Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fpeter84

    senior tag

    válasz KROK640 #81294 üzenetére

    írta, hogy jumperelős alaplap - tehát az alaplapi órajelgenerátor PLL adott lábait földre/tápra kötve tudod utasítani hogy milyen FSB-t adjon a procinak - ezt egyszerű egy arduino segítségével baxtatni

    illetve a modernebb PLL-ek már I2C buszon is utasíthatóak, amire vannak programok is, pl SetFSB, CPUPLL, SpeedFAN-nak is van ilyen menüpontja - de ez már windowsos téma...

    az mondjuk mák, hogy 66-100-133 váltást is kibír röptében a vas - nekem az a tapasztalatom hogy a PCI/AGP órajel osztó váltással járó átállításokba hajlamosak belefagyni a gépek

  • Czo

    őstag

    válasz KROK640 #81294 üzenetére

    Az EpoX lapomon nincs a BIOS-ban FSB allitas, hanem fizikai jumperek vannak a lapon. Itt, ha megnezed a 11-es oldalt, a RAM mellett, az ATX Power csatlakozo alatt van a JP7 es a JP8, a 15. oldalon ott a leiras a jumperek allitasahoz.

    Megmertem multimeterrel, hogy a jumperek 3-as laba az a GND, az 1-es laba pedig kozel 3.3V, de nem teljesen. Tehat, ha epitek valamit, amivel GND-re tudom huzni a 2-es labakat, akkor tulajdonkeppen tudom allitani az FSB-t (mert ugye, a tablazat alapjan, ha mind a ketto jumper kozepso labat GND-re kotom, akkor 66MHz, ha csak a JP8-2es labat, akkor az 100MHz, ha pedig egyiket sem, azaz "lebegoen" hagyom (ez a nincs rajta a jumper allapot), akkor az 133MHz.

    Igyhat fogtam egy minimal Arduinot, amire ravezetekeltem mindezt es rakotottem a COM1-re. Irtam egy programot Pascalban, amivel tudom allitani a Jumpert. Itt jott az "elso" para, mert a jumper "atrakasa" utan a sebesseg marad, ami volt, sott a reset.com/reboot.exe sem eleg. Sott, a sima reset gomb sem, csak a kikapcs, bekapcs segit. Tehat "ki kell tudnom" kapcsolni es be kell tudnom kapcsolni a gepet. Ehhez az kellett, hogy megnezzem hogyan mukodik a "power gomb" az alaplapon. Tehat fogtam meg nehany labat az Arduinon, rakotottem az alaplapra a power gomb helyere, plussz masik ketto labra pedig rakotottem a hazon levo power gombot. Majd kiegeszitettem a szoftvert. Igy a power gombot, nem csak fizikailag a gombbal, hanem "programkodbol" is be tudom huzni. Eloszor egyebkent azt neztem meg, hogy hogyan kell assemblyben ACPI-vel kikapcsolni a gepet, de rajottem, hogy bekapcsolni nem tudom :D szoval, marad a powergomb elcsaklizasa igy is, ugy is.

    Igy a modul, sorosporton "reagal" olyan parancsokra, mint, "slow power press" (ez 100ms), "long power press" (ez 5 masodperc), "power cycle" (ez letol egy 5 masodperces "long"-ot, majd var egy masodpercet, majd ezutan letol egy 100ms-es rovidet, magyaran hosszu power gombbal kikapcsolja, majd visszakapcsolja a gepet), "adott jumper float-ra allitasat", illetve "adott jumper GND-re kotese". Illetve, jumper allitas utan, a modul soros porton viszakuldi, hogy "mi a helyzet", azaz, hogy tortent-e valtozas a jumperekben fizikailag, vagy nem. Tehat ha mar GND-volt es ujra GND-re rakoatom, akkor jelzi, hogy mar GND, egyeb esetben pedig jelzi, hogy megcsinalta.

    A Pascal oldali EXE meg ugy lett megirva, hogy "figyel" a valaszra, igy ha atkapcsoltatom 66MHz-re, de jelenleg nem 66 MHz-n fut, akkor az atallitas utan tol egy "power cycle"-t, egyeb esetben pedig siman nem csinal semmit.

    Aazaz, az indito batba berakott "SETFSB COM2 66MHz" parancs, ha 66-on van, akkor nem csinal semmit, ha pedig nem 66-on van, akkor kikapcs/bekacsolja a gepet.

    Itt, ha nagyon lusta lennek, meg lehetne mahinalni, hogy legyen "allapot kezeles", azaz automatan induljon el a Windows 98 command prompt onlyban, es legyen visszahivva az adott BAT, ami kezdemenyezte az egeszet, de ennyire lusta nem vagyok. Bar ez is szep feladat lenne.

Új hozzászólás Aktív témák