Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz philoxenia #1467 üzenetére

    Attól függ, milyen körülmények között lett mérve. Éhomi, random, vagy kajás. Az OGTT-nek meg sosem az volt az célja, hogy életszerű étkezést szimuláljon, hanem hogy becsülje az inzulinrezisztenciát. Szóval nem is kell életszerűséget keresni benne, nem az a dolga, hogy életszerű legyen, bár bevallom nem is igazán értem mire gondolsz egy ilyen standardizált teszt kapcsán életszerűség (pontosabban annak hiánya) alatt.

    "75 évesen már nem mindegy, hogy húsz év múlva milyen szövődmény fenyegeti az esetlegesen magas cukor miatt?"

    Akkor már mindegy is ha a fejébe eresztünk egy golyót nem, már úgyis 75 éves? :) kérdezed ezt egy olyan országban ahol még eutanázia sincs. Most komolyan?

    Nem tértem, miért olyan nehéz megérteni ezt. Csak hogy az említett példánál maradjak, lehet éppen az illető ezt leszámítva amúgy kiváló egészségnek örvend és potenciálisan él még 90 éves koráig. 15 éves időtávon belül meg már bőven jelentkezhetnek szövődmények. Akkor időseket minek kezeljünk egyáltalán, mert hát ki tudja mikor halnak meg, holnap vagy 10 év múlva? Pont ez az, hogy nem tudhatod mikor hal meg, ha nincs valami nagyon súlyos betegsége, így mindenkit potenciálisan úgy kell kezelni, hogy még sokáig köztünk lesz. De a konkrét példától függetlenül, lehetne akár 80 éves is, teljesen mindegy...az egészséges/normális testsúly nem korhoz kötött. Nem lehet ilyen adatot aszerint meghatározni, hogy elkülönítek egy idős vagy egyébiránt beteg csoportot, akiknek várhatóan kevesebb van hátra, mint egy 25 éves egészséges átlagembernek, arra alapozva, hogy rövid időn belül úgyis meghalnak, így hát minek törődni az elhízással, nem is lesz elég "ideje" kifejteni a hatását. A normális testsúly az olyan testsúly ami nem növeli a páciens egészségügyi kockázatát, nem ad táptalajt betegségek kifejlődéséhez. Ennyi.

    Az már egy másik lapra tartozik, hogy pl. időseknél nem veszik annyira komolyan a BMI-t, nem "ütnek annyira korbáccsal" egy 75 éves 2-es diab-os embert, hogy de igenis tessék lefogyni, mint mondjuk egy 25 évest. Érthető okokból. Az ajánlott normális testsúly attól még ugyanúgy vonatkozik mindkettőjükre. Ez kb olyan, mintha van egy COPD-s beteged, akiről kiderül, hogy tüdőrákos. Nyilván nem leszel már minden erővel azon, hogy lerakja a cigid, mert szegénynek valószínűleg relatíve rövid időn belül reszeltek. De ennek ellenére a követendő egészségügyi eljárás az lenne, hogy rakja le a cigit, mert még abban a kevés időben is, ami maradt neki, csak árt vele magának.

    "Adalékok a BMI-hez..."

    Ezzel a cikkel mit is akartál igazolni? Le van írva, hogy a BMD ritka, plusz a magas BMI vezet nagy csontsűrűséghez, nem fordítva. Így arról is elég nehéz beszélni, hogy a magas BMD effektíve torzítja a BMI-t (számszerűen persze biztos hogy torzítja, bár ennek a mértéke szerintem nem túl jelentős), mert úgymond a magas BMI volt előbb és nem fordítva. Mire ennek a hatásnak egyáltalán jelentősége lehet, már egy elhízott emberről van szó, akinek X időre visszamenőleg magas volt a BMI-je.

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

Új hozzászólás Aktív témák