Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soká

    senior tag

    válasz Kiscsőke #41000 üzenetére

    Ebben igazad van, én most elsősorban a Parkside gépekről beszéltem. És arról is részben múlt időben mert sajnos mi magyarok, visszaélve a nyugatiak bizalmon alapuló kereskedelmi szokásaival, már lelohasztottuk azt a kedvet, hogy itt is megteremtsék azt a kultúrát. Mindig szomorúan látom amikor a "jó magyar" szemfülességre hivatkozva visszaél a bizalommal.

  • Soká

    senior tag

    válasz Skillet #41009 üzenetére

    Köszönöm, de ennyire azért nem vagyok lelkes :) De magát a hibás munkadarabot talán le tudnád fotózni... (nem fontos...)
    Én azért szoktam telefonálni indulás előtt, mert jártam már így mint Te. sajnálom.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    Ha már lapostiplimaró hétvége van, itt ez a kínai darab, ami ára alapján akár a profi gépek alternatívája is lehetne:
    https://youtu.be/_jedf5EC5-Y

    Kb. 130-140 dollárért vesztegetik, ami annyira nem olcsó ha netán mégis barkács cuccról van szó, de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy 70-80dollár maga a gép, a többi a szállítási költség.
    A videót egyébként csak azért linkeltem, mert a demonstrátor ha kell, ha nem, levegőben tartva a gépet mar és látszik is, főleg amikor függőlegesen tartja, hogy imbolyog rendesen.

    Az aliexpress árain ez jobban látszik a szállítás költsége.

    És az is egyértelmű, hogy ez tulajdonképpen a Triton tbj001 koppintása, jobb esetben ugyanarról a gépről van szó, csak a kínaiak a hét nyolcadik napján maguknak termelnek... És ha jól látom nagyjából ugyanannyi a két gép, szóval akkor már inkább triton...

  • Soká

    senior tag

    válasz Haugland #41058 üzenetére

    A Bauhausban Toolson néven árulják, de azt is a Scheppach gyártja. Alapvetően nem rossz darab, alu öntvény asztallal, végig érő stellerrel. Egy rossz tapasztalatról tudok, valaki megvette és fél óra használat után leégett. Kiderült, hogy a motor alumíniummal van tekercselve és valahol nagyon gyengécske, vékony drótok voltak benne. Újra lett tekercseltetve a motor, de használhatatlanul gyenge lett. Ez így elég rosszul hangzik, de ha tényleg ilyen szar lenne az a motor, ami benne van, akkor a 3-5 éves garancia alatt elég sok dolga lenne a gyártónak. Én nem tudom kizárni, hogy az a bizonyos gép már "sebesülten" került a vevőhöz.
    Lefotóztad belülről azt a Zippert?
    Kapnál cserébe fotókat a Scheppachról (belülről is) :)

  • Soká

    senior tag

    válasz Keef_Lee #41062 üzenetére

    toolson, scheppach, einhell - nagyjából egy kategória, én úgy gondolom. Ezzel együtt szinte biztos vagyok abban, hogy mindig vannak sikerültebb és vacakabb darabok. Elég ha a megfelelő helyen van egy jó szakember, aki azt tudja mondani, hogy gyerekek, ezt ne csináljuk mert szar lesz, és van rossz szakember, aki meg hülyeséget csinál. A hülyeségre meg mindig nagyobb a matematikai esély. És akkor még a marketingesek tervezett elavulási módszereiről nem is beszéltem.
    Az alura nem tudok mit mondani, ezt a szervizesektől kell megkérdezni. Én akkor ezen meglepődtem és felhívtam az Einhell szervizt, mondják már el mi a helyzet náluk és az derült ki, hogy az "illetékes" igazából nem is tudja mi az igazság. Persze nem akarta bevallani, így beszélt össze-vissza. Végül azt kértem, hogy azt mondja meg, melyik asztali körfűrészben van rézzel tekercselt motor. Visszahívott és mondott egy típusszámot. Hülye fejjel nem jegyeztem meg, de annyira nem tűnt életszerűnek, hogy miért pont abban és akkor a többiben meg miért nem?

    Más is érdeklődhetne náluk, hátha több szerencsével jár.

    Ezek szerint Neked van ilyen Toolson asztali körfűrészed? Hogy szuperál?

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz aszamóca #41064 üzenetére

    Én nem vagyok villanyász, nem tudom pontosan, hogy milyen és mekkora hátrányai vannak az alu tekercselésnek a rézhez képest. Valószínűleg sok múlik a méretezésen is. Feltételezem, hogy jobban melegszik, illetve, hogy hamarabb, kisebb terhelés esetén is képes leégni a motor. A falban is sokáig "elvan" az alu vezeték, gond akkor jelentkezik, ha kötözgetni kell és törik mondjuk.

  • Soká

    senior tag

    válasz aszamóca #41067 üzenetére

    Bocs, hogy nem fogalmaztam világosabban, tisztában vagyok én azzal, hogy az alu jóval olcsóbb, hogy rosszabbul vezet, hogy jóval alacsonyabb az olvadáspontja, éppen csak azt nem tudom pontosan, hogy a valóságban, a gyakorlatban ez mennyivel rontja százalékosan az élettartamot, a teljesítményt, stb.
    Nem az a kérdés, hogy rosszabb-e, hanem, hogy mennyivel? Mert ha 5-10%-kal "rosszabb", akkor arra azt mondom, hogy még belefér, de ha az derül ki, hogy 40-60%-kal rontja a gép túlélési esélyeit, akkor az már a köszönöm, nem kérem kategória.

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #41069 üzenetére

    No, ennyire nem értek én ehhez, hogy akkor bonyolódik a kérdés, hogy álló- vagy forgórészről beszélünk-e? Én nem tudom, annyit hallottam, hogy a Scheppach aluval van tekercselve. Hogy ez pontosabban mit jelent, ne tőlem kérdezzétek :) Gyerekkoromban a szomszéd bácsi motorokat tekercselt mellékállásban, nála én nem láttam mást mint vörösrezet.

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #41116 üzenetére

    A Freud valóban ilyen szerszámok készítésére szakosodott cég (igaz felvásárolta a Bosch) a Hitachi meg kalapomat rá, hogy csak címkéztet.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #41118 üzenetére

    Neked kell tudnod, hogy milyen asztalba teszed a Tritont, mennyire vastag a betét. Az biztos, hogy venned kell majd 1/4colos patront, hogy be tudd fogni. Ez patrononként kb. 5-7ezres plusz kiadás. Attól én különösebben nem tartanék, hogy a profilok méretezése colos, mert olyan nagy jelentősége nincs annak, hogy mondjuk a rádiuszmaró kereken 3mm vagy mondjuk 3,25 (a hasamra csaptam) A kontramarók is egymással kell, hogy kompatibilisek legyenek. Talán az ujjmaróknál okozhat gondot, ha te kerek számoknak megfelelő nútokat szeretnél marni. De ez is leginkább akkor, ha abba a nútba valami metrikus profil kerülne. Bár a készlet felét, harmadát lehet, hogy soha életben nem fogod használni, de akkor is megéri. A legfontosabbakat pedig úgyis meg fogod venni külön jó minőségben. Én azt mondom, hogy ha egy marót annyit használtad, hogy élezésre szorul, az már biztosan kitermelte az árát.

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #41135 üzenetére

    Bocs, én telefonról olvastam az előbb a hozzászólásaidat, azt hittem 8,x mm-nek megfelelő szárú az a készlet. Azért írtam negyed colos befogóról. Így hogy 12,x mm-es, le a kalappal előtte. Szerintem megéri az árát. (gondold el, egy db CMT plattoló maró kb. 30.00Ft körül van)
    Én a helyedben - de nem akarlak nagyon belevinni a bozótosba - 8mm-es aluból lézerrel vágatnám ki a lapot. Vagy a legjobb egy CNC-s megoldás lenne. Középen a lyukat akkorára kell vágatni, hogy mondjuk 1cm-rel nagyobb legyen, mint a triton talpán a lyuk. Ekkor a lemezbe kerülő szűkítő betétek szépen felfekszenek a Triton talpára, körben fél cm. Én kicsit bonyolultabban oldottam meg.

    Szerintem ezek a bolti talpak mindig kicsit alulméretezettek. Jól látom, hogy ez a Kreg is műanyagból van?
    Arra majd figyelj, hogy a Triton talpában NEM metrikus csavarok vannak! Tehát ha hosszabbat szeretnél venni, akkor azt például a Faborynál teheted meg, sima barkácsboltban nem kapsz megfelelőt.

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #41137 üzenetére

    Én nem akarlak lebeszélni a textilbakelitről, ha van beszerzési forrásod, ha úgy gondolod, hogy azt jobban meg tudod munkálni. De készülj rá, hogy semmi garancia arra, hogy a textilbakelit lap eleve sík lenne. Nem akarok hülyeséget mondani, de tán érzékeny a vízre... (ezt nagyon félve mondom, lehet, hogy oltári hülyeséget állítok)
    Hogy az alu megszínezi-e a fát? - erre nem tudok válaszolni, mert a körfűrészem asztala alu, de én nem tapasztaltam ilyet. Gyalunál talán más a helyzet, mert ott tényleg rápréselődik az anyag.
    Az acél nem színezi a fát, az biztos, de abból macerásabb megoldani a feladatot.

    Az én lapom acélból van (8mm) esztergált alu betétekkel. De maga az asztal is szürkeöntvény.

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #41140 üzenetére

    Hogy én hogy csináltattam, azt felejtsük el, mert úgy nem szabad :) Megjártam vele négy céget. Egyik helyen kivágták lézerrel, aztán láttam, hogy nem sík meg vékony, úgyhogy újra kivágták vastagabb anyagból, aztán másik helyen megmarták, harmadik helyen síkra köszörülték, negyedik helyen újra marták... aztán elvesztettem a fonalat :)
    Lényeg az, hogy egy szakinál csináltasd meg és csak a kész jó darabot vedd meg, hozd el. Aluból sokkal könnyebb megcsináltatni. Az acél lemez ahányszor kapott hőt, annyiszor vetemedett. Persze nem sokat, de engem idegesített, hogy lefektetem és billeg kicsit.

    Végtére is lehet, hogy legegyszerűbb ha készen veszed meg. :) Gyártani akkor érdemes, ha van rá kapacitás, van szakértelem.

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #41142 üzenetére

    Mondjuk, hogy az alutechnika.hu
    Ha hegesztesz valamit, ott a hő hatására valamilyen fokú torzulás létrejön. Nekem szimpatikusabb a szerelés.
    Közben megkérdeztem a textilbakelitet, de miután egy titkárnő válaszolt, aki körbekérdezett valakiket az irodában és nem volt túl meggyőző, szóval nem veszem készpénznek, de azt mondta, hogy dagad a víztől. Vagyis lehet, hogy nem mondtam hülyeséget. Az biztos, hogy a poliamid például vesz fel vizet.

    Valószínűleg legegyszerűbb a Kreg, más kérdés, hogy én a fémekben jobban bízom...
    A legegyszerűbb kivitelezés egyébként az lenne, ha lézerrel, vagy még inkább vízzel kivágatod mondjuk 8-as lemezből minden szükséges furattal együtt és neked vagy egy lakatosnak csak be kell süllyesztenie a csavarfejeknek a helyet. De ehhez az kell, hogy megrajzold .dwg-ben vagy dxf-ben(?) a vágandó cuccot. A rajz alapján meg tudják mondani neked, hogy mennyiért vágják ki. Ha nem akarnak átvágni, akkor olcsóbban jön ki mint a Kreg.
    A vizes vágás a drágább, de ott nincs hő, kevésbé torzul(hat) a lemez. De a vizes vágásnál nem teljesen függőleges a vágás, enyhén kónuszos lesz a vágott él. Ha ügyes a szaki, úgy tud vágni, hogy a lemezedbe a kerek betét fordítva betéve úgy ül bele, hogy nem esik át rajta. Nem tudom, érted-e?

  • Soká

    senior tag

    válasz yooccoo #41143 üzenetére

    lehet...
    Bár, nem tudom, mit jelent "gyárat venni"? Épületet? Gépeket? Szakember-gárdát? Technológiát?

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #41146 üzenetére

    A kónuszosság vágási sebesség kérdése. Ha lassabban "tolják", akkor jobban közelít a függőlegeshez, de ha fele, harmada a vágás sebessége, akkor duplája, triplája lesz a gépidő és nem fogod kifizetni. :)
    De pár fokos eltérésről van szó, lényeg, hogy nem tudsz úgy résmentesen egymás mellé tenni két vágott élt mint mondjuk lézernél vagy főleg forgácsolásnál.
    Próbáld meg ezt: amplus.hu, ők egy kisebb cég, ha van megfelelő anyaguk akkor vágnak. Ez azért nem lapszabászat, ahol egész táblát kell venned :) De nem ajánlanám a lemezmegmunkalo.hu-t mert ott már köszönésképpen le kell perkálnod 25.000Ft-ot.
    A lézeres "hőkezelés" acélra érvényes, de mi most aluról beszélgetünk. De egyébként nem fog beletörni az acélba a süllyesztőfúród. Legfeljebb x százalékkal hamarabb kopik el.

  • Soká

    senior tag

    válasz Peterhappy #41169 üzenetére

    Nem leszek olyan lírai mint thieby :)
    És még védem is az ikeát, kicsit. :)
    Kb. 15 éve vettünk egy ikeás bükk konyhapultot. Ragasztott kis hossztoldott anyagból készült, lengyel gyártmány, ma már nincs nekik ilyen. Azóta használjuk és köszöni, jól van. Elsőre a hátlapját tettem felülre, mert az is teljesen elfogadható volt, nekem még tetszett is a pirossal rástemplizett "BACK" felirat. 2-3 évente jut időm energiám arra, hogy megcsiszoljam kicsit, újraolajozzam, viaszoljam. Olyankor amikor kiscsaládom nélkülem megy nyaralni valahova és pár napig nyugta van a munkapultnak.
    Az öregedés elsősorban ott látszik, hogy a ragasztások vonala jobban látszik mint régen, feketébb az a csík.
    Szerintem jól sikerült darab volt ez, tudok olyanról, akinél már tönkrement.
    De minden a használattól függ. Aki nem képes szárazon tartani, annak nem ajánlatos. Nálunk például a feleségem kimondottan pocsolós természet, de az is lehet, hogy ő az átlag, és én vagyok az a csodabogár, aki tud úgy ténykedni a konyhában, hogy nem nagyon lesz vizes a munkapult. Talán ezért is alakult úgy, hogy 90%-ban én mosogatok, mert nekem kicsit fáj látni, ahogy áll az edényekről lefolyt habos víz a pulton. És hát hülyeség, hogy ebből vita legyen, nem ér ezért vitatkozni.
    Ráadásul gyakrabban kellene átkenni egy kis viasszal és máris kevésbé okoz gondot a víz.
    De az szent igaz, hogy fa munkapult esetén el kell felejteni, hogy nedves aljú holmikat tegyünk rá. Az tényleg hazavágja fát. Amire a legjobban érdemes odafigyelni, hogy rozsdásodó vas holmi ne kerüljön nedvesen a pultra, mert az gyönyörű fekete csíkot-foltot hagy maga után! (persze ezek idővel valahogy felszívódnak, eltűnnek, de akkor is nagyon csúnyák tudnak lenni.)
    Szerintem a gyerekektől kell legkevésbé félteni a pultot, nálam legalábbis a négy gyerek csak nagyon ritkán tevékenykedett érdemben a pulton. Először fel sem érik, amikor meg már igen, akkor könyörögve sem lehet rávenni őket, hogy mondjuk mosogassanak :)

    Az étkezőasztalunk is ikeás. Egy tömör bükk asztal, már ilyet sem árulnak. Ez szerintem egy fokkal rosszabb ragasztóval készült, legalábbis ezen is ugyanúgy sötétedik a ragasztás vonala és 1-2 ponton el is engedett finoman a ragasztás. Kezdetben, amíg a gyerekek kicsik voltak viaszos vászon volt az asztalon, most már terítő nélkül használjuk, ami kezdetben nekem furcsa volt, mert nagyon terítőhöz voltam szokva, de jó így is. Ezt is megcsiszolom 3-4 évente és lekezelem. De a csiszolás tizedmm-eket jelent, nem többet. Szóval, a munkapult is 100 év alatt fogyna el :)

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #41193 üzenetére

    Ma egyébként, tök véletlenül az ikeában jártam :) Fakezelő olajért mentem (Behandla) aminek az ára Family kártyával 1000Ft alatt volt...
    De ha ott vagyok, természetesen végigsétáltam az egész áruházat. :)

    És nézegettem pár nekem tetsző fa holmit.
    Itt ez az étkezőasztal, aminek a lapja nem csak táblásított de tulajdonképpen tömbösített is, két réteg akácból készült, gondolom a vetemedést enyhítendő. Alulról kapott még egy kis vasalást is. Szerintem szép az asztal, nekem még az is tetszik, hogy középen van egy hangsúlyos válaszcsík, vagyis két darabból áll a lap. Szerintem a gyakorlatban semmi gondot nem okoz, leszámítva, ha rajzasztalnak akarjuk használni.

    Aztán találkoztam egy trükkös tölgy asztallal, amire azt írták, hogy furnér, de nézzétek már meg és találjátok ki, hogy a francba készülhetett, mert én nem tudok rájönni. Én tuti tömörnek gondolnám, az egyetlen ami furcsa, hogy a táblásítás vonala a lapon és a bütü felöli élen nincs pontosan egy vonalban. De az erezet lefutása és az évgyűrűk mintha passzolnának. A lábak csapolásáról nem is beszélve...

    És nekem tetszenek a bambuszból készült dolgok is. Nagyon vékonykák, de jók.

    Tetszett például a vezetékek elrejtésére kialakított hátsó "fiók" is. a kivetőpánt rugós, tehát szépen, halkan záródik.

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #41195 üzenetére

    "Ne okozz nekem csalódást. ne védd az ikeát még kicsit sem."

    te se okozz csalódást, hogy érvek nélkül mondasz valamit. :) Mert azzal nem nagyon tudok mit kezdeni.
    Nyilván, én bizonyos értelemben elfogult vagyok, mert tervezői szemmel nézem a világot. Vagyis észreveszem azt, amikor egy tárgy választ próbál adni egy megfogalmazott problémára és mondjuk nem csupán erre hajlik, arra kanyarodik, csak mert azt egyesek (vagy sokan) szépnek látják. Ha valaki bemegy az ikeába és van némi hajlama arra, hogy felfedezze a logika működését, akkor olyan helyen találja magát, amit máshol egyszerűen nem nagyon talál meg. itt minden ki van találva, mindennek oka van. Nem azt mondom, hogy tökéletes, mert olyan nincsen, ráadásul az emberek egy része nem is vágyik ennek a gondolkodásnak a befogadására, így aztán észre sem veszi, de ott a lehetőség. Nevezhetjük skandináv gondolkodásnak, de nem ez a lényeg, hanem az, hogy a háztól a kilincsig van egy végigtervezettség, amit szerintem lehet élvezni. Látom, nézegetve a fórumokat, hogy például az Aldi/Lidl páros is valahogy kiemelkedik a bolthálózatok közül, valamiért szeretik őket az emberek és ennek is az az oka, hogy amint befordultál a parkolóba, onnantól kezdve van egy olyan egységes üzletkép, ami egyfajta biztonságot ad. Ez persze eltörpül az ikea rendezettségéhez képest, de ez más kérdés.
    Mint ahogyan az is más kérdés, hogy az ikea bútora nem a faipari kézművesség szellemét hivatott ápolni. Az ikeát a kispénzű, jellemzően fiatal, családalapító embereknek találták ki, akik nem a nagyszülők bútorai között tudnak és akarnak élni. Olcsó bútorokat akarnak készíteni és ezen belül értendő a jóság és a tartósság. Hidd el nekem, ha megszakadnál sem tudnál ár/minőség kérdésében versenyezni velük. Ezt érzik az asztalosok is, akik egyedileg készülő bútoraikkal persze, hogy nem vehetik fel a versenyt, és nem is az a cél, hogy ők versenyezzenek az ikeával, elég ezt megtennie a KIKA, YISK és társainak. (egyetértve pali923 megállapításaival)
    És természetesen az ikea sem egy dologról és egy minőségről szól. Elvárja a vásárlótól, hogy tudjon dönteni. Ha akarod, vagy arra van pénzed, akkor megveszed a legszimplább billy könyvespolcot bútorlapból, de ha tudsz rá többet áldozni, akkor megkapod fából is a könyvesszekrényt. Nagyon nem szeretem azokat az általánosításokat, amikor valaki megveszi a legolcsóbb forgácslapbútort és utána kijelenti nagy mellénnyel, hogy az ikea milyen szar dolgokat árul. Tessék alaposabban megnézni: ott még a "szarnak" is van minőségi küszöbje, a legolcsóbb dolog is ki van találva, optimálisan vannak a csomópontok megtervezve. Ha bemész a Yiskbe, ott bizony belefuthatsz olyan minőségbe, amiről már a vásárlás előtt meg lehet állapítani, hogy az nem fogja bírni a gyűrődést. Arról nem beszélve, hogy az ikeában - összeraktam már néhány bútorukat - sosem találkoztam még olyannal, hogy nekem kellett volna befejezni a gyártást, hogy nem a helyükön lettek volna a furatok, stb. Nem mondom, hogy ilyen nem fordulhat elő, de én, aki igyekszik precízen dolgozni, mindig meghajlok az ikea cnc-s cuccai előtt.
    És persze, ha akarnék, tudnék kötözködni, vannak kevésbé sikerült dolgaik, de miután van némi szemem a minőséghez, gyártástechnológiához, így eleve én olyan dolgokat veszek meg onnan, amivel később nincsenek bajaim.
    De mondok is egy ellenpéldát: van egy asztali lámpájuk, amit vagy két-három éve vettünk. A végtelen spórolás jegyében a talpba nem öntöttvas nehezék került, hanem egy műanyag csomagolásban valamiféle kohósalak. Hát, nem hangzik túl jól, de nekem nem is ez a bajom vele, mert végülis a funkcióját teljesen jól ellátja így is, hanem az, hogy a műanyag "tasak" gyengére sikeredett és a csavarozás mentén elrepedt, a résen keresztül meg szépen porlik kifelé ez a bizonyos salakszerű anyag. Ez nem tetszik. Az már inkább, hogy írtam nekik, lefotóztam, válaszoltak, hogy vigyük vissza. (az más kérdés, hogy a feleségem valamiért azóta sem vitte vissza, mert közben leragasztottam a lyukat és most nem porlik...)

    Szóval, ha kérhetem, akkor legyenek konkrétumok, mert az általánosításokkal nem sok mindent lehet kezdeni. A tegnapi posztomból látszott, hogy igyekeztem a jót észrevenni, legalábbis a (kemény)fás dolgokra összpontosítani.

    Aztán meséljétek el nekem, hogy melyik áruházban találok olyan terminált, ahol bepötyögöm, hogy mit szeretnék és kiírja, hogy 31. sor 30-as polc. (itt található a Behandla faolaj :)

  • Soká

    senior tag

    válasz yooccoo #41201 üzenetére

    "rakhatták volna a második réteget keresztbe is, ha már a vetemedés elkerülése a cél"

    Látod, erről megint szívesen elbeszélgetnék faipari mérnökökkel. Mert szinte tutira biztos vagyok abban, hogy az ikeás bútor esetében felkészült, hozzáértő szakik tárgyalták meg azt a tervezővel, hogyan is készüljön az az asztallap.
    Légyszi cáfolj meg, szerintem neked sem szakmád az asztalosság, de legalábbis ilyesmiről azt gondolom, hogy nem tanulhattál. Én sem tanultam, csak amit itt-ott felszedtem, de szerintem ha azt az asztallapot úgy ragasztották volna össze, ahogyan mondod, akkor abból csúnya dolgok születtek volna. És nem esztétikailag. Az akác eléggé hajlamos a vetemedésre, én legalábbis soha annyi elcsattant táblásított anyagot nem láttam mint éppen akácból. Keresztbe ragasztásról szerintem akkor lehetne szó, ha rétegelt lapot készítenének. Gondolj bele, hosszirányban a fa alig változik, mondjuk 1%-ot. Miközben oldalirányban a nagy páratartalom-változás esetén akár 8%-ot is. Egy vékony faanyag jó esetben képes valahogy felvenni ezt a belső feszültséget, egy vastag anyag viszont inkább elcsattan és egy jókora repedéssel válaszol.
    Szerintem csúnya dolog születne abból, amit javasoltál.
    De itt a hangsúly a "szerintemen" van! Nem tudom lesz-e aki érdemben tud válaszolni a kérdésre. Abban szinte biztos vagyok, ha mondjuk egy fenyő jobban elviselné az ilyen keresztberagasztást. És valószínűleg az is számít, hogy ez akác lap, emlékeim szerint nem volt lakkozva, vagyis jobban reagál a környezet páratartalmának változására.

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #41205 üzenetére

    Azzal nyilván nincs értelme vitatkozni, hogy kinek melyik szín tetszik vagy nem tetszik. A fák színe esetében is kicsit szokásfüggű, hogy ki mit tekint jónak. Megértem, ha nem tetszik a színe, én inkább úgy vagyok vele, hogy maga a faanyag a nagyon eltérő szijács/geszt tulajdonsága miatt kissé összevissza hatást kelt.

    generátorosnak válaszolva:

    " Az akácot nem 50 vagy száz éve fedezték fel és mégsem volt elterjedve parketta formában."

    Pedig-pedig... Azt talán tudod, hogy az akác Európában invazív faj, Magyarországon az 1800-as években terjedt el, az általad kedvelt barokk bútorok idejében jószerivel nem is ismerték még. És utána is, a betelepítését annak köszönheti, hogy ezzel akarták megkötni a homokos talajt az Alföldön. Közben pedig elerjedt mert elég agresszív fafaj. Ilyen értelemben sosem volt az asztalosság kedvelt fája. Ami jó tűzifának és szőlőkarónak, azt nehéz eladni úgy, hogy ezentúl ez legyen a lakásban. Ez felhasználói oldalról szimpla előítélet, asztalos oldalról meg persze, hogy nemszeretem fa, mert eleve térgörbült törzse van, nehéz belőle ép és nagy darabokat kinyerni, ami ráadásul nem vetemedik. 100 éve nem volt divat az a nagy táblásítás mint most és nem csak azért mert nem szép vagy nem látszik jól az erezet, hanem mert a ragasztástechnika is kezdetlegesebb volt.
    Ma, amikor kevesebb tűzifa fogy mint régen, több akác marad bútorcélokra.
    És persze, megértem, ha azt mondod, hogy a tölgy mennyivel szebb és jobb bútorcélra. Ahogyan a bükk is, de a bükköt sem szeretik túl sokan, mert túl egyhangú... (meg szeret vetemedni...)
    Az akác tartós és kemény fafaj, a megfelelő formában feldolgozva szép és jó tud lenni. Szerintem.
    Mondom ezt úgy, hogy nem nagyon jutna eszembe ebből dolgozni, mert asztalos minőségű pallót kinyerni belőle elég korlátozottan lehet.
    Tavaly például napjaim mentek el azzal, hogy beszerezzek 8db 20x50mm-es profilú akác lécet 1,5m hosszúságban. Végül beletört a bicskám és feladtam. Pedig megrendeltem egy vidéki cégtől, felhozták Budapest határába, elvonatocskáztam érte, aztán kiderült, hogy olyan girbe-gurba darabok voltak, hogy otthagytam. A szomszéd kerti padját szerettem volna felújítani és elbuktam... Végül vett ugyanolyan fenyő lécet, mint amit korhadás miatt cserélni kellett...

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #41207 üzenetére

    Nem értek egyet veled, Thieby... sajnálom. Amit leírsz, azok szép érzelmi töltetek, de azt érzem, hogy valamilyen hordozott előítélet mondatja veled.
    Azt mondjuk érteném, ha azt mondod, hogy túl steril vagy túl mérnöki neked ez a formavilág. Kétségtelen tény, hogy a hibáktól, az esetlegességektől valami természetesebb tud lenni. Erre használják a "rusztikus" kifejezést is. Meg zavarhat joggal az a fajta kiszámítottság, hogy nincsenek felesleges dolgok az ikea bútorokon. Nem fogják vastagabb dologból készíteni a termékeiket annál, amit a statika megkíván, vagy ha igen, és lebegő polcot akarnak "mímelni", mert azt szeretik a vevők, akkor dobozolt lesz az a polc, belül levegővel, ami megint nem fog tetszeni neked.
    Azt érzem abban, amit írsz, hogy véletlenül sem próbálod meg tervezői oldalról megközelíteni ezt az egészet. Van egy gyártói kapacitás, van egy magas technológiai elvárás, a tervezőknek erre kell "rátervezniük", nem nagyon megy az, hogy rönkbútor formára legyen a dolog esetleges, vagy ha úgy tetszik egyéni. Abba is gondolj bele, hogy neked, aki olyan tárgyakat gyárt, amit alkalmasint az ikea is forgalmazhatna, képes lennél-e megfelelni a tervezői, gyártói elvárásoknak? Bocs, hogy azt mondom, hogy szerintem nem, és még az sem változtat a dolgon ha azt mondod, hogy nem is akarsz ennek megfelelni.
    Az ikeáról is tudni lehet, hogy üzleti értelemben nem szentek, róluk is kiderült, hogy foglalkoztatnak éhbérért gyerekeket, szóval ha valaki azt mondja, hogy nem feltétlenül nagy üzlet beszállítónak lenni, de azért rangnak mégiscsak rang az, ha valakiképes megfelelni nekik.
    (a gyerekfoglalkoztatásról meg azt is lehet tudni, hogy multikat megtámadtak jogvédők a sanyarú gyermeksors miatt, aztán amikor kivonult a multi az adott helyről, akkor az addig dolgozó gyerekek és szüleik jól éhenhaltak, mert még annyi munkájuk sem volt.)

  • Soká

    senior tag

    válasz Sanyabá #41212 üzenetére

    Halkan megjegyzem :) ezek a mi micsodák, ezeket úgy hívják: közhelyek. Ami egyfelől igaz, másfelől nem kizáró okok.
    Lehet, hogy újat mondtam? :)

    Azt mondod, hogy egy k. drága "hangszerfából" nem lehetne bútort készíteni? Lehet, csak macerás, mert nagyon sok kell belőle.
    150 évvel ezelőtt az ébenfából vasúti talpfát csináltak, mert akkor még volt belőle annyi... És baromi jó volt annak is.

    Ezzel csak oda akartam kilyukadni, hogy nem érdemes leragadni a szokásos előítéletek meg közhelyek mellett. Szerszámfa alatt egyébként nem tudom mit értesz, mert szerszámfának a som a legjellegzetesebb, ha az nincs jön gyertyán, az akác legfeljebb utána. Amerikában a hikori, és persze van száz egyéb tömör, sűrű szálszerkezetű rugalmas faanyag. De ebben nem vagyok otthon, nyilván baltanyélnek más jó mint vésőnyélnek, amit kalapálnak...

  • Soká

    senior tag

    válasz Sanyabá #41220 üzenetére

    Tulajdonképpen csak azért nem értek egyet veled, mert az ilyen ex cathedra kijelentésekkel nem értek egyet. Ha mérgező lenne, ha nem lenne tartós, ha büdös lenne, ha éjszaka hangosan horkolna stb. akkor megérteném a határozott elzárkózásodat, de így nekem ez érvként nem állja meg a helyét. Látod, Jimy_l most azt találta írni, hogy csinálna belőle konyhafrontot.

    Szerintem - de ezt most nyilván nem akarom rád erőltetni - nem érdemes eleve kizárni dolgokat. Nyilván nem könnyű megmunkálni az akácot, ha valaki esetleg fenyőhöz szokott, annak pláne nem. Nekem egyébként nincs túl sok tapasztalatom vele, mert egyedül az erkélykorlátunkban van akác, illetve kerti bútorokat csináltunk belőle a gyerek iskolájában. ugyanakkor vannak kedves emlékeim az akácfával, de úgy, hogy akkor még azt sem udtam, hogy az a fa akác :) Nagymamámnak elég sok fát hasogattam, és éppen ezeket az akácokat sokat nézegettem, mert a hasított rönkök között néha olyan szép rajzolatút is találtam. És megtanultam, hogy ne akarjam a görcsöket átvágni baltával :)
    Vettem néhány éve négy akác munkalapot a bauhausban. Azóta is fóliában várja, hogy kezdjek vele valamit, de még nem jutottam oda, hogy kitaláljam mit is szeretnék belőle? "Jó" tarka anyag, beleforgattak mindent ami az üzemben volt és akácnak mondta magát :)

    Egyébiránt azt gondolom, hogy az akác az egy nyers, férfias anyag. Nem olyan lágy és nőies mint mondjuk a cseresznye. A lakás "iparinak" tekinthető kiszolgáló részeiben (konyha, fürdőszoba, gardrób, stb) nagyon is el tudom képzelni.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #41234 üzenetére

    A bükk sokmindenre jó, de kimondottan nem kültéri anyag. Ezzel nem érdemes kísérletezni.
    Faragni biztosan jól lehet, de én ritkán látom azt, hogy a fafaragók bükkel dolgoznának.
    A platánt meg csodálom, hogy te vörösnek látod. Amivel én dolgoztam, az kimondottan világos anyag, leginkább a bükkre hasonlít, bár nagyon függ a képe attól, hogy húr- vagy sugármetszet.
    A háttérben bükk van.

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #41237 üzenetére

    Mindkettőnknek igaza van, mert a platán fája, talán alfajtól függően különböző színű. Van a világos és van az általad tapasztalt pirosasabb szín is. Lásd itt.
    A fotón platán és padouk párosítás látható (egy bükkfa asztalon fotózva) A kép eredetileg azt hivatott, hogy illusztrálni, hogyan lehet elrontani valamit. Ez egy óraszámlapnak indult, tehát 12 szeletből készült és bizony a repedés azt mutatja, hogy száraz időben így néz ki a "műtárgy". Nyárra, amikor helyreáll a páratartalom, akkor eltűnik a repedés. Ennyit mozog a fa :(

    A körfűrésszel kapcsolatban, csatlakoznék thiebyhez, felhívva a figyelmedet a balesetvédelemre. Fontos dolog, mert utólag okosabb az ember, de ez olyan műfaj, ahol jobb nem a saját hibából tanulni.
    A hasítóéket ne szereld le a gépről, ez szerintem legyen alap. Az, hogy a védőburkolatot használod-e az már kérdéses lehet. Nagyon útban tud lenni, megakadályoz egy csomó vágást, előbb-utóbb valószínűleg megszabadulsz tőle. Itt még lenne egy külön történet arról, hogy miért jó az, ha a hasítóék nem ér a fűrészlap magassága felé, de erre majd magadtól is rájössz. A WZ gépnél azt hiszem nem lehet állítani az ék magasságát, én később lefűrészeltem róla a felesleget, hogy tolóasztallal is tudjam használni.
    Elsőre azt javaslom, hogy táblaanyagot vágj vele, legalábbis pontos geometriájú anyagot. Vagyis ne rönköt, girbe-gurba anyagot. Mert a megszorulás a pontatlan vezetés eredménye lehet és az egy dolog, hogy leégeted a gépet, de balesetforrás.
    Ezzel nem ijesztgetni akarlak, az nem segít, ha félsz, határozott, biztos kézzel kell fűrészelni. Azt meg érezned, hallanod kell, hogy mit szeret a gép és mitől szenved. Ha nagyon leesik a fordulatszám, akkor gond van valamivel. Elvileg, egy éles lappal, lassú tolással egy kétcolos keményfát is el tudsz gond nélkül fűrészelni, probléma akkor van, ha életlen a lap, ha sűrű fogú miközben hosszvágást szeretnél, ha nagyon mozog a fa és ráfeszül a lapra, mint thieby írta. Ha füstöl a fa vágás közben, akkor tutira nem stimmel valami.
    Nagyon érdemes figyelgetni a yt-os videókat, rettentően sok van belőlük.
    Használj tolófát, amit adnak a géphez az jobb a semminél, de vannak megfelelőbb célszerszámok. Egy jó asztalos gyárt magának ilyen tolófákat.

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #41370 üzenetére

    Jó megoldási javaslatom nincs sajnos, hacsaknem tényleg valami ellenálló kétkomponensű lakkozás. Érdekes, hogy a kőris másképpen viselkedik, nem gondoltam volna.

    Ne vedd magadra, de én annyira hülye divatnak gondolom ezeket a mostani tálca-szerű kis mosdókat. Látványos, újszerű, de azt hiszem semmi értelme. Egy konyhapultnál még van értelme fát használni, noha az sem a legszerencsésebb, de a fürdőszobában? Pár év múlva biztosan lecseng, mert aki egyszer már pórul járt azzal, hogy addig szép, amíg használatba nem veszi az ember, másodszorra már nem ilyet választ.

    Hülye megoldás lenne vágatni oda egy vastag üveglapot?

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #41374 üzenetére

    Ha az üveg karcolódik, akkor mi lenne a lakkal, meg a műanyagokkal?
    Nálunk egy üveglap van a tükör alatt, olyan nagy gond nincs vele, nem éri csak műanyag.

    Azért szinte biztos vagyok benne, hogy az a kőris azért néz ki így, mert folyamatosan éri a víz és nem takarítják. Ha a kívülről vizes poharakat rárakják akkor az a víz megteszi "jótékony" hatását. Az olaj és a viasz nem biztosít tuti vízállóságot, inkább csak arra jó, hogy lelassítja a víz szivárgását.

  • Soká

    senior tag

    válasz Grizzlu #41465 üzenetére

    "összezavarodtam. Ami nekem lejött, az az, hogy 200-ig bezárólag mindegy, mi a neve, ugyanaz a szar szinte"

    és

    " kellene nekem egy sima kis asztali körfűrész max 150 körül"

    Ha a két mondatodat egymás mellé teszed, akkor nagyjából megválaszoltad a kérdésed. Ha tényleg max. 150-ed van és újról beszélünk, akkor a Makita MLT100 jöhet szóba. Amit igen sokan vettek, sokan érezték előrelépésnek és sokan is bosszankodtak mert persze nem tökéletes.
    Ha tudsz még mellétenni 80.000-t, akkor megveszed a kék Bosch GTS 10XC-t és az a maga kategóriájában már tudni fogja azt, amit egy 30kilós géptől az ember elvárhat. Vagy ha csak 30-at akkor a GTS 10J-t, de arról kevesebbet tudok.

    Ezeket a kördfűrészeket érdemes beépíteni egy nagyobb asztalba, ha táblákat akarsz vele szabni. Sok példát találsz a youtube-on.

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #41562 üzenetére

    Szép!
    Kicsit furcsa, hogy a saroknál is ugyanaz az elem van, de egyáltalán nem rossz csak tudom, hogy nekem valószínűleg nem jutott volna eszembe így csinálni. Mennyire stabil ez a korlát?

  • Soká

    senior tag

    válasz #05304832 #41573 üzenetére

    Nem árt időnként szembesíteni magunkat a veszéllyel.
    Én csak azt nem értem, hogy ha a fotó nem tükörkép, akkor a bal kisujj hogyan is került a maró közelébe? A logika azt mondatná, hogy a jobb kisujj van rossz helyen...

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #41576 üzenetére

    Sejtettem, hogy valami pácolt anyag mert túl szépnek tűnt.
    Én mondjuk nem színeztem volna a tulajok helyében, szép a bükk világosan is, a sötét anyagnak meg van ezeregy hátulütője. (mondjuk a mészkővel persze szebb lesz ez a sötét...)

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #41582 üzenetére

    Ezt az erőteljes színi eltérést a milesitől kellene megkérdezni, hogy mi okozhatta.
    Én nem tudok másra gondolni mint rákerült a fára valami idegen anyag. Ha valamilyen tapasz lenne, azt nyilván tudnád, esetleg az utolsó csiszolásnál "beledolgoztatok" valamit véletlenül a felületbe? Feltételezem, ti táblásítottatok.
    Azt nem tartom valószínűnek, hogy maga a fa szívott volna magába élő korában valami oda nem való anyagot.

  • Soká

    senior tag

    válasz Sterilzona #41588 üzenetére

    A kevés fog a fa hosszvágásához kell, ha keresztbe vágod a szálakat, akkor jöhet a sűrűbb fogazás.
    A tűzifa vágása elvileg keresztvágás.
    A szöget ki kellene kerülni :( drága mulatság leamortizálni egy fűrészlapot. De ezt leginkább saját kárán tanulja meg az ember...

  • Soká

    senior tag

    válasz Viktoár #41662 üzenetére

    Hát, most kicsit vitatkozni fogok thieby barátunkkal.

    Bár jó szívvel én sem nagyon tudom ajánlani ezeket a gépeket, de azért nem gyalulásra teljességgel alkalmatlan eszközök ezek. és ha igaz, amit a használat gyakoriságáról írsz, akkor valóban nem éri meg neked drágábbat választani.

    De, amit fontosnak gondolok:
    - fogalmam sincs, mit akarsz megmunkálni, de én a magam praxisa alapján úgy gondolnám, hogy a legelső egy jobb asztali körfűrész. tehát, ha ilyened van, akkor jönne a kombigyalu.

    - kalkulád be, hogy ez a kombigyalu igényli a forgácselszívást. Ha az nincs (újabb 50e Ft) akkor gondban lehetsz.

    - azt is kalkuláld be, hogy ezek a gépek jó eséllyel igénylik a gyártásbefejezést. Elképzelhető, hogy a kések nincsenek jól beállítva vagy jól megfenve, hogy az asztalok nincsenek párhuzamban. Tehát esélyes lehet a bütykölés.

    - azt is kalkuláld be, hogy ezek a gépek kis fogásokra vannak optimalizálva. De akarj vele 2mm-t egy fogással leszedni, max. 0,5mm-t főleg ne, ha széles az anyagod.

    - engem meglepett, hogy kevesled a 12cm-es vastagságot. Mit akarsz Te gyalulni, tetőgerendákat? :)
    akkora anyagokhoz használd a gépet, amivel nem borítod fel azt.
    Szerintem nem ilyesmit kellene gyalulnod vele: :)

    Nekem egy ilyen van, jó hangos, nem kellett vele bajlódnom a beállításokkal, és annyira keveset használom, hogy most először kellene megéleznem, de még nem vettem a bátorságot, hogy hozzányúljak :(
    Gyakorlatilag az egyetlen ami igazán zavar benne, hogy vastagolásnál az utolsó 5 centibe belemar kicsit. Ami nálam bosszantó, mert drága anyagokból dolgozom és ott fáj a szívem ilyen ráhagyásokkal dolgozni.

    - ezek a gépek jó kis gyártási szórásokkal készül(het)nek, így ha valakinek egy típus bevált x évvel ezelőtt, semmi garancia arra, hogy te ugyanazt a minőséget kapod most.

  • Soká

    senior tag

    válasz AndrewBlase #41670 üzenetére

    Igen, de ez az amit a körfűrészen is gond nélkül megoldhat, már ha nem 4-5colos anyagról beszélünk.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #41675 üzenetére

    " Ennek híján én azt gondoltam, hogy semmirevaló pénzkidobás. Amit most megcáfoltál."

    Thieby, legfeljebb részben cáfoltam amit írtál. Ahogyan Te is írod, hogy mióta ebből élsz, nem hoznak lázba a barkács gépek. Ez való igaz, joggal nem hoznak lázba. Aki pénzt keres ezzel a munkájával, attól el is várható, hogy megfelelő gépeket használjon. De az évi 15 deszka nem ez a kategória. Csak ezért mertem védeni valamelyest ezeket a barkács gépeket. Amelyekkel lehet dolgozni megfelelő türelemmel de nem ipari használatra lettek kitalálva. Nem csak azért mert kis fogás-lassú munka, hanem mert nem úgy van megkonstruálva, hogy sok üzemórát kibírjon. Annyit viszont tudnak, hogy az árukat kitermeljék.

    Persze, most, hogy kiderült, hogy a kérdező elvileg asztalos, elbizonytalanodtam, mert ha megfordult asztalos műhelyben, akkor azért más gépeket láthatott ott, másféle kapacitással. Egy akármilyen öreg ipari gép is többet tud jóval mint egy ilyen kis 1200-1500Wattos kávédaráló.

  • Soká

    senior tag

    válasz Viktoár #41674 üzenetére

    "Illetve lehet kapni külön "kis" vastagolót is, ezek jobbak mint az említett kombinált gépben?"

    Nincs vele tapasztalatom, de azt kell mondjam jobbnak, erősebbnek kell lennie, mint a kis kombik. De azért nem leányom! Az a helyzet, hogy vagy két hónappal ezelőtt én láttam egyet leárazva 40.000Ft-ra. Körbekérdeztem, de senki semmi biztatót nem tudott mondani és bár azt a pénzt valószínűleg megérte volna, de végül lemondtam róla. Egy ilyen vastagoló igazából már nem az a kategória, amiből barkácsot kellene gyártani. Ilyet szerintem az vegyen, aki komolyan is gondolja és akkor szánjon 150ezret mondjuk egy metabóra. Szóval, ez már kicsit olyan mintha árulnának barkács tűzoltóautót vagy barkács újraélesztő-készüléket.

  • Soká

    senior tag

    válasz pali923 #41705 üzenetére

    Mindig oda lyukadunk ki, hogy a különböző felhasználók különböző tapasztalatokat nyernek. Talán tudod, hogy elég háklis vagyok a részletekre és nekem az általam linkelt kis kombival nem volt olyan gondom, hogy trapézt gyalul. Másnak meg igen...
    De én a barkács körfűrésszel is tudtam pontosan dolgozni csak nyilván sokkal körülményesebben mint aztán a Metaboval. De nem mondom azt, hogy akkor a Metabo a minimum. Mindig a felhasználó türelmétől, leleményességétől, igényétől függ a dolog.

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #42261 üzenetére

    Már kicsit ott sántít a mondandód, hogy a 20cm széles palló nem körfűrésszel van vágva, hanem valamiféle gatterrel, szalagfűrésszel. A körfűrésszel legfeljebb a szélezetlen pallóból készíthetsz szélezettet. De nem ez a lényeg.
    Arra is gondoltam, hogy esetleg nem kevered az egyengető és vastagoló fogalmakat?
    A lényeg: ahhoz, hogy egy pontatlan kínossal pontosan tudj dolgozni, ahhoz létre kell hozni egy bázis felületet, ahonnan aztán a többi felület mérhető lesz. Ez lenne az egyik oldal egyengetése. Vagyis egy sík felület létrehozása. Ebben az értelemben jobb lenne a gépet síkolónak hívni mint egyengetőnek :)
    Ha az egyik oldalad már sík, akkor a vastagolón (ami tk. "vékonyító"...) a bázisoldal segítségével létrehozható az ellenpéldáin is a sík, ami ráadásul párhuzamos a bázisoldallal.
    Az egyengetést általában azon az oldalon érdemes elvégezni amely két ponton fekszik fel, vagyis a palló két végén, azaz a palló homorú oldalán.

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #42266 üzenetére

    Én annyira nem értem a kérdésedet, hogy biztos, hogy jól használod a fogalmakat?
    Tényleg csak a rend kedvéért, a kombi gyalugépen felül folyik az egyengetés és alatta a vastagolás.
    Ha szélesebb a palló mint a vastagoló, akkor nem fogsz tudni vastagolni.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #42271 üzenetére

    Már egy fokkal jobban értelek, de azért még mindig furcsa nekem a gondolatmeneted. De én is csak hobbistának számítok...

    "amivel hatékonyan rögzíteni tudom a túl széles lapot is és át tudom tolni a vastagolón."

    Ezt továbbra sem értem. Ha egy vastagolóba mondjuk 30cm széles anyag fér be, akkor hogyan (és miért?) akarsz Te szélesebb anyagot berakni??? Az az érzésem, hogy te összekevered a vastagológyalut és mondjuk a kontaktcsiszolót.

    "Nagyon fura nekem (és ráfordítás tekintetében kissé ijesztő), hogy ekkora megszorítások vannak a dimenzókkal és mégse talált ki senki egy jobb rendszert. "

    Azért kicsit gondolj bele, hogy egy 30cm széles gyalu egyszerre mekkora anyagmennyiséget választ le, mekkora energiát igényel ez, mekkora vázat kell építeni ahhoz, mekkora hengerátmérővel, hogy a dolog stabil maradjon. Nem értem, hogy Te, úgymond kisfelhasználóként miért szeretnél egy tonnás gépet 5kWattos motorral?
    30cm széles pallót egyben gyalulni és azt úgy hagyni, hát ahhoz egészen különlegesen válogatott faanyag kell, hogy ne vetemedjen el neked csúnyán. Ne feledd, hogy a fa mozog!

    Én úgy gondolom, hogy ha szépen és pontosan egyengettél és vastagoltál deszkákat, azt úgymond "végtelen" szélességben egymáshoz ragaszthatod, a keletkezett táblát már nem gyalulni kell, hanem csak megcsiszolni. (már ha pontosan és szépen dolgoztál.)

    " De ha mondjuk megveszem a Metabo vastagolot, ami 30cm-es, akkor ahhoz kell külön még egy egyengető is, ugye. Az már lehet hogy keskenyebb"

    Nem egészen értem, hogy ha veszel egy merci kasznit, akkor miért akarsz rá trabant kerekeket venni?
    Szélesebb egyengetőt nem érdemes venni, mint amekkora a vastagolód, de ha keskenyebbet veszel, azzal annyit érsz el, hogy nem fogod kihasználni a vastagoló maximális képességeit. Ami persze nem baj, mert a vastagoló sem szereti ha nagyon megterhelik.
    Ha esetleg oda akarsz kilyukadni, hogy az egyengető drágább gép mint a vastagoló, akkor annyit tudok mondani, hogy igen, az egyengető sokkal nagyobb gépet kíván mint a vastagoló.

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #42330 üzenetére

    Ahhoz, hogy az ember egy gépet be tudjon állítani, ahhoz minimális feltételként szükségesek a pontos idomszerek. Ha ilyened nincs, akkor már eleve gondban vagy. Elsőre egy megfelelően egyenes "valamivel" érdemes ellenőrizned az asztal síkságát. Kicsi az esély arra, hogy hibátlan legyen az asztalod, de ha 0,2mm-nél nincs nagyobb eltérés, az már nagyon jó. A gyakorlatban akár 1mm-es púp vagy horpadás is előfordulhat. A második kérdés, hogy a fűrészlap síkja és a párhuzamvezetők mennyire párhuzamosak egymással. Ha nem az, akkor gondban vagy, akkor érdemes hozzányúlni a felfüggesztéshez és beállítani. Macerás. Ide tartozik az a kérdés is, hogy a két párhuzamvezető mennyire párhuzamos egymással? Mérőszalaggal ezt nem nagyon tudod pontosan megállapítani, pontosabban ha mérőszalaggal érzékelhető a probléma, akkor az már eleve gond.
    A harmadik beállítandó a fűrészlap függőleges volta, pontosabban, hogy derékszögű legyen az asztallappal, aminél ha az nem pontosan sík máris felmerül a kérdés, hogy melyik pontjához képest legyen derékszögű a fűrészlap.
    Amin állítani nem tudsz, legfeljebb csak konstatálni a probléma létét vagy nem létét, az a fűrészlapod ütésmentessége. Ezt úgy tudod ellenőrizni, hogy egy tűt (valami helyes dolgot hozzáérintesz a fűrészlaphoz és kézzel körbeforgatva a fűrészlapot (lehetőleg nagyító alatt) figyeled, hogy a fűrészlap "imbolyog-e"? Ez elsősorban a fűrészlapban lévő pontatlanságok (bringás nyelven szólva: "nyolcas") miatt lehet, de azt sem lehet kizárni, hogy magában a tengelyben ne lenne bizonyos pontatlanság. Utóbbi eldöntésére nincs jobb javaslatom, mint egy profi, megbízhatóan sík körfűrészlappal történő próba. Ha ezzel is mutatkozik a deformáció, akkor én inkább lemondanék a gépről.

    Azt már a múltkor jeleztem, hogy kicsit az az érzésem, nem életszerűek a szempontjaid, mintha a gyakorlat kimaradna az előre felállított szempontjaidból és kételyeidből. És ezzel most nem cseszegetni akarlak, magamon is ezerszer tapasztalom, hogy gyakorlat nélkül a legritkábban sikerül rátapintani a lényeges problémákra. A mostani utolsó bekezdésed is ez a kategória. Az egy milliméteres rés nem sok de elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy a fűrészlap akadálymentesen fusson. Ha akkora ütés van a lapban, hogy belekaphasson az asztallapba, akkor ott már eleve gond van. De megnyugtatlak, ha belekap, akkor sem lesz semmi gond. Az asztallap alumíniumból van, a keményfémlapkás fűrészlap ha nem is halkan és nem is szikrák nélkül de úgy elviszi az alut, mint a sicc. Nem lesz csúnya világ. A csúnya világot inkább az jelenti, ha mondjuk egy kajszult szélezetlen pallót próbálsz vágni és a munkadarabbal nagyon kitéríted a lapot a saját síkjából. Mert egy magas fordulatú fűrészlap egyébként a forgással járó fizikai törvényszerűségek miatt egy síkban szeret forogni, elég ha megnézel egy megforgatott kartonlapot vagy rongykorongot.

    És bocsánat, de figyelmetlenül olvasok, ha tudtam volna, hogy aldi/lidlis körfűrészt akarsz venni, akkor lebeszéltelek volna, pontosabban felhívtam volna a figyelmedet arra, hogy ha már az egyengető és vastagoló kapcsán annyira szempont volt, hogy egymással minőségileg "kompatibilis" legyen a két eszköz, hogy a Workzone asztali körfűrész és mondjuk Metabo vastagoló is nagyon nem azonos kategória. Én - de ez az én hobbista gyakorlatom - egy jó asztali körfűrész fontosabb szerszám mint egy jó vastagoló. Tehát inkább vennék egy metabo asztali körfűrészt és einhell vastagolót mint fordítva.

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #42332 üzenetére

    Röviden reagálva: a két párhuzamvezető elsősorban arra jó, hogy tolóasztalt tudj rajta használni. Bizonyos keresztvágásokhoz, fogazásokhoz az nagyon hasznos kiegészítő. (lásd YT-on cross-cut sled címszó alatt. Bizonyos esetekben pedig jobb ha nem a bal, hanem a jobb oldalról vágsz valamit a szögvezetővel, vagy fordítva.

    "Van nagy ács derékszögem, azzal tudok egész jól derékszöget"

    No itt jön az, hogy a magamfajta sznob hobbista fülének ez nem hangzik jól. Az "egész jól" sem egyértelmű, az ács derékszög viszont kimondottan rosszul hangzik. Előre elnézést kérek minden ácstól, de talán senki nem veszi zokon, az ács szakmában a precizitás más fogalmakat takar mint másutt. Nem tudom, hogy az "ács derékszögnél" létezik-e nagyobb tűréshatárú mérőeszköz. Nem kell másra gondolnod, csak tégy egymás mellé egy ácsceruzát és egy rotring cerkát (aminél még esetleg visszakérdezek, hogy 0,7-es, 0,5-ös vagy 0,3-as?) Ez persze nem jelenti azt, hogy véletlenül egy ács derékszög ne lehetne pontos, éppen csak az esélye kicsi. A gép beállításához fémipari (nem lakatos) derékszög, illetve szögmérő szükségeltetne leginkább. Én legalábbis ezen eszközök nélkül elég nehezen tudnék pontos vágásokat készíteni (az én mértékem szerint "pontosakat")

    Hogy a fűrészlap mennyire érjen az anyag felé, ezt majd magad is kitapasztalod. Túl magasra egyszerűen azért nem érdemes, mert több esélyt adsz arra, hogy belenyúlj a szerszámba. Ugyanakkor például én, amikor gérbe vagy valamilyen hegyes szögbe vágok, olyankor szeretem, ha a lap inkább felülről mint oldalról harap bele az anyagba, mert a végén úgy kisebb eséllyel szakít ki a munkadarabból. (főleg ha a munkadarab mögé nem teszik úgynevezett "áldozati" anyagot, ami véd a kiszakadás ellen. Látni, érzékelni fogod vágásnál, hogy jobb neked. A lényeg, hogy balesetvédelmi okokból ne álljon ki felesleges mértékben a fűrészlap. Ezt egyébként úgy mondom, hogy valószínűleg Te sem fogd használni a "kötelező" felső védőburkolatot, mert nem látod tőle a vágást.

    Ez volt a "rövid" válasz :)

  • Soká

    senior tag

    válasz bim #42337 üzenetére

    Drága bim, nem véletlenül kértem előre, hogy senki ne értse félre a mondandómat, de lám mégiscsak sikerült.
    Főleg Téged nem szeretnélek megbántani, mert Te éppen az igényes és felkészült ácsok egyike vagy. De én még csak nem is arra akartam utalni, hogy az ácsok között esetleg több a pontatlanul dolgozó ember.
    Próbáld megérteni, hogy minden szakmának van egy maga számára kialakított tűréshatára. És szerintem nem hiúsági kérdés, hogy egy épületszerkezeteket gyártó ács nagyobb tűréshatárral dolgozik mint egy nyílászárókat készítő és megint mást egy bútort készítő és megint mást egy hangszerkészítő - hogy maradjak a fánál, mint alapanyagnál.

    Te magad adtad meg a választ, azzal, hogy persze, hogy nem lehet rotring ceruzával szőrös fára rajzolni. Egy ács eleve olyan anyaggal dolgozik amire nem való a rotring ceruza. Mások a léptékek, ezt próbáld megérteni.
    Te azt mondod, hogy hegesztett vinklivel dolgozol, ami az ács-kontextusban ezek szerint a jó fogalmát jelenti, egy szerszámkészítőnél meg csak és kizárólag a köszörült vinkli lesz a megfelelő. És neked nincs szükséged egy Mitutoyo derékszögre, de az nem baj, hogy tudod ha van, akinek arra van szüksége. És próbáld ezt nem alá-felé rendeltségi minőségnek tekinteni, egyszerűen csak fogadd el, hogy mást jelent a pontosság az Eifell torony készítőinek és mondjuk mást Becsei Áronnak. Pedig mindketten fémmel dolgoznak. És mindkettő nagyszerű alkotás a maga nemében.

  • Soká

    senior tag

    válasz bim #42346 üzenetére

    "Nálunk sincs tűrés!"
    Mondjuk, ha ilyen botorságokat állítasz, akkor lehet, hogy nem kellene erőfeszítést tennem, hogy megértessem magamat.
    Ha megnézed a világ legpontosabb óráit, akkor azokat is mindig a hibahatárukkal jellemzik. És általában minden pontos, precíz dolgot a tűréshatárával jellemeznek. Erre jön bim ács és azt mondja, hogy náluk nincs tűrés...
    Ezek után mégiscsak leírom a kedvenc ácsos viccemet:
    Mester szól az inasnak:
    - Vágd el a deszkát!
    - Hol?
    - Ahová köpök!

    :)

    (ha érted a viccet, bim, akkor visszakérdezel, hogy a köpéstől jobbra vagy balra, vagy tengelybe?)

  • Soká

    senior tag

    válasz bim #42346 üzenetére

    No, a kedvedért lefotóztam a vinklijeimet. Tudnánk használni szerinted egymás mérőeszközeit?

    és megnyugtatlak, én elég jól tudom, hogy melyik szakterületen nem elég az a pontosság, ami számomra már elegendő. És nem sértődöm meg, ha valaki a tizedes jel után eggyel több számot kér vagy követel.

  • Soká

    senior tag

    válasz Zolabol #42356 üzenetére

    Szerintem ne a lapot akard vastagítani, inkább tegyél alá merevítéseket.

Új hozzászólás Aktív témák