Hirdetés

Aktív témák

  • JackD

    csendes tag

    Üdv mindenkinek!
    Érdekes problémát feszegetnék, remélem akad pár hozzáértő szaki, aki tud segíteni.
    Előrebocsátom, hogy nem túl erős a villanytan tudásom, nem sokat értek a tápok lelkivilágához, ezért is fordulok a fórumhoz.

    Adott egy home-made szerver, egy átlagos Intel szerver alaplappal (SE7221BK1-E), egy Intel (LSI) SATA RAID kártyával (SRCS28X), és 7db Maxtor SATA merevlemezzel, 1 magos 3GHz-es P4 pocokkal.

    A rendszer érdekessége, hogy teszt üzem alatt 2db AT és 1db ATX tápegységről remekül üzemelt, ugyanakkor az egész rendszert 1db 480W-os Thermaltake tápegségre kötve nem volt hajlandő elindulni. A tápegség a bekapcsoláskor csak annyit mondott, hogy ''nyü..'' és semmi. 3-4 merevlemezt lehúzva a tápról, már indul a rendszer.
    Mondjuk érthető, hogy 480W nem biztos, hogy elég 7db merevlemez egyszerre indításához. (Azért volt némi esély rá, erről később.)

    Szétnéztem a piacon, és kinéztem a könnyen elérhető tápok közül egy erősebbet, egy FSP Epsilon 700W-os darabot (FX700-GLN). Megvettem, azzal a naiv hozzállással, hogy ez majd biztos elég lesz és pöccre fog indulni a rendszer. De nem...
    A jelenség ugyanaz, az összes merevlemezt, alaplapot rákötve, megint csak annyit mond bekapcsolási próbálkozáskor a táp, hogy ''nyü...'' és semmi, világít az alaplapon a szokásos power LED.
    2-3 merevlemezt lehúzva a tápról a rendszer már indítható, érdekes, hogy néha 2, néha pedig 3 merevlemezt kell lehúzni az induláshoz.

    Az lenne a kérdés, hogy mit csinálok rosszul? Miért nem indul el ezzel a táppal a gép rendesen? 700W is kevés lenne? Más paraméterei nem stimmelnének a tápegységnek? 700W az gondolom nem minden...

    A Maxtor merevlemezek a leírások szerint felpörgéskor kb. 30W-ot fogyasztanak, nekem matematikailag elégnek tűnik a táp, de lehet, hogy valamit nem értek helyesen.

    További info amiből kiindulva a 480W-os táppal kezdtem a próbálkozást, hogy ugyanez a rendszer 8db Seagate SCSI 10k merevlemezzel simán elindult. Igaz, hogy a SCSI merevlemezek 2mp-enként egymás utáni indulásra voltak állítva, hogy ne egyszerre szopják a tápot.

    Valami ötlet? Még nagyobb táp kell? Késleltessem vhogy a SATA vincsik indulását? Miért van 6db SATA csatalkozó a tápon, ha el sem indul a rendszer annyi merevlemezzel rajta?

    Linkek:
    Alaplap: [link]
    RAID kártya: [link]
    Maxtor merevelemez: [link]

  • DeSanto

    őstag

    válasz JackD #1 üzenetére

    Lehet hogy hülyeséget mondok de a táp nem SLI-s?
    A ''maradék'' energia nem a 2 PCIe VGA csatira megy? :F

    Szerk: értetlenül írtam :DDD

    Lehet hogy a késleltetés megoldaná mert kib@szott nagy a teljesítményfelvétel indításkor.

    [Szerkesztve]

  • JackD

    csendes tag

    válasz JackD #1 üzenetére

    Nem tudom mit jelent az SLI...
    A tápegység oldala itt lelhető: [link]
    Nincs videokártya a gépben, nem mehet a PCIe-re a szufla. Alaplapi video van.

  • DeSanto

    őstag

    Nagy a teljesítményfelvétel induláskor sztem.

    Ha én a helyedben lennék rádugnám a vinyókat menet közben hogy mi a szitu!

    De ezt nem ajánlatnak tettem a felelősség a tiéd

    Szerk: Csodálkozom rajta mert én egy 400W-os noname táppal nyomatok 2 vinyót 2db 6800GT-t egy dual magos AMD-t és pöccre indul.

    Nem lehet hogy valamelyik vinyó zárlatos? Rossz vagy stb?

    [Szerkesztve]

  • JackD

    csendes tag

    válasz DeSanto #4 üzenetére

    Próbáltam már korábban is a már felpörgött wincsik mellé rádugni a többi lehúzott wincsit, de amint rádugtam 1 új darabot, rötön kikapcsolt a táp. Továbbá ezt elég nehéz lenne minden egyes indításnál előadni.
    A wincsik nem lehetnek zárlatosak, mert mindegyik működött rendesen már több napig, amikor több tápról üzemeltettem őket. Továbbá megpróbáltam mindig másik wincsit rajta hagyni a tápon és másikat lehúzni, így próbálva kizárni a szar wincsi esélyét.

  • Secretive

    aktív tag

    válasz JackD #5 üzenetére

    szerintem....

    A tápokra írt teljesítményt összteljesítményként kell értelmezni, tehát az összes leadott feszültség ágankénti összegzésére (3,3V-5V-12V és ugyanez negatívban is) és persze az is jellemző, hogy mindig többet hazudnak, mint amennyit valójában bír és a ''hatásfok'' meg szintén csökkenti a papíron leírt valós teljesítményt.
    A 3,5''-os hdd motorja 12V-ról üzemel,míg az elektronika 5V-on is elketyeg, emiatt az üzemeléshez és legfőképp a felpörgetéshez (indításhoz) elsősorban a táp 12V feszágának teljesítménye szükséges, emiatt nézd meg, hogy az adott tápra mi van írva a 12V-os teljesítményhez (amperban) és hasonlítsd össze a másik 3 tápon ugyanezt összegezve, aztán nézd meg, hogy nagy-e a különbség. Persze még az alaplap és egyéb eszközök is szívják a 12V ágat. Ha valamelyik egyéb eszköz zárlatát tényleg kizárjuk, akkor az általad leírtak alapján táppal lehet gond,bár kicsit furcsa,hogy 1 bazinagy táppal nem megy, mert nálam 4db vinyó van (2sata/2pata 120-500Gb) meg még minden és csak névleges 350W a tápom, de még gondom nem volt az indulással.

    kiváncsian várom a probléma forrását....

    Szeretem a munkát, lenyűgöz! Képes vagyok órákig ülni és nézni.

  • helkis

    addikt

    válasz JackD #1 üzenetére

    az indulási problémák elkerülésére főleg servereknél szoktak olyan opciók lenni az alaplap biosában, hogy mennyivel később pörgesse fel a következő HDD-t. így kicselezhető a táp és nem kell 78Ah-s traktoraksival rábikáznod az indulásra egy server meg ugye úgysem sokszor van indítva/leállítva.. ;)
    aztán lehet még az is, hogy sok ''Y'' nal van elosztva a tápkör! minden HDD-szereti ha egyenesen az ''anyjából'' van táplálva egy közvetlen köldökzsinóron keresztül.. az ''Y'' csak felesleges hibaforrások okozója, ha tudod iktasd ki őket..
    továbbá nagyonnagy (áramfelvétel szempontjából) rendszereknél tényleg nem egy tápot szoktak alkalmazni, a 12v-os ág kímélésére, ahogy már Dió is leírta, így 2-3 ''hagyományos'' server-táp elég, vannak olyanok is ami 3in1 megoldás és egy normál ATX-helyre bemegy: [link]

    "Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

  • didyman

    őstag

    válasz helkis #7 üzenetére

    A 12V ''kímélése'' az hülyeség-amit linkeltél, egy redundáns, menet közbeni kieséskor automatice átálló, cserélhető táphalmaz, ami történetesen alkalmas párhuzamosíott működésre is, ezzel nyújtva jobb helykihasználást.

    A 12V-ot nem kell kímélni, a vázolt szerver meglehetősen alacsony fogyasztású gép, pusztán az induláskori, majdnem rövidzárként fellépő hirtelen terhelés (nagyjából párszáz ms időről van szó, ekkor nem 30W a felvett teljesítmény!) az, ami gondot okozhat ilyen felállásban-illetve az ilyenkor egyoldalúan terhelt, illetve áramkorlátja miatt behatárolt 12V-os ág is. Késleltetett felpörgés kell ide, ennyi a dolog nyitja. Olyan vezérlőt kell venni, ami erre alkalmas (az LSI-ben kizártnak tartom, hogy ne legyen ilyen opció). A több tápos megoldást házi kivitelben semmiképpen sem ajánlom, a 480W-os Tt nem egy szervertáp, de annak is elégnek kell lennie, ellenben 24 órás üzemre az FSP 460W-os, kifejezetten szerverbe szánt tápját venném-az Epsilon szintén nem szervertáp.
    Vinyót menet közben nem dugunk rá a tápra. Egyébként egy ilyen manővertől sok táp leköszön, induláskor ugyanis a rövidzárvédelem kis késéssel lép közbe éppen az itt fellépő jelenség miatt, menet közben érzékenyebb.

    Mivel a kérdés alapvetően a táptopikba illő, ezért kérlek, ott folytasd, illetve ajánlom figyelmedbe ezt a témát: [link] .
    Ezt itt zárom.
    Köszönöm.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

Aktív témák