Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • HussarF

    addikt

    válasz Apollyon #158097 üzenetére

    A halálesetek száma a legvitatottabb téma és erre próbál a könyv is rávilágítani. Ebben sokszor igyekeznek hatalmas számokat mondani, de a valóság az, hogy Csernobil bizonyítható áldozatainak száma kevesebb, mint 100.

    Greenpeace-szerű hiteltelen szervezetek 93 ezret is be szoktak mondani, egy 2005-ös ENSZ vizsgálat, ami talán a leghitelesebbnek mondható, 4000 körüli lehetséges(!) áldozat számról beszél.
    De nagyon fontos látni és érteni, azt, hogy hogy is jön ki ez a szám. Erre próbál a könyv is rávilágítani. Ezt statisztikai alapon határozták meg és semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy ezek a halálesetek ténylegesen bekövetkeztek volna.

    Ez valahogy úgy történt, hogy kiszámolták, hogy az a többlet sugárdózis, amit a Csernobilból kiszabaduló radioaktív anyagtól kaptak az emberek, akiket elért, kb. 0,001% (egy ezred százalék) eséllyel okoz az embereknek halálos kimenetelű szövődményeket az életük során. Ha ez elért 400 millió embert (ugye felkerült a sztratoszférába, ahonnan szétszóródhatott mindenfelé), azt beszorozva a 0,001%-al, az pont 4000. Most ezek ilyen hasraütésszerű számok, de kb. ebben a nagyságrendben kell gondolkozni. Ugye ebből kijön az is, hogy az évente történő halálos rákos megbetegedéseknek ez a szám egy szintén 1%-nál nagyságrendekkel kisebb része. Most hogy lehet megmondani szerinted, hogy pl. 1000 vagy 10000 emberből 1-nél a csernobili többletdózis miatt alakult ki a rák? Sehogy.

    És erre próbál a könyv is rávilágítani. Erre hozza példának a magas légköri atomrobbantásokat is. Hogy egy ilyen statisztikai számítással abból is rengeteg halottat ki lehetne hozni, amit bizonyítani senki nem tudna, csak statisztika.

    Az, hogy mennyi halálesetet lehet megállapítani, az attól függ, hogy hogyan modellezzük a kis dózisok hatását az egészségre. És ez egy nagyon ingoványos terület. Hogy ne legyen nagyon hosszú, ebbe már nem mennék bele, de itt egy elég jó cikk erről: Is Radiation Necessary For Life? - Forbes
    Dióhéjban, az első ábráról leolvasható a lényeg. A "low dose range" olyan bizonytalanságokkal terhelt, hogy senki nem tudja, hogy ott érvényes-e a modell. Ha a piros vonalat vesszük alapul (Linear No-Treshold), akkor kijön, hogy 4000-en haltak meg. Ha a kéket (és simán lehet az is az igazság), kijön, hogy a közvetlen áldozatokon kívül nem ölt meg mást a baleset.

    Egy pár momentumot még kiemelnék a fentebbi ENSZ vizsgálatból, mert fontos ezt is tudni:

    As of mid-2005, however, fewer than 50 deaths had been directly attributed to radiation from the disaster, almost all being highly exposed rescue workers, many who died within months of the accident but others who died as late as 2004.

    [...]

    Bennett continued: “This was a very serious accident with major health consequences, especially for thousands of workers exposed in the early days who received very high radiation doses, and for the thousands more stricken with thyroid cancer. By and large, however, we have not found profound negative health impacts to the rest of the population in surrounding areas, nor have we found widespread contamination that would continue to pose a substantial threat to human health, within a few exceptional, restricted areas.”

    [...]

    Major study findings

    About 4000 cases of thyroid cancer, mainly in children and adolescents at the time of the accident, have resulted from the accident’s contamination and at least nine children died of thyroid cancer; however the survival rate among such cancer victims, judging from experience in Belarus, has been almost 99%.
    Poverty, “lifestyle” diseases now rampant in the former Soviet Union and mental health problems pose a far greater threat to local communities than does radiation exposure.
    Persistent myths and misperceptions about the threat of radiation have resulted in “paralyzing fatalism” among residents of affected areas.

    [...]

    Alongside radiation-induced deaths and diseases, the report labels the mental health impact of Chernobyl as “the largest public health problem created by the accident” and partially attributes this damaging psychological impact to a lack of accurate information. These problems manifest as negative self-assessments of health, belief in a shortened life expectancy, lack of initiative, and dependency on assistance from the state.

    [...]

    He explains that there have been 4000 cases of thyroid cancer, mainly in children, but that except for nine deaths, all of them have recovered. "Otherwise, the team of international experts found no evidence for any increases in the incidence of leukemia and cancer among affected residents."

    Na kb. így ennyi elsőre, remélem kimerítő volt a válasz :D

    [ Szerkesztve ]

  • Zola007

    veterán

    válasz Apollyon #158097 üzenetére

    Nekem elég volt ez az 1 ábra realizálni a dolog súlyosságát: [link]

    Mégis a történelemkönyvekben leírt legkisebb háborúk is több halálos áldozattal jártak, azokról pedig gyakran nem is tudnak az emberek, nem hogy film készüljön róla.
    A függőleges tengely nem /fő, hanem millió fő :(

    [ Szerkesztve ]

    Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

Új hozzászólás Aktív témák