Hirdetés
Előszó
A vezeték nélküli töltési technológiával talán négy éve találkoztunk először a barcelonai Mobile World Congress kiállításon, ahol a később a Duracell által felvásárolt Powermat kitörő lelkesedéssel demózta saját megoldását. Mi pedig olyan lelkesek voltunk, mint négyévesen egy beígért fagylalt kapcsán, ezért évről évre meg is látogattuk a régi ismerősként kezelt gyártó standját, akik egészen az idei CES-ig mindig el is mondták, hogy jövőre bizony megjelennek a termékeik Magyarországon is. Azonban nem jelentek meg, és mint az múlt hónapban kiderült, nem is fognak, hiszen a gyártó irányt váltott, a vezeték nélküli töltést pedig inkább szeretnék a StarBucks kávézókban kiegészítő szolgáltatásként kínálni, mint eladható termékként a piacon. Ennek az oka valószínűleg az, hogy az iparág által elfogadott indukciós töltési megoldát a Qi (ejtsd: csí) lett, mely ugyan még nem érhető el kellő számú okostelefonban, de így is sokkal jobban elterjedt, mint bármi más. A Speedshopon keresztül pedig tulajdonképpen több éves álmunk vált valóra, hiszen elküldtek hozzánk három darab töltőpadot, melyeket bizony meg is lehet vásárolni kis hazánkban is.
[+]
Nokia DT-900, Samsung S Charger Pad, Avantree WL001
A technológiáról nagyon röviden azt lehet elmondani, hogy az efféle megoldások elektromágneses teret használnak az akkumulátor töltéséhez, ami két oldalról valósul meg. A töltőállomás (tehát a töltőpad) egy tekercs segítségével elektromágneses teret generál, melyet a készülékben lévő tekercs olyan árammá alakít át, amely képes tölteni az akkumulátort. A pontos fizikai definíció ennél persze jóval összetettebb, de a lényeg az, hogy magával a technológiával sem a Powermat, sem az Asus, a HTC, a Huawei, az LG, a Motorola, a Nokia, a Samsung és a Sony által használt Qi nem fogja elhozni a fizikai Nobel-díjat, hiszen az eljárás tulajdonképpen az 1943-ban elhunyt Nikola Tesla nevéhez közhető. Az indukciós töltést régóta használják olyan helyeken, melyeknél valami miatt el kell szigetelni a töltéshez használatos csatlakozókat. Életszerű példaként az elektromos fogkeféket és az elektromos borotvák egy részét lehet megemlíteni.
Az indukciós töltők legnagyobb előnye kétségtelenül az, hogy olyan környezetben is használhatók, ahol a konduktív (azaz hagyományos) töltők nem, mivel az indukciós töltőknél maguk a csatlakozók rejtve vannak, így minimális egy esetleges áramütés esélye. Nem szabad továbbá figyelmen kívül hagyni, hogy ez egy nagyon kényelmes megoldás, amennyiben hordozható eszközök vagy elektromos járművek töltéséről beszélünk; nem kell vacakolni a kábelekkel, egy elektromos autónál pedig elég, ha beállunk a garázs megfelelő helyére, a többi dolog már magától történik, azaz nem felejthetjük el a töltést. A hátrányok között említhető viszont a konduktív töltőknél gyengébb hatásfok, valamint az árkülönbség egy hagyományos töltőhöz képest.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!