Waze - a közösségi navigáció

Első lépések

A Waze iOS és Android készülékeken fut. Letöltése ingyenes, alapvetően a használata is, de mivel ez egy közösségi navigáció, ezért a legfontosabb pozitívumai akkor jelentkeznek, ha online tud lenni, azaz netkapcsolat szükséges vezetés közben. Ha indulás előtt megtervezzük az útvonalat egy wifis helyen, akkor menet közben alig fogyaszt valami adatforgalmat, a térképrészletek frissítését is lehet manuálisan igényelni, tehát egész takarékos a cucc, a Waze hazai oldalán azt írják, hogy átlagos felhasználás mellett havi 50 megabájtnyi adatot igényel a szoftver, ami szerencsére nem sok.

Waze Waze

Persze kell bekapcsolt GPS is, ezért érdemes autós töltővel és tartóval felszerelkezni, én is így tettem, miután egy HTC One SV-re feldobtam a szoftvert. Amit viszont rögtön felejtsünk el, az az első használat során a Facebook azonosítóval történő regisztráció. Ilyenkor ugyanis valami történik ugyan, de random felhasználónevet sorsol nekünk a szerver, amit úgysem tudunk megjegyezni, tehát inkább irány a waze.com, ott essünk túl a szögegyszerű procedúrán, majd a kliensbe belépve össze tudjuk kötni a közösségi oldallal is az accountot. Amit egyébként ki is lehet hagyni, nekem azért volt érdekes, mert kíváncsi voltam, hogy az ismerőseim közül ki wazer.

Waze Waze

Egész meglepő volt az eredmény, 10-15 ismerősöm rendszeres wazer, de mivel Magyarországon nagyjából 20 ezer regisztrált felhasználó van, s ebből egy átlagos napon 6-700 fő van online, ezért végeredményben érthető a dolog. A hazai wazerek 75%-a a fővárosban és annak vonzáskörzetében bukkan fel a térképen, hiszen a Waze igazi előnye, a forgalmi információk azonnali megosztása itt a leghasznosabb. Péter szerint vidéken a legkedvezőbb árú benzinkutak megtalálása és az esetleges sebességmérések elkerülése miatt használják a szoftvert az autósok. És ezzel el is árultam, hogy az egyik beépített funkció a közeli töltőállomások listázása akár úgy is, hogy a napi árat veszi alapul a szoftver, hiszen ezt az információt is le tudjuk kérdezni.

Waze Waze

A sikeres regisztráció után érdemes még néhány beállítást megtenni. Egyrészt Péter is azt javasolja, de saját magam is azt tapasztaltam, hogy a tervezés során a "gyors" mód értelmesebb, mint a "rövid", ami árkon-bokron, kvázi toronyiránt akarja az embert irányítani. A térkép lehet 2D és 3D nézetű, bár itt azért ne számítsunk domborzatra és épületekre, csak némi perspektívára. A wazerek alapesetben látják egymás ikonjait a kijelzőn ha egymás közelében haladnak el, ezt le lehet tiltani (azaz láthatatlan módban autózhatunk), és hamar fel fog tűnni, hogy vannak a térképen cukorkák, nyalókák, hópelyhek, amiket arra járva fel tudunk zabálni, mint egy pacman. Ez pontokat ad, amitől van egy ilyen konteszt-faktor is az egészben, de igazából nem sokat számít, hogy mennyi pontot vezettünk össze, csak a haveroknál lehet vele menőzni. A megtett kilométerek száma sokkal inkább nyom a latban, egy idő után lehet saját avatarunk a térképen, illetve a térképszerkesztési jogosultságok szempontjából is mérvadó.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés