Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • SirTom

    tag

    válasz 3DFan #50 üzenetére

    Hi All!

    Vasas szakmád, kézügyezséged van, tudod mi a menetmetsző, mi a menetemelkedés, és azt is , hogy reszeléssel a legegyszerűbb 'megnézni' egy anyag keménységét.Szóval szerintem tuti jó Cnc-s leszel!

    A CNC-marás meg lehet tanulni egy hipergyors talpalón,bár 350óra kevésnek tűnik,de mivel ez az oktató cég/iskola segít munkát is kapni(még sosem hallottam olyan cnc-marósról, aki nem tudott elhelyezkedni, aki hallott az szóljon!!), így ez teljesen elég, hisz csak az első munkahelyet kell megszerezni, utánna már könnyű az elhelyezkedés, lévén hiányszakmáról van szó.Én 650 órás tfolyamot végeztem, és 8 éve dolizok Cnc-marókon, eddig több mint 10 fajtán dolgoztam, mindnek Heidenhain vezérlése volt,eddig még ilyen vezérléssel futottam össze, hiába tanultam a Maho-t, ami olyan mint a Fanuc vagyis G-kódos.(nem G-pontos!!!)

    Szoval, bárki lehet jó CNC-marós ez a szakma nem követel nagy lexikális tudást,de a gépet ugy kell kezelni mint ahogy a pénztáros használja a pénztárgépet, annyi különbséggel,ha elnéz valamit, akkor esetleg ujra beüti az árut a gépbe, v lesz egy kis hiánya. Ha mi elnézünk vmit, akkor meg selejt. nincs UNDO(vissza)-gomb a CNC-gépeken. Ajánlott a programozási könyvet elolvasni ez Heidenhain eseten kb300 oldal.

    Külföld:
    Hollandiában ajánlottak most ugy 11eu/óra szállásbiztosítással.
    Németben volt netto11-13eu/óra közvetítőn keresztül szállásbiztosítással, ez 2002-es adat.
    Angliában juniusig voltam ott brutto11font/óra(túlóra +50%volt) volt saját bérleményben lakva.
    Itthon Bp vonzáskörzetében érdemes mozogni szerszámos cégeknél, ami jó gyakrolatot ad, és egyedi munkákat, amit nagyon lehet élvezni jó pár évig.A fizetés mondjuk a minimálbéres bejelentés mellett Bp környékén 900-1800/óra.
    3évet voltam angliában, és most véletlen itthon vagyok, 2évet németben is voltam, ha vki szeret utazni, annak jó ez a szakma, nekem nehéz egyhelyben lenni egész nap a gép mellett, így néha kihagyok pár hetet, hónapot.

    Ha valaki jót akar magának, az tanuljon Catiát valahogy, azzal szép fizetések vannak angliában. :)

    Catia tanfolyam valahol?

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz 3DFan #63 üzenetére

    nincsmit :)
    http://www.reed.co.uk/
    itt megnézheted, a keresés mezőben írd be a catia szót.
    A cad terv Kft inkább vállalkozóknak való a díjak miatt, v roszul gondolom?
    Micsoda véletlen,évek óta catiázól, akkor usgyi kifelé azokért az órabérért!!!

    Dont think twice!

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz 3DFan #72 üzenetére

    Helye válogatja, de alkatrészgyártásban többnyire neked kell csinálni mindent, hiszen ezek csak pár db-ot jelentenek. A gép ilyen helyen sokat tud állni,de ez ilyen. Ha mondjuk tömeggyártásban dolizol, ott nem áll a gép, jönnek a visszatérő munkák, és végzettség sem kell hozzá,csak beállitja vki a gépet neked, megmutatja hol a zöld gomb, meg a piros, ha fura zajt adna a gép, és termelesz, persze itt tovább tart megtanulni.
    Itt van pár munkám, az első 7 dbot cam-nélkül készítettem (nem ez a leggyorsabb módja,de azon a helyen nem volt)
    http://www.hmmm.eoldal.hu/fotoalbum/nincs-megadva-rovat/munka-work
    A munka bonyolultságától függ igazából, ha bolyolult, érdemes CAM-ezni. Én mondjuk még nem láttam fúráshoz CAM-ez programot,de azt is lehet gond nélkül. Szervezés kérdése.
    Szerszámgyártásban sok a 3D-s alak, ott csak futtatni kell sok progit,de a fúrás rám maradt.
    Igen, mérnökök tudják a Catiát igazán használni tervezéshez,de mérnökasszisztensi pozicióban el lehetne menni,egy csapatban össze lehet dolgozni, vki pl a 3d-s modellből a műhelyrajzot készíti el, v a megmunkálásra fekszik rá.

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #74 üzenetére

    Lehet az ujjabb nct-k jobbak? Én szivesen használtam volna, meg is tanultam volna,csak magyarságból is.Lehet a Tfolyam nct-n megy?

    A Heidenhain-nek is megvannak a zizijei :) De használható.
    410 esen lehet írni progit futtatás alatt,de ott még nem lehet grafikázni,meg relative kicsi a memóriája.
    426 és fölötte lehet futtatni+írni+grafikázni, ott nagyobb a táhely,de lassu még az átvitel.
    530 as már ok, nagy tárhely,17-es monitor :)

