Sony Ericsson Xperia pro - gomb a kabáthoz

Bevezető, tartozékok

Szokták mondani, hogy a történelem ismétli önmagát. Nos, a mobilok terén is kicsit hasonló a helyzet. Régen ugyebár a klasszikus, nyomógombos telefonok voltak a meghatározók, majd elindult az érintőképernyős korszak, amelynek jelenleg is fénykorát éljük. Ám időközben átalakultak a mobilozási szokásaink is. Ma már egyáltalán nem különc dolog, ha valaki akár a magán, akár a céges e-mailjeit a mobilján olvassa, mi több, arról ír. Aztán itt vannak a közösségi oldalak, elsősorban a Facebook, amit elég sokan használnak kapcsolattartásra, posztolnak, feltöltenek, csetelnek.

Sony Ericsson Xperia pro
[+]

A kulcsszó pedig a szövegbevitel. Ugyanis hiába tért át mostanra szinte minden gyártó a kapacitív kijelzőre, hiába növekedtek a képátlók, hiába van nagyméretű, fekvő elrendezésű virtuális billentyűzet, a gépelés még mindig a valódi, fizikai gombokon az igazán tökéletes (persze nem árt, ha maga a billentyűzet is jól van kialakítva). A gyártók viszont csak mostanában kezdenek erre ráébredni, ami a növekvő számú „hibrid”, érintős kijelzővel, de hagyományos, teljes gombsorral ellátott telefonokban realizálódik. Azt hiszem, a legtöbben azon a véleményen vannak, hogy a kicsúsztatható kialakítás az ideális, hiszen így megmaradhat a nagyméretű képernyő, míg a candybar változatnál ez nem megoldható, hiszen vagy a billentyűzet lenne túl kicsi vagy a telefon lenne óriási.

Sony Ericsson Xperia pro
[+]

A Sony Ericsson Xperia pro, melyet a GsmLine-tól kaptunk, az ideálisabb és egyúttal jelenleg elég ritkán alkalmazott megoldást követi. Szokványos dobozban érkezett a telefon, amelyben szokványos tartozékokat találunk. A hálózati töltőfej és USB kábel mellett egy agybadugós füles, cserélhető gumipárnákkal, meg némi papír hever benne. Bónuszként a mobilban már előre behelyezve figyel egy 8 GB-os memóriakártya, úgyhogy tárhely lesz bőven.

Sony Ericsson Xperia pro
[+]

Külső

Az Xperia pro igazából a neo igen közeli testvérének tekinthető, formailag azonban nem követi azt. Inkább a PSP mobilnak is becézett PLAY-hez hasonlítható, legalábbis ami az előlap formai kialakítását illeti. Hátul enyhén homorú, amivel viszont az arc-ot idézi. Az igazán szimpatikus az, hogy méretben és súlyban is igen ideális, ráadásul a billentyűzetet figyelembe véve nem is vastag és nem követi a mostani, kissé már túlzásba vitt vékonyítási trendet. Mi egy ezüst változatot kaptunk tesztre, de létezik feketében is. Minőségileg sincs komolyabb probléma. Igaz, hogy mindenhol műanyagba botlunk, viszont azok rendesen össze vannak rakva, lötyögés nincs, egy-egy halkabb roppanás néha kicsalható belőle.

Sony Ericsson Xperia pro
[+]

Az előlap központi eleme a 3,7 hüvelykes, FWVGA (480x854 pixel) felbontású, 16 millió színű kijelző. Ez a LED megvilágítású, kapacitív és multi-touch panel szintén el van látva a Sony Mobile Bravia engine nevű technológiával. Ami a lényeg, hogy a megjelenített kép éles, a színek szépek és napfényben is olvasható. Felülre került a hangszóró, melynek minősége rendben van, valamint tőle jobbra sorakoznak a szenzorok (fény- és távolságérzékelő), továbbá az előlapi kamera. Lent három, fizikai gombbal találkozunk, melyek a megszokott Android funkciókat látják el. Nagyon jól sikerült a QWERTY billentyűzet, a gombok kellően távol vannak egymástól, kellemes a nyomáspontjuk és remekül meg vannak világítva. Maga a csúszka is korrekt, a kétrugós mechanika nem lötyög (se nyitva, se zárva), határozottan, kellő erővel működik.

Sony Ericsson Xperia pro
[+]

A hátlap alsó részére került a kihangosító, ami az xLOUD-nak köszönhetően jókora hangerővel tudatja, hogy hívásunk van. Felette egy Sony Ericsson logó, majd az Xperia felirat jelzi a külvilágnak, miféle mobil van a kezünkben. Legfelülre került a kamera optikája, amit kicsit besüllyesztettek, mellette ott a LED villanó, az aprócska lyuk pedig a másodlagos mikrofont rejti, ez híváskor zajszűrőként, kameránál sztereó hangfelvételként működik.

