a végén, de semmiképp se számzár. Figyelj rá, hogy a becsatlakozó része ne valami olcsó műanyag vagy lemez legyen, mert akkor ott törhető. Hátránya, hogy a masszív lánc nehéz cipelni.

    U lakat: 13mm vastagság feletti edzett acél pánt, és nagyon fontos, hogy a becsatlakozás a végén ne legyen elfordítható, mert akkor kétszer kell vágnia flexszel, hogy kinyissa a pántot, vagyis dupla annyi idő. Az se mindegy, hogy maga a zár milyen, illetve védhető-e eső ellen pl lezáróval. A lakat hátránya, hogy vagy bazinagyot veszel, amivel a kereket is be tudod fogni, vagy egy kisebb könnyebbet, amivel csak a vázat fogod meg, cserébe jobban szállítható. Kombinálható sodronnyal a kerekekhez.

    Én végül egy kevésbé márkás 8mm anyagvastagságú lakatos láncot vettem, de az is majdnem 10e forint volt akciósan. A lakatot tetszőlegesen cserélhetem, így nem függök a gyártótól, és a 120 cm akár több bringa egybezárását is lehetővé teszi. De így is másfél kiló a lánc, viszont ez nem tud elromlani. Aztán jött szembe szintén nagy akcióban (15e) egy Kryptonite Evolution Mini 7 U lakat plusz sodronnyal, így lecsaptam rá. Ha valahol le kellene majd zárnom a bringát, ezt viszem magammal, bár ez is 1.5 kg, de kompakt, és biztos védelmet ad. Ja meg asszony hozott egy Aldis akciós láncot kulcsos lakattal (kb 5e Ft), azt használom lent a bringához, és amúgy még az a legkomolyabb a többiekéhez hasonlítva.

    Bocs, ha hosszúra nyúlt, elég alaposan utánanéztem annó. És hallgass a topikgazdára, a bringa árának minimum 10-15%-a a védelem! Ne ezen spórolj!

Új hozzászólás Aktív témák