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz 3DFan #77 üzenetére

    Oké, csináljunk repülőt a garázsban:) Te megrajzolod, én megmarom,már csak vkinek el kellene adni! Van egy letölthető heidenhain szimulátor az 530ast lehet rajta megtanulni, keress rá.Sok türelemmel kell rendelkezni.
    Van a gép, van a plc, és a fölött van a vezérlés. A vezérlést tanuljuk meg, a plc az más világ, az kommunikál a vezérléssel. A gépgyártók néha adnak választási lehetőséget,hogy milyen vezérlést kaphatsz, és vannak akik nem.Mondjuk egy Hurco vezérlésre már rég fáj a fogam, vezetéknélküli hálózatot is tud, meg dwg-fileokat beolvas a vezérlésbe, és ott egy érintőképernyőn választhatod ki, hogy melyik részét akarod faragni a darabnak, pillanatok alatt megy a gép.
    http://www.hurco.com/English/Products/Controls/Pages/Winmax%20Control.aspx
    Hogy melyik a legelterjedtebb CAM-azt nem tudnám megmondani.A munkahelyen megtanultam a MastercamX-et, elég hatásos a program, amit generál. Powermill-es progikat futtattam, azzal az a gáz,hogy össze-vissza megy a levegőben felesleges a sok átemelés,de mindkettő ugyanazt a darabot adja futtatás után persze :)

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #79 üzenetére

    Ég a fórum:)

    Én még csak 17es monitorral szerelt 530-ast láttam, több szem többet lát.
    Lehet G-kódban is használni a Heidenhaint is, de vmi oknál fogva nem használják, pedig ugyanaz, ugyanúgy párbeszédes marad,csak egy G-kód lesz a zsebmarás. Harmadik nyelv nincs rajta. A g-standardal egyik vezérlés sem törődik, mindnek megvan a saját G-kód verziója, mind meg kell tanulni.:W

    De ez mind csak egy része. De bárki lehet Cnc-s, ha akar, és bátorítanék mindenkit, ha van kedve, akkor csinálja.De a fizetés az nem minden, olajban kell dolizni, általában elvárják a túlórát, helyhez van kötve az ember, és sok helyen elvárják, hogy egész nap álljunk a gép mellett, mint a lovak.. Meg általában a főnök nem ért hozzá, a jobb helyeken ért, ott kellemesebb a hangulat is szakmailag.

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz tomek1988 #99 üzenetére

    Szia Tomek! (nem vagy lengyel származású véletlen?)

    Én a helyedbe odafigyelnék a sok száraz manager-ek való szervezési dolgokra is,hisz abban lesz majd a jövőd megalapozva, nem az olajban turkálva :) De látom, hogy megfontoltan állsz hozzá a dologhoz, és szeretnéd megalapozottá tenni a tudásod, és ha jól értem, ebből szeretnél megélni, míg nem végzel a gépészmérnökivel. Az uncsitesóm is ilyen szakot végzett, amit most kezdtél, 5.éven. Ő nem ment tovább, elhelyezkedett mérnökasszisztensi pozícióban, és kitanulta a célgéptervezést még itthon ugy 5-7 év alatt. Most ugyanezt műveli angliában.
    VAgy arra szeretném felhívni a figyelmed, hogy egy cnc-műszakvezető az igen jól fizetett állások közzé tartozik a mai viszonyok közt. Erről csak sejtésem van,de egyszer megpályáztam egy ilyen pozíciót. Szoval ne csak a gépkezelést tanuld meg, a manager-képzést is tanuld meg.Jó lenne, ha el tudnál szegődni, egy segéd-managernek is, akárhova, nem muszály cnc-nek lenni, ha már lesz cnc-gyakorlatod is.Vagy rajzolás-tervezés. Rengeteg út állhat előtted, ami a legjobban fekszik az az igazi.

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz péterd #95 üzenetére

    Szia Péterd!

    Amennyire én értek a kinnti gépekről,azt leírom. Azt nem írtad, hogy melyik országra gondoltál, elég sok van nyugat-dél-észak felé :)

    Németben a Heidenhain, Siemens, Maho volt amit láttam , az öskövületeket nem számítjuk,itt elterjedtek a spanyol gépek.

    Angliában Bridgeportok vannak(ez csak a gép) és eddig még Heidenhain-el láttam, meg vannak Haas-ok Fanuc vezérléssel ezek mind 4 tengelyesek voltak, esztergályos világot nem ismerem, nálunk egy Taiwani gyártó gépei voltak,de el is felejtettem a nevét, meg Siemens.

    Ezek azokon a helyeken volt, ahol én voltam, amiket én láttam.
    Remélem segített az infó

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #84 üzenetére

    Szia Szaki!

    Tetszik a géped kolléga!
    Mennyit kóstál egy ilyen jószág manapság?Iso50-es kúp, kézi szerszámcsere? Gyorsjárat nem lehet vmi nagy,gondolom majd H7-et kell majd marni rajta, vagy ahhoz túl durva a gép?

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    Üdv mindenkinek, öröm látni ezt a sok lelkes CNC-st :DDD

    Ha vki tudna tanácsot adni, az jó lenne. Most vagy a Google-isten nem segít találni MasterCam (esetleg EdgeCam,PowerMill) tanfolyamot, vagy ezek(ek) tényleg nem léteznek Magyoroszágon? Hiába próbálom keresem nem lelem..

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz boecce #652 üzenetére

    Köszi a linkeket, kapcsolatba léptem a PannonCad-al a MasterCam kapcsán. Kedves hang volt a telefonban, biztos jó a tanfolyam is. Egyenlőre szervezés alatt, majd értesítenek, lévén én vagyok az ELSŐ jelentkező,mivel eddig céges tanfolyamokat szerveztek.
    Hát nem piskóta ára lesz....Olcsóbbról gondolom ne is álmodjak..

    Napi 100EFt az normális MasterCam tfolyamért?

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz 3DFan #653 üzenetére

    HDH-s megoldását ismerem a jó öreg FK-val nem gond, de bizti van NCT-n is megoldása.
    Házi? ;)

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #686 üzenetére

    Mennyire nyugatra keresed az állást? Mint Kecskemét, vagy Bp, vagy másik ország, esetleg kontinens? a furatot megoldottátok? egy erősebb szerszám kellene simításhoz, amit nem nyom ell,ill nem remeg be, bár marás a területem, így csak kibickedem.

