Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hyggelig

    senior tag

    Sziasztok!

    Kb egy hónapja döntöttem el hivatalosan is, hogy megtanulok norvégul. Páran a környezetemben teljesen őrültnek néztek, amikor bejelentettem.
    Az oka egy norvég zenekar volt, a Kaizers Orchestra, ami a többi híresebb norvég zenekartól eltérően nem black metal :D Az a cél, hogy nagyjából megértsem a szövegeket (azért nagyjából, mert a zenekar nyugati, Nynorskot beszél, abból is az un. Jærsk nyelvjárást. (még sok norvég sem érti őket :DD )

    Kb 2 hete tanulom, de az alapmondatok már mennek. Nagyon fontos számomra, hogy legyen a könyvhöz hanganyag is, ezért szóba sem jöhet a Kezdők Norvég Nyelvkönyve.
    Jelenleg három könyvből tanulok. Az egyik a Teach Yourself könyvek egyik darabja. Kicsit életszerútlenek a szituációk, de gyakoroltatja a nyelvet (mivel angolul magyaráz, az angolt is gyakorlom :P) a másik az Åse- Berit og Rolf Strandskogen- Norsk for utelinger 1. (ez norvégul magyaráz és eszméletlen mély), ja és nincs szótáram. A harmadik pedig egy tömény száraz nyelvtankönyv. A google translate-ot használom. (szavakra teljesen megfelel, a kiejtésben is segít) Ezen kívül próbálok norvégokkal fórumokon beszélni. (ha már norvég zenekar, akkor van sok norvég rajongójuk is, így az élő nyelvet is megtanulom. Így tanultam meg felsőfokon angolul is
    Nem segít semmilyen tanár, totál magamtól tanulom. Van pár barátom, akik nagyon jól beszélnek mind svédül, mind norvégul, szóval ha elakadnék, majd tanulok velük.

    Aztán cél, hogy a Skandináv Házba járjak találkozókra, filmvetítésekre, olvasóklubokba. :)

    Kb másfél-2 évet adok magamnak, hogy simán menjen középfokon a nyelv.

    A neten pedig annyi anyag van, hogy vétek akár egy fillért is költeni rá.

    [ Szerkesztve ]

  • hyggelig

    senior tag

    válasz CYBERIA #606 üzenetére

    Hogy honnan találok anyagot a nyelvjárásokra? Sehol. (legalábbis még nem kerestem)
    Csak egy-két alapdolgot tudok még a Nynorsk és a Bokmål között, de arról is csak olvastam valahol.

    A nyelvjárások eléggé változatosak, így nem hiszem, hogy külön anyag lenne hozzá (nekem most épp elég a Bokmål.)

    De köszi. :) Ha az ember nagyon elkötelezett, akkor mennie kell :)

  • hyggelig

    senior tag

    válasz JupiterrrS #607 üzenetére

    Nekem több tippem is van. Először is szerezz be egy nyelvkönyvet, amihez van hanganyag is. Mivel a skandináv nyelveknek teljesen más a ritmikájuk mint pl az angolnak, így a jobb könyvek azzal kezdik, hogy megtanítják a főbb kiejtési szabályokat. (Hidd el, sokat segít)

    Aztán már ha nagyjából megérted, nem is kell nagyon hanganyag (bárcsak már itt tartanék!)

    A másik tipp a google translate. Szerintem nagyon hasznos. Mivel a norvég és az angol nyelv nyelvtani logikája elég sok esetben hasonló, így a fordítások sem olyan nagyon durvák és a gép is elég jól olvas fel szöveget. (azért nem szentírás, amit mond, de útmutatónak kiváló)

Új hozzászólás Aktív témák