Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • axioma

    veterán

    válasz Kukipapa_rr #8496 üzenetére

    ??? A lakhatas koltsege NEM a megvasarlas koltsege... hanem:
    1. a benne levo vagyon elvesztett kamata
    2. az ingatlan muszaki/esztetikai/stb. szintentartasa
    3. az ingatlantulajdonlassal kapcsolatos kiadasok (pl. nalunk ado, de kemenyseprestol a biztositasig)

  • sakal83

    addikt

    válasz Kukipapa_rr #8496 üzenetére

    Ahogy kollega írja.

    A lakhatás saját ingatlanban is költség. (tőkehasználati költség, amortizáció).

    A saját lakás pedig azért csalóka, mert nem számítod bele a jelzálogot, tehát a még nem kifizetett vagyonelemet, amelynek bizony van költsége (kamat és tőketörlesztés.)

    Mo-n kb 3000 milliárd lakáshitel van. Ha átlagosan 7 millió a hitel kb 460e lakás nem a tulajdonosoké, csak a Földhivatali nyilvántartásban, ehhez még nyugodtan hozzárakhatsz +50% nemlakáscélú, de lakáshoz felhasznált hitelt, így kb 700e lakás valójában nem a tulajdonos tulajdona teljes mértékben. Kb 3,7 millió a lakásállomány, tehát a 20%-a, minden ötödik lakás hiteles!!

    Azzal is vigyázni kell, hogy statisztika szerint 88% saját tulajdonú lakásban lakik. Ez - ha kicsit belegondolsz - józan paraszti ésszel is látható, hogy csak akkor lehet igaz és mérhető, ha azt nézik, hogy hova vagy bejelentve!. No 10 millás népességből 88% lakik saját tulajdonban, ez nem azt jelenti, hogy annyinak van tulajdona:), mert akkor 8.8 millió lakás lenne, de csak 3,7 van.

    Saját kis példa. Párom és én,testvérem felesége és gyerekei, testvére albérletben lakik, de mi a statisztikában saját lakásban lakunk a bejelentés miatt, közben édesanyámnak 3 ingatlana van, egy hitellel terhelt. Párom szüleinek 1 lakása. Testvérem feleségének nincsenek már szülei

    A mi lakhatási költségünk

    Albérleti kötlségek: 130k +120k + 300k
    Hitelköltség: 50k

    Tehát a mi lakhatási költségünk 600k/11fő ebből 7 kereső, 54k/fő! (az átlag jövedelem 25%-a, ami nem elhanyagolható)

    Na ez meg sem jelenik az inflációban!, viszont érdekes módon a vagyonmérésnél az emelkedett árakkal számolnak. És ez a módszertan az EKB felől jön. Pontosan azért, hogy a fedezetlen nyomtatott pénz mögé kimutatható érték legyen teremtve. Ez hosszútávon lesz érdekes, az amortizációval, mert az újraépítésnél felhasznált anyagok árai követni fogják - amennyiben emelkedni fog az ingatlanok ára - az ingatlanok árát:)

    Most egy társasházi lakás vállalkozói haszonnal (10-15%) 180-200e Ft-ba kerül nm-enként. Erre jön a telekhányad ára. Ez jelenleg a 13 kerületben kb egy 60nm-es lakásra vetítve 6 millió forint/tehát 100k/nm

    A teljes beker költség az egyik legfelkapottabb és felső árszinthez igazodó kerületben 300k/nm, ennek ellenőre 550-től vannak árazva az eladási árak, amely 90%-os beruházói haszonkulcsnak felel meg. Ez még tiszta haszon a beruházónak addig a pontig, amíg el nem kezdenek nőni szakmunkaárak és anyagöltségek. ez ebben az évben már megtörtént 30-50%-al! sok esetben. Így már az ingatlan értékét nem a reális anyagköltség határozza meg, hanem a kereslet:) Ami elszakad az értéktől úgy, hogy közben nincs kimutatott infláció.

    Ez komoly baj sajnos, nagyon komoly.

Új hozzászólás Aktív témák