Sony Ericsson Xperia pro
[+]

Az oldalsó részek egy fényes keretet kaptak, felül egymagában árválkodik a microUSB, alul hasonló a helyzet a mikrofonnal. Balra került a 3,5 mm-es jack, illetve a bekapcsoló/képernyőzároló gomb. Utóbbi nem annyira szerencsés, jobbkezeseknek nem túl kényelmes, főleg apró mérete miatt. A jobb térfélre jutott egy microHDMI, mely fedelet is kapott, illetve egy apró állapotjelző LED is került mellé. Ez sem feltétlen jó választás, hiszen egyértelműen kisebb eséllyel vesszük észre, ha a telefon oldalán villog valami, mint ha a tetején. Szintén jobboldalt foglal helyet a hangerőszabályzó és a kamera elsütő billentyűje.

Hardver, szoftver

A Sony Ericsson idei Xperia-sorozata szinte olyan, mint az iPhone, abban a tekintetben, hogy szinte mindegyikben ugyanaz a hardver üzemel. 1 GHz-es Qualcomm MSM8255 Snapdragon chipkészlet, Adreno 205 grafikus gyorsító és 512 MB RAM. Ez kétségtelenül gyengébbnek hangzik, mint a most piacon lévő csúcskészülékek hasonló adatai, ám mégsem kell aggódni, mert a szoftvert így remekül hozzá tudták lőni ehhez a konfigurációhoz. A már dobozból kivéve is 2.3.4-es Android rendszer igazán jól üzemel rajta. Gyors, fagyás nincs, néha apróbb megakadások előfordulnak. Ráadásul a Sony Ericsson már jelezte, hogy számíthatunk az Ice Cream Sandwich verzióra is. A dobozról és a menüről készült videó az alábbiakban tekinthető meg:

A többi Xperia-n megismert felület itt is visszaköszön, és ezúttal is elmondható, hogy bár látványban elmarad a TouchWiz és Sense mögött, ám így is nagyon jól használható és remekül kiegészíti a gyárilag elég nyers rendszert. A főképernyő öt oldalas, szabadon teleszórható widgetekkel, parancsikonokkal, előbbiekből kapunk egyedieket is. A főmenü oldalra lapozható, az ikonok sorrendje többféle módon állítható.

Sony Ericsson Xperia pro Sony Ericsson Xperia pro

Rosszat nem nagyon lehet mondani a telefonkönyvről és a naptárról sem, amelyek gyorsan össze is szinkronizálhatók különféle magán és céges e-mail fiókokkal. Az üzenetváltás a teljes billentyűzet miatt villámgyors, de ha mégis a virtuális változat mellett döntünk, az sem rossz. Az ékezetes karakterek könnyű bevitele miatt érdemes telepíteni az AnySoftKeyboard programot, amivel tényleg szélsebesen tudunk írni.

Sony Ericsson Xperia pro Sony Ericsson Xperia pro

Adatkommunikáció, internet

Négysávos GSM és kétsávos 3G modul szolgál ki minket szinte a világ minden pontján. GPRS, EDGE, 3G és HSPA egyaránt van, utóbbi 7,2 Mbit-es lefelé, illetve 5,76 Mbit-es felfelé. WiFi-ből b/g/n szabványok kerültek bele, és nem hiányzik a hotspot funkció, ahogy a DLNA sem. A Bluetooth 2.1-es, sztereó zenére is alkalmas, a microUSB-n pedig háttértárként köthetjük számítógépre. Belső tárhelyként nagyjából 320 MB-ot használhatunk, a már említett 8 GB-os kártyát pedig akár 32 GB-osra is cserélhetjük.

Sony Ericsson Xperia pro Sony Ericsson Xperia pro

Most se tudok sok rosszat mondani a gyári böngészőre, hiszen remekül teszi a dolgát. Kezeli a flasht, több ablak lehet megnyitva, gyors a kétujjas nagyítás, a webcímek beírása pedig remek a billentyűzettel. A Facebook integráció igen erős, ha bekapcsoljuk, akkor kb. bármit és azonnal meg tudunk osztani, Like gombok tűnnek fel több helyen. Van egy speciális widget, ahol a beírt szöveg azonnal elküldhető üzenetben vagy épp Facebook-ra is.

Sony Ericsson Xperia pro Sony Ericsson Xperia pro

A GPS-vevő rendben van, gyorsan jelet talál és tartja is azt. Gyárilag a Google Maps és navigáció segít nekünk tájékozódni, valamint ott a WisePilot is, mint program, utóbbi viszont fizetős, igaz, a térképek fixen letölthetők. Aki inkább mást választana, annak ott a Market. Programokat letölteni egyébként nem csak innen, hanem a PlayNow nevű klienssel is tudunk.

Sony Ericsson Xperia pro Sony Ericsson Xperia pro

Multimédia

Akárcsak a neo esetében, itt is egy 8 megapixeles Sony Exmor-R szenzor rejtőzik az optika mögött. Mellette ott az apró, ám elég erős fényű LED, és a kezelőfelület se változott. Elég sok opciónk van, a felbontáson felül állítható a fehéregyensúly, fénymérés, expozíció, fókuszmód, vannak előre beállított témák, geotagging. Jó a felület is, a legtöbbet használt öt funkciót kitehetjük közvetlen elérésre.

Sony Ericsson Xperia pro

Sajnos ahogy a kamera azonos a neo-val, ugyanúgy eléggé csalódást okoz. Az elkészült képeken erős az elmosás, ugyanakkor bizonyos részek zajosak is. A színek szépek és amúgy nem lenne nagyobb baj, de Sony Exmor-R ide vagy oda, ennél azért többet várnánk el egy ilyen mobiltól. Szerencsére videóban javít a bizonyítványon, a 30 fps sebességű 720p felvételek szépek, elvileg folyamatos autofókusz is lenne, ám az ITT elérhető tesztvideón is látszik, hogy ez nem igazán működött.

Sony Ericsson Xperia pro Sony Ericsson Xperia pro

Zenében a Sony Ericsson régóta otthon van, és itt hozza is a szintet. Az átrajzolt gyári lejátszó szépen leválogatja nekünk a zenéket, látjuk az albumképeket, van ismétlés, véletlen lejátszás, és még hangszínszabályzót is kapunk, igaz, csak gyári beállításokat. A gyári füles jobban szól az átlagnál, van magas, van normális mély, aki még jobbra vágyik, nincs akadálya. Külsőre kissé fapados a rádió, van RDS és gyorsan meg is találja a csatornákat. Nem maradhat ki a TrackID zenefelismerő sem, ezzel pillanatok alatt megtudjuk, kit is hallunk éppen.

Sony Ericsson Xperia pro Sony Ericsson Xperia pro

Az extra szoftverekről is ejtenék néhány szót. Elsők között említeném az OfficeSuite programot, amely teljes verziós, tehát nem csak dokumentumok olvasására, hanem szerkesztésére és létrehozására is alkalmas. Ez kedves gesztus a Sony Ericssontól, akárcsak a Moxier Pro. Noha az Android alapból is kezeli az Exchange fiókokat, egy ilyen professzionális programmal ez még jobban konfigurálható. Kapunk még árfolyamfigyelőt, a szokásos Sony Ericsson Xperia programokat, melyek egy része a Facebookkal együtt használható. Ami hiányzik nekünk, arra ott a Market, tessék böngészni, van választék.

Üzemidő, összegzés

Erőforrásként egy 1500 mAh-s lítium-ion akkumulátor szolgál, ami nem tűnik ki az átlagból, de nem is rosszabb annál. Komoly használattal a pro is töltőre fog kerülni éjszakára, ha kicsit szolidabbra vesszük magunkat, akkor két napot is kibír. Egyelőre még mindig várhatjuk azt az okostelefont, amely legalább 2-3 napot kibír masszívabb nyúzás mellett is.

Sony Ericsson Xperia pro
[+]

Értékelés: Sony Ericsson Xperia pro
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Nem véletlenül választottam a cikk címét, hiszen az Xperia pro tényleg hiánypótló. Ha megnézzük a jelenlegi androidos kínálatot, akkor bizony nem sok hasonló készüléket találunk. Ráadásul közvetlen vetélytársa sem nagyon akad. A Galaxy 551 legalább egy ligával lejjebb játszik, marad a Milestone 2 és a Desire Z. Előbbinél az európai támogatás problémás, utóbbi a béna mechanika miatt kap fekete pontokat. Igazán csak a Milestone 2 lenne az ellenfele. Hogy melyik a jobb? Nos, hardveresen nagyjából hasonló szinten vannak, a Milestone mellett a nagyobb belső tárhely szól, míg a pro-nál ott a friss rendszer és a már most beígért későbbi frissítések. Nem kívánom az utolsó bit erejéig összehasonlítani a kettőt, de jól látszik, hogy tényleg alig akad a piacon ilyen kialakítású modell. Ami viszont van, azokból jelenleg az Xperia pro nyújtja a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt. Az meg külön jó hír, hogy a kezdőár egyáltalán nem magas, a kártyafüggetlenül 85 ezer forintos ár meglepő a sok 100 ezres vagy még magasabb árcímkék között. Ennek fényében nem meglepő, hogy az Xperia család többi tagjához illően a pro is megkapja az Ajánlott minősítést.

Sony Ericsson Xperia pro

Rusi

A tesztkészüléket a GSMLine biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Ericsson Xperia pro
Sony Ericsson Xperia pro Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 120 x 57 x 13,5 milliméter
Tömeg 140 gramm
Színvariációk fekete, ezüst
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 3,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (265 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch, LED megvilágítású TFT-LCD érintőkijelző, Mobile Bravia engine
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon MSM8255
Processzor típusa Qualcomm Scorpion
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip ??
RAM mérete 521 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 320 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, DLNA, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / telepíthető
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.4
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek 3D album, 3D panoráma kamera, AAstocks, Asphalt 5, Alkalmazások, Játékok, LiveWare kezelő, OfficeSuite, Plants vs. Zombies, PlayNow Store, Timescape, TrackID, Update Center, WisePilot
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókusz, Sony Exmor-R szenzor, LED villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (720p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (csak gyári)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 430 óra (2G) / 400 óra (3G)
Beszélgetési idő 6 óra 55 perc (2G) / 7 óra (3G)
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő 31 óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, microHDMI 720p kimenet, teljes QWERTY billentyűzet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés