Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • orbano

    félisten

    válasz fererencz89 #117421 üzenetére

    Nincs ingyen vacsora. A dolgok menete kis szobában, pepitában:
    Leginkább hangelnyelés van, diffúzió egzotikus esetekben, és legfeljebb a legvégén, ha valahol mégis indokolt.
    Nulladik körben a hangfalakkal és a hallgatási pozícóval küzdesz addig, amíg a szoba kiemelései és a hangszóró-fal interferenciák kellően egyenletes eloszlásúak nem lesznek, és lehetőleg nem ülsz túl nagy kioltásban, amit fali interferencia okoz, az az antikrisztus.
    Első körben a basszust rakod rendbe, azt is szélessávú abszorberekkel, ha erre nincs helyed, akkor jöhetnek a szélessávú hangolt dobozok, pl. ez a perfect acoustic amit említettek, bár én szkeptikus vagyok. De kis szobában nagy lehetőségeid 100Hz alatt nem lesznek, felette még el tudsz bíbelődni 10-20 centi vastag közetgyapottal. Alatta azért is nehéz, mert mondjuk ha hangolt rezonátorokat akarsz berakni, 1-1 púp kezelésére biztos, hogy több darab kell, és azért ilyen 60x60x20-as kaliberú szörnyetegekkel hamar megtelik a szoba.
    Második kör az elsődleges reflexiós pontoké, ide is a lehető legvastagabb szélessávú menjen.
    Ha ezek után még nem fulladtál bele a panelekbe, és még nincs rendben az utózengésed, akkor jöhetnek a fennmaradó felületek, és esetlegesen a finomhangolás diffúzorral.
    De kis szobában a diffúzorral is az a baj, hogy kb. 1-4kHz-en a legfontosabb, az pedig 15 centi vastagságtól kezdődik, ami helyett pedig inkább mélyhangelnyelést akarsz.
    Kettő/b: ha esetleg az utózengésed a basszuselnyelés miatt már túl rövid, akkor az abszorberek frontját lehet binary amplitude diffuserrel "kezelni", hogy a közép-magas tartományban sugározzon egy kis energiát vissza.

    Ennél nyilván sokkal komplexebb a dolog, de nagy vonalakban kb. ez az út, amit illik bejárni, ha tényleg jó hangot akarsz. Nálam is tapasztalható, hogy hiába raktam rendbe az utózengést, ha a középtartományt elnyomja a basszus búgása.

    Amúgy az Acoustic Insider yt. csatorna elég informatív, ahogy a nemrég linkelt Audioholics interjúsorozat is, ott is elég mélyen belemennek ezekbe és nagyon sok gyakorlati megközelítésű tanács van. Érdemes jobban beleásnod magad. Persze ha van kérdés, válaszolunk itt is :)

    Ja és nálam a tapasztalat amit tegnap szereztem: az 50mm-es kőzetgyapot magában nem elegendő, kell minimum 3 centi légrés közé és a fal közé, különben nem az igazi. De jobb inkább a 70-es vagy 100-as, 5-10 centi légréssel, ahol lehet (pl. plafonon elsődleges visszaverődési pontba). a 200-ast már azért nem mondom, mert kis lakásban kb. esélytelen, hacsak nem dedikált zeneszobád/stúdiód van.

    [ Szerkesztve ]

    A vér nem válik VAZZE!™

  • BIGi75

    senior tag

    válasz fererencz89 #117421 üzenetére

    Lecsillapítja igen, a viszhangzási időt az adott frekvencián (és egy nagyon kicsit, talán még mérhető szinten a dB-t is) attól függően, hogy hova tetted. Ezek a lécesek a netes adatok szerint elég jó hatásfokkal működnek viszonylag keskeny frekvenciasávban (ha mögé teszel gyapotot, akkor vmivel szélesebb spekturmban). Ha a szobádban van mondjuk 100m2 felület átlag 0,25 abszorpcióval és beteszel egy ilyen 4m2-es panelt, akkor lesz lehet 0,26 az átlagod. (Nem számoltam, csak a nagyságrend miatt írtam számokat) A 440Hz-ed, ha odaér a 4m2 paneledhez, akkor ott annak jelentős része elnyelődik, de a többi ugyanúgy pattog tovább a maradék 96 m2-en annak elnyelési együtthatójának függvényében. Elindul a hangfaladtól 90dB, egy részét megkapod direktben a többit meg a visszaverődésekből, és végül eljut a füledig cca 85dB.
    Elég összetett témakör ez ahogy orbano is írta, én is csak ismerkedek a témával, úgyhogy az is lehet hogy írtam 1-2 balgaságot, de majd kijavítanak az okosabbak.
    A lecsengési időrekre viszont tényleg oda kell figyelni szerintem. Egyrészt ha rendbe raktad az marad ha hangfalat vagy cuccot cserélsz is, másrészt úgy gondolom, hogy akkor kapod meg egy felvétel igazi hangját hangfalról, ha az is rendben van és a dinamikát is jobban érzed. Hallgatsz egy kis klasszikot pl. amit felvettek egy 1,5-2mp-s RT60 környezetben és a szobád is hozzápakol még 1mp az már nagyon el van kenve, nem olyan jó...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák