Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz ghodyl #17 üzenetére

    Hobbbyt-nak is címezve:
    A fenti leírás szerintem eléggé semmitmondó, "más egy TV"... miért lenne más? Ha az is, kellene valami konkrétum, ne csak megérzésre legyen más.

    A te hsz-edben már szerepel 1-2 konkrét dolog de ezt sem értem. Konkrétan kikapcsolhatóak a legtöbb TV-ben az utófeldolgozás funkciói, kb. minden, és ez 15 éve így van. Nekem az akkori LCD TV-m is tudta azokat ami mellett lehetett normálisan monitorként használni, annyi, hogy akkor még azért keresni kellett a leírásokban melyik mit támogat. De röviddel azután azért elég általánossá váltak.
    1. Utófeldolgozás off: eleve PC mód is szokott lenni a TV-kben ahol a menü 90%-a kiszürkül a 15 és 8 éves TV-m ben is.
    2. Addicionális de fontos dolog, hogy az input lag is lecsökken a feldolgozások kilövésével, ez is mutatja, hogy nem igazán marad semmi a háttérben.
    3. Van a tipikusan pár darab aktívan maradt képbeállítás: élkiemelés, kontraszt, stb... ezek is nullázhatóak... de ez pl. monitorról sem ismeretlen, ezeket ott is lehet állítani, lehet pl. élkimelt, monitorként vacak képet gyártani...
    4. Átviteli mód: 0-255 vs 16:235 vagy az említett 4:4:4 a tipikus TV-s 4:2:2/0-hoz képest. Szerintem ez is megvan 99%-ban a TV-kben.

    Innentől pedig akkor nem értem a dolgot, hogy "más". Anno az 1:1 pixel mapping volt a kulcsszó ami elég egyértelműen jelzi, hogy mi történik a kapott jellel. Ez a kifejezés már kikopott de most is ennyiről van szó, a többi extra ami kilőhető, letiltásra kerül, ill. az átvitel/adatkonverzió még ami egyértelműen eldönthető hogy történik. Talán egy dolog van ami kevésbé definit, hogy milyne pontosságú a feldolgozás, LUT-ok kezelése... de erre sem látok rossz példákat. Sőt, sokszor szerintem TV-ben ez is jobb mint átlagos monitorokon. (Ahogy előbb futott bele szerintem az ember pár évvel ezelőtt 10 bites panelekbe is TV-nél, mint monitornál. Talán most is általánosabb TV-knél elnézve a teszteket, mint monitoroknál.)

  • sb

    veterán

    válasz ghodyl #26 üzenetére

    Ezek jó része nem releváns szerintem. A maradék meg valóban az lehet amit írsz, de azok meg talán keveseket érintenek (vesa méret, sw állítás, stb...). Ettől még valid lehet.

    A fő paramétereknél viszont én is tartom, hogy nincs és nagyon nem is lehet különbség ha egyszer ugyanabból és hasonlóan dolgoznak. Fizikailag ugyanaz, oké, a meghajtáson sok múlik amire anno nem figyeltek, de ha egyszer már bekerültek ezek, jellemzően ott is maradtak. Nomeg a PC/gamer felhasználásra is sokkal jobban figyelnek manapság, így egy-egy apróságon szerintem nem jellemző, hogy elcsúsznak a gyártók. Ráadásul ezekből a legtöbb inkább feature-tiltás, tehát még nagyon sok plusz munkába sem kerül, hogy "tudja" a TV.

    Ami még fontos szerintem, hogy konkrét vagy általános a lista. Írták már itt előttem, hogy általánosítani nehéz de én épp megfordítanám, szerintem lehet tömegesen is vizsgálni de ott épp a monitorok listázott előnye tűnik el.
    - Pl. a panel minőség/előny szerintem általánosságban a monitorok vs TV-kre egyáltalán nem a monitorokat hozza ki nyertesnek. Amit írtam fentebb, megnézek egy db/teszt oldalt és a 8 vs 10 bit kirívó lesz szerintem a TV-k javára. (6+2-t meg ne is említsük, TV-ben soha nem találkoztam vele, míg monitorban...) Egyenletességre monitoroknál szintén alig figyelnek, rengeteg a bevilágított sarok, stb... TV-nél is vannak szarok de már a méret miatt is szvsz jobban oda kell figyelni rá.
    - Színtér: top monitoroknál figyelnek rá, alatta kevésbé. De itt is visszatérhetünk már a panelre is, TN paneles TV létezik?
    -Stutter? Nem tudom pontosan miből jönne ez ki. Itt is azt látom, hogy TV-ken tesztelik ezer éve, azóta van mindenféle 1:1-es pulldown, a 15 éves TV is tud 5:5-öt 24p-hez. Monitoron meg soha nem láttam, hogy foglalkoznának vele. Sőt, az utóbbi pár évet leszámítva a monitorok általánosan 60Hz-en mentek és ennyi, még csak frekit se váltogat senki, de a 24p tartalom is ritka monitoron alapból. Sokkal inkább érzem kezeltnek TV-knél a dolgot. :F
    Ha most véletlenül 24p filmet indítok monitoron akkor mit fog csinálni? És fog egy TV egy normális lejátszóval?

    És amiben igazad lehet, de szerintem marginális:
    - 4:4:4. Nagy frame rate-es használatról nincs infóm, lehet, hogy így van és nem kezelik jól. Mondjuk ha tippelnem kéne ez inkább átviteli gond lesz, mert a 4:4:4 60Hz felett inkább ott szokott gondot okozni.
    - DP, KVM, USB HUB: DP nekem nem hiányzott soha, KVM, USB HUB annál inkább, most is ilyen monitorokat keresek, de annyira ritka ott is és általában brutális felárban van, hogy így ezt se nagyon tudom meglévő előnynek tekinteni. Talán a sima Type-C dokkolás ami kezd értelmezhető mennyiségben és árban lenni monitoroknál, ez valóban előny.
    De pl. egy sima telefon screen mirror meg pl. monitor oldalon hiányzik ami szinte alap a TV-knél és elég hasznos tud lenni.
    A többit már említettem, sw, vesa...

    szerk:
    Szóval általánosan szerintem még mindig sokkal könnyebb monitornál (vagy nevezzük PC kijelzőnek ha a notikat is belevesszük pl.) belefutni gyengébb megoldásokba. De ez szerintem szinte mindig így volt...
    15 éve is úgy vettem az első LCD TV-t, hogy 100/120Hz, 24p, 1:1 mapping, FHD, VA panel. Ezt akkoriban monitorban vadászni kellett. 6-8 bit, TN, kisebb felbontás, 24p hírből sem, stb...
    Aztán ha visszanézek mondjuk 5 évet, monitorban akkor sem általános a magas frissítés, lasszóval kellett kifogni. Talán mostanra terjedtek el. De ha összekötöm mondjuk akárcsak 4K-val, ami TV-ben mainstream már régóta, akkor megint ott tartunk, hogy nem 5 éve, hanem ma is gyorsan össze tudom számolni hány monitor van ilyen. A TN-eket szerencsére már nem kell nagyon kerülgetni. Ellenben vittem vissza pár éve VA monitort ami olyan utánhúzást produkált, hogy olvashatatlan volt 5 perc után és leszédültél a székről. Van még itthon F-es Samsung TV, 120Hz, VA panellel konkrétan nulla utánhúzás. Ez egy 10 éves kommersz modell.
    (Notiban meg még 5 éve is erősen kellett kerülgetni NT-eket, vagy épp a 250 nit, 60% sRGB-s IPS-eket. :U)

    Ma pedig már vannak sokat tudó monitorok, magas freki, felbontás, jó feldolgozás és minőség, bemenetek korrekt kezelése és/vagy szolgáltatások: HUB, KVM. De együt tmég mindig nagyon ritka. És extra feláras, sajnos itt ami előny végre kialakulna, az is elég marginális így szvsz.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák