Samsung i8000 Omnia II - a Jet és a Windows Mobile találkozása

Felhasználói felület, szoftverek

A készüléken a jól ismert Samsung TouchWiz felhasználói felület fut. Ez szinte teljes egészében elfedi a Windows Mobile alapértelmezett kezelőfelületét, csupán pár al-al-almenüben találkozhatunk szabványos windowsos részekkel, de azok is fekete háttéren, fehér feliratokkal futnak, tehát illeszkednek az dizájnhoz. A programozók ebből a szempontból tehát tökéletes munkát végeztek, azt viszont nem értem, hogy miért kellett ezzel a lassú és ronda felülettel elrontani a készüléket. Könyörgöm, csak körül kéne nézni a konkurencia háza táján, netán érdemes lenne megfizetni egy tipográfust, aki nem hagyná, hogy a feliratokat alapértelmezett betűtípussal írják, hogy mindössze két választható téma legyen, hogy az alapértelmezettben az ikonok ilyen bénán nézzenek ki, vagy hogy a másik témában található látványos ikonok összképét elrontsa az, hogy pár ikont elfelejtettek átrajzolni, azaz maradtak gyári windowsosak. A mélypont mégsem ez, hanem a Samsung által kitalált, majd mindenki által ezerszer jobban lemásolt widgetes rész, ami gyors processzor ide vagy oda, ezúttal is csiga lassúságú és kezelhetetlen. Lapozásnál a legbénább widgeteket is másodpercekig töltögeti a rendszer, egyszerűen nem értem, hogy a könyvjelzőként funkcionáló Facebook widgeten egyáltalán mit lehet tölteni, de a TouchWiz mégis tölt rajta valamit. Annyiban javult ez az egész balgaság, hogy a widgeteket most már nem tudjuk csak úgy mozgatni, rajta kell tartanunk az ujjunkat valamelyiken ahhoz, hogy odébb tudjuk rakni. Ezzel megoldódott az a probléma, hogy lapozás helyett kitoljuk a képernyőről valamelyik gondosan elrendezett widgetet, de a napraforgós/narancsos/zöld füstös háttértértrión azért szintén ideje lenne már túllépni.

Samsung i8000 Omnia II Samsung i8000 Omnia II

Folytatnám az átgondolatlanságból adódó problémák taglalását: a képernyő alatt található kristályos gomb nagyon jól néz ki, de a nem lézető d-pad helyén ül, ezért nem szeretem. Funkciója, hogy a főmenübe és abból ki viszi a felhasználót, illetve elindítja a feladatkezelőt, ha sokáig nyomva tartjuk, ez szép és jó, de könyörgöm, ez egy Windows Mobile alapú készülék! Ha már cezurát nem kapunk a készülékhez (mert nem kapunk), akkor legalább egy nyomorult d-padot kaphattunk volna, mert az tiszta sor, hogy a TouchWiz használatához semelyik nem kell, de az ember alapvetően nem azért vesz efféle masinát, mert a nyomorult TouchWizzel szeretne bajlódni, hanem mert szeretne pár Windows Mobile-ra készített alkalmazást feltenni, melyek sajnos nem rendelkeznek ujjal való használatra optimalizált kezelőfelülettel. Egyszerűen nem értem, hogy miért kellett a dizájn oltárán ilyen mértékben feláldozni a kezelhetőséget, de bosszantani nagyon bosszant.

Samsung i8000 Omnia II Samsung i8000 Omnia II

A főmenü ikonos elrendezésű, négy oldalból áll, mindegyiken háromszor négy darabnak van hely, de sem a harmadik, sem a negyedik oldal nincs tele. Alul található négy darab szoftveres gomb, a baloldali (others) a Samsung szerint kevésbé fontos (tehát főleg alapértelmezett windowsos) programok listáját tartalmazza, plusz ide kerülnek az általunk telepített szoftverek is. Érthetetlen, hogy a pasziánsz kikerült a főmenübe, míg a Bubbe Breaker kénytelen ebben az almenüben kucorogni, de szerencsére az ikonok sorrendjét magunk határozhatjuk meg, az almenüből pedig gond nélkül kirakhatunk programokat a főmenübe, az ottaniakat pedig törölhetjük — összesen egyébként tíz oldalt hozhatunk létre, hely tehát van. A második szoftveres gomb a cube, tehát a kocka: ismerjük már a Jetről, értelmetlen, bénán néz ki, egyszerűen nem tudok mit kezdeni vele. A harmadik egy korrekt kis feladatkezelő, olyan, mint egy grafikus alt+tab kombináció, hasznos. Örömteli, hogy az X gomb hatásköre állítható, a felhasználó választja ki, hogy a programok bezáródjanak, vagy csak a háttérbe menjenek, ha megnyomjuk az ominózus keresztet.

Samsung i8000 Omnia II Samsung i8000 Omnia II

Az alapszoftverek legtöbbje jelentősen át van dolgozva, a naptár sem olyan, mint a Windows Mobile-ban gyárilag, de ez nem is baj, hiszen mint minden, ez is csak a javára változott — gyári csak a feladatlista, a jegyzettömb, a Messenger, a Windows Live és az Office programcsalád maradt, ezzel nincs is baj, de mint említettem, az ikonokat azért illett volna átrajzolni. Extra szoftverekből nincs túl sok, kapunk egy nem Windowsos fájlkezelőt, egy mértékegység-átváltót, digitális képkeretet, a gyárinál egy kicsit fejlettebb (szerintem nehezen használható) képnézegetőt, zenefelismerő szoftvert, videóvágót, videómegosztót (QIK), dobókockajátékot (huhú!), Opera böngészőt, RSS-olvasót.

Samsung i8000 Omnia II Samsung i8000 Omnia II

Íme egy videó a készülék felhasználói felületéről:

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés