Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Phoenix_187

    lelkes újonc

    Sziasztok

    Segítséget szeretnék kérni. Egyenlőre a helyes kérdés feltevéséhez, vagy ahoz, hogy hogyan kellene rákeresnem a problémámra.

    A tényállás:
    Adott 1 laptop - Lenovo Legion Y530-15ICH - amin 2 ( 3 ) video kimenet van. 1 HDMI, 1 MiniDisplayport ( 1 USB-C is, de ez nem egyértelmű, hogy videojelkimenet azaz Thunderbolt port, vagy csak USB 3.1, ezért a zárójel ). Most vettem egy monitort - Acer RT280K - ami 4K/UHD/HDR redy . A laptopban 1050Ti videokártya van. Összeköttetésként van HDMI 2.0 kábelem, és egy 1.4-es MiniDP - DP kábelem. A kép megjelenik bármelyikkel kötöm össze.
    A problémáim ezután jönnek.

    - Ha a DP kábellel van összekötve, akkor a Win10 ben nem jelenik meg a HDR-be kapcsoló - tehát nemtudom a HDR-t bekapcsolni - viszont gyönyörűek a színek. Szép tiszta a fekete, és kábé :) színhelyes a Windows, a böngészés, a filmek. A Monitoron nem tudom "aktiválni" a HDR üzemmódot ( belső menüjébe van 1 ilyen funkció). Viszont minden más tökéletes, és gyönyörű.
    ( Láttam egy táblázatot, hogy a 1050Ti csak 1.2-es DP port verziót tud, ami viszont nem alkalmas HDR-re. )

    - Ha HDMI kábellel kötöm össze, akkor van Win10 HDR kapcsolóm, a monitoron is megjelenik a HDR üzemmód, tesztek is mutatják. Viszont nagyon csúnya a "színhelyesség". A piros csak "erős jóindulattal piros", a fekete nagyon bevilágított, felhős. Mintha "csak!" a feketén felvittem volna a fényerőt. A filmekben totál felhős az egész fekete, de a színek jók ( csak a filmekben VLC-vel lejátszva ). Ha bekapcsolom a HDR-t a Win10-ben, totális lesz a káosz. Mintha be LSD-ztem volna. :DD Fehér fényerő felugrik, szinek fakók, és színhelytelenek lesznek. A videó lejátszás viszont ugyanaz, a színek jók, a fekete felhős, de meg se közelíti a Displayportos változatot.

    - HDR filmel még nem próbáltam. Egyenlőre nemtudom melyik irányba induljak el. Annyit már tudok, hogy az UHD nem = a HDR-el. Ha monitor csak HDR Redy, tehát csak marketing HDR képes, és a monitor beállításai csak kicsit jobban megnövelik a színdinamika tartományt, akkor valójában nem képes fogadni HDR tartalmat ergo feleslegesen erőlködök a HDMI kábel HDR átvitelével. Viszont lehet, hogy a HDMI kábelem valójában nem 2.0-ás és azért nem megy át a HDR jel. Meg a win10 HDR kapcsolója valójában mi? Magát a windowst állítja át HDR színmélységbe, vagy a rendszeren engedélyezi a HDR átvitelt. Tehát ha ki van kapcsolva attól még tudok HDR filmet megfelelő lejátszóval - MPC-HC - HDR-ként nézni?

    Nem vagyok gémer, és nem akarok minden filmet HDR-be nézni. Le tudok mondani róla, de ha működik, és van rá lehetőség akkor 1-2 film esetében használnám. Viszont most HDMI-ről piszok ronda minden szín, windowsban, böngészőben mindenhol. És gyanítom, hogy valami beállítással lehet a problémám, mert a monitornak azt kellene csinálnia, amit a videokártya mond. De ezt most csak a DP porton keresztül teszi rendesen.

    Ahogy az elején is irtam, ha a megoldást nem is tudjátok, az is elég lenne, hogy hogy keresnétek rá? Vagy hogy hol keressem a hibát? Esetleg melyik topikban?

    Köszönöm előre is! :)

    - Nem-Nem Tündérke, a kívánság az kívánság! .... Térdelj csak le szépen!

  • Phoenix_187

    lelkes újonc

    válasz SunMount3r #29391 üzenetére

    Ez akaszt ki engem is. Mindkét protokoll digitális, mégis más képet eredményez. Most visszatettem a DP kábelt, és egyből szépek lettek a színek. A piros piros, a sárga sárga, stb... A fekete pedig tiszta homogén fekete.
    Azóta szereztem HDR filmet, és tettem néhány próbát.
    A VLC csak akkor ad HDR képet ha be van kapcsolva a windowson a HDR mód. Egyébkéntr fakók a színek, viszont szaggat a lejátszás. Látványosan de nem vészesen.
    Az MPC-HC MadVR-el Displayporton is kiadja a színeket, de nemtudom megállapítani , hogy azért szépek, mert átkonvertálja nem HDR tartalommá, és így küldi a monitornak, ami a DP port miatt "eleve" szebb képet ad, Vagy valahogy átmegy a HDR tartalom DP porton is.
    HDMI kábellel MPC-HC MadVr ha ki van kapcsolva a Win10 HDR, akkor fakó, ha be van kapcsolva, akkor szép és akadás mentes. Tehát nem kapcsolja be magától a HDR-t az MPC-HC+MadVR.

    Azt nVidia control panelen nincs túl sok beállítási lehetőség, azokat már szanaszét állítgattam eredmény nélkül. Nem tudtam a HDMI porton keresztül DP portnak megközelítő képet varázsolni. Pedig nem Picasso-tól örököltem a szemem. Minden amiről tudod, hogy piros, az ilyen narancsos/téglás árnyalatú lesz, a sárga világosabb kékes árnyalattal, ennek megfelelően az alapszínek összes árnyalata más lesz. De a legroszabb a fekete. Az előző monitoromat ezért cseréltem le, mert olyan felhősödése volt, hogy félelmetes ( Samsung LV27F390 ). Ezen viszont azért zavaróbb, mert a DP porton látható, hogy ugyanaz a kép teljesen tiszta, és gyönyörűek a színek, a kontúrok.

    Megpróbálok Win10 színprofil beállításokra rákeresni, vagy HDMI driver -re.

    - Nem-Nem Tündérke, a kívánság az kívánság! .... Térdelj csak le szépen!

  • Phoenix_187

    lelkes újonc

    válasz SunMount3r #29396 üzenetére

    Beállítottam .... ( passthrough HDR.... pipa ) DP-n keresztül mindjárt kiis írta, hogy "signal error" :))
    A monitoron DP port kiválasztása esetén nem lehet aktiválni a HDR-t. Visszatettem a HDMI kábelt, így egyből sikerült megfejtenem, hogy ha a monitoron nincs bekapcsolva a HDR, akkor nem aktív. ( értem ezalatt a fakó színeket ).
    Tehát megint visszajutottam oda, hogy akkor maradok a HDMI kábelnél, viszont itt kellene megoldanom, valahogy a Windows rendes színbeállítását.

    A monitoron ha aktív a HDR mód, szinte semmit se lehet állítani. Nincs freeSync, nincs gamma, nincs RGB színállítgatás, nincs kontraszt, se színhőmérséklet. Szinte csak fényerő van.

    ....mindjárt megpróbálok valahogy mintaképeket feltölteni....

    - Nem-Nem Tündérke, a kívánság az kívánság! .... Térdelj csak le szépen!

  • Phoenix_187

    lelkes újonc

    válasz Joshi #29398 üzenetére

    Sehol nem írtam a HDR10 támogatást. HDR Redy , erre mondtam, hogy szerintem csak marketing HDR. Nemtudom ez mit takar, nem a HDR miatt vettem.

    A feketéje lehet, hogy messze van a jótól, de nekem ígyis látványosan jobb mint az előző ( LV27F390 ), még a HDMI feketéje is. Lehet, hogy téves a feltételezésem, de nekem úgy tűnt, mintha azért lenne olyan bevilágított csúnya, mert ívelt a kijelző, és nem homogén a bevilágítás a hajlítás miatt.
    Mivel már segítettetek leszűrni, hogy a DP kábelt felejtsem el, már előrébb vagyok 1 lépéssel, hogy a HDMI-portos átvitelt kell valahogy bekalibrálnom. Ezen dolgozom most. Esetleg ha tudsz valami jó kalibráló progit kezdőknek külön mérőműszerek nélkül, azt megköszönöm.

    Nemmondtam, hogy értek hozzá .... sőt most kezdek rájönni mennyire nemértek hozzá. Visszaolvasgattam a topikot - más topikokat is - és a felét se értettem a leírtaknak. MPC-HC-vel már találkoztam, de például a MadVR-ről mégcsak nem is hallottam. A beállításairól nem is beszélve. De azzal nem jutok előrébb ha a tényeket sorolod.
    27"-osat akartam, és mivel nem gémerkedem ezért a 144Hz nem volt szempont. Főleg hogy nemtudom a laptopos videókártya bírta-e volna tartósan. Ezért inkább a nagyobb felbontás mellett döntöttem. IPS panelre meg nem volt pénzem. Ráadásul túl sok helyen olvastam, hogy az olcsó IPS-ek nél jobb egy TN.

    Egyébként megvagyok elégedve vele, de sokminden van ami viszont nemtetszik. Nekem szempont volt a hangszóró, de ez sajnos a "kalap sz@r" kategória. A telefonom szebben szól kihangosítva mint a monitor. Ami viszont a legjobban fáj, hogy 2016-ban jött ki hozzá driver, tehát szerintem simán 2015-ös a monitor, ergo vettem egy öreg monitort .... :( .... ráadásul 2018-as gyártmány... ettől még működhet évekig hibamentesen is akár. No mind1, valahogy be kell kalibrálnom.

    @Joshi (29401) :
    Nemtöltök fel képeket, mert nem sikerül rendesen érzékeletenem a különbséget ahogy én látom. A lényeg, hogy Megy a HDR a HDMI kábelen keresztül, MPC-HC+MadVR és vannak színek rendesen.
    Feltételezem ha a monitor mellé tennék egy valódi HDR10 képes Monitort vagy TV-t - nedjisten OLED-es lenne - lehet hanyattesnék a különbségtől. Szóval inkább úgymondom :
    -ha kikapcsolom a monitoron a HDR módot lejátszás közben akkor kifakul a kép, és elvesznek a színek.... :))

    ( ...nem erőltetem, csak most az elején :DD , viszont a színhelyességgel valamit kezdenem kell! )

    [ Szerkesztve ]

    - Nem-Nem Tündérke, a kívánság az kívánság! .... Térdelj csak le szépen!

  • Phoenix_187

    lelkes újonc

    válasz Joshi #29403 üzenetére

    " ...kevés TN paneles monitor van a piacon... "
    arukeresőn 583 , de ha leszűröd 0,5-4ms frissítésre, sokkal több mint IPS vagy VA.
    Ezzel csak azt akarom mondani, hogy pont úgy vettem észre, hogy majd minden monitor TN paneles. Kis felbontás, és kis méretűt meg nem akartam. 100k is max visítva hóvégéig zsírosdeszkával lett volna rá, így a 80k pont ideális ár volt. Valamiért fontos volt számomra az 1ms ....nemtommér :P :)

    Ez a kalibrálós téma kicsit tömör így elsőre, de ez lesz a következő lépésem ... holnap ... után.... :))
    Nem törekszem a tökéletes színhűségre, elég ha a piros, piros, stb.... de lőbb a feketét kell valahogy megoldanom.

    Köszönöm a segítséged, és SunMount3r-ét is. Ha sikerül beszámolok róla. :K :)

    [ Szerkesztve ]

    - Nem-Nem Tündérke, a kívánság az kívánság! .... Térdelj csak le szépen!

  • Phoenix_187

    lelkes újonc

    válasz Joshi #29405 üzenetére

    150k ? ... ??? 80ért vettem a zextrémbe :)

    Ha lett volna 150em Acer Nitro VG270K-t vettem volna. Azzal szemeztem még a 4ms -et is elnéztem volna neki. :DD

    - Nem-Nem Tündérke, a kívánság az kívánság! .... Térdelj csak le szépen!

  • Phoenix_187

    lelkes újonc

    válasz Joshi #29407 üzenetére

    Nem csűröm csavaram, és nem a HDR-t erőltetem, hanem informálódom -ha már eddig nem tettem meg - , kíváncsi vagyok a véleményedre.

    LCD? Ez nem LED világítású? .... azt írják.
    A betekintési szög jogos. Már a székben mozogva is lehet látni árnyalatváltozást. Ezzel viszont együtt tudok majd élni. Mint írtam így is klasszisokkal szebb képet látok mint korábban, pedig az VA paneles volt. És akkor most csak a sima 4K felbontásról beszélek, semmi más extra.

    Még nem fogtam neki a másik topiknak, de már egy pozitív fejlemény, hogy műszer nélkül is be lehet állítani. :)

    - Nem-Nem Tündérke, a kívánság az kívánság! .... Térdelj csak le szépen!

Új hozzászólás Aktív témák