Hirdetés

Sony Ericsson Aspen - már ötletnek is rossz

Előszó, tartozékok

A Sony Ericssonnak soha nem jött össze a Windows Mobile alapú készülékek gyártása. Az Xperia sorozatot elindító X1 és az utódnak nevezett, ám a valóságban nem sok újdonságot hozó X2 egyaránt csúfosat bukott, a gyártó pedig okosan átnyergelt az androidos készülékekre, aminek az eredménye a kiváló X10 mini és X10 mini pro lett, valamint a nem különösebben kimagasló, de azért alapavetően nem is olyan rossz X10 lett. Ezek után szinte érthetetlen, hogy a japán-svéd társaság miért próbálkozott meg újra egy Windows Mobile alapú gép készítésével... mégis megtették.

Sony Ericsson Aspen

Az Aspen már koncepció szintjén is halott. Az odáig teljesen rendben van, hogy a formavilág a BlackBerry készülékekre hajaz, a QWERTY billentyűzet egy sláger, a probléma a 2,4 hüvelyk átlójú kijelzővel kezdődik, mely — tessék megkapaszkodni — érintésérzékeny, a készüléken ugyanis Windows Mobile operációs rendszer fut. Nyilván fel lehetett volna használni a kifutott Smartphone vonalat, ám ezt utoljára az Asus tette meg hasonló eszköznél, akkorát estek, hogy többet nem is nagyon próbálkoztak saját név alatt telefonok gyártásával — na jó, ez kicsit túlzás, de az M930 botrányos lett. Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy miért nem az Androidot tolták fel az Aspenre? Logikus lett volna, az X10 mini felhasználói felülete ugyanis pont az ilyen kis kijelzőkre lett optimalizálva.

Sony Ericsson Aspen

GreenHeart szériás készülékről van szó, a doboz ennek megfelelően nem túl nagy (bár kicsinek sem mondható). A készülékhez töltőt, adatkábelt és sztereó headsetet kapunk, többre igazából nincs is szükség.

Külső

Az Aspen egy furcsa kinézetű készülék. A gyártó megpróbálta vegyíteni a nevével fémjelzett dizájnelemeket a BlackBerry-kre jellemző formavilággal, az eredmény pedig egy jól felismerhető Sony Ericsson készülék lett, mely ennek ellenére sem szép — pedig a japán-svéd vállalatot dizájn szempontjából nem bánthatjuk, készülékeik rendszerint igen jól sikerülnek. Az anyaghasználtot egyértelműen a tervezők rontották el, a cucc attól is nyekereg, ha felemeljük az asztalról, a hátlap alatt érezhető hézag van, az illesztések is elég neccesek, amihez közepes minőségű műanyagok társulnak. A legfurcsább rész véleményem szerint az előlap alján található, lekerekített holttér, semmi funkciója nincs, csak bután néz ki. A méret átlagosnak mondható, a 130 grammos tömeghez 117 x 60 x 12,5 milliméteres kiterjedés társul.

Sony Ericsson Aspen

A kijelzőt csillogó, ám kevésbé ellenálló keret mögé bújtatták, mely egészen az előlap tetejéig elfut, ahol értelemszerűen a gyártó logója és a telefonhangszóró található. Maga a megjelenítő 2,4 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású, érintésérzékeny: rezisztív technológiát használ, tehát az ujjal való nyomkodást kevésbé érzékeli, mint a körömmel/ceruzával való kaparászást. Bár napfényben kevésbé olvasható, képminősége alapvetően rendben van, a színek szépek, a betekintési szög nagy, a Nokia hasonló paraméterekkel ellátott TFT-LCD paneljeit simán veri.

Sony Ericsson Aspen

Közvetlenül a kijelző alatt helyezkednek el a fő kezelőszervek. Középen egy igencsak méretes d-pad található, mely fizikai adottságaiból adódóan kellemesen használható, csak úgy, mint az őt körülvevő gombok, melyek közül a felsők a hívásokat kezelik (zöld/piros, ha valakinek nem lenne egyértelmű), a bal alsó a multimédiás menüt hozza elő, a jobb alsó pedig az OK, tehát az ablakok bezárására használható. A QWERTY rész teljesen átlagos, a gombok kicsik, körömmel fogjuk nyomkodni őket, a kiosztás és a háttérvilágítás viszont jó, tehát azt mondhatjuk, hogy a gombsorból kihozták, amit ki lehetett.

Sony Ericsson Aspen

A hátlap teteje ezüst színű, alul pedig fekete: talán ez a masina legnormálisabban kinéző rész. A sötét rész recés felületű, ami kellemes a kéznek, míg a felső rész teljesen sima, de ahhoz is jó érzés hozzáérni. A bal felső sarokból húzhatjuk elő a hosszú és vékony ceruzát, kicsivel alatta pedig a kihangosító hangszóróját és a 3,2 megapixeles kamerát láthatjuk.

Sony Ericsson Aspen

Felülre került a képernyő lezárására is használatos bekapcsológomb és a szabványos fülhallgató kimenet. Baloldalt a microUSB csatlakozót vehetjük észre, jobbra a hangerőszabályzók kerültek, alul pedig nincs semmi, a mikrofon közvetlenül a billentyűzet alá került.A microSD bővítőhelyhez a hátlap lepattintása után férhetünk hozzá, a kártyacseréhez nem kell kiszednünk az akkumulátort.

Hardver, operációs rendszer, szoftverek

A készüléken Windows Mobile operációs rendszer fut, a Professional változat 6.5-ös (tehát nem a legújabb, 6.5.3-mas) verziója. A hardver gyakorlatilag ugyanaz, amit az X10 miniben már megismerhettünk, a processzor egy 600 MHz-es órajelen ketyegő Qualcomm MSM7227, a RAM és a ROM mérete egyaránt 256 MB, a felhasználók számára körülbelül 220 MB tárhely érhető el. A készülék sebességével alapvetően nincs probléma, a menüben gyorsan lehet navigálni, az alkalmazások sem indulnak el lassan, néha viszont elképesztő lassulások jönnek létre, a lenti videón is megfigyelhető egy másfél perces "szünet", az egyik panelváltást a készülék nem tudta tolerálni, csak töltött és töltött, de nem csinált semmit. Érdekes.

Sony Ericsson Aspen Sony Ericsson Aspen

A korábbi Xperia modellek általunk legkevésbé kedvelt része, a panelrendszer itt is megmaradt. A Windows Mobile-ban gyárilag megtalálható elrendezés mellett öt panellel kedveskedett nekünk a gyártó, a gyárilag beállított egész jó, írja az időjárást, jelöli az elmulasztott eseményeket, tartalmaz pár parancsikont. A második panel nagyjából ugyanezt tudja, csak máshogy néz ki, a stílusa erősen hajaz az SPB által kreált programokéra, valószínűleg azért, mert ők csinálták. A harmadik egy nagyon érdekes cucc: Facebook. Ismerőseinket apró buborékokban láthatjuk, ha valamelyikőjükre rányomunk, megjelenik a legutóbbi status update-jük, magába a natív kliensprogramba pedig egy gombnyomással eljuthatunk. Nagyjából ugyanez mondható el a Skype elrendezéséről is, a dizájn kellemes, plusz talán használható is. Az ötödik Sony Ericsson nézet pedig szintén olyan, mint az első kettő, időjárás, gyorsindítók, elmulasztott események, naptárbejegyzések, ennyi van rajta (egyébként ez is SPB kreálmánynak néz ki).

Sony Ericsson Aspen Sony Ericsson Aspen

A Start menüben szép számmal találhatunk extra szoftvereket, de persze a gyáriak sem hiányoznak. A Windows Mobile rendszer személyes adatok kezelésében elég erős, a naptár minden igényt kielégít, a szinkronizálási lehetőségek is kellemesek, az ActiveSync mellett a Sony Ericsson szinkronizációs programja is elérhető. A különlegesebb szoftverek közé sorolható a Google Maps, a Messenger, a már említett Skype, az F-Secure Mobile Security, az Express News (hírolvasó), plusz természetes, hogy van Office Mobile és Adobe PDF olvasó is.

Íme egy rövidnek szánt videó, melyről látható a készülék sebessége és a kezelhetőség:

Adatkommunikáció, telefonálás, internet

Adatkommunikációs téren teljesen rendben van a telefon, a négynormás GSM-(850/900/1800/1900 MHz) és a háromnormás UMTS-modul mellé fejlett adatátviteli képességek tartoznak: GPRS, EDGE, UMTS, HSPA (7,2 Mbps le és 2 Mbps fel). Van 802.11b/g szabványú WiFi, 2.1-es verziójú Bluetooth, 2.0-s microUSB, melyen keresztül a készülék töltődik is, plusz kártyaolvasóként is működik. Telefonálás közben a hangminőség jó, a térerővel kapcsolatban sem tapasztaltam problémákat.

Sony Ericsson Aspen Sony Ericsson Aspen

A telefonkönyv és az üzenetkezelő funkcióját az Outlook tölti be. A memória dinamikus, tehát a névjegyzékbe annyi ember adatait visszük fel, ahányét csak akarjuk, extra mezők akadnak szép számmal. Üzenetekből jöhet az SMS, az MMS és az e-mail is, utóbbiaknál semmi sem jelent akadályt, a kliensprogram a hitelesített szerverekte és a csatolt fájlokat is gond nélkül kezeli, utóbbiakat rendszerint meg is nyithatjuk, mivel az ismertebb dokumentumokhoz tartozik valamilyen program. Fontos megjegyezni, hogy az SPB-s témák használatával mindenféle látványos és jól kezelhető gyorstárcsázó felületeket érhetünk el, amire szükség is van, mert a fektetett kijelzőn a gyári telefonkönyv nem látszik túl jól, csupán három név fér ki egy képernyőre. Igaz, a billentyűzet miatt gyorsan meg tudjuk keresni a felhívni kívánt személyt.

Sony Ericsson Aspen Sony Ericsson Aspen

A webet az Internet Explorerrel tudjuk böngészni, mely elég lassú, néha furcsán jeleníti meg az oldalakat, de nagyon jól kezeli a Flash tartalmakat, ami mindenképp pozitívum. A YouTube-hoz ettől függetlenül natív kliensprogram tartozik, teljesen jól működik.

Sony Ericsson Aspen Sony Ericsson Aspen

A social-networking kimerül a Facebookban, ott viszont sok lehetőségünk van. A legnépszerűbb közösségi oldalt tartalmazó panelről (avagy Today témáról) már volt szó, két nézete van, a már szintén említett buborékos, valamint a "sima", a kettő között egy gombnyomással tudunk váltani. Sem a sebesség, sem a funkcionalitás nem hagy kívánnivalót maga után, a Twitter megszállottai viszont kénytelenek lesznek keresgélni a Windows Marketplace-en. A Skype nem kifejezetten SNS témakör, de azért itt említem meg, hogy van, teljesen jól működik, plusz a Facebookhoz hasonlóan tartozik hozzá panel is.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál 640 x 480 pixel, utóbbiaknál a másodpercenkénti képkockák száma 15. A kamerát kezelő szoftver finoman szólva is fapados, a gyártó gyakorlatilag minden beállítási lehetőséget eltávolított, fotózáskor és videózáskor is három dologra vagyunk korlátozva: előbbieknél bekapcsolhatjuk az éjszakai módot (amit Twilight mode-nak hívnak, hatalmas), az önkioldót és a geofotózást, tehát azt, hogy a GPS-koordináták rögzítve legyenek a képeken. Videóknál szintén jelen van az éjszakai mód, ezen kívül ki és bekapcsolhatjuk a mikrofont, valamint beállíthatunk MMS-méretlimitet, hogy frissen felvett mozgóképünket tovább is tudjuk küldeni.

Sony Ericsson Aspen

Ilyen pocsék képminőséggel Sony Ericsson telefonnál még nem találkoztam, nem is értem, hogy egy olyan gyártó, amelyik a jó minőségű kameráiról híres, hogy engedhet ki a gyárkapun egy ilyen telefont. A fakó színű zajtengerek úgy néznek ki, mintha VGA felbontásból nagyították volna őket, tényleg borzasztó. A legrosszabb talán a béka ülepe alatt lévő dinamikatartomány, minek köszönhetően minden kép ki vagy be fog égni, amelyiken árnyék és napfény egyszerre van jelen.

Sony Ericsson Aspen Sony Ericsson Aspen

A zenei rész sem hozza a gyártó által megszokott szintet, mivel a zenelejátszó szoftverben nincs hangszínszabályzó. Ettől eltekintve mondjuk nem rossz a helyzet, a Multimedia keretprogramban lévő zenelejátszó fut a háttérben, megjeleníteni az albumborítókat, ID3-tagek alapján szűr a zenék között, van hozzá TrackID, ráadásul a felhasználói felület pofásan is néz ki. A hangminőség kihangosítva átlagos, a HPM-60J nevű gyári fülhallgató viszont kifejezetten gyengén szól, ráadásul a fülbe ülő tányérok indokolatlanul nagyok, nekem a headset bele sem ment a fülembe, magyarán nem tudtam hordani, és ezzel valószínűleg nem csak én vagyok így. Jópont jár viszont a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetért és az RDS-es FM-rádióért, mely kizárólag bedugott fülessel működik. Videózásnál pozitívum a DivX/XviD formátumok lejátszásának képessége.

Sony Ericsson Aspen

A készülékben található GPS-vevő, gyárilag a Google Maps-szel és a Gokivo nevű navigációs szoftverrel használhatjuk, de természetesen más navigációs szoftvereket is feltelepíthetünk rá, ha kedvünk tartja.

Sony Ericsson Aspen

Az Aspen akkumulátora méretes, egészen pontosan 1500 mAh-s, aminek az üzemidőn meg is látszik az eredménye. Az okostelefon használattól függően két-három napig képes elketyegni egy töltéssel, ami kellemes eredménynek mondható: a gyári adatok szerint a zenelejátszási idő 12 óra, ami viszont kevésbé hangzik jól, de nem szabad elfelejteni, hogy ez alapvetően nem egy multimédiára kihegyezett készülék.

Értékelés: Sony Ericsson Aspen
Külső
Ergonómia 5 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 5 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya ? pont
Hogyan értékelünk?

A Sony Ericsson Aspen egy újabb elbaltázott készülék a japán-svéd vállalat háza tájáról. De mégis más, mint a korábbi Windows Mobile modellek, melyek akár lehettek volna jó készülékek, ha normálisan megcsinálják a szoftverüket: itt ilyesmire esély sem volt, már a koncepció is hibás. 2,4 hüvelykes érintőkijelző és QWERTY gombsor egy Windows Mobile Professional operációs rendszer mellé? 2010-ben? Kinek? A hardver és a tudás rendben van, az adatkommunikációs képességek úgyszintén, az elképesztő mértékű lassulásokra képes szoftver már kevésbé, de az legalább javítható. A pocsék kamerára és a gyenge minőségű fülhallgatóra viszont nincs mentség, ahogy a rossz összeszerelési minőségre sem. Árat egyelőre nem tudunk, állítólag "nem lesz drága", ami 60 és 80 000 forint közötti összeget fog jelenteni. Ennyiből pont kijön egy BlackBerry 8520 Curve, ha valaki ilyen formavilágra vágyik.

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Ericsson Aspen
Sony Ericsson Aspen Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 117 x 60 x 12,5 milliméter
Tömeg 130 gramm
Színvariációk Iconic Black, White Silver
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 240 pixel
Kijelző típusa rezisztív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 65536
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / ?
Memória 256 MB RAM / 256 MB ROM
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi 802.11 b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (A-GPS is)
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows Mobile 6.5
Processzor 600 MHz-es Qualcomm MSM7227
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Sony Ericsson-féle multimédiás menü és Today témák, Skype, F-Secure Mobile Security, YouTube, Bing
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (640 x 480 pixel @ 15 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 450 óra (2G) / 600 óra (3G)
Beszélgetési idő 10 óra (2G) / 8 óra (3G)
Zenelejátszási idő 12 óra
Egyebek
QWERTY billentyűzet,3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, DivX/XviD lejátszás

Előzmények

Hirdetés