Sony Xperia M5 - új pályára lépett

Multimédia

No, ha valahol igazán belehúztak a mérnökök, akkor az a képalkotás területe. Már szemből is egy 13 megapixeles szenzor fogad minket, ami ráadásul autofókuszos, bár a villanót meghagyták a C-szériának. Hátul is odavágtak, egy 21,5 megapixeles fényképezőt kapunk, fázisérzékelős hibrid autofókusszal, LED vakuval, ezek az adatok pedig a legkomolyabbak közé repítik az M5-öt. A Sony mindehhez nagyon komoly szoftvert tett mögé, ahol annyi minden van, hogy elsőre biztos bele is zavarodunk. Először is a kamerának kvázi két fő üzemmódja van. Ha a parancsikonnal indítjuk, akkor a legutoljára használt beállításokat kapjuk. Ha viszont az exponáló lenyomva tartásával lépünk be, akkor mindig az intelligens automatikus állapotot kapjuk. Ez utóbbinál gyakorlatilag semmit sem kell tennünk, a telefon magától felismeri a környezeti viszonyokat és ennek megfelelően állítja be a paramétereket. Ekkor is piszkálhatjuk a vakut, a képarányt (a felbontás maximum lesz), kapcsolhatunk önkioldót, mosolyexponálást, sorozatfelvételt és arcfelismerést, valamint geocímkét, érintéses fotózást.

Sony Xperia M5

Az igazi jóság akkor jön, amikor az üzemmód gombra bökünk. Itt aztán egyből 12 lehetőségből választhatunk és tölthetünk le továbbiakat is, ha ez kevés lenne. Van teljesen kézi állapot, bár a záridőt és a fókuszt itt sem állíthatjuk manuálisan. Ellenben kapunk egy rakat jelenetet, módosíthatjuk az expozíciót, a fehéregyensúlyt, itt már lehet felbontást is választani, ahogy a fókuszmód, HDR, ISO és fénymérés is megjelenik a menüben. A többi módban portrézni tudunk, meg arcokat cserélgetni, összefotózhatunk az elő- és hátlapi kamerával, van hangos fotó, többkamerás rögzítés, panoráma, kiterjesztett valóság és egy fél Instagrammra elegendő effektus. Néhány módnál amúgy előre kapunk figyelmeztetést, hogy túlmelegedés esetén lekapcsolhat a fényképező, de ez (sajnos) már ismert üzenet a Sony mobiljainál.

Sony Xperia M5 Sony Xperia M5

Az első két sornyi fénykép többsége az intelligens automata módban készült és nem mondható rossznak az eredmény. Elég jó a dinamikatartomány, a színek se rosszak, ráadásul a kép nagyobb részén az élesség is jó. Ugyanakkor a széleken megjelenik az elmosódás, valamint elég erős a zajszűrés, így bizonyos részletek (főleg a távolabbiak) eltűnnek. Az alsó két sor éjszakai képeket mutat, ezen belül a piros Golfot ábrázolók letiltott vakuval készültek. Először az intelligens automata, majd a manuális módban lévő éjszakai profilokkal. Ugyanez ismétlődik a lépcsőnél, de itt engedélyezve volt a vaku (mivel majdnem teljesen sötét volt). Ennek fénye egyébként elég jó, az exponáláskor a fényviszonyoknak megfelelő erősséggel villant.

Sony Xperia M5 Sony Xperia M5

Ha videózásra adjuk a fejünket, akkor sem kell csalódnunk. Alapból a hátlapi kamera esetén Full HD a maximum, de azt 30 és 60 fps-sel is megtehetjük, van SteadyShot szoftveres stabilizálás, a fókusz felvétel közben is működik, és itt is vannak jelenetmódok. Kissé furcsa módon egy teljesen önálló üzemmódként megtaláljuk a 4K lehetőségét is, persze itt is megkapjuk a melegedésre figyelmeztetést. Amennyiben szelfivideót (ilyen létezik?) készítenénk, akkor itt mindenképp Full HD-ben és 30 fps-sel tudjuk megtenni, de a fókusz még itt is folyamatos. A felsorolt módok mindegyikében készítettem egy videót, így a Full HD 30 fps ITT, a 60 fps ITT nézhető meg. A 4K felvételhez IDE kell kattintani, végül pedig az előlapi Full HD mozi ERRE lelhető fel.

Sony Xperia M5 Sony Xperia M5

A kamerán felül egy másik erősség a Sony-k többségében a zenelejátszó és az M5 itt is remekül hozza az elvárásokat. A lejátszó nyomokban sem hasonlít a Google gyári megoldására, sokkal ízlésesebb és részletesebb módon tudunk a feltöltött zenék között kutatkodni. Az ismétlés és véletlen lejátszás mellett akár a Spotify-t is be lehet integrálni, de külön podcast rész is van benne. Ezek mellé kötelező a hangszínszabályzó is, ami szintén minden igényt kielégít, külön mélyhang-kiemelés, egyedi és gyári konfigurációk, térhangzás effektusok, van miből választani. Ezen felül bizonyos Sony fülhallgatókhoz előre letárolt profilok vannak. A csalódás egyébként épp a gyári füles miatt ér minket, mert egy meglehetősen szimpla darabot csomagoltak a dobozba. Én rögtön a saját Sony-mat csatlakoztattam és elégedetten bólogattam. Telt, dinamikus hangzás, mélyek, magasak, közép, minden megvan és akkor még nagyon nem is piszkáltam bele a dolgokba. Aki rádiózni szeretne, abban sem fog csalódni, működik, ahogy kell.

Teszt Sony Xperia M5 Huawei Mate S HTC Desire 820 Sony Xperia M4 Aqua Honor 7
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,08, +0,19 +0,04, -0,01 +0,03, -0,20 +0,02, -0,05 +0,10, +0,06
Zajszint, dB (A): -97,7 -92,5 -91,2 -87,7 -86,8
Dinamikatartomány, dB (A): 95,7 93,2 91,2 88,1 86,9
THD, %: 0,0200 0,0110 0,0510 0,0075 0,0055
IMD + Zaj, %: 0,021 0,041 0,054 0,021 0,014
Sztereó áthallás, dB: -87,8 -88,0 -73,4 -87,3 -83,6

Az Xperia M5 mondhatni hibátlan teljesítménnyel letudta az audió tesztünket, a hallható tartományban minden hangot lejátszott, nagyon jó zenei élményt nyújt a telefon egy jó fülessel.

Frekvenciaátvitel
Frekvenciaátvitel

Zaj mondhatni egyáltalán nincs, vagyis az emberi fül biztosan nem hall majd sistergést vagy bármilyen zavaró recsegést.

Zaj
Zaj

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés