Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz n00n #747 üzenetére

    A csomópontokhoz kell viszonyítani (a csomópontokra kell felírni az egyenletet). A "befolyó" pozitív, a "kifolyó" negatív előjelet kap. "A csomópontba befolyó és a kifolyó áramok előjelhelyes összege 0".

    De mielőtt ennek nekilátsz, vagy csak áram-, vagy csak fesz.generátorokat tartalmazhat az áramkör. Csak fesz. generátorok esetén: hurokáramok módszer, csak áramgenerátorok esetén: csomóponti módszer. Bár ahogy ezt a kapcsolást elnézem - ha nem alakítható át sehogy sem - a szuperpozició lesz a nyerő megoldás.

    Ius1 - I1 + Ius2 = 0
    I1 - I2 + Is = 0
    -Is - Ius2 - I3 = 0

    (azért nézd át, mert én is belehülyülök néha)

    [ Szerkesztve ]

    Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

  • válasz n00n #750 üzenetére

    Összességében véve én nem kevés időt tanultam már villamosságtant és elektronikát, de ez a fajta megközelítés (fizika?) nekem kínai :DDD Kötőél meg faág... ez így hülyeség (nekem). Hurokáram és csomóponti feszültség. Hurokáramokkal számolni csak feszültség-generátoros kapcsolásban lehet, csomóponti feszültségekkel számolni csak áramgenerátoros kapcsolásban lehet. Ha nem lehet átalakítani egyiket a másikból (azaz fesz. gen. esetén nincs sorba kötve vele egy ellenállás, áramgen. esetén nem kapcsolódik hozzá párhuzamosan ellenállás), akkor szuperpozicióval lehet megoldani.

    De, ha csak fel kell írni az egyenleteket, akkor kész. A megoldáshoz viszont édes kevés.

    Otthon van pár megoldott házim a témával kapcsolatban, ha érdekel, elküldöm.

    Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

  • Atapi

    senior tag

    válasz n00n #753 üzenetére

    szuperpozíció. egyszer kiszámolod a kérdéses mennyiséget úgy, mintha csak áramforrás lenne a hálózatban, és ilyenkor a feszültségforrás(oka)t rövidzárnak veszed. kiszámolod a kérdéses mennyiséget úgy is, mintha csak feszültségforrás lenne a hálózatban, ilyenkor pedig az áramforrás(ok) szakadást jelent(enek). a két kiszámolt mennyiség összege a tényleges.
    remélem a megfogalmazásod csak pontatlan volt, nem pedig úgy látod, hogy feszültséget ad áramhoz. ha megnézed, az áramhoz tartozó törtben R-rel lehet egyszerűsíteni és csak egy arány marad, a feszültséghez tartozó tagban viszont marad egy 1/R osztó is, így végeredményben áram mennyiséget jelent. erre a tagra pedig azért van szükség, mert nem csak az áramforrásnak van hatása a hálózatra, avagy a kérdéses ellenállásra, hanem a feszültségforrásnak is. a hatásuk nagysága pedig a fent említett módon, szuperpozícióval számolható.

  • Atapi

    senior tag

    válasz n00n #755 üzenetére

    gondold végig, hogy hogyan nézne ki a hálózatod, ha az áramforrás szakadást jelent. rajzold fel, nézd meg, hogy az eredő ellenállások hogyan alakulnának, és magadtól is menni fog szerintem, legalábbis egy rezisztív hálózat egy forrásos analízise középiskolás fizika lapján elvégezhető.
    az R/3R egy feszültségosztás lesz a megoldásban, az 1/2R pedig a feszültségosztás eredménye alapján az áram számítása egy adott hálózatrészen.

  • válasz n00n #753 üzenetére

    Az egyszerűbb érthetőség kedvéért a kapcsolás elején levő Is és R tagot átalakíthatod feszültség generátorrá és az ellenállássá. Így szuperpozíciózva előbb-utóbb ki kell jöjjön a megoldás. Először az egyik fesz. gen.-t tekinted szakadásnak és lerajzolva a kapcsolást, kiszámolod a kérdéses ellenálláson eső feszültséget, előjelhelyesen. Ezután a másikat tekinted szakadásnak, lerajzolod, kiszámolod. A két feszültség előjelhelyes összege lesz a ténylegesen azon az ellenálláson eső feszültség. RAJZ

    Adatokat ugyan nem írtál, de nem lennék meglepődve, ha a két fesz. gen. ugyanakkora feszültségűre adódna, ezáltal egy szimmetrikus kapcsolást (földszimmetrikus) létrehozva.

    [ Szerkesztve ]

    Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

Új hozzászólás Aktív témák