    Közben cad/cam tanfolyamot végeztem egy MasterCam terjesztőnél. Ugyhogy mostmár több állás jöhet szóba amire jelentkezhetem. A virágokat az öltozőbe kérem. :)) :Y

    Sokaktól hallom a kérdéseket,hogy mit végezzek:cnc-kezelő,cnc-programozó,cnc-technologus,cnc-programozó. Hát én csak annyit mondanék, hogy ezt mind ha szaki akarsz lenni,és persze nem árt,ha meg tudsz terverzi, legyártani készülékeket (ami müködik is) is,mivel mindennapos eszközök.
    sok sikert hozzá :DD

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #690 üzenetére

    Az még hagyján, ha valaki nem tudja, és csinálja, és nem sikerül,de ha neked kell a beállást rendbehozni, mert mégsem pont olyan a darab mint a rajzon, pedig már a negyedik darab van kész, mire odakerülök. És benn van 15-20 szerszám, mind dolgozik a darabon, abból kihámozni, hogy most melyik mit, miért okozott.Ma ez volt, meg 2 kissebb melo.Én ebben vagyok nyakig, de nem bánom, legalább eseménydus napjaim vannak, 3 gép közt szépen megoszlok néha :)
    Ha menned kell, nyugatra mert húz a szíved, akkor ne fogd vissza magad, van még hely neked is, ahogy nekem is jutott a repcsigyártásban :K Nyelv megy?
    Fanuchoz létezik PC-s szimulátror-program? (Én Heidenhaines vok, ebben van, letölthetö innen:
    http://www.heidenhain.de/filebase/
    Létezik ilyen fanuc-hoz is, ahol be lehet tanulni otthoni PC-n??? Esetleg Mazatrolhoz?
    Üdv, és a vágósebesség legyen veletek!!

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #692 üzenetére

    Nem titok ez, UK-ben vagyok a bérek képességtől függően 8-13 font(esetleg extrém esetben 16 pl éjszakai póték, folyamatos hétvége, vagy 5 tengely vagy előbbiek együtt stb stb)
    Itt repülőgépgyártás, versenykocsi gyártás, hadiipar, olajipar a jelentősebb ágazatok az általános fémipar mellett, ami nem tul jelentős, tobbnyire export minden, alig van szerszámos cég,azok ugye olcsóbb országokban történnek, mivel sokba kerülne itt.

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #692 üzenetére

    ja ezek bruttoban értendőek. beszámlázva több persze, akárcsak otthon

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #695 üzenetére

    meg kellett néznem mi is az ARIEL ATOM, azt hittem vmi uj mosópór hehehe :))
    én megelégednék egy hengerfej faragással öttengelyesen, nekem ez van az álomlistámon, ha bekövetkezik le is filmezem hót ziher. :))

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz Spawn #697 üzenetére

    Hi Spawn, a hozzászóló sem lehurrogni akart szerintem,és én is azt javasolom,hogy érdekeljen is minndenféle dolog, az elejétől a végéig, teher alatt nő a pálma. És sok sikert hozzá. Ha tehetem a vacak munka helyett a kényelmes beállásokat választom,de minden szentnek maga felé hajlik a keze. Te sem a napos oldalon sétálsz kánikulában gondolom..:) De én sose mondom hogy ezt adják másnak, azt csinálom amit elém adnak. kapok is néha olyan macerás dolgokat, hogy több a fejvakarás mint a munka,de vhogy kész lesz hehehe

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz SirTom #698 üzenetére

    Töltök fel képet is, ez egy asztal lenne repcsihez, ezt feltölik habbal, meg beborítják müa-al.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #700 üzenetére

    örülnék, ha én CAM-eztem volna,de nem én voltam. Ha "kézböl" programozom le, akkor kb ugy egy hétig tartana a készülékkel. Én csak beállíitom, visszatérő munka. Az én álmom a hengerfej marása. Ezeknél a munkáknál +/-0.2mm a tűrés,de viszont szépnek kell lenni, semmi marási-nyom sincs megengedve,így elég "lazának" tartom.De azért van sokminden amire oda kell figyelni. A héten volt olyan, hogy átvettem a gépet, és a satu-pofák(kurt satu, a satupofák aluminiumból vannak, és két felfogást fog a satu, középütt a fix-pofa, és alul-felül a mozgó-pofa) nem voltak meghuzva, és már be volt állva. :W
    Mindig van valami, olyan ritka, h nincs semmi :)

    Egyébként egyertértek,hogy a dolgoknak van egy sorrendisége, nem lehet mindent egyszerre, és egyébként is, nem mindenki lesz szaki, aki tanulja, a CNC-t. Ha jó a probléma-megoldó képessége valakinek, az nagy előnyben van!

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #702 üzenetére

    MasterCam X-4et végeztem pár hete. Egy éve ugy 3 hónapot dolgoztam vele,akkor meglettek az alapok, most meg megy a többi papír közzé a szekrény hátsó felébe hehe majd csak befut valami állás is majd...
    Ez CAD-CAM egyben, lehet modellezni, meg programozni is,nem szükséges egy másik erőforrás-pazarló progi. :C

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    Üdv NChelp!

    Nem tudtok véletlen egy progit, ami leszimulálja a FANUC-vezérlőt PC-képernyőn????

    Elkezdtem az Operation Manual-t olvasni, cirka 1000 oldal van még hátra, és nem lenne rossz gyakorolgatni is közben.

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz gaben #707 üzenetére

    Szia Gaben, kicsit konkrétabban mire gondolsz? Erre való az NC-gép, meg a szaki aki támasztja.

    -Vannak vezérlő-szimulátorok számítógépen, általában lehet venni egy panelt is hozzá, amin olyan gombok vannak mint az NC-gépeken. Oktatásra jó.Heidenhainest le lehet huzni, ingyen lehet otthon szimulálni a dolgokat, akinek nem elég a melóhelyen,v esetleg ismerkedik vele.

    -Van a CAD(Computer Aided Design) számítógéppel támogatott tervezés--> itt lehet megrajzolni az adott modellt, amit át lehet vinni a CAM-be. PL:SolidEdge,AutoCad,Catia,PowerShape

    -És van a CAM(Computer Aided Manufacturing) számítógéppel támogatott gyártás-->itt lehet programsorokká varázsolni a modellt.
    PL:MasterCam,EdgeCam,SprutCam,PowerMill

    Ez a kettő lehet egy szoftware is, általában egy egyszerübb modell létrehozására mindegyik CAM-szoftware képes.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz nchelp #710 üzenetére

    szia NcHelp, ez a SSCNC progi amit ajánlottán nagyon bejön, nem is ismertem eddig még, ajánlanám mindenkinek aki vezérlőt szeretne tanulni, még most kezdem el,de szupi nagyon!!! Köszi :R örök hála.
    Én még az elején vagyok nagyon a fanuc-nak,de majd belenövök ebbe is. De addig még lesz egy pár :W és :C

    Milyen a légkör hollandban? Angolul megy a kommunikáció?

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz nchelp #713 üzenetére

    Igen, egész más Német, bár Hollandban még nem voltam,de a lakásbérleti árak, ahogy néztem egy magasságban vannak a Britt árakkal. Én két évet töltöttem el a germánoknál, na a lakás az tényleg megfizethetőbb,és jobb is,de mi nem tudtunk kivenni lakást, ugyanis senki sem adta ki ágrol szakadt külföldieknek.MIndig csak az volt a válsz:shon weg.. Így csak az volt amit a cég intézett.

    Én a helyeben visszamennék Baden Würtenbergbe, ha jól érzed magad, vizumot kell még igényelni? Én is ott voltam Göppingen mellett. :DD

    ZolikaDB-nek meg igaza legyen, és munkát minden CNC-snek, napi 12ben!!!! :R

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz nchelp #727 üzenetére

    Szinte hallom a Betli-Duos ladának a gumicsikorgását az NDK utakon :) Szabadság,szeretem !!

    Elég bonyolultnak tünik....
    Ez nem makró,csak egy progi, ilyen a HDH-s megoldás. Én bepozícionálom sugárirányban a menetmarót szerszámkorrekcióval, és minden további mondat 15 menet Heidenhainen, ha végeztem a furat közepére állok szerszámsugárkorrekció ki,gép állj, szíj le.
    M16X2-es menethez 30 mélyen:
    (ezt csak itt pötyögtem be,szal ne a 2 tonnás szerszám oldalán teszeljétek)

    TOOL CALL 1 Z 2000
    L M6
    L X+0 Y+0 Z+2 R0 FMAX M13
    L Z+0 R0 F400
    CC X+0 Y+0
    L X+8 RL
    CP IPA+5400 IZ-30
    L X+0 Y+0 RO FMAX M5
    L Z+200 R0 M30

    Hogy a németes dologra visszatérjek, volt olyan is, hogy beköltöztem a céghez :) 4-től éjfélig doliztaml. A tulaj is heppy volt, legalább nyugodtan aludt, mert volt ott vki.

    Hogy a repülő iparról is írjak egész más, Inch-ben van minden, még a 6-as marónak is 0,118 a sugara, bele kellett tanulni,hogy pl most 0,001"-et vagy 0,0001"-et modosítok H7-es illesztésnél, egyáltalán nem mindegy, mert kb 0,0008" az a 2 szádad. A másik meg a menetfúrás, ahol az egy inchre eső menetek számát adják meg. Az előtolás Inch/percben van, csak 10-el megszorozva,hogy miért nem yard/órában és annak kellene a gyökét venni, azt még én sem tudom. :DD

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz nchelp #732 üzenetére

    A ladás dolog az NDK-s ZoliDb-s dologra írtam :)

    Jónak tünik a progid szaktárs :) grat.
    Én írtram egy "ciklust" amilyen hiányzik a Heidenhainerkről, és mindennapos gond lehet. Ez egy LBL cimkére beadott konturra mar lekerekítést, ugy, hogy a konturt követi, hosszirányban, nem föl-le mint a varrógép,így a felület is jóminőségű,gép is kímélve van.le-poroltam, kb ugy 3 éve nem használtam, szóval itt van, használjátok:

    Használatához:
    - meg kell adni a szerszámszámot(szerszámtárban a megfelelő sugárnak benn kell lenni)
    - a konturt le kell írni a pgm végén a lbl cimkek kozt nulla melyseggel
    - és a 3 adat a progi elején, lehet vele sarok-lekerekítéses szerszámot használni,hisz így lesz a legjobb a mart felület.

    0 BEGIN PGM corner_rad MM
    1 BLK FORM 0.1 Z X-20 Y-20 Z-10
    2 BLK FORM 0.2 X+20 Y+20 Z+0
    4 ; lekerekites a darab sarkan-amekkora radiuszt akarsz a darabra
    5 FN 0: Q30 =+9,7
    6 ; lekerekites a szerszam sarkan, pl körlapkas marofej stb
    7 FN 0: Q31 =+5
    8 ;leptetesi szog, ami a felulet simasagat adja meg
    9 FN 0: Q35 =+3
    10 ;*** *** *** ***
    11 FN 0: Q1 =-Q35
    12 LBL 2
    13 FN 1: Q1 =+Q1 + +Q35
    15 Q10 = SIN Q1 * ( Q30 + Q31 )
    17 Q10 = Q10 - Q30 - Q31
    19 Q2 = COS Q1 * ( Q30 + Q31 )
    20 Q20 = ( Q30 + Q31 ) - Q2
    21 TOOL CALL 1 Z S3500 DL-Q20 DR+Q10
    22 L M6
    23 L M3
    24 CALL LBL 1
    25 FN 12: IF +Q1 LT +90 GOTO LBL 2
    26 L Z+100 R0 FMAX M30
    27 ;itt add meg a profilt nulla melyseggel
    28 LBL 1
    29 L Z+10 R0 F10000
    30 APPR LT X+0 Y+50 Z+0 LEN15 RL F1000
    31 L X+50
    32 L Y+0
    33 DEP LT LEN0,5
    34 L Z+20 R0 FMAX
    35 LBL 0
    36 END PGM corner_rad MM

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz korvics #742 üzenetére

    Csao Korvics: a cp ipa iz mondat bevitele:
    C P I, utanna beadod a növekményes szöget, majd ENT, utánna bal nyil
    és akkor tudod az IZ-t(ha Z a szerszámtengely persze)
    Makrók Fanucüon vannak csak, ez amit néztél egy paraméteres program, és
    az FN-es mondatok azok a sorok ahol paraméterek szerepelnek (Q gomb a számoknál)
    Várjuk a progit. Van még egy betüket-számokat gravírozó progim, azt nem töltöttem fel, 1300 soros.De ha kell vkinek csak szóljon.

    Ha van ciklus, akkor persze felesleges ez a progi.
    A CYCL DEF-ben van pár ciklus menethez HDH426-on,de az enyémen nem volt menet-maró ciklus(2001-ben),ellenben volt merevszáras menetfurás(RT az ikon mellett) meg hosszkiegyenlítő tokmányos(felesleges). Persze ahány gép, annyi féle..
    Ez a "spirálozás" nagyon jó fogást venni szerszámmal zsebmarásnál, vagy illesztett furatot marni, mert így hengeres lesz,nem kúpos + nem lesznek marási csíkok a furaton

    A G-kódos makrók jók lehetnek, tetszene nekem is, írni egy G-kódot mint NChelp :)

    ZolikaDB: én most ásom bele magam a Fanuc-ba, itt UK-ben is tombol a válság,
    a bérek ugyanott, csak épp melot alig találni,így
    nő az esélyem álláskereséskor(ami épp most aktuális, karácsonyig van állás,számolják fel a céget-tul sok volt a selejt :))) :Y

    Petie-nek meg csak azt mondanám,h minnél bonyolultabb a helyzeted, annál jobb helyzetben vagy egy bértárgyalásnál!! ;]

    Gyertek nyugatra dolizni,ha tehetitek, én nem bántam meg, sztem NCHelp sem. UK-be nincsennek ügynökös szervezett melók mint Németbe v Hollandba,de itt se rossz.Én takarítással kezdtem :DDD

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz nchelp #749 üzenetére

    Köszi a támogatást Fanuc-ban így előre is, majd az élet eldönti,hogy Fanuc-mellé sodor-e az áramlat,de ha lesz egy lehetőség biztos rámozdulok, programozása faramucibb lehet, de a kezelését egyszerűbbnek találom mint HDH-t

    Petie, jó kis video, a darab látszik, meg a szerszám is szépen világítana a sötétben, legközelebb sötétíts be :)

    Hallgassatok Locsira, és amikor brutto 850-et mondanak, akkor kapjatok a szivetekhez,hogy mit is várnak annyiért? :K Nekem hét éve volt 850,de akkor is keveseltem,mert mások akkor is 1000-ben voltak, szóval dobbantottam, egyébként 650-el kezdtem 10 éve egyedi-gyártásban, a zöld-gombos időszakot kihagytam :DDD

    tipp:Nem sokat tudok a kecskeméti Merci gyárról, oda már beindult a toborzás (Daimler.com) de egyelőre középvezetőket toboroznak. Talán több a lehetőség mint Debrecenben, elég nyomottak a bérek Kecsón, de van választék cégekből, Knorr-Bremse,Thyssen,Hilti (képezték ki a CNC-seket), meg vannak kissebb cégek, azokról nem tudok sokat. Többnek tűnik mint Debrecenben,de a nyugathoz képest messzi vannak a fizuk..Sajna

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz Petie #777 üzenetére

    Én még nem tapasztaltam ilyen mértékű pontatlanságot egy gépen sem, mint amit a Cincinattiról írtok. Ez valami promóciós termék, és ingyen osztogatják vhol? :D

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz nchelp #779 üzenetére

    Hát a Bridgeportról is megvan a véleményem, az is angol cucc, de legalább pontosabb, a 10-15 éves gépek kitartóbbak, az új XP3-Hardinge-oknak állandóan valami bajuk van.(főrosó/szerszám-csere/folyik a hűtővíz belőle)

    más. A nullapont felvételéhez az órarugó-gerincű át-billenőt használják, hamár értitek mire is gondolnék, mert sajnos nem tudom a magyar megfelelőjét, mivel alig láttam/használtam. Első dolgaim közt volt beszerezni egy 3D-tastert, azóta egy pár demonstrációt tartottam,hogy voltaképpen mi is ez..Mint valami cyber-utazó. Persze sose vett még senki, itt az a szokás, hogy mindenki a saját reszelőjét, tolómérőjét, kalapácsát,ibuszkulcsát használja. Ahány ház annyi szokás,de így nem csoda, h sorban zárnak be a gyárak.

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz nchelp #784 üzenetére

    Rátapintottál a lényegre, itt Edge-finderként ismerik, és annak is van egy angol-verziója(már hogyne lenne) ott nem rugó huzza össze a pörgettyűt,hanem egy pici kis tokmány fog egy gömböt, a szár másik végén egy másik gömb, az egész meg olyan 30mm hosszu lehet.
    Az biztos,hogy ezek az átugró-dolgok pontosabbak, mint pl a taster.

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #788 üzenetére

    itt van, itt ezek mennek meg a fish and chips

    heidenhainhez sok sikert kolléga, a legjobb helyen vagy, legalább nem kell sorozatot csinálnod

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz Zájec #798 üzenetére

    5mm-es fogás kicsit hardcore, biztos stabil gép lehet,ha neki engeditek ilyen paraméterrel :Y
    ez olyan 155-os, v 355-os gép lehet, én itt ismerkedtem meg ezzel a régi vezérlővel, ennél a cégnél is van egy. Kerülik is rendesen a gépbeállítók. De amugy nem rossz ez sem. Az elv ugyanaz. Majd rakok fel én is a Bridgeportokról, az egyik ismét kifeküdt(2-3 évesek) főorsó-szíjszakadás szerszámcserélésnél rosszul pozicionálta be a főorsót (???) Nem sikerült, na, néha van ilyen :N

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #797 üzenetére

    Neked TOS-CNC-gépen kell dolizni van HDH-val? Volt szerencsém egy ilyen Tos-hoz, még uj szagu volt, az is jó kis gép volt amugy. Tied is ilyen?
    Azzal a hosszu maróval is lehet fogást venni, csak óvatosan kell engedni lefele. Szólj, hogy a héten nem fával dolgozol, hanem szerszámacéllal, ugyhogy ahhoz kéred a progit :))
    Én jól elvagyok itt az aluminiummal, könnyen beszélek ;]

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #801 üzenetére

    Na most jól beégtem,nekem ugy rémlett hogy TOS a lelkem,de úgy tőnik, akkor nem az volt, ez is olyan lehet mint pl a seat, ami ugye nem volkswagen, csak abból van :)

    Ez a főorsóban szorulás ismerős, meg kell hagyni a Bridgeport nem csinálja.
    Az amin én voltam ott is a daraboknak van az a sulyzó-alaku alátét, arra felcsavaroztuk a darabot,majd az alátétet az asztalhoz, mert Z-ben nem gondolták a süketek, hogy akár az asztal közelében is fogunk dolgozni :W

    Szép a gép Zolika nosztalgikus érzések kerítenek hatalmába....
    Ilyen gépen nekem max 3000rpm volt, be is szereztek egy gyorsító-fejet, ami 5x-ös fordulatot adott le. Kb600 volt annó, azóta bizti ócsó mint a sültkrumpli(angol mondás)

    Amit írtál, arrra meg hogy nullapont eltologatással kellett letörni, a cnc-közösség kedvéért felrakom az én verziom, itt nincs nullpont eltolás csak egy növekményes alprogram, amit meg lehet hívni minden furat központjában. A példa egy 40-es furatra rak 1mmx45 fokot központfuroval.Csak a példa kedvéért,itt irtam be, nem volt tesztelve:

    TOOL CALL 1 Z 4000
    L M6
    L X+0 Y+0 RO FMAX M13
    CALL LBL 1
    L X+20 RO FMAX
    CALL LBL 1
    L Y+20 RO FMAX
    CALL LBL 1
    M30
    LBL 1
    ICCX+0 ICCY+0
    L Z-2 RO F2000
    L IX+19 R0
    CP IX+0 IY+0 R0
    L Z+50 RO FMAX
    LBL 0

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz Zájec #802 üzenetére

    Igen, hát majd legközelebb jobban megy ez majd kialakul.Egyébként a 3.5mm-es fogás jónak mondható, Ez is elég tisztességes volt.
    Ha nem hibázunk, nem tanulunk, szóval ez jó dolog volt! Mindig van valami gond,probléma, mi azért vagyunk,hogy mások, és saját hibájainkat kivédjük.Több kevesebb sikerrel, de javuló tendeciával mindenképp hehehe

    Az ujjabbakon más billentyűzet van, sok sok ciklus grafikus támogatással, továbbá lehet programozni/graifkázni programfutás közben, lehet real-time grafikát beállítan, stb stb De a lényeg ua, ahogy mondod, ha ez megy, bármelyik heidenhainhez odamehetsz.

    Ok csak egy szíj de nem ezt várnád el attól a géptől, amiben 6 hete végeztek főorsó-felújítást. (sztem vmit elnézhettek összerakáskor) És ezek max 3 éves gépek aluminium munkadarabok, 3 műszak. Majd rakok fel képet is ezekről a masinákról.

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #807 üzenetére

    Szép kis darabokat faragsz ott Debrecenben, tetszik mind, gratula hozzá. A te géped igazi marógép, forgatja a fejét, szóval multifunkcionális, lehet rajta bűvészkedni, különösen az a fokba beállított darab tetszik,de miért nem a fejet forgattáttok be a darab helyett?

    Dehogynem kényelmetlen, már el is felejtettem a kézikereket, olyan rég volt....Meg ami még gáz hogy képzeld el,hogy holnaptól fogva mell-magasságban van a monitor, a billentyűzet meg köldök magasságban, egy szinte függőleges elhelyezésü billentyűzeten. semmi ergonómia, semmi felhasználó-barátság,se hűtőviz-pisztoly, se belső hűtés,se forgácskihordó. A fejem meg állandóan bevertem a gépbe, mert csak egy lyuk az ajtó... :F

    Megszoksz vagy megszöksz(ahol szintén Bridgeport van) :DDD

    Nem olyan rossz ez sem, ahogy a Cinci sem :) Amugy meg teszi a dolgát, nem krepál be, mint az újak.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz korvics #809 üzenetére

    :)) :)) :)) :))
    Azok 2002-es gépek voltak,úgyhogy korosak már,de megszabadultam attól a helytől hehe[itt vannak ] az ujjabb 2005-2006-os gépek, amik nem tul kitartóak,de legalább nem ázsiaiaknak méretezték. Meg van üzemi konyha :R

    A régi cégnél volt bárszék programozni kitűnően lehet rajta. főleg az éjszakás műszakban, na ott minden ment csak a munka nem :)

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #813 üzenetére

    korvics: Ez is csak egy gép, dolgozni kell rajta..
    Design az van, jó a megvilágítása is.

    Zoli: Jó kis gép volt az, uj volt mikor kezdem rajta.Hát az a nagyobb darab beforgatott fejjel, épp a menetmarás történt IPA-s mondattal, mert menetmaró ciklus nem volt, ezen az ujakon már van mindenféle., Pl erre jó a dönthető fej, meg horizontál-ba furatozni :D Edelstalhl-nál sarkokra fokmarás volt max, semmi extra, ott lapok vannak, pl gép oldalai, nagy lemezek sok furattal, ilyesmi.

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zeee #826 üzenetére

    sokmindnent láttam, de ilyet még nem, véletlen egy kép nincs róla?

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zeee #828 üzenetére

    36-os furo sem egy piskótatekercs. még láthatok ilyeneket,csak itt alu van, az meg max felgyülemlik, és akkor is valszinü csöpögőssé válhat a szerszám
    10k-s fordulatnál 45fokos szögben vett fogást 3000mm/perces(kb)-es előtolással beszinesedett egy 12-es 3 élü bevonatlan gyorsacél nagyoló multhéten felgyülemlett az anyag, olyan volt mint egy nyalóka. :Y :Y :Y
    aztán kicsit visszavettem, 2000-el bírta, annyiba maradtunk :)

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz Locsi #832 üzenetére

    Eredményekben és fizetésemelésben Gazdag Boldog Újévet mindenkinek

    Ezek a marófejek is rafkós dolgok, mert azért nem árt nézni ismeretlen anyagnál, hogy mi is történik a lapkákkal.. aztán az alátét-lapkákkal... szerszámtestel... ékszííjal... főorsócsapággyal.. és trafóházzal a sarkon.
    Elég sok buktató van síkmarásnál is, főleg, ha kolléga épp épületen kívül telefonál mert ott van térerő, vagy épp szimplán bealudt a gép mellett :) rafkós szakma ez én mondom.

    A furatbővítés és a mumia-kéz ismerős,de hát adott helyzetben csak ez van, nekem volt, hogy olyan 2000x2000-es lap beremegett síkmarásnál, és hát más ötlet híján.... ráálltam, hehe ezt se könyvből néztem.

    Még mielőtt úgy tünne,h én csak ámulok-bámulok hát megosztom a 3D-Taster hiányosságait, és fel is hívnám a fejlesztők figyelmét a jövőbeni termékfejlesztés irányait illetően. Egyébként kifogásolom,hogy ezek az információk nem szerepelnek a felhasználói utasításban.
    1 - Fordulatszám-teszt: 1000-ig ok minden. 1500-as fordulatnál két különálló egységgé válik a test, és a mérő-mechanizmus, ami nem nagy probléma. A gond a mérő-egység becsapódása után következik a becsapódási közegtől függően. Ha ez mondjuk egy mezőn landolna gyermeklácfüvek közzé, épp kaszálás után, akkor sima ügy, de mint tudjuk többnyire valami keményebbe fog csapódni, ergó lehet ujat rendelni komplett persze.
    2 - a leszorító-vasakat kerülgetve az anyagválasztás folytán nem látsz át rajta, ez még egy hiányossága,de ezt sem tudtam, így történt,hogy az M16-os csavar, és a high-tech mérőszerszám közzül az olcsó biliacél csavar győzött. Az éljenzés elmaradt érthető okokból.
    3 - A gravitációnak sem áll ellen, hiába gondoltam az ellenkezőjét, mikor egy éjszakás müszak alatt kipottyant a kezemből. Relative a reakcióidőm a végtelenbe tartott, két igen megeröltető pislantás között, amikor egy iszonyu gyors kézi szerszám-cserét a kezem nem tudott lekövetni, bár gondolatban ott volt a kezem, és tartottam!!!

    xxBUÉKxx

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz zolikaDB #837 üzenetére

    Na a neonnal csak óvatosan. Képzeld itt le-esett a neon, armatúrástól kollega vállán landolt,de addigra már nem volt benne áram, csak a doboz, ugy 4m magasról. Azóta nem láttam itt a cégnél, gondom az ügyvédje már kapcsolatba is lépett a menedzsment eü-kártérítésekkel megbízott munkatársa felé,és épp a Fülöp-szigeteki nyaralását tervezi.

    Köszi, itt Welszben minden okés, most épp csak fél-üzemmel megy a cég, mert a hóakadály miatt sokan inkább otthon maradnak. Ez annyit jelent, hogy leesett 10cm hó. :))
    És Debrecen-ben?

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz Locsi #862 üzenetére

    Jó kis gépek, hátmég a munkadarabok!!
    Én már elszoktam a vas szagától, itt repcsigyárakban csak aluminium van 99%.

    Hójelentés: a fél cég a hóra való tekintettel otthon marad,és be se jönnek itt UK-ban, olyan nyugis így is maradhatna :) Multhéten sikerült is összehozni 69 órát.(másnak 84-et) Engem nem állított meg 15 cm hó hehehe

    jó sok havat ide még még, hadd érezzem otthon magam hehe.

    Sok sikert Toresz, mikor én kezdtem, elmentem egy pince-garázs-sufni mühelybe ingyen két hérte teljes munkaidőbe, ott nct-n készültek a gömfejek, a gyakorlat miatt csak, aztán meg Thyssen gyár kecskemét, ott is eltelt két hét szakmai gyakorlat, aztán egy maszaknál kötöttem ki egyes egyedül egy zsírúj gépen HDH-n G-kód után. Egész egyszerüen vért izzadtam!

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz péterd #874 üzenetére

    Sztem mindkét eset jó, hisz a szakmában vagy ;)
    Azzal,hogy van egy ajánlatod az jó helyzebe hoz egy béralkunál. Ugyanis a régi meg akar tartani, az uj meg el akar csábítani. Így azért is kérhetsz, hogy maradsz, és azért is hogy mégy. Viszont ott a rizikófaktor, hogy az uj hely nem jön be. Meg a sok utazás miatt fáradtan vezetve felcsavarodsz egy fára, vagy épp más jön beléd. Ez meg ahogy én látom, várjuk a fejleményeket,pénz szagu a dolog ;]

    Nyugaton nem muszáj mesternek lenni,csak ne add ki magad többnek mint ami vagy. Persze igy lecsökken az esélyed. Vannak zöld gombosok itt is 7-9 font jár nekik,meg a szájuk,h mennyit keresünk :Y Ez normális valahol, mondom is hogy Te is állíthatod, akkkor neked is annyi lesz. Ahhoz nincs kedvük. Ugyanis abból is jól elélnek ami van nem kell éhen halni.

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz Petie #878 üzenetére

    Szia, amit tudok elmondok. Arra Branburry felé van melo, Milton Keyness-ben a Red Bull Team, Northamptonban a Cosworth,Enstone-ban a Renaut Team. Én ezekről hallottam,de ilyenekhez max zöldgom gyakorlat nélkül,és nehezebb előre lépni mint otthon, lévén itt ez a piac egyre kissebb (gyártás) és sokkal erősebb a konkurencia. Korvicsal egyet kell értsek, hogy gyakorlattal az igazi,ha karriert akarsz, de ha csak lóvét keresni félrerakás céljából az megint más helyzet, akkor a zöld gomb is jó lehet.
    Vagy ott a nagy Birmingham, ott viszont nem árt ha tudsz egy kicsit Indiaiul is :))
    Én Dél-Welszben élek, Cwmbran-ban dolgozom. Ha csak tehetem itt maradok Welszbe egyelőre,bár ha valaki tud jobban fizető állást csak szoljon,és lépek.

    Ezzel a szakmáddal már nem a gépeket kellene megcélozni, hanem az íroasztalt.
    Sztem ha tudsz, tfolyam mellet szurj be a Catia képzést repcsigyárak kapkodnak érte itt a szigeten.

    itt meg beütöd mit keresel, és kidobja a fizut is, ne felejtsd a catiát se próbaképp:
    www.reed.co.uk
    www.jobsite.co.uk

    Brutto Bér kb -20-23% jön le a többi marad, nem kell nyugdíjjat fizetni.
    -6-9 zöld gomb, nem nyúl semmihez,csak futtat
    -10-13 marós,esztergályos(hagyományos v cnc) beállás programozás legyártás
    -14-20 gépbeállító nagyobb cégeknél ez többnyire "beszámláz" - contract
    -16-20 font 5 tengelyes maró-programozó v soktengelyes eszterga-maró (modellt kap, és legyárt)

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz Petie #881 üzenetére

    szivesen. Szerintem ugy,hogy megpályázol minden lehetőséget ami jön neten
    Ha a kinti környékbeli cégeket célzod meg, akkor meg rendszeresen érdeklődsz, előbb utóbb összejön :D Na ez a hezebb, mert közbem nennek a hónapok.
    Vannak Junior állások is,azaz pályakezdőknek. Egy Mastercam-Solid Edge dolog nekem sem lenne rossz :DDD
    Én ugy szereztem először állást, hogy mondtam,h ajánlották a cégjüket-egy-két jó szót lehet ilyenkor mondani, és csak bementem hozzájuk.

    Dream and fly fly!!

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz hazock #1007 üzenetére

    Szia Hazock,Üdv szaktársak!

    Ha lekerekítést akarsz marni HDH-n álatalad megadott konturra, ez a progi jó szolgálatot tehet!
    megj:A kontur leírásánál a mélység az nulla kell hogy legyen.

    Ezt akár körlapkás marófejjel is?
    megj:lehet sarkos maró is, akkor nullát kell megadni

    A lekerekítés a profillal párhuzamosan megy.

    Megadhatva a léptetési szöget is?
    megj: PL: 90 fok egy darab sarka, ha 5 fokkal lépegetünk az 90/5=18 lépés.

    Ha "hozzászoktál" akkor pár perc alatt már be is lövöd a gépet adott profilhoz:

    0 BEGIN PGM corner_rad MM
    1 BLK FORM 0.1 Z X-20 Y-20 Z-10
    2 BLK FORM 0.2 X+20 Y+20 Z+0
    3 TOOL DEF 1 L+0 R+10
    4 ;sarok radiusz a darabon
    5 FN 0: Q30 =+9,7
    6 ;sarok radiusz a szerszamon
    7 FN 0: Q31 =+5
    8 ;leptetetesi szog
    9 FN 0: Q35 =+3
    10 ;*** *** *** ***
    11 FN 0: Q1 =-Q35
    12 LBL 2
    13 FN 1: Q1 =+Q1 + +Q35
    14 ;szerszam sugar
    15 Q10 = SIN Q1 * ( Q30 + Q31 )
    16 ;szszam lekr-szamolt
    17 Q10 = Q10 - Q30 - Q31
    18 ;szerszam hossz
    19 Q2 = COS Q1 * ( Q30 + Q31 )
    20 Q20 = ( Q30 + Q31 ) - Q2
    21 TOOL CALL 1 Z S3500 DL-Q20 DR+Q10
    22 L M6
    23 L M3
    24 CALL LBL 1
    25 FN 12: IF +Q1 LT +90 GOTO LBL 2
    26 L Z+100 R0 FMAX M30
    27 ;a profil amire kell a lekerekites z=0
    28 LBL 1
    29 L Z+10 R0 F10000
    30 APPR LT X+99,06 Y+0,254 Z+0 LEN15 RL F1000
    31 FC X-69,85 DR+ R976,63 CCX+0
    32 FSELECT3
    33 DEP LT LEN0,5
    34 L Z+10 R0 FMAX
    35 LBL 0
    36 END PGM corner_rad MM

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más hátra mint előre

  • SirTom

    tag

    válasz SirTom #1020 üzenetére

    mégegy megjegyzés, a 10 és 20 as sor közti részt nem kell módosítani, az "állandó"

    Nincs más hátra mint előre

Új hozzászólás Aktív témák