Sonim XP1 - túlélni a tulajt

Bevezető

Click to read in English!

Ki ismeri ezt a céget? Sonim. Mobilos körökben nem sokan, az XP1 (Xtreme Performance One) az első telefonjuk, korábban Push-To-Talk szerverekkel foglalkoztak. Ha már viszont nekifeküdtek a mobil üzletágnak, akkor rögtön egy olyan készülékkel rukkoltak elő, amely a maga nemében páratlan. Ugyanis konkrétan mindent kibír.

Sonim XP1

Figyelmünket lelkes fórumozók hívták fel a telefonra, s mivel valahol derengett nekem, hogy valakinek a kezében láttam egy ilyet nemrég, megkerestem az illetőt és elkértük egy tesztre a csodabogarat. Miután vissza kellett adni, ezért nem álltunk neki meggyilkolni a készüléket úgy, mint a Samsung M110-et (pedig Bocha kollega igencsak élvezi az ilyesmit), ezzel együtt úgy alakult, hogy teljesen véletlenül lepuffant a készülék a kövezetre és túlélt egy igen erős esőzést is a kabátzsebemben. Erre persze talán a legtöbb telefon egyébként is képes, az XP1 jóval többet tud ennél.

Sonim XP1

A gyártó szerint ugyanis IEC IP52-es minősítésű a telefon, ami azt jelenti, hogy még a tüzet is bírnia kell. (Oké, ezt nem, de hivatalosan -20 és +65 fok között üzembiztos.) Ezt demonstrálandó, a Youtube-ra rengeteg videót pakoltak fel a cég munkatársai, ahol mindenféle durva tesztnek vetik alá a telefont, íme egy kis lista ezekből:

Sonim XP1

Elsőként a sör teszt, majd az ütés és törésteszt, autóval áthajtás, vízállóság, mint focilabda, petárdára rákötve, betonkeverőbe bedobva, zuhanyteszt, leesés, tejjel leöntve, kosz és por ellenállási teszt.

Sonim XP1

A Sonim XP1 tehát a jelek szerint strapabírósági szempontból magasan veri az összes ma kapható outdoor kütyüt, talán a legendás Ericsson R250 Pro vehetné fel vele a versenyt, de miután az egy hat-hét éves modell, ezért az összehasonlításnak nincs túl sok esélye.

Külső

Ahhoz képest, hogy a Sonim XP1 ennyire kemény gyerek, nem is túl nagy. Nagyjából a Siemens ME45 méretét hozza, persze jó húsos, vaskos darab, de egyáltalán nem nehéz használni. Ránézésre is látszik, hogy milyen használatra szánja a gyártó, egyelőre fekete és sárga színben létezik, nekünk az utóbbi jutott.

Sonim XP1

A sárga műanyagot fekete, egy fokkal puhább anyagú borítás öleli itt-ott körbe, jellemzően azokon a helyeken, ahol jó sansszal kaphat pofont a telefon. Sok a redőzött felület is, hogy a készülék ne csússzon ki a felhasználó kezéből, bár hivatalosan 1,6 méterről betonra is pottyanhat, túléli (valószínűleg velem ellentétben). Az összes bemenetet borítás védi, méghozzá érzésre igen passzentos kialakítással. A hátlapon az akkumulátort takaró lemez kissé kidudorodik, rögzítését az ilyen jellegű mobiloktól megszokott módon kiscsiny csavar hivatott még biztosabbá tenni.

Sonim XP1

A kijelző ugyan csak 128x160 pixeles felbontású, de karcálló, a gombokat pedig egyenként félmillió megnyomásra tervezték. Ennek ellenére a nyomáspont teljesen megfelelő, a készülék használata könnyű. A bal oldalon a Push-To-Talk funkció kapott egy hatalmas gombot, felette a hangerőt szabályozó billentyűk találhatóak. Az eszköz tetején van egy hatalmas pánt a nyakbaakasztóhoz, alul pedig miniUSB és 2,5 inches jack csatlakozó található.

Belbecs

A kijelző nem valami nagy durranás, de legalább TFT, ezért normálisan látható. A rendszer a Philips Nexperia 6120 platformra épül, a gépet egy ARM-9-es processzor hajtja meg. Mondjuk túl nagy energiát nem kell kifejtenie, hiszen a Sonim XP1 tudása igen minimális. Az ikonos főmenü kilenc rajzocskából épül fel, színsémából három darab van. A háttérkép változtatásán kívül sok egyéb paraméterezhetőség nincs is (a gombokhoz lehet gyorsfunkciókat rendelni), a középső rajz a PTT ikonja, amely a gyártó eddigi tevékenységét ismerve érthető okokból került fókuszba.

Sonim XP1

Az 500 neves telefonkönyvbe extra adatokat ugyan nem, de rengeteg telefonszámot adhatunk hozzá a nevekhez, illetve csoportokba rendezhetjük őket. A keresés elég hülye megoldást használ, mert be kell ütni a nevet, aztán nekiáll megtalálni a bejegyzések között. Szerencsére ha a lefele gombbal megyünk be a névlistába, akkor normális módon működik a funkció.

Sonim XP1

Sonim XP1

Az üzenetkezelés csak SMS-re korlátozódik, ráadásul itt már vannak gondok, konkrétan a szövegbevitellel. A Sonim XP1 karakterkiosztása ugyanis felettébb furcsa, a szóköz például az 1-es gombra került. A speciális karaktereket és írásjeleket is csak úgy tudjuk elővarázsolni, ha a csillag gombot megnyomjuk, ilyenkor ugrik fel egy több oldalas lista, ember legyen a talpán, aki egy smiley-t be szeretne írni. Kedves viszont, hogy a pont után automatikusan szóközt tesz a szoftver, az 1000 férőhelyes kapacitás pedig figyelemreméltó.

Szervező, hangok, egyebek

A naptár egyetlen bejegyzésfajtát enged, ehhez rendelhető riasztás. Az ébresztőóra három időpontot kezel, ezek ismétlődhetnek is. Van világóra, részidős stopper, alapfunkciós számológép, visszaszámláló és diktafon, amely a folyamatban levő beszélgetés rögzítésére is képes.

Sonim XP1

A készülékben vannak profilok is, de a csengőhangok között hiába keresünk MP3 melódiákat. Polifonikus dallamok vannak a készülékben, illetve klasszikus csörgések, amelyek elemi erővel szólalhatnak meg. A kihangosítás egészen elképesztően tisztán hallatszik, ráadásul hangos is, a két 14x20 milliméteres hangszóró megteszi hatását. A beszédminőség is remek, ilyen szempontból az XP1 példamutató.

Sonim XP1

Adatkommunikációs szempontból csak a Bluetooth említhető meg, illetve GPRS kapcsolatra is alkalmas a készülék, ami a PTT miatt is evidens, de egy egyszerű 1.2.1-es WAP böngészőt is üzemeltethetünk. Működött. A hátlap alatt 1100 mAh teljesítményű telep található, ezzel 5-6 napig kibírja töltés nélkül a készülék, ami remek teljesítmény.

Sonim XP1

Összegzés? A Sonim XP1 a maga nemében páratlan. Ilyen szinten strapabíró készülék jelenleg nincs a piacon kereskedelmi forgalomban. Átszámítva nagyjából 70 ezer forint a telefon ára, ami nem kevés, de biztos, hogy lesz olyan, akinek megéri. A Samsung M110, vagy a Nokia 5140i labdába sem rúghat a Sonim mellett, de persze egyáltalán nem ugyanabban a súlycsoportban mozognak. Említettek outdoor készülékek, a Sonim pedig egyetlen dologra jött létre, hogy kemény körülmények között is biztosítsa az alapvető telekommunikációs feladatokat.

Ebben pedig törhetetlen. Khm. Verhetetlen. Tetszett, nagyon tetszett.

Sonim XP1

Bog

Specifikáció

Sonim XP1
Általános
TechnológiaGSM
Méret113 x 50 x 21 mm
Tömeg128 gramm
Színvariációkfekete, sárga
Kijelző
Kijelző átlója1,25 hüvelyk
Kijelző felbontása128 x 160 pixel
Kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma65536
Memória
Telefonkönyv kapacitása500
SMS memória / max. MMS méret1000 / -
Belső memória10 MB
Memória bővíthetőségenem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / nincs
UMTS / HSDPAnincs / nincs
IrDA / Bluetoothnincs / van
WiFinincs
USBvan
Push-to-talk / RSSvan / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelT9
Szoftverek
PlatformPhilips Nexperia 6120
WAP / HTML böngészővan / nincs
E-mail kliensnincs
Javanincs
Játékoknincsenek
Valutakonverternincs
Extra szoftverekPTT
Multimédia
Fő kameranincs
Másodlagos kameranincs
Videófelvételnincs
Zenelejátszó szoftvernincs
Hangszínszabályzónincs
FM-rádiónincs
Üzemidő
Alap akkumulátor1100 mAh
Készenléti idő300 óra
Beszélgetési idő3 óra
Egyebek
IP-54 katonai szabványnak megfelel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés