Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #16638 üzenetére

    Ne haragudj, ez a kérdésed elkerülte a figyelmemet, s most véletlenül botlottam bele.

    Nos, marva lesz. A vastagsága elejétől a végéig 25,5mm, az utolsó rádiusz pedig 12,7. Tehát 25,4 re jön ki elméletben a kör átmérője. Három lépésben marom, sorrendben 6,35; 9,5; 12,7. S hogy miért nem fordul el, az nagyon egyszerű: Az utolsó marásnál már rá van ragasztva a bot feje, az jottányit sem engedi elfordulni. Még most dolgozgatom ki a technológiát. Ma éppen a nagy DW625 (amit emiatt a munka miatt szereztem be) asztalba építésével szöszmötöltem.
    Számba vettem a faesztergát is első nekifutásra. Azzal ilyen kicsi sorozat nemigen lenne rentábilis, továbbá elég mostoha környezetben van az esztergagépem. Fűtetlen garázs, ahol nincs elszívás, a gép nem másolós, és nincs "futóbabám" se hozzá. Utóbbi azért szükséges, mert ha tempót akar forgácsolni az ember, akkor forgácsolás közben be fog haljani egy ekkora méretű rúd, és nem az lesz a végeredmény, amit várunk.

    A túrafokosnak a fejsze része volt lapított, vagy a pálcája? Mert ilyen fokos-félét magam is operatív tervbe vettem, aminek a fokos része lapított, de nem marom, hanem fűrészelem. A pálcája köralakhű, de senem marva, senem esztergálva van. Egy speciális pálcamaró gépen megy keresztül. A pálcát egyenesen tolja egy tolómű egy forgó tokmányszerűségbe, amiben a kések állíthatóak, mint a tokmány befogópofái. Egy másik gép is létezik, ami a maró elvén készíti a seprűnyeleket. Bár a befogott profilkés (ami pontosan a felsőmaró mintájára készült) századpontos profil, a seprűnyél mégis tojásdad. Egy két tizednyi differencia van az átmérőt különböző irányból visszamérve. Ez nyélnek, rúdnak tökéletes eladdig, amíg nem kell egy zsákfuratba beragasztani - mondjuk a fokos fejébe.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák